Προς το περιεχόμενο

WiFi adapter με monitor mode για raspberry pi


GiwrgosP-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα στο raspberry pi 4 μου kali linux tools (katoolin)  αλλα η καρτα του pi δεν υποστηριζει Monitor mode. Εχετε να προτεινετε καποιον φθηνο ανταπτορα που να υποστηριζει monitor mode; Τι λετε για τον TL-WN822N v5;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα λεει καλα εδω, η καρτα που σκεφτεσαι εχει ενα τσιπακι της realtek και (υποτιθεται οτι) δουλευει με τον rtl8xxxu, ο οποιος δεν υποστηριζει monitor mode.
https://wikidevi.wi-cat.ru/TP-LINK_TL-WN822N_v5

Αν βρεις καπου μια wn-722n v1 που εχει τσιπακι της atheros και παιζει με τον ath9k_htc που κανει τα παντα, παρε αυτη. Οι εκδοσεις v2 kai v3 της ιδιας καρτας εχουν τσιπακι του κιλου της realtek, οποτε δεν σου κανουν.
Αν τα πραγματα με τον ιο σφιξουν αρκετα, ισως να πουλησω τη δικη μου wn-722n v1 :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με κλειστά τα μάτια Alfa AWUS036NHR V2

 

υγ σε προειδοποιώ ότι σε brute force θα καεί...βάλε θήκη με 2 ανεμιστήρες..χεχε

Επεξ/σία από rearshooter
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τσιπακι και ποιον driver χρησιμοποιει αυτη η v2? Γιατι στη σελιδα παραπανω λεει μονο για την v1 εκδοση της, που εχει τσιπακι της realtek, διαφορετικο μεν απο την tplink που ρωταει ο ts στην αρχη, αλλα χρησιμοποιει τον ιδιο driver
https://wikidevi.wi-cat.ru/ALFA_Network_AWUS036NHR_v1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RTL8188RU ..εγώ έχω μια παλιά AWUS036NH...Καλές κριτικές έχει και η AWUS052NH (η καλύτερη??)βασικά αλφα ας είναι και απο κει και πέρα...

Επεξ/σία από rearshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rearshooter είπε

με κλειστά τα μάτια Alfa AWUS036NHR V2

υγ σε προειδοποιώ ότι σε brute force θα καεί...βάλε θήκη με 2 ανεμιστήρες..χεχε

Παντου διαβαζω γι αυτες τις alfa.. Ο λογος που τις καθιστα ιδανικες σε περιπτωσεις kali linux ειναι επειδη εχουν μεγαλη ισχυ σηματος (και ειτε πιανουν περισσοτερα δικτυα ειτε δουλευουν καλυτερα σε MITM attacks) ή υπάρχει και άλλος λόγος;

Σε κάθε περίπτωση ειναι καπως ακριβη αυτη για το βαθμο ενασχολησης μου. Εψαχνα για κατι κατω απο 20 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...