Προς το περιεχόμενο

Ιδιωτικό ΙΕΚ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να σπουδάσω σε ιδιωτικό ΙΕΚ( Ακμή) από Οκτώβριο..και με ενδιαφέρει πολύ η διατροφολογία! Έχει κανείς καμιά εμπειρία γενικά για ταΙΕΚή για την συγκεκριμένη ειδικότητα; Και αν αξίζει γενικότερα να ασχοληθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Next34 είπε

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να σπουδάσω σε ιδιωτικό ΙΕΚ( Ακμή) από Οκτώβριο..και με ενδιαφέρει πολύ η διατροφολογία! Έχει κανείς καμιά εμπειρία γενικά για ταΙΕΚή για την συγκεκριμένη ειδικότητα; Και αν αξίζει γενικότερα να ασχοληθώ

Γενικά τα πράγματα είναι δύσκολα από τα ΙΕΚ. Όπως δύσκολα είναι τα πράγματα για την διαιτολογία ανεξαρτήτωςν αν είσαι από ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Υπάρχουν ειδικότητες που αξίζουν όπως η μαγειρική καθώς δεν υπάρχει σε πανεπιστήμιο αλλά και πάλι δεν αρκεί, δε θα σε κάνει μάγειρα, θα σου δώσει κατευθύνσεις και ενδεχομένως να βοηθήσει (καλά μην είσαι και σίγουρος) στο να κάνεις κάπου πρακτική που να παίρνεις μισθό (δεν). Αν θες πες μας τι σε ενδιαφέρει να κάνεις στη ζωή σου, πόσο χρονών είσαι και γιατί δεν θέλεις πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 χρονών! Έκατσα και σκέφτηκα ότι αν με ενδιαφέρει επαγγελματικα κάτι στη ζωή μου είναι η διατροφή και η γυμναστική. Τώρα για να ξαναδώσω πανελλήνιες πρέπει μέσα σε 1 χρόνο να κάτσω να μάθω φυσική και χημεία (δεν έχω ιδέα) και να γράψω 14-15 χιλιάδες για να περάσω διατροφολογία και μάλλον αυτό με αφήνει μακριά από τις πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και δεν γνωρίζω πολλά από τα ΙΕΚ θα πρότεινα να ψάχτεις αρκετά (αν δεν έχεις ήδη) καθώς παίζονται πολλά με τα ΙΕΚ, δες εάν θα πάρεις πτυχίο διατροφολόγου ή κάποια πιστοποίηση, όπως επίσης εάν θα έχεις πλήρη εξάσκηση του επαγγέλματος η εάν θα είσαι βοηθός. Παίζουν μεγάλη σημασία όλα αυτά καθώς τα ΙΕΚ δεν είναι και φημισμένα για τα διπλώματα που δίνουν. Τώρα από εμπειρία από έναν φίλο μου σε διαφορετικό βέβαια τύπο επαγγέλματος (web design gaming και ξέρω γω πόσα ήταν χωμένα μαζί) τον έχωσαν από ΕΠΑΛ κατευθείαν στο τελευταίο 6μηνο δήθεν ότι είχε τις γνώσεις και πλήρωσε αρκετά! 

 

Εν τέλει η απόφαση είναι δική σου απλώς πρόσεξε πολύ με τα ΙΕΚ. 

Επεξ/σία από AlexRazy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2020 στις 10:06 ΜΜ, Next34 είπε

21 χρονών! Έκατσα και σκέφτηκα ότι αν με ενδιαφέρει επαγγελματικα κάτι στη ζωή μου είναι η διατροφή και η γυμναστική. Τώρα για να ξαναδώσω πανελλήνιες πρέπει μέσα σε 1 χρόνο να κάτσω να μάθω φυσική και χημεία (δεν έχω ιδέα) και να γράψω 14-15 χιλιάδες για να περάσω διατροφολογία και μάλλον αυτό με αφήνει μακριά από τις πανελλήνιες.

Διατροφολογία στην Κρήτη έχει γύρω στα 12.5 Χιλ μόρια για να ξανασκεψου το και παίρνεις πτυχίο πανεπιστημίου με όλα τα δικαιώματα και όχι απλά μια πιστοποίηση βοηθού από ΙΕΚ. Δεν ξέρω αν σε παίρνει να φύγεις από το σπίτι σου αλλά μπορείς να γραφτείς εκεί που σου λέω και με μετεγγραφή να έρθεις στην πόλη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2020 στις 8:05 ΜΜ, Next34 είπε

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να σπουδάσω σε ιδιωτικό ΙΕΚ( Ακμή) από Οκτώβριο..και με ενδιαφέρει πολύ η διατροφολογία! Έχει κανείς καμιά εμπειρία γενικά για ταΙΕΚή για την συγκεκριμένη ειδικότητα; Και αν αξίζει γενικότερα να ασχοληθώ

ειχα παει στην συγκεκριμενη ειδικοτητα και τα παρατησα στο τελευταιο εξαμηνο, απλα βρες κατι αλλο να κανεις στην ζωη σου

edit: Ας κατσω να στο αναλυσω λιγο, οσο πιο γρηγορα μπορω. Αρχικα να πω οτι πηγαινα σε δημοσιο ΙΕΚ. Το κλιμα της "ταξης" ειναι τραγικο, το επιπεδο των "φοιτητων" ειναι πολυ χαμηλο, γινεται ολη την ωρα φασαρια κλπ. Και λεω "ταξη" γιατι περισσοτερο λυκειο θυμιζει παρα καποια σχολη. Το μαθημα ειναι χαλια. Δεν υπαρχουν βιβλια ή διαφανειες, ολα γραφονται στον πινακα και πρεπει να τα αντιγραφεις σε χαρτι. Εν τελη δεν θα μαθεις και πολλα γιατι οπως ειπα το επιπεδο ειναι χαμηλο και οι καθηγητες δεν δινουν πολυ σημασια. Και παμε στα βασικα. Επαγγελματικα δικαιωματα. Δεν εχεις κανενα επαγγελματικο δικαιωμα, δεν εισαι ουτε προκειται να γινεις ποτε Διατροφολογος, να δινεις διαιτες κλπ, στην καλυτερη περιπτωση θα κανεις λιπομετρησεις. Ψαχνοντας για πρακτικη, επικοινωνησα με αρκετα κεντρα αδυνατισματος και ιδιωτες διατροφολογος (30-40 σιγουρα) και δεν βρηκα πουθενα, δεν ξερω τι παιζει στο δημοσιο ειναι η αληθεια, αλλα απ αυτο καταλαβαινεις, οτι εφοσον δεν βρισκεις πρακτικη (που ναι και απληρωτη), πως θα βρεις δουλεια;

Θα μου πεις γιατι καθισα εκει 1,5 χρονο; Η αληθεια ειναι οτι ηταν μια περιεργη φαση της ζωης μου, περνουσα απο κλινικη καταθλιψη και ειχα παρατησει το πανεπιστημιο επειδη δεν τα πηγαινα καλα και εψαχνα κατι διαφορετικο, μετα τον 1,5 χρονο "ξυπνησα", το παρατησα και γυρισα στο Πανεπιστημιο και πλεον σχεδον τελειωνω. 

Αμα εχεις καμια απορια ρωτα, ευχαριστως να απαντησω :)

Επεξ/σία από splanis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2020 στις 8:05 ΜΜ, Next34 είπε

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να σπουδάσω σε ιδιωτικό ΙΕΚ( Ακμή) από Οκτώβριο..και με ενδιαφέρει πολύ η διατροφολογία! Έχει κανείς καμιά εμπειρία γενικά για ταΙΕΚή για την συγκεκριμένη ειδικότητα; Και αν αξίζει γενικότερα να ασχοληθώ

Εγώ θα σου έλεγα άμα θες πραγματικά να παρακολουθήσεις τη συγκεκριμένη ειδικότητα να προσπαθήσεις να μπεις σε δημόσιο ΙΕΚ, για να γλιτώσεις τα δίδακτρα και την αγορά βιβλίων. Έτσι κι αλλιώς και τα δύο ΒΕΚ δίνουν και όχι πτυχίο.

Έχω τελειώσει δημόσιο ΙΕΚ μαγειρικής, που προφανώς η αποκαταστάστη μέχρι και φέτος ήταν άμεση (θα δείξει στο μέλλον). Στην ειδικότητα που θες εσύ θα ανταγωνίζεσαι αποφοίτους ΑΕΙ με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Ρίξε μια ματιά εδώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Natha είπε

Εγώ θα σου έλεγα άμα θες πραγματικά να παρακολουθήσεις τη συγκεκριμένη ειδικότητα να προσπαθήσεις να μπεις σε δημόσιο ΙΕΚ, για να γλιτώσεις τα δίδακτρα και την αγορά βιβλίων. Έτσι κι αλλιώς και τα δύο ΒΕΚ δίνουν και όχι πτυχίο.

Έχω τελειώσει δημόσιο ΙΕΚ μαγειρικής, που προφανώς η αποκαταστάστη μέχρι και φέτος ήταν άμεση (θα δείξει στο μέλλον). Στην ειδικότητα που θες εσύ θα ανταγωνίζεσαι αποφοίτους ΑΕΙ με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Ρίξε μια ματιά εδώ 

δεν ανταγωνιζεσαι κανεναν στην ειδικοτητα αυτη, ο ενας ειναι διατροφολογος ο αλλος βοηθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, splanis είπε

δεν ανταγωνιζεσαι κανεναν στην ειδικοτητα αυτη, ο ενας ειναι διατροφολογος ο αλλος βοηθος

μάλλον υπήρχε λόγος στο ότι δεν έβρισκες να κάνεις ούτε τζάμπα πρακτική. προφανώς ανταγωνίζονται γιατί ο διατροφολόγος κάνει και τα χαμαλίκια του βοηθού. εκτός αν πιστεύεις ότι αντίστοιχα πολλά φαρμακεία απορροφούν "αποφοίτους" της ειδικότητας βοηθός φαρμακείου. Ειδικότητες για να περνάς την ώρα σου είναι αυτές.

Σε ΙΕΚ πας κυρίως για μαγειρική και κομμωτική. Κάτι δημοσιογραφίες, βοηθός λογιστή, βοηθός διατροφολογίας αν σε περιμένει δουλειά, εκτός κι αν ένας συνδιασμός τύχης και ικανοτήτων σε κάνει να πετύχεις; Όλα τα άλλα καλύπτονται από ΑΕΙ, με επιφύλαξη για την τυροκομία που πρώτη φορά είδα φέτος να ξεκινάει.

Μιλάω για ιδιωτικά που θα δώσει κανα 5χίλιαρο.

Επεξ/σία από Natha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 11:30 ΜΜ, Natha είπε

μάλλον υπήρχε λόγος στο ότι δεν έβρισκες να κάνεις ούτε τζάμπα πρακτική. προφανώς ανταγωνίζονται γιατί ο διατροφολόγος κάνει και τα χαμαλίκια του βοηθού. εκτός αν πιστεύεις ότι αντίστοιχα πολλά φαρμακεία απορροφούν "αποφοίτους" της ειδικότητας βοηθός φαρμακείου. Ειδικότητες για να περνάς την ώρα σου είναι αυτές.

Σε ΙΕΚ πας κυρίως για μαγειρική και κομμωτική. Κάτι δημοσιογραφίες, βοηθός λογιστή, βοηθός διατροφολογίας αν σε περιμένει δουλειά, εκτός κι αν ένας συνδιασμός τύχης και ικανοτήτων σε κάνει να πετύχεις; Όλα τα άλλα καλύπτονται από ΑΕΙ, με επιφύλαξη για την τυροκομία που πρώτη φορά είδα φέτος να ξεκινάει.

Μιλάω για ιδιωτικά που θα δώσει κανα 5χίλιαρο.

Επίσης αν είναι να έχεις υπάλληλο είναι σημαντική η διαφορά πχ βοηθού φαρμακείου από φαρμακοποιό; Και σαν βοηθοί δουλεύουν και άτομα που δεν έχουν τελειώσει το ΙΕΚ, βιολόγοι κτλ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...