Προς το περιεχόμενο

Ubuntu μένει σε μαύρη οθόνη


GiwrgosP-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Το καλυτερο θα ηταν να αλλαξεις διανομη :-)

το δευτερο καλυτερο, μπες στο τερματικο σου και δες τα log του xorg και του display manager μπας και βρεις καποιο μηνυμα για το τι παει στραβα. Εχεις φανταζομαι μια καποια εμπειρια σε linux (αν δεν εχεις καλη αρχη). 

Υ.Γ.

Απο περιεργια αλλα πως ξεκινησε αυτο; πες μου τωρα μετα απο ενημερωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, andreas49 είπε

Το καλυτερο θα ηταν να αλλαξεις διανομη :-)

το δευτερο καλυτερο, μπες στο τερματικο σου και δες τα log του xorg και του display manager μπας και βρεις καποιο μηνυμα για το τι παει στραβα. Εχεις φανταζομαι μια καποια εμπειρια σε linux (αν δεν εχεις καλη αρχη). 

Υ.Γ.

Απο περιεργια αλλα πως ξεκινησε αυτο; πες μου τωρα μετα απο ενημερωση!!

Για καποιον λογο στον σταθερο μου εχω σβησει τα Linux πανω απο 5 φορες επειδη προκυπτουν random προβληματα και βαριεμαι να ασχοληθω συνηθως. Μπηκα εγω χθες το βραδυ linux να τρεξω ενα προγραμματακι σε c γιατι στα windows δεν ειχα την αποδοση που ηθελα, εκανα τη δουλεια μου, του εκανα τα updates μιας και μπηκα και μετα εκλεισα τον υπολογιστη.. Ε μετα απο λιγο που ξαναμπηκα γιατι ειχα ξεχασει να παρω κατι αρχεια μου εμφανισε το προβλημα που ανεβασα εδω.. 

Εχεις μηπως να προτεινεις καμια πιο stable διανομη; Κατι απλο θελω γενικα δε με ενδιαφερει να εχει τρομερο UI οπως εχουν τα ubuntu ή οτιδηποτε.. Κατι lite και stable. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

πάνε χρόνια που σταμάτησα να "περιφέρομαι" στις διανομές, οπότε θα χρειαστείς γνώμες άλλων μελών του φόρουμ ποιο ενημερωμένων από εμένα, νομίζω τρέχει και εδώ ένα νήμα στο οποίο γράφουν περι διανομών. Γνωρίζεις τις απαιτήσεις σου, σαν βασική εγώ θα έβαζα να έχεις λόγο στις ενημερώσεις τι να ενημερωθεί και τι όχι, φαντάσου τώρα μια χαρά δούλευες και έγιναν όλα πουτ@ν@, ε δεν πάει έτσι.

Το έλυσες το θέμα σου τελικά; Η C γιατί τρέχει ποιο αργά στα windows? δεν δοκιμάζεις κάποιον άλλον μεταγλωτιστή της c στο κυρίως λειτουργίκο σου? Στο κάτω κάτω τρέξε μαι διανομή στον hyper-v, να ησυχάσεις.

Y.G.

προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε centos, αλλά μιλάμε για πολύ καιρό πριν βγουν οι ryzen, δεν έχω ιδέα τι γίνεται τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas49 είπε

πάνε χρόνια που σταμάτησα να "περιφέρομαι" στις διανομές, οπότε θα χρειαστείς γνώμες άλλων μελών του φόρουμ ποιο ενημερωμένων από εμένα, νομίζω τρέχει και εδώ ένα νήμα στο οποίο γράφουν περι διανομών. Γνωρίζεις τις απαιτήσεις σου, σαν βασική εγώ θα έβαζα να έχεις λόγο στις ενημερώσεις τι να ενημερωθεί και τι όχι, φαντάσου τώρα μια χαρά δούλευες και έγιναν όλα πουτ@ν@, ε δεν πάει έτσι.

Το έλυσες το θέμα σου τελικά; Η C γιατί τρέχει ποιο αργά στα windows? δεν δοκιμάζεις κάποιον άλλον μεταγλωτιστή της c στο κυρίως λειτουργίκο σου? Στο κάτω κάτω τρέξε μαι διανομή στον hyper-v, να ησυχάσεις.

Y.G.

προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε centos, αλλά μιλάμε για πολύ καιρό πριν βγουν οι ryzen, δεν έχω ιδέα τι γίνεται τώρα.

Πήρα τα αρχεία μου μέσα από το terminal και έβαλα ένα virtual machine στα Windows και έκανα τη δουλειά μου. Στα Windows έτρεχα με codeblocks το προγραμματακι που είχα σε c και επειδή παίζω με pthreads δε δούλευε τόσο καλά το codeblocks. Κι εγώ πιστεύω είναι θέμα με τους ryzen καθώς μόνο στον σταθερό μου έχω θεματακια συχνά πυκνα. Στο λαπτοπ με Intel παίζουν μια χαρά καιρό τώρα. 

Virtual machine λοιπόν και όλα καλά από τη στιγμή που τα θέλω μόνο σαν εργαλείο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...