Προς το περιεχόμενο

Σπουδές μέσω Network;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας με λενε κορινα, είμαι 23 ετων κ μολις τελείωσα τη σχολή μαιευτικής (ιδιωτικό ΙΕΚ) αλλά πρόσφατα συνειδητοποίησα οτι δεν ειναι ακριβως αυτο το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω. Μεσω της μαιευτικής συνειδητοποίησα την αγάπη που έχω για τα παιδιά και την απέχθεια που έχω ως προς το νοσηλευτικό κομματι. Τέλος παντων προσφατα αποφάσισα να σπουδάσω βρεφονηπιοκομος. Σαν όνειρο θα ήθελα στο μελλον να ανοίξω τον δικό μου βρεφικο σταθμό. Το πρόβλημα μου λοιπον είναι οτι δεν θελω να σπουδασω Ελλάδα. Δεν θελω να μπω ξανα στη διαδικασία των πανελληνίων και ουτε θελω να δινω λεφτα για φροντιστήρια κτλ και στο τέλος να περασω σε μια πολη οπου θα χρειάζομαι μηνιαίως τα ιδια λεφτα που θα χρειαζομουν και αν εμενα στο εξωτερικό. Δεν εχω ιδεα ομως απο που να ξεκινήσω και τι βήματα να κάνω για να σπουδάσω εξωτερικό. Ακομα και οι φίλοι μου και η οικογένειά μου ειναι άσχετοι με αυτα. Γενικως ειμαι μονη μου σε ολο αυτο και δεν ξερω πως να ξεκινήσω. Άκουσα για το network foundation και ειδα οτι βοηθάει πολλούς να σπουδάσουν στο εξωτερικό. Σε βοηθαει δηλαδη με ολη την χαρτούρα, με τη γλωσσα, με την εστία, το πανεπιστήμιο κτλ. Το θεωρείται καλη ιδεα; ή ειναι και αυτο αλλο ενα φροντιστήριο που απλα θελει να στα φαει; (δεν γνωριζω αν ειναι ακριβό οπότε μιλάω εν αγνοιας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού διοργανώνουν ημέρες καριέρας (επί της ουσίας είναι διαφήμιση του προϊόντος τους), όπου βλέπεις τι αντικείμενα καλύπτουν και αν σου αρέσει κάποιο από αυτά.

Αλλά είναι σίγουρο ότι χρειάζεται να σπουδάσεις σε πανεπιστήμιο για αυτό που ζητάς; (εκτός αν εννοείς ότι θες να πάρεις ένα χαρτί, με το οποίο θα μπορέσεις να κάνεις δική σου επιχείρηση στην Ελλάδα, οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις αν αναγνωρίζεται το χαρτί από το ελληνικό κράτος).

Καλή επιλογή (για εξωτερικό πάντα) είναι η Κύπρος, καθώς διδάσκουν στα ελληνικά (φαντάζομαι) και ακολουθούν το μοντέλο των Βρετανών στην εκπαίδευση (δηλαδή τους αποφέρει μεγάλα κέρδη, οπότε θέλουν να έχουν ισχύ και ποιότητα τα πτυχία τους). Στην Λευκωσία είναι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου που είναι τα πιο γνωστά και μεγάλα (νομίζω σε όλη την χώρα).

Για τα παραπάνω δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά λόγω αναζήτησης τα βρήκα και είναι καλή επιλογή λόγω της γλώσσας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρωτα απο ολα βρες σε ποια χωρα του εξωτερικου θες να πας. Για να ψαξεις πως δουλεύουν τα πράγματα εκεί. 

Δεν ξερω τι εχεις κατα  νου αλλα δεν ειναι παντου φτηνά και σιγουρα θα χρειαστεις ενα μικρο αρχικό κεφαλαιο. 

Ίσως τώρα λογω κορωνοιου να ειναι πιο ευκολο να βρεις κάποιο σπιτι ή εστία οταν περασει ολο αυτο. Ισως να ειναι και πιο δύσκολα, δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Πρωτα απο ολα βρες σε ποια χωρα του εξωτερικου θες να πας. Για να ψαξεις πως δουλεύουν τα πράγματα εκεί. 

Δεν ξερω τι εχεις κατα  νου αλλα δεν ειναι παντου φτηνά και σιγουρα θα χρειαστεις ενα μικρο αρχικό κεφαλαιο. 

Ίσως τώρα λογω κορωνοιου να ειναι πιο ευκολο να βρεις κάποιο σπιτι ή εστία οταν περασει ολο αυτο. Ισως να ειναι και πιο δύσκολα, δεν γνωρίζω. 

Το αυτό. 

Πρώτα πρέπει να κάνεις την σωστή προεργασία από μόνη σου:

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Το προσφέρουν αυτό που θέλεις ή είναι κάτι παραπλήσιο; Τι γνώσεις έχεις; Μπορείς να ανταποκριθείς σε ένα curriculum πολύ πιο απαιτητικό από τα ΙΕΚ; Είσαι αποφασισμένη να το παλέψεις πραγματικά ή απλά θέλεις χαλαρή κατάσταση; Έχεις λεφτά για δίδακτρα εάν το πρόγραμμα είναι επί πληρωμή; Πόσο καιρό σκοπεύεις να σπουδάσεις (τι επίπεδο); Την παλεύεις να ζήσεις σε μια ξένη χώρα (εάν δεν το έχεις κάνει πριν); κ.ο.κ.

Όλα τα παραπάνω και πολλά, πολλά περισσότερα πρέπει να απαντηθούν από εσένα ώστε να έχεις μια καλή ιδέα του τι γίνεται και τι ακριβώς περιμένεις. 

Ειδάλλως οι πιθανότητες απογοήτευσης και σπατάλης χρημάτων είναι υψηλές. 

|

Όπως γράφηκε και παραπάνω, τώρα με την κατάσταση είναι ιδανική ευκαιρία να στρωθείς στο διάβασμα και ψάξιμο. Μόνο έτσι θα δεις τι ακριβώς προσφέρεται και τι ακριβώς ζητάς.

Επίσης μην φοβάσαι να γράφεις/τηλεφωνείς/επικοινωνείς με τους υπεύθυνους των πανεπιστημίων για τυχών ερωτήσεις. Από προσωπική εμπειρία (και στις δύο μεριές) θα σε έλεγα ότι τα σάιτ/φυλλάδια δεν αναφέρουν όλες τις σχετικές πληροφορίες. 

Τέλος, λόγω της πανδημίας η κατάσταση θα είναι διαφορετική από ότι συνήθως. Κάποιες σχολές σίγουρα θα έχουν αναστείλει την λειτουργία των και άλλες θα υπολειτουργούν. Έχε και αυτό στο μυαλό σου, ίσως χρειαστεί να αναβάλλεις τις αιτήσεις/διαδικασία μέχρι να ομαλοποιηθούν τα πράματα. 

Καλή τύχη.

|

Υ.Γ: https://www.coursera.org/courses?query=pedagogy

Κάτι δημιουργικό για όσο ψάχνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το network δεν εχω πολλα να προσθεσω, αλλα για τον τομεα που ενδιαφερεσαι και οταν με το καλο αποφοιτησεις, εαν εχεις γνωση Γερμανικων ή διαθεση να μαθεις, να ψαχτεις οπωσδηποτε για Γερμανια. Υπαρχει τρελη ζητηση για βρεφονηπιοκομους και νηπιαγωγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνομαι και εγω για αυτο το θεμα, μπορεις να απευθυνθεις σε ενα κεντρο σαν το network foundation, ukfc, case access κλπ.. που ειναι κεντρα προετοιμασιας μαθητων για σπουδες στο εξωτερικο οποιαδησποτε ηλικιας. Πιστευω συμφερει παρα πολυ, και θα σπουδασεις σε πολυ φημισμενα πανεπιστημια και μαλιστα 3 χρονια (εχεις και την επιλογη να κανεις 4 αν θελεις να κανεις και πρακτικη ή εδω Ελλαδα ή εκει, στον 3ο χρονο και οχι στο τελευταιο εξαμηνο οπως εδω). Απο χωρες κυριως προτεινουν Ολλανδια και Βρετανια, ολλανδια τα διδακτρα ειναι 2 χιλιαδες για τους ευρωπαιους πολιτες και μπορεις να εργαζεσαι αν πας Amsterdam στο κεντρο χωρις να ξερεις ολλανδικα αλλα ειναι πιο ακριβα τα ενοικια νομιζω. Τα 2 χιλιαδες καθε ετος ομως δεν σε αφηνουν να τα δινεις με δοσεις αλλα στην αρχη καθε χρονιας ντουκου. Ηνωμενο Βασιλειο μπορεις να παρεις κατι σαν δανειο αν δεν εχεις πτυχιο απο πανεπιστημιο, αν εχεις μονο απο το ιεκ δεν θα τους πειραξει, το δανειο θα το ξεπληρωσεις οταν παισεις δουλεια που σου δινει 23 χιλιαδες το χρονο και πανω (λιγο δυσκολο αν ερθεις ελλαδα, οποτε αν ερθεις σβηνεται και δεν το ξεπληρωνεις ποτε χωρις να εχεις θεμα). Μπορεις να μεινεις σε εστια ή να βρεις συγκατοικο, πολλες φορες θα σου βρουν εκεινοι στο network συγκατοικο. Με συγκατοικο θα σου παει 200 το μηνα (+νερο, ρευμα και ολα αυτα) και σε εστια 500 οποτε συμφερει. Δεν ειναι ολες οι πολεις ακριβες, προς βορεια Αγγλια ειναι οι τιμες σαν της ελλαδας εκτος αν πας σε περιοχες που ειναι κοντα στην Γαλλια και στο Λονδινο, εκει το κοστος ζωης ειναι στα υψη. Μπορεις και να εργαζεσαι παρτ ταιμ, το οποιο κανουν ολοι οι φοιτητες, μπορεις και να μεταφρασεις τη πιστοποιηση ιεκ ωστε να το εχεις στο βιογραφικο σου για να σε βοηθησει να βρεις παρτ ταιμ δουλεια σε σχετικο κλαδο εκει μιας και ειναι πολυ περιζητητες τετοιες ειδικοτητες. Στο network θα σου πουν αν χρειαζεται να δωσεις ielts, που πιθανον χρειαζεται αν δεν εχεις proficiency ή lower που να το εχεις παρει τα τελευταια 2 χρονια. Αν και τωρα με τον κορονοιο ισως να μην χρειαστει γιατι πολλα εξεταστικα κεντρα εκλεισαν και το δικαιολογουν τα πανεπιστημια αν δεν δωσεις. Ισως σε βαλουν να κανεις καλοκαιρινο προγραμμα foundation και να δωσεις ielts,  αν ξεκινησεις μεχρι τελη Απριλη τη διαδικασια των αιτησεων για να προλαβουν νασε βαλουν το Σεπτεμβρη που ερχεται. Αλλιως εχεις και αλλες επιλογες, να κανεις τον επομενο χρονο μαθηματα και να δωσεις κατι σαν Βρετανικες πανελληνιες του χρονου το καλοκαιρι αν θελεις παρα πολυ να πας εξω.. Θα κανετε και συναντησεις με σκαιπ ωστε να σε ενημερωσουν και να σου λυσουν ολες τις αποριες, ειναι πολυ εξυπηρετικοι, εγω εκανα ερευνα και διαλεξα το ποιο οικονομικο κεντρο. Ψαξτο και παρε τηλεφωνο και ρωτα οτι απορειες εχεις σε πολλα κεντρα, αν σε ενδιαφερει και ειναι κατι που πιστευεις οτι μπορεις να κανεις, δεν ειναι τοσο ακατορθωτο οσο το παρουσιαζουν πολλοι, στο προγραμμα foundation που θα κανεις θα σε βοηθησουν παρα πολυ. Ειναι κατι σαν εισαγωγη για τα μαθηματα και το συστημα του εξωτερικου αν εχεις απολυτηριο χαμηλο εως 15/16. Αν το απολυτηριο σου ειναι 16,8 και παραπανω θα σου παρουν μονο χρηματα για τις αιτησεις 

Επεξ/σία από liaenn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/03/2020 at 00:40, konaplyta said:

Γεια σας με λενε κορινα, είμαι 23 ετων κ μολις τελείωσα τη σχολή μαιευτικής (ιδιωτικό ΙΕΚ) αλλά πρόσφατα συνειδητοποίησα οτι δεν ειναι ακριβως αυτο το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω. Μεσω της μαιευτικής συνειδητοποίησα την αγάπη που έχω για τα παιδιά και την απέχθεια που έχω ως προς το νοσηλευτικό κομματι. Τέλος παντων προσφατα αποφάσισα να σπουδάσω βρεφονηπιοκομος. Σαν όνειρο θα ήθελα στο μελλον να ανοίξω τον δικό μου βρεφικο σταθμό. Το πρόβλημα μου λοιπον είναι οτι δεν θελω να σπουδασω Ελλάδα. Δεν θελω να μπω ξανα στη διαδικασία των πανελληνίων και ουτε θελω να δινω λεφτα για φροντιστήρια κτλ και στο τέλος να περασω σε μια πολη οπου θα χρειάζομαι μηνιαίως τα ιδια λεφτα που θα χρειαζομουν και αν εμενα στο εξωτερικό. Δεν εχω ιδεα ομως απο που να ξεκινήσω και τι βήματα να κάνω για να σπουδάσω εξωτερικό. Ακομα και οι φίλοι μου και η οικογένειά μου ειναι άσχετοι με αυτα. Γενικως ειμαι μονη μου σε ολο αυτο και δεν ξερω πως να ξεκινήσω. Άκουσα για το network foundation και ειδα οτι βοηθάει πολλούς να σπουδάσουν στο εξωτερικό. Σε βοηθαει δηλαδη με ολη την χαρτούρα, με τη γλωσσα, με την εστία, το πανεπιστήμιο κτλ. Το θεωρείται καλη ιδεα; ή ειναι και αυτο αλλο ενα φροντιστήριο που απλα θελει να στα φαει; (δεν γνωριζω αν ειναι ακριβό οπότε μιλάω εν αγνοιας).

καλησπερα, για να σπουδασεις στο εξωτερικο πρωτο πτυχιο σου ζητανε τους βαθμους σου απο τις πανελλαδικες, οποτε αν δεν εχεις δωσει ποτέ, τοτε θα αναγκαστεις να δωσεις ούτως ή αλλως. Τωρα, αυτο που θες να ακολουθησεις δεν χρειαζεται απαραιτητα σπουδες.Στην γερμανια π.χ που εχω ζησει εγω καποια χρονια, μπορεις να γινεις βρεφονηπιοκομος κάνοντας Ausbildung, το οποίο ουσιαστα διαρκει κάποια χρόνια (π.χ. 3-4 χρονια) και απο το πρωτο ετος εργαζεσαι, ενω παραλληλα πηγαινεις και σχολη. Προυποθεση για να το κανεις αυτο ειναι να ξερεις πολυ καλα γερμανικα, να εχεις τυχη γιατι οι θεσεις ειναι λιγες. Γενικα ομως, τουλαχιστον στην γερμανια, το επαγγελμα αυτο δεν εινα ιδιαιτερα καλοπληρωμενο σε σχεση με αλλα επαγγελματα. Τελος, εγω θα προτεινα να διαβασεις να περασεις στην πολη σου και αν δεν περασεις, τοτε το ξανα συζηταμε. Ειναι αλλιως να σπουδαζεις στην πολη σου με μηδεν εξοδα, δωρεαν σχολη, δωρεα φαγητο σχολη, δωρεαν βιβλια και διαφορετικο να πας εξωτερικο να σπουδασεις. Οπως προτεινω σε ολους που θελουν να κανουν πρωτο πτυχιο εξω, ετσι και σε σενα θα προτεινω πρωτο πτυχιο ελλαδα να κανεις.

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2020 στις 5:06 ΠΜ, liaenn είπε

το δανειο θα το ξεπληρωσεις οταν παισεις δουλεια που σου δινει 23 χιλιαδες το χρονο και πανω (λιγο δυσκολο αν ερθεις ελλαδα, οποτε αν ερθεις σβηνεται και δεν το ξεπληρωνεις ποτε χωρις να εχεις θεμα). 

Αυτό είμαι αρκετά σίγουρος πως δεν ισχύει. Μάλιστα, έχω την εντύπωση πως για να σου δοθεί εν τέλει το δάνειο πρέπει να έχεις ορίσει (και να έχει υπογράψει) εγγυητής, ο οποίος μάλιστα να διαμένει μόνιμα και να εργάζεται στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Συνεπώς το να σου χαρίσουν έτσι απλά το δάνειο, το θεωρώ (και είναι) αδύνατο.

Το να κυνηγήσουν, όμως, τον εγγυητή σου και εν τέλει να το επιβαρυνθεί αυτός, πολύ πιθανό.

Παρεμπιπτόντως, γνωστός είχε πάρει αντίστοιχο δάνειο το 2007-8 αν θυμάμαι καλά, κάπου εκεί, και πέρυσι το αποπλήρωσε μετά από πολύ τρέξιμο που είχε μιας και τον έψαχναν από το Ηνωμένο Βασίλειο (είχε επιστρέψει Ελλάδα).

Συνεπώς καλό θα ήταν να μην αναγράφουμε (και με τόση σιγουριά) ανακρίβειες οι οποίες μπορεί να κοστίσουν πολύ ακριβά στον άλλον.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...