Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα B&W Laser..Προτάσεις..??


tom_zola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θα ήθελα κάποιες προτάσεις για πολυμηχάνημα για εκτύπωση περίπου 200 - 300 σελίδες ανά μήνα, αντιγραφή περίπου 100 - 150 σελίδες ανά μήνα και scan περίπου 50 σελίδες ανά μήνα με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Budget έως 170 ευρώ, αν αξίζει έως 200 ευρώ. Στόχος είναι όσο πιο οικονομικό γίνεται. Σίγουρα θα παίξει ρόλο στην επιλογή και το κόστος / εκτυπωμένη σελίδα γιατί κάποιες φορές (5-6 ετησίως) απαιτείται να εκτυπωθεί ολόκληρο βιβλίο - εγχειρίδιο 100 - 300 σελίδων.

Laser ασπρόμαυρο

Εκτύπωση διπλής όψης αυτόματη (από PC).

Εκτύπωση μέσω wi-fi (για laptop και κινητό) - Σύνδεση usb + wi-fi επομένως. Αν έχει και ethernet ακόμα καλύτερα.

Print from Usb stick / Scan to Usb stick.

Αντιγραφή πολλαπλή (adf). Αν αντιγράφει και διπλή όψη ακόμη καλύτερα, αλλά μπορούν να τοποθετηθούν τα χαρτια και να τυπώσεις τις πίσω σελίδες.

Έχω δει για παράδειγμα τον https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/202602-brother-mfc-l2710dw-laser, με κόστος 35 ευρώ / 1500 σελίδες και τον

https://www.public.gr/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/polymihanima-lexmark-mb2236adw-aspromayro-laser-a4/prod10212381pp/ για το οποίο δεν έχω βρει κόστος / εκτυπωμένη σελίδα.

Αν υπάρχει πρόταση που να ρίχνει το κοστος εκτύπωσης στο 1 - 1,5 λεπτό / σελίδα, σίγουρα θα προτιμηθεί.

Σε πολλές περιπτώσεις βρίσκω ότι γίνονται πολλά λάθη στην αναγραφή των δυνατοτήτων ενός μηχανηματος, γι αυτό και θελω τη γνώμη σας. Δε γίνεται για παράδειγμα ένα μηχάνημα των 200 ευρώ να λέει ότι δεν εκτυπώνει διπλή όψη.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dunyas είπε

Καλησπέρα φιλε και εγώ σκεφτόμαι να αγοράσω τον Brother.

Μήπως εχεις δει αν μπορούμε να βάλουμε συμβατό τονερ;

Καλησπέρα,

χωρίς να εχω εμπειρία στο θέμα, βρίσκω στο skroutz ότι μπορούμε να βάλουμε συμβατά τόνερ σε τιμές για τις 3000 σελίδες από 7 έως 30 ευρώ. Τώρα, τι είναι το καθένα, δε ξέρω. Κάποια μιλάνε για chip, κάποια όχι. Δε ξέρω κατά πόσο θα πάω σε συμβατά τόνερ, ειδικά στην αρχή. Έχω πάθει πολλά τα τελευταία 20 χρόνια που χρησιμοποιώ εκτυπωτές, ποτέ όμως laser.

Βλέπω επίσης να λένε στο forum ότι ακριβότερο μηχάνημα συνεπάγεται φθηνότερα αναλώσιμα. Αλλά εγώ για παράδειγμα δε θέλω να πάω πάνω από 200 ευρώ. Έχεις βρει κάτι άλλο σε αυτές τις προδιαγραφές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αργήσει λίγο να απαντήσω... 😁

Πρώτη φορά θα αγοράσω εκτυπωτή με τονερ οπότε δεν έχω καθόλου εμπειρία περι του θέματος. Μέχρι τώρα παιδευόμουν με μελάνια.

Από όσο έψαξα φαίνεται ο πιο τίμιος για τα λεφτά του, δεν θέλω να ξεφύγω και πάνω απο τα 200€ οπότε θα τον παραγγείλω μάλλον απόψε! Εσύ τελικά ποιον διάλεξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σου,

 

δεν έκανα ακόμη παραγγελία τελικά, αλλά κατά 90% θα πάρω αυτόν ton Brother σε λίγες μέρες. Το μόνο που με κρατάει είναι αν τελικά παίρνει συμβατά μελάνια.

Εσύ που τον παρήγγειλες, ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις? Βρήκες τελικά αν παίρνει συμβατά μελανιά?

Και κάτι ακόμα..Μπορεί να πάρει φλασάκι και να τυπώσει από αυτό?

Καλή Ανάσταση με υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2020 στις 3:17 ΜΜ, tom_zola είπε

Γεια σου,

δεν έκανα ακόμη παραγγελία τελικά, αλλά κατά 90% θα πάρω αυτόν ton Brother σε λίγες μέρες. Το μόνο που με κρατάει είναι αν τελικά παίρνει συμβατά μελάνια.

Εσύ που τον παρήγγειλες, ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις? Βρήκες τελικά αν παίρνει συμβατά μελανιά?

Και κάτι ακόμα..Μπορεί να πάρει φλασάκι και να τυπώσει από αυτό?

Καλή Ανάσταση με υγεία.

Τον έχω παραγγήλει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα... Όταν με το καλό έρθει θα σου απάντησω σε όλες τις ερωτήσεις! Πρώτη εβδομάδα του Μαΐου μου είπαν!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 11:10 ΠΜ, Dunyas είπε

Τον έχω παραγγήλει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα... Όταν με το καλό έρθει θα σου απάντησω σε όλες τις ερωτήσεις! Πρώτη εβδομάδα του Μαΐου μου είπαν!

Να βγάλεις και καμία φωτογραφία αν είναι να το δούμε, ευχαριστούμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 9:32 ΜΜ, G-pal είπε

Και εγώ το σκέφτομαι, γύρω στα 40+ έχει το αυθεντικό και γύρω στα 20 το μουφα. Το θέμα είναι παίζει του μουφα ? Για τις 3.000 σελίδες μιλάω πάντα 

Γεια σου και Χρόνια Πολλά,

που βρήκες το αυθεντικό για τις 3000, 40+ ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 11:10 ΠΜ, Dunyas είπε

Τον έχω παραγγήλει αλλά δεν έχω παραλάβει ακόμα... Όταν με το καλό έρθει θα σου απάντησω σε όλες τις ερωτήσεις! Πρώτη εβδομάδα του Μαΐου μου είπαν!

Το πήρες τελικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, G-pal είπε

Το πήρες τελικά ?

Όχι, παρήγγειλα τον HP LaserJet Pro MFP M130fw. Δεν έχει αυτόματη εκτύπωση διπής όψης αλλά βαρέθηκα την αναμονή και χρειαζόμουν εκτυπωτή αυτές τις ημέρες λόγω δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/3/2020 στις 5:30 ΜΜ, tom_zola είπε

Έχω δει για παράδειγμα τον https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/202602-brother-mfc-l2710dw-laser, με κόστος 35 ευρώ / 1500 σελίδες και τον

https://www.public.gr/product/perifereiaka/printers/multifuction-inkjet/polymihanima-lexmark-mb2236adw-aspromayro-laser-a4/prod10212381pp/ για το οποίο δεν έχω βρει κόστος / εκτυπωμένη σελίδα.

@tom_zola τί έκανες τελικά; Είδα πήρες τον Brother. Γράψε καμμια εντύπωση. Είμαι κι εγώ ανάμεσα στους δύο, αν και κλείνω στον Lexmark λόγω του ότι είναι λίγο πιο μαζεμένος σε διαστάσεις και επίσης ο Brother έχει τσιμπήσει λίγο τιμή.

Ο Brother δεν πρέπει να μπορεί να δουλέψει ταυτόχρονα και ασύρματα και ενσύρματα. Δεν ξέρω τι κάνουν άλλα μοντέλα της κατηγορίας σε αυτό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/5/2020 στις 11:49 ΠΜ, Dunyas είπε

Όχι, παρήγγειλα τον HP LaserJet Pro MFP M130fw. Δεν έχει αυτόματη εκτύπωση διπής όψης αλλά βαρέθηκα την αναμονή και χρειαζόμουν εκτυπωτή αυτές τις ημέρες λόγω δουλειάς.

Εντυπώσεις?
Ψάχνω και εγώ για καινούριο πολυμηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...