Προς το περιεχόμενο

manjaro linux unknown filesystem type 'efivars'


vasokir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω manjaro linux και όσο φορτώνει το σύστημα μου εμφανίζει το εξής μήνυμα: mount /sys/firmware/efi/efivars: unknown filesystem type 'efivars'. στη συνέχεια όλα δουλεύουν κανονικά. καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον κερνελ τρεχεις ? κανα rt μηπως ?

Δοκιμασε να βαλεις efi=runtime στα kernel parameters.

Ή μπορει το μηχανημα να μην δουλευει σε uefi mode και απλα αυτο ειναι ενα μηνυμα που να δηλωνει ακριβως αυτο...οι πληροφοριες που δινεις ειναι ανεπαρκεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths έχεις δίκιο δεν έχω δώσει αρκετές πληροφορίες. Είχα μήνες ολόκληρους να κάνω update τον υπολογιστή μου-γιατί φοβόμουν ότι θα γίνει αυτό που έγινε- δηλαδή ότι θα σταματήσει να δουλεύει. Μετά το update δεν έκανε boot και μου έβγαζε μήνυμα "error:you need to load the kernel first". Έτρεξα λοιπόν τα linux από usb και μέσω chroot κατέβασα 1-2 kernel και δουλεύει τώρα με linux 4.19.106_rt45-2.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

κανα rt μηπως ?

 

2 λεπτά πριν, vasokir είπε

και δουλεύει τώρα με linux 4.19.106_rt45-2.

Ειναι κακο να αφηνεις rolling διανομη χωρις updates για καιρο. Επισης δεν λες αν το μηχανημα εχει ενεργοποιημενο uefi mode στο bios.
Aν μπουταρει το συστημα , μπες στο manjaro-settings-manager ή καπως ετσι και δες εκει στα κερνελς μηπως μπορεις να εγκαταστησεις κανα πιο νεοτερο και οχι rt. Και δες αν μπουταρει.
Το καλο με το manjaro ειναι οτι μπορεις να εχεις περισσοτερους του ενος κερνελ.Προσπαθει να μπουταρει αυτοματα τον νεοτερο.Αμα δεις οτι δεν μπουταρει , απλα μπουταρεις τον παλιοτερο και απεγκαθιστας τον νεοτερο που δοκιμασες και δεν δουλεψε και δοκιμαζεις αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...