Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, unameit είπε

Η γνώση πρέπει να είναι πάντα ελεύθερη και διαθέσιμη στο ευρύ κοινό , 

  • για να κάνει σωστές επιλογές, 
  • να μην γίνεται άθελά του όργανο επιτηδείων,
  • να μην κυριαρχεί ο σκοταδισμός, και οι συνομωσιολογιες 
  • να μην επικρατούν κάθε είδους ευφάνταστες θεωρίες.
     

Είσαι πολύ λάθος φίλε μου και ευτυχώς δεν έχεις δύναμη να μεταδώσεις τέτοιου είδους γνώσεις μαζικά.

Εσύ θα έλεγες ψέμα στα παιδιά σου αν ήταν να τα προστατέψεις και πολλοί το κάνουμε αυτό.

ΑΛΛΟ το να αναγκάσουν τους πολίτες να πληρώνουνε τα πρόστιμα όταν τελειώσει η επιδημία. Εδώ συμφωνώ ότι θα πρέπει να ξεχάσουνε όλα τα πρόστιμα όταν τελειώσει.

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Συνταγματικούς Νόμους δεν έχει η χώρα άρα ο τύπος δεν ξέρει τί λέει. 

Σύνταγμα έχει η χώρα και κάποιος μπορεί να προσφύγει υπό του Άρθρου 5 παράγραφος 3 ΑΝ και εφόσον δεν υπάρχει Νόμος του Κράτους που να απαγορεύει την κυκλοφορία. Ήτοι αν η επιβολή προστίμων είναι βάση Νόμου του Κράτους και όχι αυθαίρετη. Και για να κάνει νόμο το κράτος θα πρέπει να περάσει από την Βουλή. Απλά αποφασίζουμε και διατάσσουμε δεν μετράνε. 

https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-5/

Εκεί ίσως, και αν δεν υπάρχει νόμος, τα πρόστιμα για την κυκλοφορία είναι αντισυνταγματικά. Αλλά όπως και οι άλλοι δικηγόροι που κατέθεσαν μήνυση για τις Εκκλησίες που το κλείσιμό τους είναι αντισυνταγματικό, το ΣΤΕ έχει βάλει την εκδίκαση για τέλος Μάη. (όταν θα έχουν αρθεί τα μέτρα)

Μερικές εβδομάδες υπομονή δεν βλάπτει. Όμως αυτό δεν σημαίνει εφησυχασμός. Μιας και έγραψα προχτές. 

Στις 1/4/2020 στις 8:21 ΜΜ, Apoll είπε

Όσοι είναι κλεισμένοι σπίτι, καλό θα ήταν να πιάσουν σειρές όπως το John Adams (2008) από το HBO, (αν δεν διαβάσουν σχετικά βιβλία όπως τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη) για να προετοιμάζονται ψυχολογικά για την πολιτική προσπάθεια του "αύριο" που θα χρειαστούμε να ανακαταλάβουμε τις ελευθερίες μας αν οι κυβερνήσεις (σε όλες τις χώρες) δεν απαγκιστρωθούν από τις εξουσίες που απέκτησαν χωρίς κοινοβουλευτική δημοκρατία (τα κοινοβούλια είναι κλειστά) και ενάντια στα Συντάγματα (χωρών) τις τελευταίες εβδομάδες. 

 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, unameit είπε

Υπαρχει και μια προσομοιωση , για τα αιωρουμενα σωματιδια (μικρο - σταγονιδια) που παραμενουν αρκετο χρονο στον αερα, (σε κλειστο χωρο) προερχονται απο την ομιλια, φτερνισμα και εισπνεονται απο τους παρευρισκομενους. Καπως ετσι γινεται και η μεταφορα του ιου καταληγει.

https://www.youtube.com/watch?v=H2azcn7MqOU

Δεν είχα δει το συγκεκριμένο, αλλά το είχα υπόψη μου ότι ενώ ο κύριος τρόπος μετάδοσης είναι με τα (μεγάλα) σταγονίδια, σε έναν μικρότερο βαθμό μεταδίδεται και στον αέρα (με μικρο-σταγονίδια). Σαν να λέμε ότι θα μπεις σε ένα άδειο ασανσέρ και κινδυνεύεις να εισπνεύσεις ιό που θα βρίσκεται στον αέρα για αρκετή ώρα, όπως αντίστοιχα μυρίζεις την τσιγαρίλα ή την κολώνια του προηγούμενου. Γι' αυτό ενδέχεται ακόμη και οι μάσκες-respirators να μην είναι τόσο αποτελεσματικές. Στην Ισπανία δεν επιτρέπεται ούτε καν να μιλάνε στο supermarket. Στην Τσεχία και Σλοβακία είναι υποχρεωτικές οι μάσκες έξω από το σπίτι. Όλα παίζονται στο ιικό φορτίο που θα σου κάτσει vs το ανοσοποιητικό σου, απ' ό,τι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο αμερικα προτεινεται πια ανοικτα η μονιμη χρηση μασκας εκτος σπιτιου. Λογικη εξελιξη....θα ζησουμε για καιρο με τις μασκες, οι κορεατες τις φορουσαν κανα 2 χρονια μετα τον πρωτο sars.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2020 στις 10:37 ΜΜ, thomasG4 είπε

Καμία πρόβλεψη όπως τη Τσεχία που εδώ και δύο εβδομάδες τους έχουν υποχρεώσει όλους όσους βγαίνουν έξω να χρησιμοποιούν μάσκα , θα υπάρξει και εδώ;

Έστω και μια φθηνή χειροποίητη μάσκα με χαρτί κουζίνας (μιας χρήσης εννοείτε) ή ύφασμα θα μπορούσε να ελαττώσει αρκετά τις πιθανότητες μετάδοσης.

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/30/czechs-get-to-work-making-masks-after-government-decree-coronavirus

Post που εκανα 5 ημέρες πριν. Τώρα και το αμερικάνικο CDC προτείνει τη χρήση υφασμάτινων μασκών σε όλο το πληθυσμό.

Και εδώ ακόμα τίποτα. 

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akpe είπε

Το είχαμε ξανασυζητήσει. Εγώ προσωπικά πέρασα 10 μέρες με γερό βήχα, 3 από αυτές με πυρετό >38.8 (είχα να κάνω πυρετό γενικά 10 χρόνια+) και ένοιωθα σαν να με έχει κοπανήσει νταλίκα για μια βδομάδα. Η κοπέλα μου είχε πυρετό μια μέρα μόνο αλλά ένοιωθε σκατά 5. Ο κολλητός ήταν Ιταλία τον Γενάρη, μόλις γύρισε αρρώστησε βαρβάτα. Ακόμα μέσω γνωστών (hearsay, αλλά έστω) ξέρω για δικούς τους ανθρώπους που περάσανε βαριά γρίπη μέσα στο φλεβάρη, δύο εξ αυτών, και οι δύο πάνω από 65 εξετάστηκαν για γρίπη και βγήκαν «αρνητικοί στα δύο στελέχη που επικρατούν», όπως μου το είπαν δηλαδή. Το ίδιο ακριβώς διάβασα και σε κοινωνικά δίκτυα.

Μέχρι τώρα έλεγα οκ, σύμπτωση θα είναι, ας μην δίνω σημασία σε θεωρίες συνωμοσίας, αλλά μετά είδα αυτό: 

Italian researchers are looking at whether a higher than usual number of cases of severe pneumonia and flu in Lombardy in the last quarter of 2019 may be a signal that the new coronavirus might have spread beyond China earlier than previously thought.

Βέβαια, αν όντως ήταν έτσι, δεν θα είχαμε έξαρση βαριών περιστατικών και θανάτων εκείνη την περίοδο; Και μάλιστα χωρίς μέτρα να ρίχνουν τη μεταδοτικότητα του.

ναι.. κοίτα και για μένα ήταν περιέργο, γιατί έπαιξα μέχρι 39.2 και για 5 μέρες ψηνόμουν γενικα στο 38.5 που κι εγώ πυρετό δεν θυμάμαι πόσα χρόνια είχα να ανεβάσω (39 σίγουρα πολύ πάνω από 10ετία) , μετά  καθώς έπεφταν οι πυρετοί μου το γύρισε στον πνεύμονα και για πάνω από μια βδομάδα ξυπνούσα από τον βήχα και επειδή καπνίζω κιόλας τα καφέ/κιτρίνα φλέματα που έβγαλα δεν είχαν προηγούμενο για πάνω από βδομάδα, αν και  πολλές φορές απλά έβηχα για να βήχω , αλλά ο φίλος που  με κολλησε (και μέχρι να μου εκδηλωθεί κάτι πέρασαν 5-6 περίπου μέρες) δεν είχε βήχες, η κοπέλα μου που επίσης δεν καπνίζει είχε 

πνεύμονα με διαρκή βήχα είχα τελευταία φορά κάνει το '12 κι εκεί ήταν ακόμα χειρότερα γιατί μέχρι να σταματήσω να βγάζω πράγμα είχε περάσει σχεδόν μήνας

αλλά εκείνη τη στιγμή (τέλη γενάρη..25 περίπου με  αρχές φλεβάρη) δεν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου, αν είχα κάτι τέτοια συμπτώματα αυτές τις μέρες σίγουρα θα έπαιζα τεστ κτλ

 

αλλά το είχα αποδώσει σε γρίπη και ακόμα το αποδίδω σε γρίπη γιατί οι γονείς μου που κάνουν εμβόλιο λόγω ηλικίας  δεν κόλλησαν (βέβαια δεν τους πλησίασα ιδιαίτερα,   αλλά είχαμε βρεθεί σε κοντινούς χώρους, σήμερα μάλλον θα με έλουζαν με βενζίνη και θα με αποκλήρωναν πριν με ανάψουν ) 

 

τι να σου πω μακάρι να μπορούσαμε να ξέρουμε. μπήκα φυσικά σε σκέψεις με όλο αυτό που έγινε στη συνέχεια και κυρίως γιατί δεν αρρωσταίνω συχνά κι εκεί είδα αστεράκια, αλλά τόσα πράγματα κυκλοφορούν όπως φυσικά και η γρίπη οπότε δεν έχει και νόημα να κάνω θεωρίες , επίσης ήταν μεταδοτικό αυτό που είχα κολλήσει αλλά όχι όπως ο κόβιντ που κολλάει με τη "σκέψη" , αν ήταν πάντως τα 2+μ απόσταση δουλεύουν και κοινωνική απομόνωση δουλεύουν

αλλά αν βγει κάτι με αντισώματα θα πάω να κάνω οπωσδήποτε

αυτές τις μέρες πάντως από υγεία είμαι υπέροχα :P

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vali είπε

Το ποσοστό 95% αναφέρεται συνολικά στους νεκρούς που ήταν ηλικιωμένοι αλλά και νεότεροι που είχαν υποκείμενο νόσημα. Το 5% δηλαδή ήταν νέοι χωρίς πρόβλημα υγείας. Αν δεν κάνω λάθος στο μέτρημα έχουμε ως τώρα 9 νεκρούς κάτω των 60 ετών

Δεν κατάλαβα καν γιατί μπήκες στον κόπο να το γράψεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, czarjuly είπε

Γιατι το συνταγμα της Ελλαδος υπερισχυει οποιασδηποτε αλλης διαταξης καθ ολη τη διαρκεια της ισχυος του ,αν μπορεις να το καταλαβεις....

Ας αφήσουμε το Σύνταγμα που υπερισχύει, διότι το σημαντικότερο είναι να μην φτάσουμε στατιστικά τις άλλες χώρες.Αν το ψάξεις, μάλλον το Σύνταγμα έχει ήδη παραβιαστεί, δεν θα χαλάσει το status μας.

Αν δεν είχαν πάρει νωρίς μέτρα, αυτό θα είχε συμβεί.Ας είμαστε τυπικοί με τα μέτρα χωρίς κουτοπονηριά για να μην έβαζαν πρόστιμο.Αφού θέλουμε μπαμπούλα για να πράξουμε σωστά και αυτό όχι στο 100%.

Εως πρίν μερικά χρόνια ο Ελληνας "έσβηνε" τις κλήσεις, τώρα που δεν μπορεί κλαίει.

Εμεινε 2 εβδομάδες στο σπίτι με εξόδους για ψώνια κλπ και γκρινιάζει σαν παιδάκι.Αυτό δεν είναι πραγματική καραντίνα.

Σκέφτονται το αρνί στο χωριό και τις καλοκαιρινές διακοπές απο τώρα, όμως θα ζούμε έως τότε;Οι συγγενείς μας;

Τα μέτρα πρέπει να γίνουν ακόμα πιο αυστηρά και να τηρηθούν, γιατί θα είμαστε με τα μέτρα όλο τον χρόνο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 10 νεκροί σε μία μέρα, που είναι το περισσότερο μέχρι στιγμής. Τίποτα δεν τελείωσε. Μην κοιτάτε τα κρούσματα, είναι ότι να 'ναι. Σήμερα μπορεί να είναι 30, αύριο πάλι 90+ και πάλι λέγοντας. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια. Το καλό είναι ότι το ΣΚ θα είναι βροχερό οπότε θα κάτσουν μέσα οι περισσότεροι. Ο καλός καιρός σε αυτή τη φάση δεν βοηθάει αφού όλοι θέλουν να βγουν έξω. Χρειάζεται καλοκαιρινή ζέστη που έτσι και αλλιώς δεν θα είχε από τόσο νωρίς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όποιος μένει σε χωριό, νησί κτλ και παρατηρήσει επισκέπτες απο πρωτεύουσά, καταγγελία στην αστυνομία κατευθείαν.  Δεν έχω κάνει καταγγελία ποτέ στη ζωή μου, αλλά τώρα θα το κάνω κι ας με πουν Αρτέμη Μάτσα... Εγώ θα τους πω Αρτέμη Σώρρα με τις δήθεν θεωρίες για αγρίους που λένε.

Είναι θέμα δημοσιας υγείας και σοβαρό. Αφού θέλει να φάει πετσούλα ο Αθηναίος, θα την φάει στο τμήμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Post που εκανα 5 ημέρες πριν. Τώρα και το αμερικάνικο CDC προτείνει τη χρήση υφασμάτινων μασκών σε όλο το πληθυσμό.

Και εδώ ακόμα τίποτα. 

Έχει καλή αποτελεσματικότητα στα μεγαλυτερα σωματίδια αρκεί να μην ξεθαρευει ο κόσμος και να κρατάει αποστάσεις. Τα πολυ πολυ μικρά σωματίδια δεν θα τα κοψει σε σημαντικό ποσοστό . Εκεί θέλει ειδικο ύφασμα απο πολυπροπυλενιο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Όποιος μένει σε χωριό, νησί κτλ και παρατηρήσει επισκέπτες απο πρωτεύουσά, καταγγελία στην αστυνομία κατευθείαν.  Δεν έχω κάνει καταγγελία ποτέ στη ζωή μου, αλλά τώρα θα το κάνω κι ας με πουν Αρτέμη Μάτσα... Εγώ θα τους πω Αρτέμη Σώρρα με τις δήθεν θεωρίες για αγρίους που λένε.

Είναι θέμα δημοσιας υγείας και σοβαρό. Αφού θέλει να φάει πετσούλα ο Αθηναίος, θα την φάει στο τμήμα.

Κανε αλλα πολλοι εχουν παει ηδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Κανε αλλα πολλοι εχουν παει ηδη. 

 Εγώ επειδή μένω σε νησί, ήρθαν οι φοιτητές μόλις έκλεισαν οι σχολές κτλ. Από τότε δεν έχει έρθει κανένας.   Λίγο πολύ όλοι γνωριζόμαστε στην επαρχία, εγώ θα κάνω καταγγελία και ας πράξει η αστυνομία όπως θέλει.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...