Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μεταπτυχιακου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, 

Ειμαι απόφοιτος του τμήματος πολιτικών μηχανικών του απθ και ψάχνω ένα μεταπτυχιακό σε άλλο κλάδο μηχανικής. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για κάτι στο τομέα του Computer Engineering(AI, Robotics) ή mechanical Engineering . Γενικότερα έχω ένα υπόβαθρο στην πληροφορική, συγκεκριμένα ξέρω να πρόγραμματιζω με την χρήση python, c# και java ενώ παράλληλα έχω υπάρξει και μέλος ομαδων ρομποτικής σε διαγωνισμούς. Πιστεύετε μπορώ να στραφώ σε ένα τέτοιο μεταπτυχιακό που θα μου αρέσει πραγματικά ή θα πρεπει να αναζητήσω οπωσδήποτε κάτι σχετικό με το πτυχίο μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως μπορώ να ανταποκριθω απλά ανυσηχω στο θέμα πρώτο πτυχιο. Δεν εχω κάτι πολύ  συγκεκριμένο απλά ξέρω ότι αυτό με ελκύει πιο πολύ δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σε δεχτουν δεν θα εχεις θεμα αν εχεις καλους λογους να το κανεις...περσι ειχα κανει αιτηση σε μεταπτυχιακο σχετικο με το αντικειμενο που θες και ειχα δει στους επιτυχοντες οτι ειχαν παρει ατομα με πρωτο πτυχιο Πολιτικων μηχανικων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πρέπει να κοιτάξεις να κάνεις αυτό που σου αρέσει.

Απο εκεί και πέρα, τα περισσότερα μεταπτυχιακά προγράμματα (ειδικά εξωτερικού), έχουν λίστα με απαραίτητες γνώσεις/μαθήματα που χρειάζεται να γνωρίζεις για να εισαχθείς ή ελάχιστο όριο αυτών με δυνατότητα εκμάθησης μέσω έξτρα μαθημάτων των υπολοίπων.

Οπότε δες πρώτα τι τίτλος θα σε ενδιέφερε, μετα το ΠΟΥ (χώρα/οικονομικά/κύρος πανεπιστημίου) και αφού φτάσεις σε κάποιες επιλογές, θα βρείς τις πληροφορίες που θές στην ιστοσελίδα του αντίστοιχου πανεπιστημίου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, υπαρχουν μεταπτυχιακα στην πληροφορικη για αυτους που εχουν πρωτο πτυχιο, πτυχιο πληροφορικης και υπαρχουν μεταπτυχιακα πληροφορικης για  αυτους που έχουν άσχετο πτυχιο σαν πρωτο πτυχιο. Τουλαχιστον στην δικια μου σχολη (ΠΑΔΑ) ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΠΑΔΑ πχ το μεταπτυχιακο "Επιστήμη και Τεχνολογία της Πληροφορικής και των Υπολογιστών", που απευθυνεται σε πτυχιουχους πληροφορικης, δεχεται και πτυχιουχους αλλων σχολων θετικης και τεχνολογικης κατευθυνσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...