Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση java και priorities


George Karagiannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Έχω μια απορία σχετικά με την java. Πείτε ότι έχετε στο σύστημα διάφορες εφαρμογές, οι οποίες θέλουν και διαφορετική έκδοση java, π.χ netbeans 8.2, Oracle SQL Developer. Τέλος πάντων, την εγκαθιστάς, όλα καλά, αλλά θέλεις όταν εκτελείς τις εντολές "sudo update-alternatives --config java" και "sudo update-alternatives --config javac" να βγαίνουν όλες οι εκδόσεις της java & javac που έχεις εγκαταστήσει, έτσι... για να νιώθεις ολοκληρωμένος. Τότε, εκτελείς τις κάτωθι εντολές (παράδειγμα JDK 13): 

sudo update-alternatives --install /usr/bin/java java /usr/lib/jvm/jdk-13.0.2/bin/java 2000
sudo update-alternatives --install /usr/bin/javac javac /usr/lib/jvm/jdk-13.0.2/bin/javac 2000

Τα ερώτηματά μου είναι τα εξής:
1) Γιατί στο τέλος ο τύπος έβαλε "2000" ως priority; Μπορώ να βάλω όποιον αριθμό θέλω ως priority;
2) Στην παρακάτω φωτογραφία διακρίνεται το "status" και από κάτω κάποια είναι σε auto mode και κάποια σε manual mode. Ποια η διαφορά και πώς το ορίζω;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια εδω αν θες, για να μην κανω απλα αντιγραφη και μεταφραση. Το θεμα σου δεν εχει να κανει με την java καθαυτη αλλα με τον χειρισμο των alternatives απο το λειτουργικο
https://wiki.debian.org/DebianAlternatives

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...