Προς το περιεχόμενο

ΑΠΘ - Πληροφορική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τη σχολή της πληροφορικής του ΑΠΘ, οπότε εάν κάποιος έχει εμπειρία με αυτή τη σχολή θα ήμουν ευγνώμων άμα μπορούσε να μου λύσει μερικές απορίες που έχω. Πρώτα απ'όλα ήθελα να ρωτήσω εάν τα μαθήματα της σχολής είναι "αλυσίδες", π.χ. μπήκα στη σελίδα του τμήματος και είδα ας πούμε πως στο β' εξάμηνο έχει το υποχρεωτικό μάθημα "Μαθηματική ανάλυση ΙΙ", θα μπορούσα να γραφτώ και να το δώσω το μάθημα αυτό εάν δεν έχω περάσει τη μαθ. ανάλυση Ι στο α' εξάμηνο; Και γενικά τι ισχύει για τα περισσότερα μαθήματα; Επίσης εάν κάποιος είναι σε μεγαλύτερο εξάμηνο (π.χ. 6ο) είναι ρεαλιστικός ο στόχος να δηλώσει 8 μαθήματα σε ένα εξάμηνο, να περάσει τα 5 κανονικά στην ώρα τους και τα υπόλοιπα 3 να τα περάσει το Σεπτέμβρη ή έχουν τα περισσότερα μαθήματα υποχρεωτικές προόδους/ασκήσεις; Και γενικά θα ήθελα να μου πείτε εάν είναι αξιόλογη σχολή, εύκολη/δύσκολη σε σχέση με άλλες και γενικά τις εμπειρίες σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σου, είμαι επίσης σε πανεπιστήμιο πληροφορικής και στην σχολή μου όπως και σε κάποιες αντίστοιχες της αθήνας που ξέρω σίγουρα, υπάρχουν αλυσίδες οπότε λογικά θα υπάρχουν και στη δική σου. Αλλα για να σου λυθούν οι απορίες μπορείς να μπείς στο site της σχολής και να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών για να τα δείς αναυτικά αυτά. Γενικά πρέπει να σαρέσει σαν αντικέιμενο γιατί έχει αρκετά δύσκολα και εξειδικευμένα μαθήματα και θα δυσκολευτέις άμα δεν έχεις το μεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, m_zaxarias είπε

Καλησπέρα σου, είμαι επίσης σε πανεπιστήμιο πληροφορικής και στην σχολή μου όπως και σε κάποιες αντίστοιχες της αθήνας που ξέρω σίγουρα, υπάρχουν αλυσίδες οπότε λογικά θα υπάρχουν και στη δική σου. Αλλα για να σου λυθούν οι απορίες μπορείς να μπείς στο site της σχολής και να κατεβάσεις τον οδηγό σπουδών για να τα δείς αναυτικά αυτά. Γενικά πρέπει να σαρέσει σαν αντικέιμενο γιατί έχει αρκετά δύσκολα και εξειδικευμένα μαθήματα και θα δυσκολευτέις άμα δεν έχεις το μεράκι.

Μπήκα και διάβασα τα περισσότερα, και όπως έχω κατάλαβει έχουν γενικές προαπαιτήσεις γνώσεων, αλλά δεν γράφει πουθενά για προαπαίτηση μαθημάτων. Επίσης, στη σχολή σου πως τα βλέπεις τα πράγματα; Θα ήταν εφικτό να δώσεις πάνω απο 5 μαθήματα το εξάμηνο; Και ας τα έδινες το Σεπτέμβρη τα 3 επιπλέον ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι πρόσφατα απόφοιτος της σχολής .
Αρχικά και όσον αφορά τις "αλυσίδες" που ανέφερες, όχι δεν υπάρχουν. Προτείνεται απο τους εκάστοτε καθηγητές του μαθήματος πολλές φορές να έχεις περάσει ένα μάθημα για να παρακόλουθήσεις αυτό που θεωρείται η συνέχεια του, αλλα δεν ορίζεται με κανόνα, οπότε στο παράδειγμά σου ναι θα μπορούσες να το δηλώσεις.

Κατα κανόνα , αν και πρόσφατα άλλαξε το σύστημα και απο κατευθύνσεις έγιναν ροές, έχεις 5 εξάμηνα υποχρεωτικών μαθημάτων (στα δικά μου έτη ήταν περίπου 7-8 το εξάμηνο) και έπειτα διαλέγεις κατεύθυνση (ή ροή πλέον), η οποία ορίζει κάποια μαθήματα που πρέπει να περάσεις. Γενικά χρειάζεσαι 225 ECTS και πτυχιακή για το πτυχίο, οπότε συνήθως εκτός απο τα υποχρεωτικά, κάποια κατεύθυνσης και 1-2 επιλογής για να συμπληρώσεις ECTS.

Υποχρεωτικές πρόοδοι δεν υπάρχουν. Απο την άποψη ότι τα μαθήματα που προσφέρουν προόδους το κάνουν προκειμένου με 2-3 προόδους να "γλιτώσεις" την εξεταστική αλλιώς πάς για 100% στην εξεταστική. Το μόνο μπέρδεμα είναι μαθήματα που έχουν εργαστήρια και εξετάσεις σε αυτά, που πολλές φορές αν δεν παρακολουθήσεις (έχουν κανονικά απουσίες) ή κοπείς, δεν μπορείς να ξαναδώσεις το Σεπτέμβριο οπότε περιμένεις 1 χρόνο (όχι όλα). Το ίδιο ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις για εργασίες εξαμήνου. Υπάρχουν καθηγητές που δεν δίνουν διαφορετική προθεσμία υποβολής για Σεπτέμβρη.

Η γενική εντύπωση είναι πως είναι στις top 3 σχολές πληροφορικής στην Ελλάδα για θεωρητική πληροφορική. Θεωρείται αρκετά δύσκολη (μέσος χρόνος αποφοίτησης σε εμάς ήταν τα 6.5 χρόνια). Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν επίσης το ΠΑΜΑΚ (συνδυάζεται με οικονομικά και εφαρμογές τους) και το Διεθνές Πανεπιστήμιο (πρών ΤΕΙ) για το οποίο υπάρχει η εντύπωση μιας πιο "πρακτικής" σχολής, με περισσότερα μαθήματα προγραμματισμού και εκμάθησης γλωσσών, υποχρεωτική πρακτική κτλπ. Σε αντίθεση, το ΑΠΘ έχει αρκετά παραπάνω μαθηματικά, προσφέρει μερικά μαθήματα προγραμματισμού προκειμένου να μάθεις τεχνολογίες/μεθόδους αλλα όχι να γίνεις developer.

Η δική μου εντύπωση είναι πως είναι μια αρκετά εύκολη σχολή αν παρακολουθείς διαλέξεις και αφιερώνεις λίγες ώρες την εβδομάδα προσωπικού χρόνου, αλλά μπορεί να γίνει αρκετά δύσκολη αν την προσεγγίσεις με το κλασσικό μοντέλο "διαβάζω μια εβδομάδα πριν την εξεταστική για το τίμιο 5αρι". Επίσης, αν σε ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω ή συνέχεια σε κάποιο master π.χ., οι καθηγητές είναι αρκετά προσεγγίσιμοι και διαθέσιμοι για projects και συνεργασία αν δείξεις ενδιαφέρον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theo1903 είπε

Επίσης, αν σε ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω ή συνέχεια σε κάποιο master π.χ., οι καθηγητές είναι αρκετά προσεγγίσιμοι και διαθέσιμοι για projects και συνεργασία αν δείξεις ενδιαφέρον.

Φυσικά είναι συνεργάσιμοι, αφού ψάχνουν άτομα να βγάλουν παπερ και κυρίως να σπρώξουν προς Διδακτορικό γιατί κανείς δεν θέλει.
Καλή σχολή, δύσκολη, όταν αποφασίσεις να την βγάλεις αλλά να μάθεις και πράγματα, θα δεις ότι θέλει διάβασμα και ασχολία κατά την διάρκεια του έτους.
Επίσης, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι, αλλά είχε 4 κατευθύνσεις που διάλεγες 3ο έτος. Αν υπάρχει ακόμα, ψάξου καλά στο τι θα ήθελες να ακολουθήσεις.(μακρυά από εκπαίδευση).

Τέλος, καλώς/κακώς, οι περισσότεροι καθηγητές είναι είτε σκουπίδια που δεν ξέρουν τα βασικά, είτε ξέρουν αρκετά πραγματάκια αλλά είναι για μάπες. Παρόλα αυτά, επειδή θα αναγκαστείς να ψαχτείς αρκετά και Ιντερνετ θα μάθεις κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...