Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αγοράς dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, 
Ειμαι αρχαριος οσων αφορα την φωτογραφια και τις καμερες και θελω να αγορασω μια καμερα για να μπω δειλα δειλα στο χομπι.
θα με ενδιεφερε να αγορασω μια dslr για να βγαζω για αρχη απλες φωτογραφιες οπως πορτρετα και street photography.
Δεν με πολυ ενδιαφερουν τα χαρακτηριστικα και εχω μικρο budget (πχ 340) λογω του οτι ειμαι φοιτητης και δεν μπορω να διαθεσω πολλα.
Σκεφτομουν την canon 2000D με το κλασικο kit ή μονο body και να παρω ξεχωριστα φακο, ειναι καλη επιλογη;
Εχει καποια ιδιαιτερη διαφορα αυτη η καμερα με την Nikon D3500;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Ειμαι ακριβως στην ιδια φαση με εσενα.Καμια επαφη με φωτογραφια και ηθελα μια φωτογραφικη να μπορεσω να παιξω λιγο αρχικα να δω αν μου αρεσει και τα σχετικα.

Τελικα κατεληξα στην mirrorless Olympus OMD EM10 Mark iii η οποια δεν ξερω αν ηταν η καλυτερη επιλογη αλλα την βρηκα σε πολυ καλα χρηματα αρχικα και απο οτι ειδα εχει πολλες επιλογες σε φακους οι οποιοι σε πολλες περιπτωσεις ειναι και σε πολυ καλα χρηματα κατι σημαντικο για οποιον το κανει hobby και δεν θελει να χαλασει μια περιουσια..Απο site του εξωτερικου παιζει στα 430 περιπου με τα μεταφορικα με τον EZ pancake φακο.Σιγουρα θα σε βοηθησουνε καλυτερα απο εμενα και αλλοι συμφορουμητες με περισσοτερη εμπειρια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω πως τα πάτε με την ιδέα του μεταχειρισμένου, αλλά προσωπικά στη θέση σας θα κοιτούσα κάτι τέτοιο. Και θα κοιτούσα κάτι τέτοιο γιατί πετυχαίνω συνέχεια αγγελίες με μηχανές σε πολύ καλές τιμές και νομίζω ότι κάποιος αρχάριος που θέλει να δει τί του αρέσει και αν του αρέσει τελικά, του κάθεται κουτί χωρίς να χαλάσει πολλά χρήματα. Ναι, κάποιοι θα πουν πως οι αγγελίες είναι για γέλια και όντως κάποιοι πουλάνε μεταχειρισμένα σε τιμή όσο τα αγόρασαν, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα θέλει ψάξιμο πριν κάνεις κάτι. Δε θα πάρεις ότι βρεθεί μπροστά σου από αγγελία. Όμως τα λέω όλα αυτά γιατί το σκεφτόμουν πρόσφατα.

Πέτυχα πρόσφατα σε αγγελέις (γράφω μερικές που θυμάμαι μόνο), Νex 3 sony στα 120 με κιτ φακό 18-55, Nikon d3500 με 18-55 και 70-300 στα 270 (μόνο ο 70-300 που πήρα σήμερα σε προσφορά κιόλας από κατάστημα έκανε 150), Canon 1200d με 18-55 στα 140, Nikon d3100 με 18-55 στα 110 και πάει λέγοντας. Με όλες, μπορεί κάποιος να κάνει την αρχή αλλά ακόμα και να μείνει σε αυτές και να προχωρήσει βαθύτερα αν τελικά το θέλει χωρίς να αλλάξει σώμα. Το θέμα για μένα, είναι να μη δώσετε για αρχή πάνω από 150 για να δείτε αν σας αρέσει. Πάρτε κάτι φθηνό (το οποίο να είστε σίγουροι μπορεί να σας δώσει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα με σωστή μελέτη και χρήση, μην έχετε δηλαδή ενδοιασμούς μήπως δεν κάνει ή δεν έχει καλή ποιότητα) και αν δείτε μετά ότι υστερεί σε κάτι που θα θέλατε να έχει και δε μπορείτε χωρίς αυτό, να πάτε σε κάποια άλλη μηχανή ή σε κάποιον άλλο φακό.

Αν δεν σας αρέσει το χόμπυ, τις πουλάτε όσο τις πήρατε ή λίγο παρακάτω και άντε γεια, τί είχαμε τί χάσαμε. Μην την πατήσετε όπως άλλοι που πήραν μηχανή 350 ευρώ, δεν ασχολήθηκαν τελικά και την πούλησαν χάντονας αρκετά χρήματα.

Βάζω παρακάτω δείγματα από δυο πιο παλιές μηχανές, μιας και τις ανέφερα παραπάνω, για να πάρετε μια ιδέα του ότι πιο μεγάλο ρόλο παίζει ο φωτογράφος, το θέμα και οι κατάλληλες καιρικές συνθήκες στη λήψη (να πας σωστή ώρα για φωτογραφία κλπ κλπ) από ότι ο εξοπλισμός:

1200d με 18-55 = https://web.500px.com/photo/126716543/Summer-Farewell-by-Manuel-Marques/
                                https://web.500px.com/photo/109748967/Sunset-Castle-by-Manuel-Marques/
                                 https://web.500px.com/photo/100440995/Guidelines-by-Manuel-Marques/
                                 https://web.500px.com/photo/307326799/Pins-et-nénuphars-dans-un-ballet-de-couleurs--by-Thierry-Magi-/


d3100 με 18-55 = https://web.500px.com/photo/184486237/Dark-Waters-II-by-Souvik-Chakraborty/
                                 https://web.500px.com/photo/65115965/wave-explosion-by-Vasilis-Ramiotis/
                                 https://web.500px.com/photo/137154429/Wave-of-Gods-by-Omer-Shatz/
 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δε ξέρω πως τα πάτε με την ιδέα του μεταχειρισμένου, αλλά προσωπικά στη θέση σας θα κοιτούσα κάτι τέτοιο. Και θα κοιτούσα κάτι τέτοιο γιατί πετυχαίνω συνέχεια αγγελίες με μηχανές σε πολύ καλές τιμές και νομίζω ότι κάποιος αρχάριος που θέλει να δει τί του αρέσει και αν του αρέσει τελικά, του κάθεται κουτί χωρίς να χαλάσει πολλά χρήματα. Ναι, κάποιοι θα πουν πως οι αγγελίες είναι για γέλια και όντως κάποιοι πουλάνε μεταχειρισμένα σε τιμή όσο τα αγόρασαν, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα θέλει ψάξιμο πριν κάνεις κάτι. Δε θα πάρεις ότι βρεθεί μπροστά σου από αγγελία. Όμως τα λέω όλα αυτά γιατί το σκεφτόμουν πρόσφατα.

Πέτυχα πρόσφατα σε αγγελέις (γράφω μερικές που θυμάμαι μόνο), Νex 3 sony στα 120 με κιτ φακό 18-55, Nikon d3500 με 18-55 και 70-300 στα 270 (μόνο ο 70-300 που πήρα σήμερα σε προσφορά κιόλας από κατάστημα έκανε 150), Canon 1200d με 18-55 στα 140, Nikon d3100 με 18-55 στα 110 και πάει λέγοντας. Με όλες, μπορεί κάποιος να κάνει την αρχή αλλά ακόμα και να μείνει σε αυτές και να προχωρήσει βαθύτερα αν τελικά το θέλει χωρίς να αλλάξει σώμα. Το θέμα για μένα, είναι να μη δώσετε για αρχή πάνω από 150 για να δείτε αν σας αρέσει. Πάρτε κάτι φθηνό (το οποίο να είστε σίγουροι μπορεί να σας δώσει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα με σωστή μελέτη και χρήση) και αν δείτε μετά ότι υστερεί σε κάτι που θα θέλατε να έχει και δε μπορείτε χωρίς αυτό, να πάτε σε κάποια άλλη μηχανή ή σε κάποιον άλλο φακό.

Αν δεν σας αρέσει το χόμπυ, τις πουλάτε όσο τις πήρατε ή λίγο παρακάτω και άντε γεια, τί είχαμε τί χάσαμε. Μην την πατήσετε όπως άλλοι που πήραν μηχανή 350 ευρώ, δεν ασχολήθηκαν τελικά και την πούλησαν χάντονας αρκετά χρήματα.

Η αληθεια ειναι οτι κοιταξα και εγω πολυ στα μεταχειρισμενα και ημουν ετοιμος για κινηση απο αγγελια .Τελικα πηγα σε καινουργια ακριβως με το ιδιο σκεπτικο ,την βρηκα σε πολυ καλη τιμη και αν τυχον δεν μου κατσει σαν hobby η χασουρα στην πωληση της θα ειναι σχετικα μικρη.Αν καιδεν ειναι και 150 ευρω αυτα που εδωσα και μαλλον το σκεπτικο σου ειναι πιο σωστο . Too late now :D

 

Επεξ/σία από 1.3power
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 1.3power είπε

Η αληθεια ειναι οτι κοιταξα και εγω πολυ στα μεταχειρισμενα και ημουν ετοιμος για κινηση απο αγγελια .Τελικα πηγα σε καινουργια ακριβως με το ιδιο σκεπτικο ,την βρηκα σε πολυ καλη τιμη και αν τυχον δεν μου κατσει σαν hobby η χασουρα στην πωληση της θα ειναι σχετικα μικρη.Αν καιδεν ειναι και 150 ευρω αυτα που εδωσα και μαλλον το σκεπτικο σου ειναι πιο σωστο . Too late now :D

Δε πειράζει, ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί να κάνεις τέτοιες σκέψεις.. :) Μια χαρά μηχανή είναι, την έχει και φίλος μου και την έχω δουλέψει. Από αγγελία του την είχα βρει χαχα, μιας και ήθελε ένα μικρό σώμα να έχει μαζί του συνέχεια.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1.3power είπε

Η αληθεια ειναι οτι κοιταξα και εγω πολυ στα μεταχειρισμενα και ημουν ετοιμος για κινηση απο αγγελια .Τελικα πηγα σε καινουργια ακριβως με το ιδιο σκεπτικο ,την βρηκα σε πολυ καλη τιμη και αν τυχον δεν μου κατσει σαν hobby η χασουρα στην πωληση της θα ειναι σχετικα μικρη.Αν καιδεν ειναι και 150 ευρω αυτα που εδωσα και μαλλον το σκεπτικο σου ειναι πιο σωστο . Too late now :D

    Μόνο χαμένος δεν πρόκειται να βγείτε από μια Olympus κι' αυτό αφορά την εικόνα που θα πάρετε σαν αποτέλεσμα . 

    Όσο για τους φακούς , οι οποίοι είναι αρκουντως καλύτεροι των υπολοίπων , θα σας το χαλάσω λίγο αφού η ακριβή σειρά είναι πραγματικά ακριβή .

   Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα με το κινητό , εμαθα σε αυτο , και ο τροπος που τραβάνε τους ανθρώπους με εκανε να ψαξω σε κάμερα .

Ως αρχάριος και μη γνωρίζοντας πως θα καταλήξει η φαση ειπα " θα παω σε κάτι φορητό ευκολο " .

Μου πρότειναν φιλοι εδω και μαλιστα μου εδειξαν και την αγγελία μια μικρή nikon 1 j5 αλλα ο πωλητής ειχε και τον πολύ καλο φακο 1nikkor 18.5 .

Άλλαξα επίπεδο και πολλα επίπεδα στην εικονα ανθρώπων.

Αραξα πλέον όμως , μπαινει απλα σε τσεπη μεγαλη σε τσαντάκι.

Δηλαδη δε πηγα σε dslr και ουτε μου περνάει απο το μυαλό.

Που θελω να καταλήξω ; 

Η κατευθείαν αγορά της dslr θα ηταν ρισκο με εναν απλο κιτ φακό , δε θα εβλεπα φοβερή διάφορα και ο όγκος θα την έβαζε συρτάρι.

Οποτε στον νεο , στον smartphοnιστα θα ελεγα , πανε σε κάτι φορητό , σε κατι μεταχειρισμένο , σε μια rx 100 πχ .

Το πολύ πολύ να εξελιχθεις και να πας σε dslr  , αλλα στο φιναλε η πρώτη σου αγορά που μπαινει σε τσεπη σε μικρή μπανάνα μέσης παντα θα υπαρχει εκεί άκρη για να σε ακολουθεί παντού.

Επίσης δώστε οσα περισσότερα απο τα θελω σας εδω , τις συνήθειές σας κ.α για να σας βοηθήσουν οι γνώστες.

Και φιλτράρετε με σεβασμο αυτο που θα σας πούνε.

Σας λεω με κάνανε μάγκα με μια μηχανουλα που αλλος θα πει - " ε οχι , ειναι παλια , μικρος αισθητήρας κ.α " .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Ξεκίνησα με το κινητό , εμαθα σε αυτο , και ο τροπος που τραβάνε τους ανθρώπους με εκανε να ψαξω σε κάμερα .

Ως αρχάριος και μη γνωρίζοντας πως θα καταλήξει η φαση ειπα " θα παω σε κάτι φορητό ευκολο " .

Μου πρότειναν φιλοι εδω και μαλιστα μου εδειξαν και την αγγελία μια μικρή nikon 1 j5 αλλα ο πωλητής ειχε και τον πολύ καλο φακο 1nikkor 18.5 .

Άλλαξα επίπεδο και πολλα επίπεδα στην εικονα ανθρώπων.

Αραξα πλέον όμως , μπαινει απλα σε τσεπη μεγαλη σε τσαντάκι.

Δηλαδη δε πηγα σε dslr και ουτε μου περνάει απο το μυαλό.

Που θελω να καταλήξω ; 

Η κατευθείαν αγορά της dslr θα ηταν ρισκο με εναν απλο κιτ φακό , δε θα εβλεπα φοβερή διάφορα και ο όγκος θα την έβαζε συρτάρι.

Οποτε στον νεο , στον smartphοnιστα θα ελεγα , πανε σε κάτι φορητό , σε κατι μεταχειρισμένο , σε μια rx 100 πχ .

Το πολύ πολύ να εξελιχθεις και να πας σε dslr  , αλλα στο φιναλε η πρώτη σου αγορά που μπαινει σε τσεπη σε μικρή μπανάνα μέσης παντα θα υπαρχει εκεί άκρη για να σε ακολουθεί παντού.

Επίσης δώστε οσα περισσότερα απο τα θελω σας εδω , τις συνήθειές σας κ.α για να σας βοηθήσουν οι γνώστες.

Και φιλτράρετε με σεβασμο αυτο που θα σας πούνε.

Σας λεω με κάνανε μάγκα με μια μηχανουλα που αλλος θα πει - " ε οχι , ειναι παλια , μικρος αισθητήρας κ.α " .

     Έχω πάντα μια 1v1 μαζί μου , εξαιρετική σε όλα , πλην κάποιες μικροδυσκολιες στον χειρισμό . Μια από αυτές , η μύτη μου ακουμπάει πάνω στο στρογγυλό selector 😂😂😂 .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, babisskg είπε

    Μόνο χαμένος δεν πρόκειται να βγείτε από μια Olympus κι' αυτό αφορά την εικόνα που θα πάρετε σαν αποτέλεσμα . 

    Όσο για τους φακούς , οι οποίοι είναι αρκουντως καλύτεροι των υπολοίπων , θα σας το χαλάσω λίγο αφού η ακριβή σειρά είναι πραγματικά ακριβή .

   Καλή επιτυχία .

Φυσικά και δεν εννοούσα τους top φακούς της.Απο όσο είδα υπάρχουν φακοί με καλές κριτικές σε πολύ φυσιολογικά χρήματα που μπορείς να ταιριάξεις.Σιγουρα δεν θα είναι το ίδιο με τους τοπ αλλά μιλάμε για hobby οπότε.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1.3power είπε

Φυσικά και δεν εννοούσα τους top φακούς της.Απο όσο είδα υπάρχουν φακοί με καλές κριτικές σε πολύ φυσιολογικά χρήματα που μπορείς να ταιριάξεις.Σιγουρα δεν θα είναι το ίδιο με τους τοπ αλλά μιλάμε για hobby οπότε.. :)

    Μια χαρά είναι , βάλε μέσα και τον Sigma 19 f 2.8 , ένας εξαιρετικός prime σε πολύ καλή τιμή . Αποκτάς άμεσα έναν 38 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, mr.angelos είπε

Σκεφτομουν την canon 2000D με το κλασικο kit ή μονο body και να παρω ξεχωριστα φακο, ειναι καλη επιλογη;
 

Με 350-360 ευρω παίρνετε τη μηχανή με τον κιτ φακό 

ή με 20€ παραπάνω τη μηχανή με τον pancake EF-S 24mm f/2.8 STM .

Δείτε δείγματα του κιτ και του πανκεηκ και αποφασίζετε .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και συγνωμη που αργησα να απαντησω,                                                                                                                                                                                                           δεν ειχα ενεργοποιησει τις ειδοποιησεις στο θεμα και δεν μου ερχοταν τιποτα.
Εβλεπα μερικες αγγελιες ποιο πριν και ειχαν καλες τιμες οποτε λογικα θα παω πρως τα εκει για αρχη. 

Ειδα σε ενα μαγαζι πουλανε την Nikon D5200 μονο body στα 220 περιπου, μια τετοια καμερα ειναι καλη για εναν αρχαριο;
αλλη μια ειναι η Nikon D5100 μονο Body και αυτη στα 190.
Θελω σιγουρα να παρω μια dslr γιατι θελω να αλλαζω φακους και δεν με ενοχλει το μεγαλο μεγεθος.
απο φωτογραφιες θελω να βγαζω σιγουρα πορτρετα, ανθρωπους,ζωα οπως γατες και σκυλους και αντε να βγαζει και κανα landscape σε φυσιολογικα πλαισια παντα.
Ειχα μια sony compact cyber-shot αλλα μας αφησε χρονους, ηταν παλια αλλα εβγαζε καλουλες φωτογραφιες, ποτε ομως δεν με βολεψε λογο του μικρου μεγεθους.
 

Παντος δεν σκοπευω να παρω αμεσα την καμερα οποτε εχω αρκετο χρονο να ψαχτω και να σκεφτω τι θελω.
Πιστευω οτι ειμαι σιγουρος για την αγορα μιας dslr γιατι το σκεφτομουν χρονια, και θελω να μαθω να βγαζω σε manual γιατι θελω να ξεφυγω απο τον αυτοματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mr.angelos είπε

Για αρχη ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και συγνωμη που αργησα να απαντησω,                                                                                                                                                                                                           δεν ειχα ενεργοποιησει τις ειδοποιησεις στο θεμα και δεν μου ερχοταν τιποτα.
Εβλεπα μερικες αγγελιες ποιο πριν και ειχαν καλες τιμες οποτε λογικα θα παω πρως τα εκει για αρχη. 

Ειδα σε ενα μαγαζι πουλανε την Nikon D5200 μονο body στα 220 περιπου, μια τετοια καμερα ειναι καλη για εναν αρχαριο;
αλλη μια ειναι η Nikon D5100 μονο Body και αυτη στα 190.
Θελω σιγουρα να παρω μια dslr γιατι θελω να αλλαζω φακους και δεν με ενοχλει το μεγαλο μεγεθος.
απο φωτογραφιες θελω να βγαζω σιγουρα πορτρετα, ανθρωπους,ζωα οπως γατες και σκυλους και αντε να βγαζει και κανα landscape σε φυσιολογικα πλαισια παντα.
Ειχα μια sony compact cyber-shot αλλα μας αφησε χρονους, ηταν παλια αλλα εβγαζε καλουλες φωτογραφιες, ποτε ομως δεν με βολεψε λογο του μικρου μεγεθους.
 

Παντος δεν σκοπευω να παρω αμεσα την καμερα οποτε εχω αρκετο χρονο να ψαχτω και να σκεφτω τι θελω.
Πιστευω οτι ειμαι σιγουρος για την αγορα μιας dslr γιατι το σκεφτομουν χρονια, και θελω να μαθω να βγαζω σε manual γιατι θελω να ξεφυγω απο τον αυτοματο.

    Θα συμφωνήσω με έναν από τους προλαλησαντες δλδ δεν χρειάζεται να δαπανήσετε και κάποιο σπουδαίο ποσό , αφού η παλαιότητα ενός συστήματος δεν σας εμποδίζει στο ελάχιστο να βγάζετε φωτογραφίες , όπου αυτό είναι και το ζητούμενο . Ένας λόγος παραπάνω , είναι πως δουλεύοντας με κάτι πιο παλιό και συνάμα πιο οικονομικό ( προσοχή στο δουλεύοντας ήτοι ξεζουμιζοντας ) η τυχόν έλλειψη τεχνικών χαρακτηριστικών , θα σας κάνει να διακρίνετε πιο καλά τα στοιχεία που είναι απαραίτητα πλέον για σας , από ένα σημείο και μετά , όταν δλδ και ΑΝ έρθει η ώρα για να κάνετε το επόμενο βήμα . Η ώρα αυτή , σημαίνει διαφορετικά πράγματα για πολύ κόσμο . Για τους περισσότερους αποτελεί μόδα , αφού μπλέχτηκαν στον κυκεώνα των τεχνικών χαρακτηριστικών και πίστεψαν πως όσο μεγαλύτερα τα νούμερα πχ μεγαπιξελ , τόσο το καλύτερο . Ελάχιστοι θα κάτσουν να ψάξουν αν τα 36 μεγαπιξελ στριμωγμένα σε αισθητήρα aps - c είναι αυτό που τελικά είχαν ανάγκη η στην ουσία χρειάζονταν μόλις 12 , αλλά πιο αραιά τοποθετημένα σε αισθητήρα 35αρη full frame . 

   Στην υπόθεση της φωτογραφίας δεν υπάρχει καλό και κακό , υπάρχει μόνον αυτό που λειτουργεί για σας και που το προσδιορισατε trough trial and error .

  Σε ότι καταλήξετε , ξεζουμιστε το χωρίς φόβο και πάθος .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πώς τραβάμε μια εικόνα , κάδρο φώς και μετά φυσικά edit .

Το να μην ακονισεις αυτα τα σημεία είναι δώρο αδωρον η αγορά ενός σουπερ ντουπερ εργαλείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 12:21 ΠΜ, mr.angelos είπε

Καλησπερα σας, 
Ειμαι αρχαριος οσων αφορα την φωτογραφια και τις καμερες και θελω να αγορασω μια καμερα για να μπω δειλα δειλα στο χομπι.
θα με ενδιεφερε να αγορασω μια dslr για να βγαζω για αρχη απλες φωτογραφιες οπως πορτρετα και street photography.
Δεν με πολυ ενδιαφερουν τα χαρακτηριστικα και εχω μικρο budget (πχ 340) λογω του οτι ειμαι φοιτητης και δεν μπορω να διαθεσω πολλα.
Σκεφτομουν την canon 2000D με το κλασικο kit ή μονο body και να παρω ξεχωριστα φακο, ειναι καλη επιλογη;
Εχει καποια ιδιαιτερη διαφορα αυτη η καμερα με την Nikon D3500;

η Nikon που αναφέρεις ξεφεύγει σε kit απο τα 350 ευρώ. Μια χαρά θα σε καλύψει και η 2000D και η 4000d παλι σε kit. Τα πορτρέτα και η φωτογραφία δρόμου δεν απαιτούν ιδιαίτερα υψηλές προδιαγραφές αλλά κυρίως τεχνική και όρεξη για ...εύρεση "θεμάτων" να τραβάς 🙂 Μια ελαφριά μηχανή με βασικό φακό kit 17-55/ 18-50 θα σου είναι μια χαρά χωρίς να ξοδεύεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...