Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό και fulltime job.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ακουω πολλες περιπτωσεις εργαζομένων που κανουν μεταπτυχιακο και αναρωτιεμαι αν ειναι εφικτό. Προσωπικά δουλεύω 10-6 καθε μερα και η δουλεια μου βρίσκεται μακρια απο τα περισσοτερα πανεπιστημια της Αθηνας (εχει μονο ενα κολλεγιο κοντα). Δεν εχω καποια προτιμηση στο αντικείμενο του μεταπτυχιακου αρκει να ειναι STEM, θελω να το κανω κυριως σαν "χομπι" και ειμαι διατεθιμένος να θυσιασω τα Σαββατοκυριακα μου για 1-2 χρονια αν χρειαστει. Το προβλημα ειναι οτι ακομα και αυτα τα μεταπτυχιακα που λενε οτι ειναι για εργαζομενους ξεκινανε τα μαθηματα τους 5-6 το απογευμα. Υπάρχει κατι που χανω; Υπάρχουν μεταπτυχιακα που δεν εχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις ή εχουν μαθηματα ΣΚ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, zenwalk23 said:

Καλησπέρα,

ακουω πολλες περιπτωσεις εργαζομένων που κανουν μεταπτυχιακο και αναρωτιεμαι αν ειναι εφικτό. Προσωπικά δουλεύω 10-6 καθε μερα και η δουλεια μου βρίσκεται μακρια απο τα περισσοτερα πανεπιστημια της Αθηνας (εχει μονο ενα κολλεγιο κοντα). Δεν εχω καποια προτιμηση στο αντικείμενο του μεταπτυχιακου αρκει να ειναι STEM, θελω να το κανω κυριως σαν "χομπι" και ειμαι διατεθιμένος να θυσιασω τα Σαββατοκυριακα μου για 1-2 χρονια αν χρειαστει. Το προβλημα ειναι οτι ακομα και αυτα τα μεταπτυχιακα που λενε οτι ειναι για εργαζομενους ξεκινανε τα μαθηματα τους 5-6 το απογευμα. Υπάρχει κατι που χανω; Υπάρχουν μεταπτυχιακα που δεν εχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις ή εχουν μαθηματα ΣΚ;

Το είχαμε ξανασυζητήσει προσφάτως σε κάποιο νήμα. Προσωπικά έχω ένα ιδιαίτερα πλήρες πρόγραμμα με full time 8ωρη εργασία και μεγάλη οικογένεια με παιδιά. Ωστόσο, η εργασία μου έχει διαφορετικό ωράριο (0700-1500) κι έτσι είναι εφικτό να επιλέξω μαθήματα σε όποια από τις δύο απογευματινές ζώνες του μεταπτυχιακού (οι οποίες είναι: 1630-1900 και 1900-2130). Στη δική σου περίπτωση θα ήταν μερικώς εφικτό - αν επέλεγες μαθήματα της 2ης ζώνης κάθε φορά, εφόσον τελειώνεις στις 1800 με τη δουλειά. Είναι δύσκολο για ανθρώπους με υποχρεώσεις και πρέπει να το έχεις πάρει απόφαση πως θα δυσκολευτείς αυτά τα 1-2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με full time εργασία 8ωρη (08:00-16:00) έκανα μεταπτυχιακό με μαθήματα 3 φορές την εβδομάδα (17:00-21:00), το θέμα είναι να το θέλεις πολύ και να είσαι διατεθειμένος να αντέξεις την κούραση και τον ελεύθερο σου χρόνο που φυσικά αξίζει, ιδιαίτερα αν το κάνεις για να μάθεις και να εξειδικευτεί σε έναν τομέα που αγαπάς και όχι απλώς για να πάρεις ένα "χαρτί". 

Ανάζητησε στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων το μεταπτυχιακό που θες και θα βρεις εκεί και τα ωρολόγια μαθήματα και τις ώρες που αυτά πραγματοποιούνται, είναι όλα αναρτημένα. 

Η πλειοψηφία των μεταπτυχιακων πραγματοποιείται απογεύματα και Σάββατο πρωί.

Στην τελική υπάρχει και το ΕΑΠ αν έχει κάποιο μεταπτυχιακό που να σε ενδιαφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κοιταξει τα παντα νομιζω.

Πα.Πει. τα μαθηματα ξεκινανε 6.15, εγω σχολαω 6 και δουλευω Μαρουσι οποτε ειναι αδυνατο να ειμαι Πειραια σε ενα τεταρτο

ΑΣΟΕΕ μαθηματα 6-9

ΠΑΔΑ οσα κοιταξα εχουν μαθηματα και μεσημερι

ΕΚΠΑ δεν εχω βρει ωρολογιο προγραμμα στα περισσοτερα μεταπτυχιακα, σε οσα εχω βρει εχουν μαθηματα και πρωι

Ισως ειναι μονοδρομος το ΕΑΠ...

 

Επεξ/σία από zenwalk23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zenwalk23 said:

Ποιο μεταπτυχιακο κανεις; Υπαρχει δυνατοτητα γι αυτο που λες; Μπορω δηλαδη να παρακολουθω μαθηματα μονο μετα τις 7; 

Eφάρμοσμενης Πληροφορικής στο ΠΑΜΑΚ. Στο συγκεκριμένο master υφίσταται αυτή η δυνατότητα, καθώς επιλέγεις από ένα pool 9 μαθημάτων τα 4 σε κάθε εξάμηνο (ή 2 αν είσαι part time). Λογικά θα ισχύει και σε αλλά ΠΜΣ, δεν το έψαξα εκτεταμένα όμως, καθώς με ενδιέφερε το συγκεκριμένο και 1-2 ακόμη στο ΑΠΘ.

1 hour ago, zenwalk23 said:

Εχω κοιταξει τα παντα νομιζω.

Πα.Πει. τα μαθηματα ξεκινανε 6.15, εχω σχολαω 6 και δουλευω Μαρουσι οποτε ειναι αδυνατο να ειμαι Πειραια σε ενα τεταρτο

ΑΣΟΕΕ μαθηματα 6-9

ΠΑΔΑ οσα κοιταξα εχουν μαθηματα και μεσημερι

ΕΚΠΑ δεν εχω βρει ωρολογιο προγραμμα στα περισσοτερα μεταπτυχιακα, σε οσα εχω βρει εχουν μαθηματα και πρωι

Ισως ειναι μονοδρομος το ΕΑΠ...

Σε αυτή την περίπτωση κι εφόσον βρίσκεσαι Αθήνα το ΕΑΠ φαντάζει η καλύτερη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2020 στις 2:39 ΜΜ, zenwalk23 είπε

Καλησπέρα,

ακουω πολλες περιπτωσεις εργαζομένων που κανουν μεταπτυχιακο και αναρωτιεμαι αν ειναι εφικτό. Προσωπικά δουλεύω 10-6 καθε μερα και η δουλεια μου βρίσκεται μακρια απο τα περισσοτερα πανεπιστημια της Αθηνας (εχει μονο ενα κολλεγιο κοντα). Δεν εχω καποια προτιμηση στο αντικείμενο του μεταπτυχιακου αρκει να ειναι STEM, θελω να το κανω κυριως σαν "χομπι" και ειμαι διατεθιμένος να θυσιασω τα Σαββατοκυριακα μου για 1-2 χρονια αν χρειαστει. Το προβλημα ειναι οτι ακομα και αυτα τα μεταπτυχιακα που λενε οτι ειναι για εργαζομενους ξεκινανε τα μαθηματα τους 5-6 το απογευμα. Υπάρχει κατι που χανω; Υπάρχουν μεταπτυχιακα που δεν εχουν υποχρεωτικες παρακολουθησεις ή εχουν μαθηματα ΣΚ;

Στο εξωτερικό τα ονομάζουν με %, έτσι θα ήταν λογικό να κοιτάξεις με π.χ. 30% που σημαίνει ότι θα κάνεις μόνον το ~1/3 της δουλειάς ανά εβδομάδα από ότι ένα κανονικό πρόγραμμα. 

Δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει εν Ελλάδι, αλλά υποθέτω ότι θα υπάρχει ανάλογος μπούσουλας.

Τέλος STEM και αποκλειστικά από το σπίτι (δηλαδή δίχως εργαστήρια) είναι κάτι που δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει, εκτός και πας αποκλειστικά σε προγραμματισμό/πληροφορική και δεν έχεις καθόλου επαφή με hardware ή/και εφαρμογές εργαστηρίου (π.χ. 3D printing).

Καλή τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει στο ΑΠΚΥ οτι υπαρχουν μεταπτυχιακα με "εργαστηρια". Δεν ξερω πως ακριβως γινεται, γενικα αν αποφασισω να κανω εξ αποστασεως μεταπτυχιακο θα κοιταξω κατι blended (πχ Πανεπιστημιο Αιγαιου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...