Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, iced είπε

Βρε Μαργαριτα οταν δεν ειναι διαθεσιμα ολοι κατεβαζουν τις τιμες προσωρινα.... Ειναι μια λογικη τιμη αυτη αλλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ θα αλλαξει οταν αλλαξει και η διαθεσιμοτητα

χαχαχα.

Αυτη ήταν η τιμή πριν την πανδημία, όσο και να θες να μας πείσεις για το αντίθετο.

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iced είπε

Βρε Μαργαριτα οταν δεν ειναι διαθεσιμα ολοι κατεβαζουν τις τιμες προσωρινα.... Ειναι μια λογικη τιμη αυτη αλλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ θα αλλαξει οταν αλλαξει και η διαθεσιμοτητα

Βρε δε στον φέρνω σαν παράδειγμα τωρινής τιμής. 

Σου λέω πόσο κοστολογούνται αυτές οι μάσκες στην αγορά σε normal περιόδους. Όχι τώρα που όλοι -ή σχεδόν ολοι- τις δίνουν ακριβότερα. 

Γεωπόνος είμαι, γνωστούς γεωπονους με καταστήματα εχω. Τόσο κοστίζουν εκτός αισχροκέρδειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι βρε το ξερω..... Εχω αγορασει καποιες φορες που εκανα καποιες δουλειες στο σπιτι ή ψεκαζα κατι..... Αυτες οι τιμες ομως ΣΗΜΕΡΑ δεν ισχυουν

Επεξ/σία από iced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iced είπε

Ναι βρε το ξερω..... Εχω αγορασει καποιες φορες που εκανα καποιες δουλειες στο σπιτι ή ψεκαζα κατι..... Αυτες οι τιμες ομως ΣΗΜΕΡΑ δεν ισχυουν

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Βρε δε στον φέρνω σαν παράδειγμα τωρινής τιμής. 

Σου λέω πόσο κοστολογούνται αυτές οι μάσκες στην αγορά σε normal περιόδους. Όχι τώρα που όλοι -ή σχεδόν ολοι- τις δίνουν ακριβότερα. 

Γεωπόνος είμαι, γνωστούς γεωπονους με καταστήματα εχω. Τόσο κοστίζουν εκτός αισχροκέρδειας. 

λογικό να έχουν ανεβεί. απο 2~9 ευρώ που έχουν κανονικά να πάει στα 35 ε έχει μια απόσταση.

Τώρα που είναι αισχροκέρδεια και που οχι μονο οι αρμόδιοι μπορούν να κρίνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iced είπε

Ναι βρε το ξερω..... Εχω αγορασει καποιες φορες που εκανα καποιες δουλειες στο σπιτι ή ψεκαζα κατι..... Αυτες οι τιμες ομως ΣΗΜΕΡΑ δεν ισχυουν

Ε το ότι δεν ισχύουν θέλει καταγγελία αυτό είναι το point! 

Κι άντε από 2 να τις βάλεις 5. Αλλά τις έχω δει και 20+ και σήμερα 30, αν είναι δυνατόν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Μια κριτική στο Google Business θα μείνει και θα θυμάται τι έκανε.

7 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Φαντασου τι θα γινει την μεγαλη βδομαδα χαχαχα

Δυναμιτάκια βρίσκουμε κάπου;

περα από την πλάκα, την big week θα έχουμε σοβαρά θέματα με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Ε το ότι δεν ισχύουν θέλει καταγγελία αυτό είναι το point! 

Κι άντε από 2 να τις βάλεις 5. Αλλά τις έχω δει και 20+ και σήμερα 30, αν είναι δυνατόν !!

Καταλαβαινω τι λες, μακαρι να μπορουσαμε να τις αγορασουμε οσο τις παλιες εποχες... Αλλα απο οτι μου εχουν πει, αγοραζουν πολυ πιο ακριβα απο τους προμηθευτες, οποτε δινουν και πιο ακριβα... Και οι προμηθευτες αγοραζουν πιο ακριβα απο τα εργοστασια...

Οποτε δεν συμφωνω με τον ορο αισχθοκερδιας (γιατι δεν ειναι οτι αγοραζουν 2 και πουλανε 10), ειναι οτι ειναι αισχρη η αγορα γενικοτερα! καταλαβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυς κοσμος ενδεχομενως να εχει καποιον δικο του με ηπια υποπτα συμπτωματα. Εξηγει τι πρεπει να προσεχεις για να μην κολησεις και καποια πραγματα για την φροντιδα. Εννοειται παντα σε συνεννόηση με τον γιατρο που τον παρακολουθει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, patclo είπε

Πολυς κοσμος ενδεχομενως να εχει καποιον δικο του με ηπια υποπτα συμπτωματα. Εξηγει τι πρεπει να προσεχεις για να μην κολησεις και καποια πραγματα για την φροντιδα. Εννοειται παντα σε συνεννόηση με τον γιατρο που τον παρακολουθει.

Τον παρακολουθώ αυτόν τα εξηγεί ωραία.χθες είπε και για μας πως φοβάται τα camps με τους μεταναστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

περα από την πλάκα, την big week θα έχουμε σοβαρά θέματα με αυτούς.

Μπορεί να σου ακουστεί παράξενο ως άποψη αλλά λάθος χειρισμός της Κυβέρνησης θα είναι αν συμβεί κάτι τέτοιο. 

Εγώ το έγραψα πριν μερικές μέρες στο θέμα (τώρα δεν το βρίσκω) πως... Πρέπει δημόσια και πολύ φανερά να γίνει διάλογος (να τον δουν οι πολίτες κλπ) ανάμεσα στην εκκλησία και την πολιτεία για το θέμα της μεγάλης βδομάδας (και ιδιαιτέρως για το θέμα με το άγιο φως) κλπ και να βρεθεί μια συμβιβαστική λύση που να μοιάζει στον κόσμο ως σωστή και δίκαιη!!!

Αυτό που βλέπω δεν είναι κάτι τέτοιο. Το ερώτημα είναι: Γιατί;; Λόγο ανικανότητας της Κυβέρνησης;; Δεν θέλει να μην συμβούν τέτοια ώστε να έχει να δείχνει στα κανάλια τα κακά παιδάκια που δεν ακούν τον συνετό επιστήμονα κυρ Τσιόδρα;; (Άλλωστε πόσες φορές να πιάσει το κόλπο με τους τηλεφακούς;;) Θέλει να προβάλει η κυβέρνηση ένα ιματζ τεχνοκρατικό λογικό επιστημονικό κλπ οπότε δήθεν δεν μπορούν να την απασχολούν τέτοια;; Όλα αυτά μαζί;; Κάτι άλλο;; Δεν ξέρω.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές είχαμε 10 θανάτους αλλά μην τρελαίνεστε γιατί προχθές είχαμε 1 μόνο. Αν κάποιοι από τους χθεσινούς είχαν πεθάνει λίγες ώρες νωρίτερα θα ήμασταν απλά στον μέσο όρο μας, ή κανα δυο νεκροί παραπάνω.

Δεν είναι ιδιαίτερη αύξηση αυτή για να πούμε ότι πάει να ξεφύγει το πράγμα.

Κοιτάμε αυτούς στις μεθ που είναι 92, δεν υπάρχει κάποιο πικ εκεί οπότε ήμαστε οκ προς το παρών.

Σε δυο μέρες συμπληρώνονται και δυο βδομάδες από το τελικό στάδιο της καραντίνας, οπότε θέλω να πιστεύω ότι μέσα στην άλλη βδομάδα θα υπάρχει μικρή ύφεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Curtis76 είπε
2 ώρες πριν, legendw84it είπε

Μάλλον γιατί δεν έχεις καταλάβει ότι η κρίση πανδημίας σε κρίση χρέους θα μετατραπεί σε ελάχιστους μήνες, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε κινεζοποίηση (τι θες να πεις με τον ορο κινεζοποιηση, τι γινεται εκει που δεν γινεται εδω?) της "δημοκρατικής" Ευρώπης και της Αμερικής.

Υπάρχει έλεγχος σε όλα. Κάμερες παντού και καθεστώς "ασφάλειας" με στρατό και έλεγχο παντού. Πραγματικά δεν νιώθεις φόβο πουθενά.
Στο τρένο για παράδειγμα ελέγχουν τα πάντα όταν πας να μπεις. Καλά αν θες να πετάξεις και τέτοια ακόμη περισσότερο.
Υπάρχει μέχρι και εφαρμογή στο κινητό με ας τους πούμε "κοινωνικούς" πόντους, από τους οποίους εξαρτάται αν μπορείς να πιάσεις μια δουλειά, να μπεις στο τρένο και άλλα τα οποία δεν ξέρω όλα. Οι πόντοι μπορεί να αφαιρούνται είτε από παραβάσεις, με ότι ορίζει παράβαση η κινεζική κυβέρνηση και κερδίζεις για όποια πράξη θεωρεί "καλή", όπως δωρεές αίματος, εθελοντισμό κτλ.

Στο οικονομικό, υπάρχουν οι λόγοι που η Ευρώπη και η Αμερική, ούτε καν η Ιαπωνία (μέρη που πλήττονται περισσότερο από τον ιό) δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν την Κίνα. Φτηνά χέρια. Χέρια που για παράδειγμα εδώ έχουμε έναν υπάλληλο, εκεί μπορεί να έχουν 10 για την ίδια δουλειά. Ακόμη και για αλλαγή δέντρου στο δρόμο ή λάμπας, μαζεύονται 15 νοματαίοι για να το κάνουν.
Δεν πεινάει κανένας, όλοι μπορούν να πάνε στο γιατρό. Αυτά τα τελευταία εμείς μπορεί να τα παραλείψουμε για την ατομική ευθύνη και να κρατήσουμε μόνο τα "καλά".

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...