Προς το περιεχόμενο

Σε ποια περιοχή να ζήσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα εμενα εκει που ειναι οι οικογενεια μου, οι φιλοι μου, η δουλεια μου. Θα εμενα εκει που ειναι η ζωη μου. Αν μεχρι χθες δεν ησουν ενα χρυσο αυγο και σημερα σπαζοντας το τσοφλι βγηκες στην ζωη μου ειναι πολυ δυσκολο να κατανοησω την ερωτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sup25 είπε

Γειά σας παιδιά είμαι νέο μελος.

Εδώ και καιρό θέλω να φύγω από την επαρχιακή μου πόλη και να μετακομίσω σε κάποια άλλη πόλη της χώρας. Θέλω να αναφέρω ότι είμαι 25 ετών και  έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω ένα διαμέρισμα σε κάποια καλή περιοχή.

Το θέμα είναι ότι κάποιες φορές μου αρέσει μια περιοχή με μαγαζιά και κόσμο αλλά άλλες φορές προτιμώ την ησυχία.

Έχω κάποιες ιδέες:

1. Αθήνα (Βόρεια ή Νότια προάστια)

2. Θεσσαλονίκη ( Ανατολική ή Πανόραμα)

3. Πάτρα

4. Βόλος 

5. Γιάννενα

Εσύ τι θα είχες επιλέξει;

Βόλος. Σε 50 χρόνια στείλε μου πμ να με ευχαριστήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ifaist είπε

θα εμενα εκει που ειναι οι οικογενεια μου, οι φιλοι μου, η δουλεια μου. Θα εμενα εκει που ειναι η ζωη μου. Αν μεχρι χθες δεν ησουν ενα χρυσο αυγο και σημερα σπαζοντας το τσοφλι βγηκες στην ζωη μου ειναι πολυ δυσκολο να κατανοησω την ερωτηση σου.

Και αν εκεί που είναι η δουλειά σου δεν είναι η οικογενειακού και οι φίλοι σου; Τότε τι κανεις; Γιατί σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που πολύς κόσμος δουλεύει σε περιοχές μακριά από το σπίτι του ή την οικογένεια του, πχ αυτοί που φεύγουν εξωτερικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, adi32 είπε

Σε άλλο πλανήτη έτσι όπως γίναμε 

Με βάση και τις τελευταίες εξελίξεις, παμε: φεγγάρι, Άρης, Αφροδίτη και μετά εκτός ηλιακού συστήματος.... 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα -αν θες- να μας πεις πρώτα σε ποια πόλη είσαι και γιατί θες να φύγεις, για να κάνουμε τις ανάλογες προτάσεις.

Επεξ/σία από ag2014now
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου τα χομπυ σου και θα κανω προταση

λογω δουλειας εχω μεινει σε αρκετες πολεις

αν σου αρεσει το σκι  κοιτας β ελλαδα , αν σου αρεσει το windsurf να περιοχη με αερα αν εισαι του ζεστου κλιματος Κρητη η Ροδο

δε γινεται να πας σε ενα μερος και να μην λαβεις υπ οψη σου αν εξυπηρετουνται τα χομπυ σου.......ειναι σα να πηγαινεις στην απομονωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σου, θα σου πω και εγώ την δικιά μου σοφία, μιας και είσαι λίγο αναποφάσιστος. Λόγω ηλικίας θα σου έλεγα να πας να ζήσης λίγο σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη που έχει τα πάντα και έχει αρκετές περιοχές με μαγαζιά και μην αγοράσεις απλά νοίκιασε για λίγο καιρό να δεις άμα σου κάνει η πόλη και το μέρος . Μόλις κατασταλάξεις και είσαι πιο σίγουρος κάνε και την αγορά του σπιτιού σου. Φιλικά Νίκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάβε υπόψιν σου ότι όλοι μας όταν είμαστε νεώτεροι μας αρέσει η φασαρία και η βαβούρα. Οταν όμως μεγαλώσουμε λιγάκι (καλή ώρα) θέλουμε την ησυχία μας. Ειδικά όσοι μεγαλώσαμε στην επαρχία, μικρότεροι κάναμε αμάν να φύγουμε να έρθουμε στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη... Και τώρα προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να πάμε πίσω.

Οπότε θα σου πρότεινα να το σκεφτείς και απο την οικονομική του πλευρά.  Εφόσον όπως λες μπορείς να αγοράσεις κάτι, προτείνω να το κάνεις σε μια μεγάλη πόλη Αθήνα/Θεσσαλονίκη. Αφενός θα δεις και εσύ πως είναι να ζείς στην μεγάλη πόλη και απο την άλλη αν δεν σου αρέσει ή αν θές να ησυχάσεις γυρνώντας πίσω, το ενοίκιο που θα παίρνεις απο το σπιτι θα φτάνει και θα περισεύει για να χρηματοδοτήσει το ενοίκιο σε μια μικρότερη πόλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, merkon είπε

Και αν εκεί που είναι η δουλειά σου δεν είναι η οικογενειακού και οι φίλοι σου; Τότε τι κανεις; Γιατί σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που πολύς κόσμος δουλεύει σε περιοχές μακριά από το σπίτι του ή την οικογένεια του, πχ αυτοί που φεύγουν εξωτερικό 

Eτσι ειναι.. Συγκεκριμενα για τον TS ισχυει αυτο που λεω, γιατι απο οτι φαίνεται η δουλεια, οι φιλοι και οι οικογενεια δε παιζουν κανενα ρολο για την αποφαση του. Γενικα ομως, θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου και για αυτο το λογο αναφερα πρωτιστως την εργασια/δουλεια.. Προσωπικα το 2010-2011 μου δοθηκε η ευκαιρια για εργασια στο εξωτερικο (£) με καλα λεφτα/παροχες, αλλα επειδη εργαζομουν Ελλαδα με μισθο για να ζησω αξιοπρεπως και σχετικα ανετα, δε το τολμησα. Οποτε στο ερωτημα σου, <<Τότε τι κανεις; >>, δεν ειμαι αρμοδιος να απαντησω. Αν επρεπε ομως...  απο το φιλικο μου περιβαλλον δεν εχω τις καλυτερες εντυπωσεις... σχεσεις χαλασανε, γαμοι διαλύθηκαν και το πιο λυπηρο παιδια στερουνται εναν γονιο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...