Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lionheart20 είπε

Δεν τη φοραω κατευθειαν περιμενω κανα 5λεπτο εχει απορροφηθεί και στεγνωσει ενταξει μυρίζει λίγο αλλα τι να κάνεις,1 εχω.θα πάρω και γω καμμία υφασμάτινη τωρα.

Εγώ βάζω το αντισηπτικό μέσα έξω, αλλά από την προηγουμένη μέρα και δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Btw εδω που ειμαι και ειναι υποχρεωτικο να καλύπτεις μυτη - στομα οταν βγαινεις εξω εχει βγει ανακοινωση οτι οι μασκες ffp2-3 k n95 και δεν ξερωγω τι αλλο ειναι μονο για τους επαγγελματίες και δεν πρεπει να τις φοράει ο κοσμος εξω. Οσοι το κανουν τιμωρουνται με πρόστιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδες δεν εχω ιδεα απο αυτα, αλλα ποσο καλο ειναι να εισπνεετε αντισηπτικο? Δλδ οκ, καταλαβαινω τι προσπαθειτε να κανετε, αλλα δεν ειναι λιγο παραλογο να εισπνεετε χημικα για οση ωρα τελος παντων τη χρησιμοποιειτε? Δεν πορει να ειναι υγιεινο αυτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexioannou είπε

1)στο βίντεο μετά τον καθηγητή που τα λέει όπως είναι......προσέξτε την δημοσιογράφο που περιμένει ατάκες από το κοντρόλ και επιμένει στην τρομοκρατία.

2)η booking σταμάτει τα σκληρά μέτρα πολιτικής στις κρατήσεις από 6/4 και όλα επανέρχονται φυσιολογικα.

Όσες κρατήσεις γίνουν από 6/4 ούτε επιστροφές ούτε τίποτα....  

Όλο και κάτι θα ξέρουν......

Αντιθέτως τα κανάλια θέλουν τέτοιες απόψεις γιατί πουλάνε. Δες πόσοι και πόσοι έγιναν βουλευτές με αιρετικές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, alexandros9019 είπε

Ότι πιο σωστό κ όμορφο έχω διαβάσει εδώ μέσα καιρό τώρα... Κ όσο περνά ο καιρός,όλο κ θα πληθαίνουν τέτοιου είδους απόψεις. Επικρατέστερες δηλαδή των επικρατέστερων... Γιατί μπορεί να μαστε η τελευταία βαθμίδα της πυραμίδας,μα κ ποιος δεν μπορεί να καταλάβει έστω το απλό: κάνεις ηγέτης έως τώρα δεν έχει αγαπήσει ποτέ τον λαό του. Κανείς δεν μας αγάπησε την εποχή που μας γονάτισαν εν μέσω "κρίσης". Με χιλιάδες αυτοκτονίες,δημεύσεις περιουσιών κ άλλα πολλά τόσα χρόνια... Κ ξαφνικά,η κυβέρνηση μας νοιάζεται για το καλό. Ξαφνικά,μας αγάπησαν. Ξαφνικά, θέλουν να ζήσουμε κ μετράνε μια προς μια την κάθε απώλεια... Όχι. Με βάση κ μόνο αυτή τη λογική,δεν το τρώμε το παραμύθι όλο κ περισσότεροι. Μια επανάληψη θα μας κάνει καλό: στην αρχή της ελληνικής κρίσης πόσοι πίστεψαν πως είναι αλήθεια; Όλοι μας. Στη συνέχεια, ας υπάρχει έστω κ ένας να πει πως όλα ήταν όπως φαίνονταν κ όπως παρουσιάζονταν στην αρχή της. Κανείς λογικός τουλάχιστον. Στημένο κόλπο από το αφεντικό Γερμανία. Στημένο κόλπο κάθετι διαπλανητικά χιλιάδες χρόνια τώρα... Πόλεμοι, λιμοί κ δεν ξέρω τι άλλο. Ειδικά όταν κάτι αφήνει τόσο μεγάλο αποτύπωμα στην οικονομία κινεί υποψίες. Όλα για το χρήμα,μόνο για το χρήμα... Αυτό είναι ο Θεός μας σήμερα, αυτό φέρνει κ αυτό παίρνει. Κ αν ανάγουμε όλο αυτό που ζούμε τώρα στην οικονομία,ίσως δωθούν κάποιες λίγες απαντήσεις επιτέλους...

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Τι θες ακριβώς. Να έπαιρναν μέτρα ή να μην έπαιρναν;

Τι σχέση έχει η κρίση χρέους, που μπορεί να υπάρξει συζήτηση κατά πόσο επιβεβλημένη ήταν ή όχι, με μια κρίση πανδημίας;

Ή τα βάζουμε όλα στο μπλέντερ συνωμοσιολογίας γιατί έχουν ως κοινό ότι δεν μας αρέσουν και μας χαλάνε τη μανέστρα;

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Βλέπω σε φούρνους ή ντελιβεραδες που φοράνε συνέχεια γάντια και πιάνουν λεφτά τρόφιμα κλπ 

Τι νόημα έχει αν αυτός πιάσει τα λεφτά από 30 άτομα με τα ίδια γάντια, ξύσει τη μύτη του πιάσει το στόμα του κλπ 

Καλύτερα δε θα ήταν να μη φοράει και κάθε φορά να απολυμαίνει τα χέρια του? 

Φιλε τη πρωτη μερα καραντινας πηγα για ψωμι. Ειδα αυτο που ειδες και εσυ, απο τοτε δεν εχω ξανα παει. Το φτιαχνω μονος μου (δε κανω πλακα). Βασικα αυτο που κανει ο φουρναρης ειναι να προστατευει τη παρτη του, ενω ταυτοχρονα συμβαλει στη διασπορα. Απλα απαραδεκτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έβαλα το χθεσινό post-προειδοποίηση να φαίνεται και σε κάθε σελίδα (πάνω πάνω) για να μην ακούσω "μα δεν το είδα μέσα στο χάος!"

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ποια η νορμαλ τιμη και οντως την χρησιμοποιεις μονο μια φορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. Τι θες ακριβώς. Να έπαιρναν μέτρα ή να μην έπαιρναν;

Τι σχέση έχει η κρίση χρέους, που μπορεί να υπάρξει συζήτηση κατά πόσο επιβεβλημένη ήταν με μια κρίση πανδημίας;

Ή τα βάζουμε όλο στο μπλέντερ συνωμοσιολογίας  γιατί έχουν ως κοινό ότι δεν μας αρέσουν και μας χαλάνε τη μανέστρα;

Μάλλον γιατί δεν έχεις καταλάβει ότι η κρίση πανδημίας σε κρίση χρέους θα μετατραπεί σε ελάχιστους μήνες, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε κινεζοποίηση της "δημοκρατικής" Ευρώπης και της Αμερικής. Τώρα για τα μέτρα και το τι θέλει ακριβώς είναι αυτό που λέμε, η μπάλα στην εξέδρα και συζήτηση επιπέδου Ελλαδιστάν.
Το να βαφτίζει κάποιος συνωμοσιολογία κάθε άποψη, που βασίζεται σε στατιστικά στοιχεία και ανησυχεί για το τι θα κάνει μετά από 2-3, 10 μήνες, οδηγεί στην άνεση για αθώωση κάθε εγκλήματος, όπως ήταν η κατάσταση και διαχείριση χρέους στην Ελλάδα και θα είναι και η διαχείρηση της κρίσης χρέους από τον κορονοϊό που θα πρόκειται για πολύ μεγαλύτερη κλίμακα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μασκες μιας χρησης δεν μπορουν να επαναχρησιμοποιηθουν. Υπαρχουν καποιες οδηγιες πως μπορει να γινει σωστα απολυμανση σε περιπτωση εκτακτης αναγκης για να χρησιμοποιηθουν αλλη μια δυο φορες maximum αλλα απο εκει και μετα απο αυτη την διαδικασια χανει το υλικο την συνοχη του και δεν φιλτραρει οπως πρεπει. Καλυτερα υφασματινες που πλενονται χωρις προβλημα για επαναχρησιμοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Φιλε τη πρωτη μερα καραντινας πηγα για ψωμι. Ειδα αυτο που ειδες και εσυ, απο τοτε δεν εχω ξανα παει. Το φτιαχνω μονος μου (δε κανω πλακα). Βασικα αυτο που κανει ο φουρναρης ειναι να προστατευει τη παρτη του, ενω ταυτοχρονα συμβαλει στη διασπορα. Απλα απαραδεκτο.

Επειδή δεν είναι εύκολο για όλους να ζυμώνουν ψωμί, μια καλή λύση είναι να βάζουμε το ψωμί 1 λεπτό στα μικροκύματα, εγώ που δεν έχω μικροκύματα ανάβω τον φούρνο στους 150C και μόλις ανεβάσει θερμοκρασία βάζω τα ψωμιά στη σχάρα και από κάτω σε ένα ταψί βάζω βραστό νερό ώστε να υπάρχει και υγρασία μέσα στο φούρνο για να μην ξεραθεί το ψωμί. Μετά από 5 λεπτά τα βγάζω και είναι περίπου σαν φρεσκοψημένα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, legendw84it είπε

Μάλλον γιατί δεν έχεις καταλάβει ότι η κρίση πανδημίας, κρίση χρέους θα μετατραπεί σε ελάχιστους μήνες η οποία μπορεί να οδηγήσει σε κινεζοποίηση της "δημοκρατικής" Ευρώπης και της Αμερικής. Τώρα για τα μέτρα και το τι θέλει ακριβώς είναι αυτό που λέμε, η μπάλα στην εξέδρα και συζητήσει επιπέδου Ελλαδιστάν.
Το να βαφτίζει κάποιος συνωμοσιολογία κάθε άποψη, που βασίζεται σε στατιστικά στοιχεία και ανησυχεί για το τι θα κάνει μετά από 2-3, 10 μήνες, οδηγεί στην άνεση για αθώωση κάθε εγκλήματος, όπως ήταν η κατάσταση και διαχείριση χρέους στην Ελλάδα και θα είναι και η διαχείρηση της κρίσης χρέους από τον κορονοϊό που θα πρόκειται για πολύ μεγαλύτερη κλίμακα.

Το ότι θα μετατραπεί σε οικονομική κρίση η κρίσης πανδημίας το μόνο σίγουρο.

Το ότι θα μετατρεπόταν σε οικονομική κρίση η κρίση χρέους επίσης το μόνο σίγουρο.

Αλλά εσύ κοιτάς μόνο το αποτέλεσμα γιατί αυτό είναι αυτό που σε απασχολεί.

Μιλάμε για άλλου είδους κρίσεις. Το ότι έχουν το ίδιο αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα ή βραχυπρόθεσμα δεν τις κάνει ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...