Προς το περιεχόμενο

Σε ποια περιοχή να ζήσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά είμαι νέο μελος.

Εδώ και καιρό θέλω να φύγω από την επαρχιακή μου πόλη και να μετακομίσω σε κάποια άλλη πόλη της χώρας. Θέλω να αναφέρω ότι είμαι 25 ετών και  έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω ένα διαμέρισμα σε κάποια καλή περιοχή.

Το θέμα είναι ότι κάποιες φορές μου αρέσει μια περιοχή με μαγαζιά και κόσμο αλλά άλλες φορές προτιμώ την ησυχία.

Έχω κάποιες ιδέες:

1. Αθήνα (Βόρεια ή Νότια προάστια)

2. Θεσσαλονίκη ( Ανατολική ή Πανόραμα)

3. Πάτρα

4. Βόλος 

5. Γιάννενα

Εσύ τι θα είχες επιλέξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία από αυτές φιλε. Βολο ναι, Τρίκαλα, Ρέθυμνο Ρόδο η Κω, Σπάρτη Καλαμάτα αυτές τις πόλεις που σου λέω έχω μείνει καιρό λόγω επαγγελαμτος

Επεξ/σία από sonath13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να μιλήσω για καμιά άλλη πόλη εκτός από τη Θεσσαλονίκη, αλλά κέντρο μόνο!! Τα έχεις όλα στα πόδια σου και οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές... Με λίγα λόγια, τα συνδυάζει όλα και συμφέρει 😉😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sup25 είπε

Γειά σας παιδιά είμαι νέο μελος.

Εδώ και καιρό θέλω να φύγω από την επαρχιακή μου πόλη και να μετακομίσω σε κάποια άλλη πόλη της χώρας. Θέλω να αναφέρω ότι είμαι 25 ετών και  έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω ένα διαμέρισμα σε κάποια καλή περιοχή.

Το θέμα είναι ότι κάποιες φορές μου αρέσει μια περιοχή με μαγαζιά και κόσμο αλλά άλλες φορές προτιμώ την ησυχία.

Έχω κάποιες ιδέες:

1. Αθήνα (Βόρεια ή Νότια προάστια)

2. Θεσσαλονίκη ( Ανατολική ή Πανόραμα)

3. Πάτρα

4. Βόλος 

5. Γιάννενα

Εσύ τι θα είχες επιλέξει;

Είναι γενική η ερώτηση σου. Πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Αρχικά έχεις μείνει ποτέ σε μεγάλη πόλη όπως η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη; Οι ρυθμοί τους είναι πολύ διαφορετικοί από την επαρχιακή πόλη που μεγάλωσες και αρκετοί δεν την παλεύουν.

Εγώ πάντως θα διάλεγα με βασικά κριτήρια που έχω δικούς μου ανθρώπους για να μην χρειαστώ να χτίσω τον κύκλο μου από το μηδέν και τι σπίτι μπορώ να αγοράσω με το ποσό που διαθέτω. Με τα λεφτά που παίρνεις διαμέρισμα στα Β.Π της Αθήνας ας πούμε αγοράζει μονοκατοικία στις περισσότερες πόλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

να γνωρίζεις ότι όσο είσαι νεαρός οι μεγάλες πόλεις δεν συγκρίνονται με καμία επαρχία, περνώντας τα χρόνια η ζωή αρχίζει και κουράζει και η κούραση είναι ευθέως ανάλογη του μεγέθους της κάθε πόλεως, στην ηλικία μου, 49 πλέον, θα ψάχνεις να φύγεις από αστικό κέντρο άρον άρον εκτός αν καταφέρεις να πλουτίσεις ( στο εύχομαι), οπότε βρες μια κομώπολη κοντά σε αστικό κέντρο αλλά να υπολογίσεις το κόστος της καθημερινής μετακίνησης, ιδανικό μου φαίνεται π.χ.  Επανωμή στην Θεσσαλονίκη.

Βέβαια μπορείς όταν "γεράσεις" να πουλήσεις το σπίτι και να πάρεις αλλού, οπότε σε αυτήν την περίπτωση μείνε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα διαλεγα πρωτευουσα νομου που συνορευει με Αθηνα η Θεσσαλονικη. Μερικα παραδειγματα:

Κορινθος, Χαλκιδα, Κατερινη, Βεροια, Σερρες, κ.λ.π.

Θα εχεις τα καλα της επαρχιας, πιο ηρεμα και φθηνοτερο σπιτι, και οποτε θελεις σε 1 ωρα θα εισαι σε μεγαλο αστικο κεντρο.

Να υποθεσω οτι το θεμα δουλεια δε σε απασχολει καθολου, στην επιλογη της πολης;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν στο θέμα μου.

Σίγουρα δεν θα αποφασίσω να μετακομίσω σε μια πόλη την οποία δεν έχω επισκεφτεί και σίγουρα δεν θα αποφασίσω μέσα από ένα forum.

Το θέμα το έκανα ποιο πολύ για συζήτηση και για να μου πείτε και εσείς κάποιες εμπειρίες που έχετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...