Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χρόνια πολλά σε όλους.

μια απορία μήπως ξέρει κανένας φιλος. εχω μια nbg black εδώ και έναν χρονο. η συγκεκριμένη κάρτα έχει απαλλαγή της ετήσιας συνδρομής αν πραγματοποιηθούν αγορές πάνω από 12.000. στο web banking αναφέρει ότι έχω πιάσει το όριο των 12.000 αλλά χθες με χρέωσε την ετήσια συνδρομή. Συγκεκριμένα στην ενότητα διαχείριση πακέτου γράφει: Συγχαρητήρια!!! έχετε πιάσει το όριο των 12.000 σε συναλλαγές με την κάρτα σας. Και ακριβώς από πάνω απαλλαγή συνδρομής 100%.

έχει τύχει σε κανεναν σας; πώς λειτουργεί; σε χρεώνουν και σε δεύτερο χρόνο πιστώνεται πίσω το ποσό; μήπως έχει γίνει λαθος και πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα;

Επεξ/σία από ynte1980
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, ynte1980 είπε

χρόνια πολλά σε όλους.

μια απορία μήπως ξέρει κανένας φιλος. εχω μια nbg black εδώ και έναν χρονο. η συγκεκριμένη κάρτα έχει απαλλαγή της ετήσιας συνδρομής αν πραγματοποιηθούν αγορές πάνω από 12.000. στο web banking αναφέρει ότι έχω πιάσει το όριο των 12.000 αλλά χθες με χρέωσε την ετήσια συνδρομή. Συγκεκριμένα στην ενότητα διαχείριση πακέτου γράφει: Συγχαρητήρια!!! έχετε πιάσει το όριο των 12.000 σε συναλλαγές με την κάρτα σας. Και ακριβώς από πάνω απαλλαγή συνδρομής 100%.

έχει τύχει σε κανεναν σας; πώς λειτουργεί; σε χρεώνουν και σε δεύτερο χρόνο πιστώνεται πίσω το ποσό; μήπως έχει γίνει λαθος και πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα;

Γίνετε η χρέωση και μετά από 1-2 μέρες η πίστωση πίσω στην κάρτα της συνδρομής.

Έτσι έγινε και σε εμένα που έχω την Gold. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Ukforthemoment said:

έπρεπε να το έχεις ήδη κάνει.

λόγω ημερών το αρμόδιο τμήμα δεν λειτουργεί, το έχω ήδη κάνει, απλά δεν μπορώ να μάθω μέχρι την Τετάρτη.

 

9 minutes ago, asdfnikos said:

Γίνετε η χρέωση και μετά από 1-2 μέρες η πίστωση πίσω στην κάρτα της συνδρομής.

Έτσι έγινε και σε εμένα που έχω την Gold. 

σε ευχαριστώ πολύ, αυτό εψαχνα, feedback από κάποιον που γνώριζε το θέμα.....

καλό Πάσχα σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημέρα και Χριστός Ανέστη , με υγεία σε όλους!

Ερώτηση λίγο άσχετη. Σημερα ειναι η μέρα πληρωμής της πρώτης δόσης δανείου αυτοκίνητου, αλλα δεν τραβήχτηκε τίποτα λόγω μη εργάσιμης φαντάζομαι. Τη τετάρτη ως εργάσιμη θα φανούν ολα κανονικά όπως σε περίπτωσης δόσης πιστωτικής λογικά σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, ynte1980 said:

χρόνια πολλά σε όλους.

μια απορία μήπως ξέρει κανένας φιλος. εχω μια nbg black εδώ και έναν χρονο. η συγκεκριμένη κάρτα έχει απαλλαγή της ετήσιας συνδρομής αν πραγματοποιηθούν αγορές πάνω από 12.000. στο web banking αναφέρει ότι έχω πιάσει το όριο των 12.000 αλλά χθες με χρέωσε την ετήσια συνδρομή. Συγκεκριμένα στην ενότητα διαχείριση πακέτου γράφει: Συγχαρητήρια!!! έχετε πιάσει το όριο των 12.000 σε συναλλαγές με την κάρτα σας. Και ακριβώς από πάνω απαλλαγή συνδρομής 100%.

έχει τύχει σε κανεναν σας; πώς λειτουργεί; σε χρεώνουν και σε δεύτερο χρόνο πιστώνεται πίσω το ποσό; μήπως έχει γίνει λαθος και πρέπει να επικοινωνήσω με την τράπεζα;

Κάτοχος black κι εγώ . Μια μέρα χρέωση την επόμενη αντιλογισμός .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Ribopaido said:

Παιδια καλημέρα και Χριστός Ανέστη , με υγεία σε όλους!

Ερώτηση λίγο άσχετη. Σημερα ειναι η μέρα πληρωμής της πρώτης δόσης δανείου αυτοκίνητου, αλλα δεν τραβήχτηκε τίποτα λόγω μη εργάσιμης φαντάζομαι. Τη τετάρτη ως εργάσιμη θα φανούν ολα κανονικά όπως σε περίπτωσης δόσης πιστωτικής λογικά σωστα?

ναι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panostza είπε

Κάτοχος black κι εγώ . Μια μέρα χρέωση την επόμενη αντιλογισμός .

Μιας που πέτυχα και τους δυο σας με black, την έχετε χρησιμοποιήσει σε ξένο νόμισμα; Δεν έχει προμήθεια αλλά ήθελα να δω τι ισοτιμία δίνει γιατί σκοπεύω να τη χρησιμοποιήσω κατα κόρον στις ΗΠΑ σύντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Μιας που πέτυχα και τους δυο σας με black, την έχετε χρησιμοποιήσει σε ξένο νόμισμα; Δεν έχει προμήθεια αλλά ήθελα να δω τι ισοτιμία δίνει γιατί σκοπεύω να τη χρησιμοποιήσω κατα κόρον στις ΗΠΑ σύντομα

Ναι την έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν θυμάμαι από που έπαιρνε ισοτιμία. Ήταν σχετικά μικροποσά και δεν έκατσα να το ψάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Μιας που πέτυχα και τους δυο σας με black, την έχετε χρησιμοποιήσει σε ξένο νόμισμα; Δεν έχει προμήθεια αλλά ήθελα να δω τι ισοτιμία δίνει γιατί σκοπεύω να τη χρησιμοποιήσω κατα κόρον στις ΗΠΑ σύντομα

την χρησιμοποίησα πολύ στο Μεξικό ταυτόχρονα με revolut και wise. η ισοτιμία της εθνικής τράπεζας σε μεξικάνικο πεσο είναι για κλάματα!!!! όμως για την ευκολία και για χρήση ΣΚ (που η revolut δεν έχει δωρεαν έξοδα αλλαγής νομίσματος) είναι μια εναλλακτική.

Αφού πας USA είσαι τυχερός γιατί υπάρχει η ισοτιμία για δολάριο στο site της nbg οπότε άμεσα μπορείς να δεις πόσο θα σου κοστίσει η αλλαγή στο ίδιο ποσό με την black και με τριτη κάρτα (νομίζω ότι πλέον όλοι θα έπρεπε να έχουν έστω μια revolut).

Και η wise είχε πολύ καλη ισοτιμία σε σχέση με την nbg, παρόμοια με της revolut.

στην δική μου περίπτωση, μετά από μερικές χρήσεις η black σταμάτησε να χρησιμοποιείται πάντως, δεν συνέφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ynte1980 είπε

την χρησιμοποίησα πολύ στο Μεξικό ταυτόχρονα με revolut και wise. η ισοτιμία της εθνικής τράπεζας σε μεξικάνικο πεσο είναι για κλάματα!!!! όμως για την ευκολία και για χρήση ΣΚ (που η revolut δεν έχει δωρεαν έξοδα αλλαγής νομίσματος) είναι μια εναλλακτική.

Αφού πας USA είσαι τυχερός γιατί υπάρχει η ισοτιμία για δολάριο στο site της nbg οπότε άμεσα μπορείς να δεις πόσο θα σου κοστίσει η αλλαγή στο ίδιο ποσό με την black και με τριτη κάρτα (νομίζω ότι πλέον όλοι θα έπρεπε να έχουν έστω μια revolut).

Και η wise είχε πολύ καλη ισοτιμία σε σχέση με την nbg, παρόμοια με της revolut.

στην δική μου περίπτωση, μετά από μερικές χρήσεις η black σταμάτησε να χρησιμοποιείται πάντως, δεν συνέφερε.

Προφανώς έχω και Revolut αλλά και Ν26. Λογικά θα υπάρξει κάποια μιξη των τριών. Άρα η εθνική δε δίνει το rate της Mastercard για συνάλλαγμα;

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Προφανώς έχω και Revolut αλλά και Ν26. Λογικά θα υπάρξει κάποια μιξη των τριών. Άρα η εθνική δε δίνει το rate της Mastercard για συνάλλαγμα;

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

δεν ξέρω αν η εθνική δίνει διαφορετικό rate από την MasterCard, αλλά στην δική μου εμπειρία, η revolut και η wise είχαν καλύτερη ισοτιμία από αυτή που με χρέωσε η nbg (μιλάμε πάντα για black χωρίς FX χρεώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερώτηση σχετικά με την πιστωτική κάρτα και αν γνωρίζει κάποιος.

Πείτε ότι κάποιος κάνει μια αγορά με δόσεις μέσω πιστωτικής. Εάν ένας άλλος πληρώσει την πιστωτική του κάρτα μέσω λογαριασμού του, θα υπάρξει θέμα; Θα μετρηθούν σαν έδοδα ή όχι; Θα μπλέξει αυτός που έχει την κάρτα;

Για την ακρίβεια, οι τράπεζες επιτρέπουν να πληρώσεις την πιστωτική κάρτα άλλου μέσω μεταφοράς από το λογαριασμό.

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, L-Griever said:

Μια ερώτηση σχετικά με την πιστωτική κάρτα και αν γνωρίζει κάποιος.

Πείτε ότι κάποιος κάνει μια αγορά με δόσεις μέσω πιστωτικής. Εάν ένας άλλος πληρώσει την πιστωτική του κάρτα μέσω λογαριασμού του, θα υπάρξει θέμα; Θα μετρηθούν σαν έδοδα ή όχι; Θα μπλέξει αυτός που έχει την κάρτα;

Για την ακρίβεια, οι τράπεζες επιτρέπουν να πληρώσεις την πιστωτική κάρτα άλλου μέσω μεταφοράς από το λογαριασμό.

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτό;

Το ποιος πληρώνει την πιστωτική κάρτα είναι αδιάφορο, ότι δαπάνες γίνονται με μια πιστωτική μειώνουν το φόρο του κατόχου της κάρτας, το όνομα που αναφέρει πάνω της η κάρτα.

Τώρα αν είναι τπτ μεγάλα ποσά ίσως και να κληθεί από την εφορία για εξηγήσεις αυτός που πλήρωσε τον λογαριασμό της πιστωτικής, αυτή η πληρωμή όμως ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στις δαπάνες μείωσης φόρου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...