Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ΙΕΚ με Κολλέγιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στον τομέα αισθητικής. Στα ΙΕΚ μπαίνεις χωρίς εξετάσεις, απλά με τον βαθμό απολυτηρίου. Άλλοι λένε πως βγαίνεις αισθητικός με πλήρη άδεια άσκησης επαγγέλματος, άλλοι λένε ότι βγαίνεις βοηθός (μπορείς να γίνεις μόνο υπάλληλος) και δε μπορώ να βρω μια βάσιμη πηγή. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κολλέγιο στην Ελλάδα που να δίνει "πτυχίο" σε αυτό το τομέα, ενώ στη Κύπρο είναι αρκετά οπότε ψάχνω μπας και πάω εκεί. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στον τομέα αισθητικής. Στα ΙΕΚ (Ελλάδα) μπαίνεις χωρίς εξετάσεις, απλά με τον βαθμό απολυτηρίου. Άλλοι λένε πως βγαίνεις αισθητικός με πλήρη άδεια άσκησης επαγγέλματος, άλλοι λένε ότι βγαίνεις βοηθός (μπορείς να γίνεις μόνο υπάλληλος) και δε μπορώ να βρω μια βάσιμη πηγή. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κολλέγιο στην Ελλάδα που να δίνει "πτυχίο" σε αυτό το τομέα, ενώ στη Κύπρο είναι αρκετά.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, κατά πόσο είναι ανώτερο το ένα πτυχίο από το άλλο? Ένα πτυχίο από Κολλέγιο της Κύπρου, αναγνωρίζεται και στην Ελλάδα?

Επεξ/σία από Govenek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Govenek είπε

Συγκεκριμένα αναφέρομαι στον τομέα αισθητικής. Στα ΙΕΚ μπαίνεις χωρίς εξετάσεις, απλά με τον βαθμό απολυτηρίου. Άλλοι λένε πως βγαίνεις αισθητικός με πλήρη άδεια άσκησης επαγγέλματος, άλλοι λένε ότι βγαίνεις βοηθός (μπορείς να γίνεις μόνο υπάλληλος) και δε μπορώ να βρω μια βάσιμη πηγή. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κολλέγιο στην Ελλάδα που να δίνει "πτυχίο" σε αυτό το τομέα, ενώ στη Κύπρο είναι αρκετά οπότε ψάχνω μπας και πάω εκεί. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στον τομέα αισθητικής. Στα ΙΕΚ (Ελλάδα) μπαίνεις χωρίς εξετάσεις, απλά με τον βαθμό απολυτηρίου. Άλλοι λένε πως βγαίνεις αισθητικός με πλήρη άδεια άσκησης επαγγέλματος, άλλοι λένε ότι βγαίνεις βοηθός (μπορείς να γίνεις μόνο υπάλληλος) και δε μπορώ να βρω μια βάσιμη πηγή. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κολλέγιο στην Ελλάδα που να δίνει "πτυχίο" σε αυτό το τομέα, ενώ στη Κύπρο είναι αρκετά.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, κατά πόσο είναι ανώτερο το ένα πτυχίο από το άλλο? Ένα πτυχίο από Κολλέγιο της Κύπρου, αναγνωρίζεται και στην Ελλάδ α?

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, κατά πόσο είναι ανώτερο το ένα πτυχίο από το άλλο? Ένα πτυχίο από Κολλέγιο της Κύπρου, αναγνωρίζεται και στην Ελλάδα?

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, γιατί γράφεις την ερώτηση σου 2 φορές ;;;
Για να την εμπεδώσουμε ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, γιατί γράφεις την ερώτηση σου 2 φορές ;;;
Για να την εμπεδώσουμε ;;;

Προφανώς είναι τυπογραφικό λάθος, τι θες να σου απαντήσω? Ξεκαρδιστικός! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζητήστε τα επαγγελματικά δικαιώματα των κατόχων τίτλων ειδικοτήτων που αποκτήθηκαν στο πλαίσιο της Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και των Ι.Ε.Κ., ανά τύπο σχολείου και ειδικότητα:

https://www.eoppep.gr/index.php/el/qualification-certificate/professional-rights

Για ΙΕΚ https://www.eoppep.gr/images/Isotimies_Kai_Epaggelmatika_Dikawmata/iek_N_4186_2013.pdf

δεν χρειαζεσαι άδεια για βοηθός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...