Προς το περιεχόμενο

Πρακτική και κορωναϊός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.Σήμερα με ενημέρωσαν από την εταιρεία που κάνω την πρακτική μου πως επειδή είμαι ακόμα φοιτητής υπάγομαι και εγώ στη σχετική εγκύκλιο για απουσία 14 ημέρων όμως δε βλέπω πουθενά κάτι ξεκάθαρο για τους πρακτικάριους.Έμενα πάντως με απασχολεί κάτι άλλο:Στο βιβλίο της πρακτικής πρέπει να συμπληρωθούν τουλάχιστον 120 ημέρες καθαρής δουλειάς ,οι οποίες δε θα συμπληρωθούν αν δεν υπολογιστούν αυτές οι 14 ημέρες,τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;Και έστω ότι "μαγειρέψουμε" το βιβλίο και τις βάλουμε ως "δουλευμένες" ,στην καρτέλα των ενσήμων που χρείαζεται να παραδώσουμε στο τέλος,δε θα φαίνεται αυτή η απουσία των 2 βδομάδων ή τα ένσημα μετράνε και σε μέρες άδειας/αργίας κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gp13 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Σήμερα με ενημέρωσαν από την εταιρεία που κάνω την πρακτική μου πως επειδή είμαι ακόμα φοιτητής υπάγομαι και εγώ στη σχετική εγκύκλιο για απουσία 14 ημέρων όμως δε βλέπω πουθενά κάτι ξεκάθαρο για τους πρακτικάριους.Έμενα πάντως με απασχολεί κάτι άλλο:Στο βιβλίο της πρακτικής πρέπει να συμπληρωθούν τουλάχιστον 120 ημέρες καθαρής δουλειάς ,οι οποίες δε θα συμπληρωθούν αν δεν υπολογιστούν αυτές οι 14 ημέρες,τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;Και έστω ότι "μαγειρέψουμε" το βιβλίο και τις βάλουμε ως "δουλευμένες" ,στην καρτέλα των ενσήμων που χρείαζεται να παραδώσουμε στο τέλος,δε θα φαίνεται αυτή η απουσία των 2 βδομάδων ή τα ένσημα μετράνε και σε μέρες άδειας/αργίας κλπ;

Ρε παιδιά, ειλικρινά αναρωτιέμαι ώρες ώρες, γιατί τα ρωτάτε αυτά τα πράγματα εδώ; Μόνο η γραμματεία της σχολής σου θα σου απαντήσει έγκυρα γι' αυτό που ρωτάς κι αν δεν μπορεί να σου απαντήσει τώρα, σίγουρα σαν κι εσένα θα υπάρχουν κι άλλοι φοιτητές οπότε αργά ή γρήγορα θα έχουν μια σαφή και ξεκάθαρη τοποθέτηση επ' αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2020 στις 8:19 ΜΜ, gp13 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.Σήμερα με ενημέρωσαν από την εταιρεία που κάνω την πρακτική μου πως επειδή είμαι ακόμα φοιτητής υπάγομαι και εγώ στη σχετική εγκύκλιο για απουσία 14 ημέρων όμως δε βλέπω πουθενά κάτι ξεκάθαρο για τους πρακτικάριους.Έμενα πάντως με απασχολεί κάτι άλλο:Στο βιβλίο της πρακτικής πρέπει να συμπληρωθούν τουλάχιστον 120 ημέρες καθαρής δουλειάς ,οι οποίες δε θα συμπληρωθούν αν δεν υπολογιστούν αυτές οι 14 ημέρες,τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;Και έστω ότι "μαγειρέψουμε" το βιβλίο και τις βάλουμε ως "δουλευμένες" ,στην καρτέλα των ενσήμων που χρείαζεται να παραδώσουμε στο τέλος,δε θα φαίνεται αυτή η απουσία των 2 βδομάδων ή τα ένσημα μετράνε και σε μέρες άδειας/αργίας κλπ;

σύμφωνα με πρόσθετες οδηγίες που έστειλε το Υπουργείο για τη σχετική εγκύκλιο:

Το μέτρο απαγόρευσης των πάσης φύσεως εκπαιδευτικών λειτουργιών με φυσική παρουσία περιλαμβάνει:

[ ] Πρακτική άσκηση σε σχολικές και υγειονομικές μονάδες

Οπότε δεν υπάρχει οδηγία για ακύρωση όλων των πρακτικών όπως σου αναφέρουν.

Επισης εχει βγει οδηγια αντιστοιχη για τα ΕΠΑΛ

Μιλα με τη σχολή σου, υπάρχουν και μεμονωμένες αποφάσεις οπως πχ του ΔΠΘ για ακύρωση όλων των πρακτικών της περιόδου

 

Επεξ/σία από guido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...