Προς το περιεχόμενο

Canon Prima Twin S


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο forum, 
Βρηκα αυτην την καμερα στο παταρι σε καλη κατασταση ξεχασμενη απο τον πατερα μου.
Σκεφτομουν αν υπαρχει ακομα να αγορασω film και μπαταρια για να πειραματιστω, αξιζει κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηχανή προφανώς είναι αυτή

http://camera-wiki.org/wiki/Canon_Sure_Shot_Tele_Max/Prima_Twin_S/Autoboy_Mini_T_(Tele)

οι μπαταρίες υπάρχουν και είναι φθηνές

https://www.skroutz.gr/c/2679/mpataries-lithiou.html?keyphrase=3V+CR123A

όπως υπάρχουν βέβαια και φίλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mr.angelos είπε

Καλησπερα στο forum, 
Βρηκα αυτην την καμερα στο παταρι σε καλη κατασταση ξεχασμενη απο τον πατερα μου.
Σκεφτομουν αν υπαρχει ακομα να αγορασω film και μπαταρια για να πειραματιστω, αξιζει κατι τετοιο;

    Φιλμ να φάνε και οι κότες ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η μηχανή προφανώς είναι αυτή

http://camera-wiki.org/wiki/Canon_Sure_Shot_Tele_Max/Prima_Twin_S/Autoboy_Mini_T_(Tele)

οι μπαταρίες υπάρχουν και είναι φθηνές

https://www.skroutz.gr/c/2679/mpataries-lithiou.html?keyphrase=3V+CR123A

όπως υπάρχουν βέβαια και φίλμ.

Η μηχανη ειναι αυτη

οποτε απλα ενα 35mm φιλμ μου κανει σωστα; 
σκεφτομουν να παρω 2 ενα iso 100 και ενα iso 800.
μπαταρια τελικα ειναι ευκολο να βρω

edit: ειμαι γκαβος και ειδα μονο την δεξια φωτογραφια...😂

Επεξ/σία από mr.angelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mr.angelos είπε

Η μηχανη ειναι αυτη

οποτε απλα ενα 35mm φιλμ μου κανει σωστα; 
σκεφτομουν να παρω 2 ενα iso 100 και ενα iso 800.
μπαταρια τελικα ειναι ευκολο να βρω

edit: ειμαι γκαβος και ειδα μονο την δεξια φωτογραφια...😂

    Η πρώτη δοκιμή γίνεται με ένα το πολύ πολύ δύο 24αρια έγχρωμα , κάτι απλό , ένα Kodak Gold είναι αρκετό . 

   Ένα τέτοιο σενάριο , έχει την μορφή γνωριμίας με την μηχανή , χειρισμός κλπ , από την άλλη εφόσον αποδειχθεί στην συνέχεια ότι όλα πήγαν καλά , αφού δλδ γίνει η εμφάνιση και δούμε ότι οι εικόνες είναι ικανοποιητικές , από την άλλη αν κάτι στραβωσει θα έχουμε δαπανήσει άντε συνολικά ένα 20ευρο για αγορά φιλμ , εμφάνιση κοκ .

   Όπως επίσης δουλεύουμε σε φουλ αυτόματη λειτουργία , αφήνοντας την μηχανή να κάνει ότι θεωρεί καλύτερο . Εμείς επικεντρωνομαστε στην σύνθεση της εικόνας . Ακόμη πιο μπροστά από όλα τα παραπάνω , είμαστε βέβαιοι ότι γνωρίζουμε πως μαζεύεται το φιλμ !!! 

   Αν όλα αυτά πάνε κατ' ευχήν , στην συνέχεια μπορούμε να δούμε λήψη σε manual ( αν υπάρχει ) 800αρια ISO και ότι άλλο μας έρθει . Ακόμη και τον τρόπο να ξεγελάσουμε την μηχανή , αν διαβάζει DX code και να της ριξουμε 100 iso σε φιλμ και να το δεί για 800 !!!

   Καλή επιτυχία !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Η πρώτη δοκιμή γίνεται με ένα το πολύ πολύ δύο 24αρια έγχρωμα , κάτι απλό , ένα Kodak Gold είναι αρκετό . 

   Ένα τέτοιο σενάριο , έχει την μορφή γνωριμίας με την μηχανή , χειρισμός κλπ , από την άλλη εφόσον αποδειχθεί στην συνέχεια ότι όλα πήγαν καλά , αφού δλδ γίνει η εμφάνιση και δούμε ότι οι εικόνες είναι ικανοποιητικές , από την άλλη αν κάτι στραβωσει θα έχουμε δαπανήσει άντε συνολικά ένα 20ευρο για αγορά φιλμ , εμφάνιση κοκ .

   Όπως επίσης δουλεύουμε σε φουλ αυτόματη λειτουργία , αφήνοντας την μηχανή να κάνει ότι θεωρεί καλύτερο . Εμείς επικεντρωνομαστε στην σύνθεση της εικόνας . Ακόμη πιο μπροστά από όλα τα παραπάνω , είμαστε βέβαιοι ότι γνωρίζουμε πως μαζεύεται το φιλμ !!! 

   Αν όλα αυτά πάνε κατ' ευχήν , στην συνέχεια μπορούμε να δούμε λήψη σε manual ( αν υπάρχει ) 800αρια ISO και ότι άλλο μας έρθει . Ακόμη και τον τρόπο να ξεγελάσουμε την μηχανή , αν διαβάζει DX code και να της ριξουμε 100 iso σε φιλμ και να το δεί για 800 !!!

   Καλή επιτυχία !

καλησπερα, που μπορω να βρω φιλμ στην Αθηνα, Δυτικα προαστια
εβαλα μπαταρια και η καμερα φαινεται να λειτουγει κανονικα.

Επεξ/σία από mr.angelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mr.angelos είπε

καλησπερα, που μπορω να βρω φιλμ στην Αθηνα, Δυτικα προαστια
εβαλα μπαταρια και η καμερα φαινεται να λειτουγει κανονικα.

Στο μαγαζί της γειτονιάς σου πιστεύω πως θα βρεις φιλμ. Αν θες κάτι πιο εξειδικευμένο σε όλα τα γνωστά μαγαζιά του κέντρου έχει ποικιλία.. Τώρα δυτικά δεν ξέρω κάποιο μαγαζί καθώς μένω στην απέναντι μεριά, αλλά κέντρο η online θα βρεις ό,τι θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, xenos.p είπε

Στο μαγαζί της γειτονιάς σου πιστεύω πως θα βρεις φιλμ. Αν θες κάτι πιο εξειδικευμένο σε όλα τα γνωστά μαγαζιά του κέντρου έχει ποικιλία.. Τώρα δυτικά δεν ξέρω κάποιο μαγαζί καθώς μένω στην απέναντι μεριά, αλλά κέντρο η online θα βρεις ό,τι θες.

Ευχαριστω,θα κοιταξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mr.angelos είπε

καλησπερα, που μπορω να βρω φιλμ στην Αθηνα, Δυτικα προαστια
εβαλα μπαταρια και η καμερα φαινεται να λειτουγει κανονικα.

Με μια τυχαία αναζήτηση βρήκα το γνωστό μαγαζί

 katerelos.gr

Tzon Kennenty 8, Peristeri 121 31

Phone: 21 0575 0150

 

κάνεις τηλεφωνάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Με μια τυχαία αναζήτηση βρήκα το γνωστό μαγαζί

 katerelos.gr

Tzon Kennenty 8, Peristeri 121 31

Phone: 21 0575 0150

κάνεις τηλεφωνάκι

Ευχαριστω για την απαντηση, γιατι στην γειτονια μου ολοι μου λενε οτι εχουν ελλειψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...