Προς το περιεχόμενο

Xbox - Συνδρομές: Ultimate / Game Pass / Gold / Core


sphinxgr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από sphinxgr,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις φορτώσει το τούρκικο account με χρήματα μέσω gift cards? 

Η Microsoft τηρεί χωριστό υπόλοιπο λογαριασμού σε κάθε χώρα, αν έχεις πχ λεφτά στο ελληνικό store αυτά δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο τούρκικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, thagkol είπε

Έχεις φορτώσει το τούρκικο account με χρήματα μέσω gift cards? 

Η Microsoft τηρεί χωριστό υπόλοιπο λογαριασμού σε κάθε χώρα, αν έχεις πχ λεφτά στο ελληνικό store αυτά δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο τούρκικο

Η διαδικασία που έκανα είναι η εξής. Είχα μπει στο τούρκικο store στο παιχνίδι που ήθελα να αγοράσω με vpn και στην πληρωμή επέλεξα gift card. Έβαλα τις 4 κάρτες που χρειαζόντουσαν και μετά επέλεξα να γίνει η πληρωμή με το ποσό που είχα πλέον μέσα στον λογαριασμό. Φαίνεται κανονικά το ποσό  αλλά δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την αγορά. Τώρα δεν θυμάμαι αν είχα μπει μέσα στο xbox να αλλάξω το region πριν βάλω τις gift cards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/05/2024 at 20:54, dimitris234 said:

Απο τις οδηγιες για αλλαγη χωρας https://support.xbox.com/el-GR/help/account-profile/manage-account/update-microsoft-account-country-region δειχνει να παιζει ρολο η υπαρξη προφιλ xbox360 αλλα και υπολοιπο απο διαφορετικη περιοχη. Επειδη ο λογαριασμος microsoft χρησιμοποιειται για διαφορες υπηρεσιες (office,windows,xbox...) μπορει να υπαρχει και ενα θεμα συγχρονισμου μεταξυ servers.

Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να προχωρήσω πάντως.

  1. Ξόδεψα οτι υπόλοιπο είχα σε currency άλλου region (brl)
  2. Έκανα migrate to 360 account μου στην Ελλάδα (απο GB). Το επιβεβαίωσα και με το support.
  3. Έχω τώρα και το ms και το 360 account Ελληνικά αλλα τζίφος.
  4. Έχω τα ίδια προβλήματα.

Η μόνη φορά που κάτι πάει να κάνει είναι όταν αλλάζω το ms account στην Ινδονησία. Δεν βοηθάει καθόλου που οι κωδικοί Ινδίας ΔΕΝ είναι πραγματικά Ινδίας οπότε παίζουν πολλοί πιθανοί συνδυασμοί.

Τώρα μου έμεινε μόνο να κάνω δοκιμές με διευθύνσεις μήπως και παίζουν κάποιο ρόλο αλλα νιώθω οτι είμαι σε απόλυτο τέλμα εφόσον και το xbox cc migration δε δούλεψε.

MS account (VPN)

India (India)
You currently have a subscription from a different region. If it still doesn't work, please contact customer support.

Indonesia (Singapore)
Check the instructions that came with your code. You might need to redeem it on a different web page or device, or you may be ineligible to redeem this code.

Indonesia(Indonesia)
This code can't be redeemed. It was purchased in a different region from your account. Get more info

Greece(Greece/Singapore/Indonesia)
Δεν είναι δυνατή η εξαργύρωση αυτού του κωδικού. Αγοράστηκε σε διαφορετική περιοχή από τον λογαριασμό σας.

Greece(India)
Η περιοχή στην οποία αγοράσατε τη συνδρομή σας και η περιοχή του Store πρέπει να ταιριάζουν. Αν η αλλαγή της περιοχής του Store δεν λειτουργεί, επικοινωνήστε μαζί μας στην Υποστήριξη της Microsoft.

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να προχωρήσω πάντως.

  1. Ξόδεψα οτι υπόλοιπο είχα σε currency άλλου region (brl)
  2. Έκανα migrate to 360 account μου στην Ελλάδα (απο GB). Το επιβεβαίωσα και με το support.
  3. Έχω τώρα και το ms και το 360 account Ελληνικά αλλα τζίφος.
  4. Έχω τα ίδια προβλήματα.

Η μόνη φορά που κάτι πάει να κάνει είναι όταν αλλάζω το ms account στην Ινδονησία. Δεν βοηθάει καθόλου που οι κωδικοί Ινδίας ΔΕΝ είναι πραγματικά Ινδίας οπότε παίζουν πολλοί πιθανοί συνδυασμοί.

Τώρα μου έμεινε μόνο να κάνω δοκιμές με διευθύνσεις μήπως και παίζουν κάποιο ρόλο αλλα νιώθω οτι είμαι σε απόλυτο τέλμα εφόσον και το xbox cc migration δε δούλεψε.

MS account (VPN)

India (India)
You currently have a subscription from a different region. If it still doesn't work, please contact customer support.

Indonesia (Singapore)
Check the instructions that came with your code. You might need to redeem it on a different web page or device, or you may be ineligible to redeem this code.

Indonesia(Indonesia)
This code can't be redeemed. It was purchased in a different region from your account. Get more info

Greece(Greece/Singapore/Indonesia)
Δεν είναι δυνατή η εξαργύρωση αυτού του κωδικού. Αγοράστηκε σε διαφορετική περιοχή από τον λογαριασμό σας.

Greece(India)
Η περιοχή στην οποία αγοράσατε τη συνδρομή σας και η περιοχή του Store πρέπει να ταιριάζουν. Αν η αλλαγή της περιοχής του Store δεν λειτουργεί, επικοινωνήστε μαζί μας στην Υποστήριξη της Microsoft.

Εχω δει αρκετες φορες να αναφερουν οτι υπαρχει καποιο κλειδωμα για 72 ωρες.

Δεν ξερω αν ισχυει η οχι αλλα αφου εχεις δοκιμασει τα παντα Θα προτεινα να αφησεις να περασουν 72 ωρες

και να ξαναδοκιμασεις. Εγω προσωπικα οταν εξαργυρωσα μια 6μηνη core ινδιας που πηρα απο eneba χρησιμοποιησα tunnelbear Σιγκαπουρης και ενεργοποιηθηκε αμεσα (δεν εχω αλλαξει ποτε region).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ

Και νομίζω οτι έχω καταλάβει και τι συμβαίνει.
Για αρχή πώς τα κατάφερα για INDIA απο eneba

MS acc: Ελλάδα
Xbox360 acc: Ελλάδα
Windows 11 MS Store application: Netherlands (απο τα settings των windows)
VPN: Singapore

Όλα τα τελευταία χρόνια ζούσα στην Ολλανδία και φαντάζομαι (Δε θυμάμαι) είχα βάλει στο MS account μου Netherlands. Κάποια στιγμή πρίν μερικά χρόνια είχα κάνει redeem κάποιες GLOBAL 3μηνες κάρτες. Δε θύμαμαι αν το είχα κάνει απο browser Ή απο το Store της κονσόλας (που ήταν σε region NL)

Καταλαβαίνω λοιπόν οτι το live βλέπει σαν χώρα λογαριασμού (you currently have a subscription from a different region) το τελευταίο μέρος που είχες δηλωμένο στο ακκάουντ όταν έκανες redeem. Το store region των windows αλλάζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ το account στο εκάστοτε region/locale που έχεις δηλωμένο στα windows. Οπότε όταν μπήκα με το store γυρισμένο εκεί, μου είχε ([email protected] - Netherlands) και έτσι και πέρασε ο κωδικός.

Καταλαβαίνω λοιπόν οτι το μόνο που χρειαζόταν ήταν να αλλάξω το ms account μου σε Netherlands και να μπώ με vpn Singapore.

Αυτό μπορεί να βοηθήσει λοιπόν όποιον έχει προβλήματα. Πραγματικά έκανα τα ΠΑΝΤΑ απο troubleshooting οπότε αν έχει κάποιος θέμα ας μου πεί. Πλέον Συνδρομή μέχρι και 22/06/27  (θα βάλω έναν κωδικό ακόμα στο τέλος του μήνα) και μέχρι τότε ποιος ζεί ποιος πεθαίνει.

10 ευρώ βγήκε η κάθε 6μηνη μαζί με τα transaction fees που αντιστοίχησε σε 2 μήνες και 22 μέρες οπότε πάνω κάτω 3.5 ευρώ ο μήνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο που τα καταφερες.Τι κωδικο θες να βαλεις τελος του μηνα? Μη βαλεις παντως 6μηνη core ινδιας γιατι εχεις καλυψει το μεγιστο που μπορεις να στοκαρεις συνδρομη 36 μηνες δηλαδη.Αν βαλεις core 6μηνο δεν θα στο περασει.Θα σου βγαλει μηνυμα οτι εχεις κανει υπερβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mr_Terror said:

Μπραβο που τα καταφερες.Τι κωδικο θες να βαλεις τελος του μηνα? Μη βαλεις παντως 6μηνη core ινδιας γιατι εχεις καλυψει το μεγιστο που μπορεις να στοκαρεις συνδρομη 36 μηνες δηλαδη.Αν βαλεις core 6μηνο δεν θα στο περασει.Θα σου βγαλει μηνυμα οτι εχεις κανει υπερβαση.

Εχω τώρα μέχρι 01/04/27. Θα περιμενω το τέλος Ιουνίου να βάλω και την τελευταία εξαμηνη ωστε να καπαρω και να χρησιμοποιήσω και αυτηνα στο μεγιστο (22/06 αν τα υπολογίζω καλα).

Πραγματικά μου έφυγε ενα μεγάλο βάρος. Όχι για τη συνδρομή αλλά γιατί δε μπορούσα να καταλάβω γιατί δεν προχωρούσε.Πλεον ολα βγάζουν νόημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, με 5 εξάμηνες Ινδία σε ισχύουσα Ultimate, προστέθηκαν 13,5 μήνες, με τον μήνα να βγαίνει συνολικά (κουπόνια + προμήθειες eneba) 49,85 / 13,5 = 3,69 ο μήνας.

Η διαδικασία ολοκληρώθηκε με τη μία μέσω VPN με χώρα Σιγκαπούρη όπως ανέφεραν οι περισσότεροι.

Δεν είναι άσχημα σαν τελική χρέωση ακόμα και για εμάς που έχουμε ultimate που αργεί να λήξει και με το ενδεχόμενο να ακυρώσουν και σε άλλες χώρες την επέκταση της συνδρομής έως και 3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έριχνα ματιές στην eneba και είδα πως η ινδική 6μηνη core έχει 9,49€. Πριν λίγο καιρό είχα στακάρει με 9,70€. Ελάχιστη διαφορά, αλλά να μην την αναφέρω;; Για όποιον ενδιαφέρεται :) 

Εδώ: https://www.eneba.com/xbox-xbox-game-pass-core-6-months-key-india

Επεξ/σία από mclound
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...