Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την κάρτα της Πειραιώς.

Όποτε γίνονται ψώνια, αγορές κτλ, οι οφειλές βγαίνουν με κίτρινο-πορτοκαλί χρώμα.

Έπειτα αφού πληρώνεις την κάρτα κάποιες φορές βγάζει πχ -50 ευρώ.

Τι σημαίνει αυτό με το μείον ποσό; Ότι κάποιος πληρώνει περισσότερα ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Καλησπέρα.

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την κάρτα της Πειραιώς.

Όποτε γίνονται ψώνια, αγορές κτλ, οι οφειλές βγαίνουν με κίτρινο-πορτοκαλί χρώμα.

Έπειτα αφού πληρώνεις την κάρτα κάποιες φορές βγάζει πχ -50 ευρώ.

Τι σημαίνει αυτό με το μείον ποσό; Ότι κάποιος πληρώνει περισσότερα ή κάτι άλλο;

Οτι πλήρωσες ένα ποσό σημαίνει.Για να αφαιρεθεί απο αυτά που χρωστάς.

Δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οτι πλήρωσες ένα ποσό σημαίνει.Για να αφαιρεθεί απο αυτά που χρωστάς.

Δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται τόσο περίεργο.

Δεν θα έπρεπε όμως να βγάζει 0 αντί μείον σε αυτή την περίπτωση όταν ακριβώς πληρώνεις αυτά που αγοράζεις;

Δεν γνωρίζω γιατί δεν είναι δικιά μου πιστωτική και ρωτάω για κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Τι σημαίνει αυτό με το μείον ποσό; Ότι κάποιος πληρώνει περισσότερα ή κάτι άλλο;

Ότι δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα οι πληρωμές αγορών. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, L-Griever said:

Δεν θα έπρεπε όμως να βγάζει 0 αντί μείον σε αυτή την περίπτωση όταν ακριβώς πληρώνεις αυτά που αγοράζεις;

Δεν γνωρίζω γιατί δεν είναι δικιά μου πιστωτική και ρωτάω για κάποιον.

Αυτό το ποσό που το βγάζει αρνητικό πως ακριβώς στο περιγράφει?

Μήπως πληρώνει την κάρτα πριν τραβήξει τα χρήματα ο έμπορος, δλδ πριν χρεωθεί η κάρτα?

Θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος, ή τουλάχιστον να μας δείξεις screenshoot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Δεν θα έπρεπε όμως να βγάζει 0 αντί μείον σε αυτή την περίπτωση όταν ακριβώς πληρώνεις αυτά που αγοράζεις;

Δεν γνωρίζω γιατί δεν είναι δικιά μου πιστωτική και ρωτάω για κάποιον.

Κατάλαβα λάθος τότε.Νομιζα ότι αναφέρεσαι στην ανάλυση του λογαριασμού που φαίνονται οι κινήσεις.Το υπόλοιπο αν είναι αρνητικό τότε σημαίνει ότι πλήρωσες ήδη για συναλλαγές που δεν είναι στον λογαριασμό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό το ποσό που το βγάζει αρνητικό πως ακριβώς στο περιγράφει?

Μήπως πληρώνει την κάρτα πριν τραβήξει τα χρήματα ο έμπορος, δλδ πριν χρεωθεί η κάρτα?

Θα πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος, ή τουλάχιστον να μας δείξεις screenshoot.

Μέσω του app, αν πας στην πιστωτική κάρτα ακριβώς κάτω από το όριο υπάρχει και ένα άλλο ποσό που γράφει οφειλές κτλ. Όταν κάνεις αγορές, γίνεται πορτοκαλί κάπως η μπάρα.

Απλά η απορία είναι ότι κάποιες φορές όταν το προπληρώνει όλο γίνεται 0. Τώρα για κάποιο λόγο πήγε μείον ποσό και αυτό έχει γίνει δυο φορές. Να περιμένουμε να βγει πρώτα το εκκαθαριστικό πριν γίνει η πληρωμή ξανά;

Υπάρχουν ακόμη εγκρίσεις εάν είναι αυτό που λες για το αν τα τράβηξε ο έμπορος.

39 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κατάλαβα λάθος τότε.Νομιζα ότι αναφέρεσαι στην ανάλυση του λογαριασμού που φαίνονται οι κινήσεις.Το υπόλοιπο αν είναι αρνητικό τότε σημαίνει ότι πλήρωσες ήδη για συναλλαγές που δεν είναι στον λογαριασμό αυτό.

Όχι δεν αναφερόμουν στην ανάλυση κινήσεων. Για το υπόλοιπο έλεγα. Άρα από τη στιγμή που κάνεις αγορές, αν ακόμα γράφει μείον τότε δεν χρειάζεται να πληρώσει γιατί πιθανότατα να πλήρωσε κάτι παραπάνω; Κάπως έτσι;

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, L-Griever said:

Μέσω του app, αν πας στην πιστωτική κάρτα ακριβώς κάτω από το όριο υπάρχει και ένα άλλο ποσό που γράφει οφειλές κτλ. Όταν κάνεις αγορές, γίνεται πορτοκαλί κάπως η μπάρα.

Απλά η απορία είναι ότι κάποιες φορές όταν το προπληρώνει όλο γίνεται 0. Τώρα για κάποιο λόγο πήγε μείον ποσό και αυτό έχει γίνει δυο φορές. Να περιμένουμε να βγει πρώτα το εκκαθαριστικό πριν γίνει η πληρωμή ξανά;

Υπάρχουν ακόμη εγκρίσεις εάν είναι αυτό που λες για το αν τα τράβηξε ο έμπορος.

Sorry, δεν μπορώ να βγάλω άκρη έτσι όπως τα γράφεις.

Ίσως αν έβλεπα screenshoot να μπορούσα να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει

Τέλος του μήνα έληξε η πιστωτικη και εξαφανίστηκε απτο ebanking ήταν ακυρωμενη λόγο οφειλης αλλά την πλήρωνα γτ στις οφειλές φαίνονταν.

Τώρα τι γίνεται πως θα την πληρώνω;;

Γνωρίζει κάποιος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται σε ποια τράπεζα είσαι. Στη Eurobank από το μενού "πληρωμή δικής μου κάρτας" μπορείς να πληρώνεις και ακυρωμένες κάρτες που δεν εμφανίζονται στο e-banking σου. Εναλλακτικά πηγαίνεις "πληρωμή κάρτας τρίτου" και πληκτρολογείς τον αριθμό της κάρτας για να κάνεις την πληρωμή. 

Ακυρωμένη λόγω οφειλής; Δεν ειχες δώσει ούτε ελάχιστη καταβολή ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2024 στις 4:29 ΜΜ, Joshua21 είπε

Sorry, δεν μπορώ να βγάλω άκρη έτσι όπως τα γράφεις.

Ίσως αν έβλεπα screenshoot να μπορούσα να βοηθήσω.

Έτσι εμφανίζει.

Spoiler

Card.png

 

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, L-Griever said:

Έτσι εμφανίζει.

  Hide contents

Card.png

 

Αυτό το -47,64€ είναι το τρέχον οφειλόμενο υπόλοιπο, το ποσό που χρωστάς και πρέπει να εξοφλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό το -47,64€ είναι το τρέχον οφειλόμενο υπόλοιπο, το ποσό που χρωστάς και πρέπει να εξοφλήσεις.

Ακριβώς το ανάποδο ισχύει. Έχω πιστωτική Πειραιώς και το επιβεβαίωσα μόλις στην εφαρμογή. 

Αυτό που χρειάζεται να κάνει είναι να περιμένει να εκκαθαριστούν όλες οι συναλλαγές και τότε θα δει τι οφείλει κι αν εχει πληρώσει παραπάνω. Αυτή τη στιγμή φαίνεται έχει πληρώσει παραπάνω απο αυτά που απαιτούνται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Ακριβώς το ανάποδο ισχύει. Έχω πιστωτική Πειραιώς και το επιβεβαίωσα μόλις στην εφαρμογή. 

Αυτό που χρειάζεται να κάνει είναι να περιμένει να εκκαθαριστούν όλες οι συναλλαγές και τότε θα δει τι οφείλει κι αν εχει πληρώσει παραπάνω. Αυτή τη στιγμή φαίνεται έχει πληρώσει παραπάνω απο αυτά που απαιτούνται. 

Λίγο απίθανο η Πειραιώς όταν αναφέρεται σε "τρέχον υπόλοιπο" να εννοεί κάτι διαφορετικό από ότι εννοούν οι άλλες τράπεζες, πως ακριβώς το επιβεβαίωσες; Γράψε αν θες τις πράξεις που έκανες και τα νούμερα.

Στην πιστωτική της Alpha που έχω εγώ "τρέχων υπόλοιπο" είναι αυτά που χρωστάω συνολικά στην κάρτα, για αυτό άλλωστε έχει και αρνητικό πρόσημο, αν είχα πληρώσει παραπάνω από όσα χρωστούσα τότε το πρόσημο θα ήταν θετικό. Αυτό που λέω μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου, αφαιρώντας από το πιστωτικό μου όριο (1.500€) το διαθέσιμο όριο αγορών (621,88€) θα βρεις το ποσό που χρωστάω (878,12€).

image.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λίγο απίθανο η Πειραιώς όταν αναφέρεται σε "τρέχον υπόλοιπο" να εννοεί κάτι διαφορετικό από ότι εννοούν οι άλλες τράπεζες, πως ακριβώς το επιβεβαίωσες; Γράψε αν θες τις πράξεις που έκανες και τα νούμερα.

Στην πιστωτική της Alpha που έχω εγώ "τρέχων υπόλοιπο" είναι αυτά που χρωστάω συνολικά στην κάρτα, για αυτό άλλωστε έχει και αρνητικό πρόσημο, αν είχα πληρώσει παραπάνω από όσα χρωστούσα τότε το πρόσημο θα ήταν θετικό. Αυτό που λέω μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου, αφαιρώντας από το πιστωτικό μου όριο (1.500€) το διαθέσιμο όριο αγορών (621,88€) θα βρεις το ποσό που χρωστάω (878,12€).

image.jpeg

Δε χρειάζεται να κάνω πράξεις. Μπήκα και είδα τι μου δείχνει η εφαρμογή. Άσε τι δείχνει η Alpha. Μιλάμε για Πειραιώς.

Spoiler

Screenshot2024-06-03at18_43_15.jpeg.png.df631d7118325202572978bee043ecd0.png

Εγώ χρωστάω 31,13. Το γνωρίζω γιατί είναι καινούρια κάρτα και δεν έχω κάνει ποτέ πληρωμή. Όπως βλέπεις δεν έχει πρόσημο (άρα θετικό). Του φίλου έχει αρνητικό πρόσημο στο ακριβώς ίδιο screenshot. Τι σημαίνει αυτο; Πως είναι αρνητικό το υπόλοιπο του. 

Όταν εκκαθαριστούν και χρεωθούν επίσημα οι συναλλαγές του, λογικά θα έρθει στα ίσια του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...