Προς το περιεχόμενο

Κουμπί λήψης και AE-L/AF-L


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ότι αφορά στο κουμπί λήψης, στις compact με μισό πάτημα κλειδώνει τόσο η εστίαση όσο και η έκθεση.

Αυτό είναι που θέλουμε όταν εστιάζουμε στο κέντρο και μετά καδράρουμε εκ νέου , σωστά;

Αντιθέτως στην Nikon μου D7200 με μισό πάτημα κλειδώνει μόνο η εστίαση και όχι η έκθεση.

Αν θέλουμε να κλειδώσουν και τα δυο πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το Back button focus AE-L/AF-L κάτι που δεν με βολεύει.

Ψαχουλεύοντας στο manual βρήκα την εξής ρύθμιση:

c1.jpg.90500020faba767c7f33bef1f4537628.jpg

Η λειτουργία αυτή ισχύει για τον χρονομέτρη. Ενεργοποιώντας την, δεν θα ισχύσει και για την κανονική λήψη ε;

Δηλαδή με μισό πάτημα του κουμπιού λήψης να συμπεριφέρεται όπως και οι κόμπακτ;

Δεύτερη ερώτηση: Γιατί με μισό πάτημα να μην κλειδώνει και η έκθεση; Σε τι εξυπηρετεί κάτι τέτοιο όταν αλλάζουμε κάδρο;

Τρίτη ερώτηση:

a4.jpg.99b2f93f160ed00fe5accd6120d51cb8.jpg

Από προεπιλογή ισχύει το πρώτο.

Αν επιλεγεί το δεύτερο "Μόνο AF-ON" δεν θα εστιάσει με μισό πάτημα. Τότε πότε θα εστιάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, udroxoos είπε

Σε ότι αφορά στο κουμπί λήψης, στις compact με μισό πάτημα κλειδώνει τόσο η εστίαση όσο και η έκθεση.

Αυτό είναι που θέλουμε όταν εστιάζουμε στο κέντρο και μετά καδράρουμε εκ νέου , σωστά;

Αντιθέτως στην Nikon μου D7200 με μισό πάτημα κλειδώνει μόνο η εστίαση και όχι η έκθεση.

Αν θέλουμε να κλειδώσουν και τα δυο πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το Back button focus AE-L/AF-L κάτι που δεν με βολεύει.

Ψαχουλεύοντας στο manual βρήκα την εξής ρύθμιση:

c1.jpg.90500020faba767c7f33bef1f4537628.jpg

Η λειτουργία αυτή ισχύει για τον χρονομέτρη. Ενεργοποιώντας την, δεν θα ισχύσει και για την κανονική λήψη ε;

Δηλαδή με μισό πάτημα του κουμπιού λήψης να συμπεριφέρεται όπως και οι κόμπακτ;

Δεύτερη ερώτηση: Γιατί με μισό πάτημα να μην κλειδώνει και η έκθεση; Σε τι εξυπηρετεί κάτι τέτοιο όταν αλλάζουμε κάδρο;

Τρίτη ερώτηση:

a4.jpg.99b2f93f160ed00fe5accd6120d51cb8.jpg

Από προεπιλογή ισχύει το πρώτο.

Αν επιλεγεί το δεύτερο "Μόνο AF-ON" δεν θα εστιάσει με μισό πάτημα. Τότε πότε θα εστιάσει;

Oooooops ......... 😂😂😂 ........ εγώ μια φορά μπερδεύτηκα ........ ας ξεκινήσουμε από τα προφανή , όπου με μισό πάτημα του μπουτον του κλείστρου , κλειδώνει πρωτίστως η εστίαση και τίποτε άλλο απολύτως . Ο λόγος για το παραπάνω έχει να κάνει με το γεγονός πως σε ένα ευρύ κάδρο που περιέχει κάμποσα πράγματα , εσείς θέλετε κάποιο συγκεκριμένο να αποτελεί το σημείο ενδιαφέροντος και όχι όλο το καρέ . Επιπλέον θέλετε αυτό το σημείο που έχετε επιλέξει να βρίσκετε στην μία πλευρά του κάδρου , όποια κι' αν είναι αυτή και δεν θέλετε να είναι κατάμουτρα στην μέση ας πούμε , βλέπε χοντρικά τον κανόνα των δύο τρίτων .

Εδώ θα ξαναριξουμε ένα Oooooops , αφού στην διαδικασία αυτή έχετε επιλέξει την εστίαση μονού σημείου και όχι κάποια άλλη , έχετε δλδ μπροστά σας ένα σενάριο που λέει πως θέλετε να εστιάσετε σε ένα δέντρο , το οποίο όμως θέλετε στην συνέχεια να φαίνεται στην δεξιά πλευρά του κάδρου και όχι στην μέση . Με την εστίαση μονού σημείου , εστιάζετε στο δέντρο , κρατάτε μισό κλείστρο ώστε να διατηρήσετε την εστίαση , στην συνέχεια επαναπροσδιορίζετε την σύνθεση του κάδρου και τραβάτε . Αν εστιαζατε στο δέντρο , με το κεντρικό σημείο εστίασης στο οφθαλμοσκόπιο και αφήνατε το καρέ ως είχε , θα είχατε ένα δέντρο σωστά ας πούμε εστιασμένο στην μέση του καρέ .

   Αν μέχρις εδώ , είμαστε ΟΚ , πείτε μου για να το πάμε παρακάτω .

  Για την ουσία του θέματος , θα προτιμούσα να ξεκινήσουμε από τον / τους τρόπους εστίασης και συνεχίζουμε .

 

 

 

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπάμπη αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής.

Για παράδειγμα σε αυτή τη σελίδα αναφέρει σχετικά με το μπουτόν του κλείστρου (κάτι που όλοι ξέρουμε):

Two step process

Two-step shutter release button

 

Simply put, using the shutter button on a digital camera is a two step process:

  1. Press the shutter button half way down to lock focus and exposure.
  2. Press it completely down to take the photo any time after focus confirmation is achieved.

Στην D7200 και νομίζω γενικά στις dslr nikon, η λειτουργία αυτή συναντάται στο "Back button focus AE-L/AF-L" και όχι στο  μπουτόν κλείστρου. Εκεί έχουμε μόνο την εστίαση. Σωστά;

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, udroxoos είπε

Μπάμπη αυτό που με μπερδεύει είναι το εξής.

Για παράδειγμα σε αυτή τη σελίδα αναφέρει σχετικά με το μπουτόν του κλείστρου (κάτι που όλοι ξέρουμε):

Two step process

Two-step shutter release button

 

Simply put, using the shutter button on a digital camera is a two step process:

  1. Press the shutter button half way down to lock focus and exposure.
  2. Press it completely down to take the photo any time after focus confirmation is achieved.

Στην D7200 και νομίζω γενικά στις dslr nikon, η λειτουργία αυτή συναντάται στο "Back button focus AE-L/AF-L" και όχι στο  μπουτόν κλείστρου. Εκεί έχουμε μόνο την εστίαση. Σωστά;

    Υπονοεί πως έχετε επιλέξει μια από τις δύο λειτουργίες . Αυτός ήταν ο λόγος που πρότεινα να ξεκινήσετε από τα σημεία εστίασης . 

   Φυσικά αν λειτουργείτε σε full auto mode τότε θα γίνει το παραπάνω , όπου θα κλειδωσετε εστίαση και έκθεση , αφού εσείς δεν πρόκειται να κάνετε καμία επέμβαση .

   Το back button focus , όπου αν το ορίσετε να αναλάβει την διαδικασία της εστίασης , σας δίνει την δυνατότητα να την κλειδωσετε οριστικά αφενός αλλά και να απαλλάξετε το μπροστινό από τυχόν λάθος πάτημα λόγω βιασύνης ας πούμε αλλά και να μπορέσετε να συγκεντρωθειτε στο κάδρο ας πούμε .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φωτογραφίζω σε full auto ούτε σε manual αλλά κυρίως σε Α mode και με εστίαση AF-S Single spot.

Σε αυτή την περίπτωση το μισό πάτημα του shutter εστιάζει και εκθέτει ή εστιάζει μόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Δεν φωτογραφίζω σε full auto ούτε σε manual αλλά κυρίως σε Α mode και με εστίαση AF-S Single spot.

Σε αυτή την περίπτωση το μισό πάτημα του shutter εστιάζει και εκθέτει ή εστιάζει μόνο;

   Καλά εγώ το πήγα λίγο στο κέντημα , σωστά κλειδώνει την εστίαση αλλά και την έκθεση σύμφωνα με τις τελευταίες παραμέτρους που επιλέξατε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, udroxoos είπε

Δεν φωτογραφίζω σε full auto ούτε σε manual αλλά κυρίως σε Α mode και με εστίαση AF-S Single spot.

Σε αυτή την περίπτωση το μισό πάτημα του shutter εστιάζει και εκθέτει ή εστιάζει μόνο;

Χωρίς να αλλάξεις κάτι στις ρυθμίσεις το μισό πάτημα απλά εστιάζει και κρατάει την εστίαση όσο παραμένει μισοπατημενο, ενώ η έκθεση αλλάζει όταν αλλάξεις το κάδρο σου. Το πίσω κουμπί κρατάει και την εστίαση και την έκθεση στις τιμές που βρισκόταν όταν το πάτησες, δεν εστιάζει δηλαδή εκ νέου όταν το πατήσεις, άρα θες πρώτα μισό πάτημα του σατερ για να εστιάσεις και μετά κράτημα του πίσω κουμπιού για να τα κρατήσεις όλα σταθερά και να αλλάξεις το κάδρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xenos.p είπε

Χωρίς να αλλάξεις κάτι στις ρυθμίσεις το μισό πάτημα απλά εστιάζει και κρατάει την εστίαση όσο παραμένει μισοπατημενο, ενώ η έκθεση αλλάζει όταν αλλάξεις το κάδρο σου. Το πίσω κουμπί κρατάει και την εστίαση και την έκθεση στις τιμές που βρισκόταν όταν το πάτησες, δεν εστιάζει δηλαδή εκ νέου όταν το πατήσεις, άρα θες πρώτα μισό πάτημα του σατερ για να εστιάσεις και μετά κράτημα του πίσω κουμπιού για να τα κρατήσεις όλα σταθερά και να αλλάξεις το κάδρο σου.

Αυτό ακριβώς λέω εξ αρχής. Γιατί να μην έχω κλείδωμα εστίασης και έκθεσης στο μισό πάτημα; Και γιατί να μην μας δίνουν την επιλογή να το έχουμε;

Γιατί νομίζω ότι η ρύθμιση c1 που παρέθεσα πιο πάνω αναφέρεται σε χρονομέτρη μόνο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, udroxoos είπε

Αυτό ακριβώς λέω εξ αρχής. Γιατί να μην έχω κλείδωμα εστίασης και έκθεσης στο μισό πάτημα; Και γιατί να μην μας δίνουν την επιλογή να το έχουμε;

Γιατί νομίζω ότι η ρύθμιση c1 που παρέθεσα πιο πάνω αναφέρεται σε χρονομέτρη μόνο νομίζω.

Δε καταλαβαινω το προβλημα. Η ρυθμιση C1 ειναι αυτο που θες. Να κλειδωνει η εκθεση οταν πατησεις το shutter button μεχρι τη μεση.

Επισης γιατι να θελεις να κλειδωσει η εκθεση? Σαν default ειναι απενεργοποιημενο για να κανει εκθεση της φωτο η μηχανη οταν κανεις το κλικ με το τελικο καδρο αφου εχεις κανει focus και recompose. Η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω οτι θες να κλειδωσεις την εκθεση πριν το recompose ειναι αν εισαι με spot metering και κανεις focus πανω σε προσωπο πχ κ θες η εκθεση σου να ειναι σωστη για το προσωπο και οχι για το υπολοιπο καδρο οποτε μπορεις και να το ενεργοποιησεις απ το c1.

Η δουλευεις μανιουαλ κ εχεις τον ελεγχο της εκθεσης εσυ κ οχι η μηχανη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...