Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση LASER εκτυπωτή για οικιακή χρήση


stark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/8/2020 στις 4:29 ΜΜ, stark είπε

Με wi-fi πάντα, ναι.
Ολα τα μηχανήματα σπίτι μου με static τα έχω. Και μάλιστα σεταρισμένα μέσω mac address στο router.
Και τον Laser έτσι τον σετάρισα, αλλά ειλικρινά δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχε πάει στραβά και γιατί, στην αρχή, και τον έχανα.
Κι επειδή μου έτυχαν διάφορα αυτό το καιρό και έτρεχα σαν τρελός στην καθημερινότητά μου, ο εγκέφαλος έπρεπε να "αδειάσει" κάποια πράγματα για να μην καεί, οπότε δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχε παιχτεί, και άπαξ και βρήκα τη λύση με το always on / sleep mode, δεν ασχολήθηκα ξανά. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο. Αν θυμηθώ τις λεπτομέρειες θα τις γράψω.

Το προσωρινό "Alzheimer" μου καταπολεμήθηκε με αφορμή την αγορά νέου router στο σπίτι, καθότι μπήκα στη διαδικασία να κάνω τα πάντα από την αρχή και να θυμηθώ και πώς συνέδεσα το πολυμηχάνημα στο wireless δίκτυό μου.
- Καταρχάς θυμήθηκα ότι όσο προσπαθούσα να σετάρω static IP στο ίδιο το πολυμηχάνημα, δεν είχα καταφέρει να το δουν τα Windows.
- Τελικά τόσο την προηγούμενη φορά όσο και τώρα, κατέφυγα στην android εφαρμογή και επέλεξα τον τρόπο μέσω direct wi-fi connection. Το πολυμηχάνημα με αυτό το τρόπο συνδέθηκε κανονικά στο δίκτυό μου, πήρε την δική του IP μέσα στον DHCP που έχω ορίσει στο router και για να είμαι και 101% σίγουρος εγώ πήγα και σέταρα και μέσα στο router να δίνει πάντα την ίδια IP (μπορείς να κάνεις και IP reservation με MAC address). Ακολούθως και η Windows Store εφαρμογή της HP στα 10άρια τον είδε κανονικά.

Με λίγα λόγια, είναι λίγο παίδεμα η σύνδεση του συγκεκριμένου πολυμηχανήματος στο wireless δίκτυο αλλά με την mobile εφαρμογή όλα γίνονται αρκετά εύκολα κι "αυτόματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...