Προς το περιεχόμενο

Dual boot μαζί με windows 10


Makis_01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πρόσφατα αγορασα ένα λαπτοπ και του έβαλα Windows 10 ωστόσο λόγω της σχολής μου πρέπει να κάνω εγκατάσταση των Ubuntu(έχω επιλέξει τα 18.04.4 LTS) .... Έτσι λοιπόν πάω μέσα από τα Windows και κάνω συρρίκνωση του δίσκου(να σημειωθεί ότι είναι NVMe ο ssd μου) και δίνω 50gb για τα Ubuntu. Έχω αδειάσει το στικακι μου και μέσα από το Rufus φορτώνω το λειτουργικό. Καθώς πάω να κάνω την εγκατάσταση των Ubuntu όμως δεν εντοπίζει τον ssd μου και δεν γνωρίζω τι μπορεί να φταίει.. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Έχει αντιμετώπιση κάνεις κανένα παρόμοιο πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκρινσοτ , να δουμε τι γινεται.Εχει φτασει δηλ η εγκατασταση στο σημειο που επρεπε να δειχνει δισκο για να ρωτησει που θα εγκατασταθει και δεν υπαρχει δισκος ? Σκρινσοτ/φωτο αν γινεται.
Η υποστηριξη των nvme δισκων υφισταται απο τον κερνελ 3.3 και δωθε , και απο την στιγμη που το ubuntu 18.04.4 εχει κερνελ 4.15 δεν θα επρεπε να υπαρχει προβλημα.

Περα απο ολα αυτα , καλυτερα να βαλεις νεοτερη εκδοση ubuntu π.χ. 19.04/19.10 ή δεν ξερω ποια ειναι η πιο προσφατη...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Δοκίμασα να βάλω και τα 19.10 αλλά πάλι είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Παραθέτω φωτογραφίες να δεις τι εννοώ(δεν γνωρίζω αν θα φαίνονται καθαρές οι φωτογραφίες γιατί τραβήχτηκαν από κινητό και κάνουν νερά από την οθόνη) 

IMG_28032020_015158_(240_x_240_πίξελ).jpg

IMG_28032020_015316_(300_x_240_πίξελ).jpg

IMG_28032020_015327_(300_x_240_πίξελ).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μικρες σε μεγεθος και δεν φαινεται τιποτα.Τα νερα δεν εμποδιζουν τοσο , οσο το μεγεθος.Δεν καταλαβαινω γιατι ειμαστε στο BIOS ομως.Δεν φαινεται εκει δισκος εννοεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να μας δινεις πολλες πληροφοριες για το μηχανημα τους δισκους κλπ. νομιζω οτι το προβλημα ειναι στο "mode" του δισκου.Απο ο,τι βλεπω στο σκρινσοτ ειναι σε "optane without raid" mode.
Εχει δευτερο δισκο το μηχανημα ? Αν δεν κανω λαθος οι optane μνημες , ειναι μικρης χωρητικοτητας δισκοι που δουλευουν συνεπικουρικα με τον κυριο για να τον βοηθουν σε ταχυτητα.
Σαν την φαση με τους hybrid δισκους που ειχαν κυκλοφορησει καποτε.Για αυτο ρωταω αν υπαρχει και δευτερος (μικρης χωρητικοτητας) δισκος.

Οπως και να εχει αν δεν ειναι σε AHCI / IDE mode ο δισκος τοτε λιγο δυσκολα να τον "δει" η εγκατασταση του ubuntu. Αν του αλλαξεις mode , ενδεχεται να μην μπουταρουν τα windows μετα.
Αν οντως θελησεις να προχωρησεις με την φαση αυτη ... δηλ να του αλλαξεις mode για να παιξεις και με το ubuntu , υπαρχει λυση να μπουταρουν τα windows και να λειτουργουν κανονικα μετα την αλλαγη του mode.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όχι έναν δίσκο έχει 256 GB αλλά από ότι βλέπω μάλλον έχει θέση και για άλλον (δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει κάπου). Θα ήθελα να προχωρήσω στην εγκατάσταση των Ubuntu γιατί έχουμε προγραμματισμό στην σχολή και είναι αρκετά χρήσιμα. Άρα να ψάξω απλά πως να κάνω τον δίσκο μου AHCI/IDE? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Makis_01 είπε

Όχι όχι έναν δίσκο έχει 256 GB αλλά από ότι βλέπω μάλλον έχει θέση και για άλλον (δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει κάπου). Θα ήθελα να προχωρήσω στην εγκατάσταση των Ubuntu γιατί έχουμε προγραμματισμό στην σχολή και είναι αρκετά χρήσιμα. Άρα να ψάξω απλά πως να κάνω τον δίσκο μου AHCI/IDE? 

Ναι , καπου στο bios εχει επιλογη για αλλαγη του mode. Λογικα μια απο τις επιλογες ειναι η ahci. Αυτη θες να επιλεξεις.Οπως ειπα τα windows λογικα δεν θα μπουταρουν μετα την αλλαγη.
Διαβασε εδω για την λυση.Η ουσια της λυσης ειναι να μπουταρεις με οποιον τροπο σε βολευει σε safe mode τα windows . Δηλ να μπουταρεις κανονικα τα windows , με καποιον τροπο (οπως αυτον του λινκ) να ετοιμασεις το εδαφος ωστε το επομενο boot να ειναι σε safe mode , να κανεις επανεκκινηση , να μπεις bios , να αλλαξεις το mode σε ahci , να εκκινησουν τα windows σε safe mode , να εγκαταστησουν εκει τους απαραιτητους drivers για το ahci mode , και στο επομενο boot που θα ειναι σε κανονικο πλεον mode , να μπουταρουν κανονικα χωρις προβληματα.

Aν δεν θες να μπλεξεις με τις εντολες που αναγραφονται στην λυση στο λινκ που παρεθεσα , μπορεις να σεταρεις restart με επιλογες (π.χ. να γινει restart σε safe mode) απο τις ρυθμισεις και την ενοτητα "recovery - advanced startup" .. ψαξτο λιγο..δεν ειναι δυσκολη φαση εφοσον καταλαβεις την ουσια που περιεγραψα παραπανω (τα υπογραμμισμενα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα.. Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα.. Σήμερα το πρωί λοιπόν κατάφερα και άλλαξα λειτουργία στον δίσκο μου(οι εντολές να σημειώσω δεν δούλεψαν και μπήκα με άλλον τρόπο στο safe mode) μεσα απο το bios έκανα τις ρυθμίσεις και τώρα όλα δουλεύουν ρολόι.. Εγκατέστησα και τα Ubuntu τώρα και δουλεύουν όλα κομπλέ.. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2020 στις 2:43 ΜΜ, Makis_01 είπε

Φίλε μου καλησπέρα.. Συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα.. Σήμερα το πρωί λοιπόν κατάφερα και άλλαξα λειτουργία στον δίσκο μου(οι εντολές να σημειώσω δεν δούλεψαν και μπήκα με άλλον τρόπο στο safe mode) μεσα απο το bios έκανα τις ρυθμίσεις και τώρα όλα δουλεύουν ρολόι.. Εγκατέστησα και τα Ubuntu τώρα και δουλεύουν όλα κομπλέ.. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου 

Αν μπορείς πες τι έκανες να το κάνουμε και εμείς γιατί εμένα μου βγάζει αυτό και δεν προχωράει, τί κάνω δεν ξέρω

IMG_20200401_001951.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stefanidisg

Δες εδω για λυση μπας και. Και σιγουρεψου οτι στις ρυθμισεις του BIOS , οτιδηποτε εχει να κανει με secure boot ειναι απενεργοποιημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mphxths είπε

@stefanidisg

Δες εδω για λυση μπας και. Και σιγουρεψου οτι στις ρυθμισεις του BIOS , οτιδηποτε εχει να κανει με secure boot ειναι απενεργοποιημενο.

Υπόψιν ότι προσπαθώ να βάλω  linux mint cinnamon , η είναι λάθος ,η να βάλω κάτι άλλο, καθώς έχω ακούσει ότι είναι πιο φιλικό. Δεν θέλω να το σεταρω , θέλω να τρέχει από το usb το linux  και να το δουλεύω από εκεί , χωρίς να το έχω στον σκληρό. (Λάπτοπ έχω New).

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Υπόψιν ότι προσπαθώ να βάλω  linux mint cinnamon , η είναι λάθος ,η να βάλω κάτι άλλο, καθώς έχω ακούσει ότι είναι πιο φιλικό. Δεν θέλω να το σεταρω , θέλω να τρέχει από το usb το linux  και να το δουλεύω από εκεί , χωρίς να το έχω στον σκληρό. (Λάπτοπ έχω New).

Εγκατασταση σε usb μπορει να γινει με δυο τροπους.
1. persistent install (γοογλαρε το)
2. κανονικη εγκατασταση , αλλα αυτο θελει ιδιαιτερες ρυθμισεις για να δουλεψει.

Οπως και να γινει ομως η δουλεια , η εγκατασταση θα μπουταρει χρησιμοποιωντας το BIOS του μηχανηματος , και αν βρει secure boot ή οτιδηποτε αλλο περιεργο απο θεμα ρυθμισεων δεν θα μπουταρει οπως διαπιστωσες και συ.

Αν εχεις δυνατο μηχανημα σκεψου την λυση των virtual machines (virtual box , vmware , κλπ) και δεν μπλεκεις με περιεργες καταστασεις.

ΥΓ : Linux mint ειναι αρκετα φιλικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για κανονική εγκατάσταση. Αν οριστεί και διαμορφωθεί το διαμέρισμα ή τα διαμερίσματα  στο usb και αν εγκατασταθεί ο grub επίσης στο usb θα δουλέψει λογικά. Το είχα κάνει πριν 1-2 χρόνια αλλά με arch linux  και λειτούργησε κανονικά, σα να ήταν εγκατεστημένο στο σκληρό. Βέβαια δε θα λειτουργήσει με αυτόν τον τρόπο, κατά πάσα πιθανοτητα, σε περίπτωση που το usb συνδεθεί σε διαφορετικό μηχάνημα  απ' αυτό στο οποίο έγινε η εγκατάσταση.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dancer_69 είπε

Δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για κανονική εγκατάσταση. Αν οριστεί και διαμορφωθεί το διαμέρισμα ή τα διαμερίσματα  στο usb και αν εγκατασταθεί ο grub επίσης στο usb θα δουλέψει λογικά. Το είχα κάνει πριν 1-2 χρόνια αλλά με arch linux  και λειτούργησε κανονικά, σα να ήταν εγκατεστημένο στο σκληρό. Βέβαια δε θα λειτουργήσει με αυτόν τον τρόπο, κατά πάσα πιθανοτητα, σε περίπτωση που το usb συνδεθεί σε διαφορετικό μηχάνημα  απ' αυτό στο οποίο έγινε η εγκατάσταση.

Θελει καποιες μικρορυθμισεις στα "hooks" και ειδικα αν τρεχει απο usb 3 υποδοχη θελει καποιες εξτρα ρυθμισεις. (Δες εδω και εδω) . Και αν καποιος παει να το υλοποιησει και δεν θελει να κατεβαζει καντηλια καθε τρεις και λιγο , θα προτιμησει ενα γρηγορο φλασακι/εξωτερικο δισκο και υποδοχη usb3.0 . Αρα σιγουρα θελει την ρυθμιση του δευτερου λινκ.

Δεν ειναι δυσκολες ρυθμισεις για καποιον που ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...