Προς το περιεχόμενο

Θα αφήνατε τον προγραμματισμό για μία θέση με μεγαλύτερο status χωρίς κώδικα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, archer100 είπε

Η ερώτηση είναι φιλοσοφική καθαρά...................

Kαι επειδή είναι φιλοσοφική, μήν περιμένεις κάτι περισσότερο από φιλοσοφίες.

Η ερώτησή σου είναι το γνωστό δίλημμα μεταξύ εργασίας που αγαπάς και εργασίας που πιθανώς να σου προσφέρει περισσότερα, αλλά δεν την αγαπάς.

Ο μόνος τρόπος να ξέρεις ποιό από τα δύο είναι το καλύτερο, είναι να επιλέξεις την πρώτη επιλογή, να δείς πώς θα πάει η ζωή σου μέχρι να πεθάνεις, και μετά να κάνεις load το save που έκανες πρίν επιλέξεις, να διαλέξεις την άλλη πορεία, και όταν θα φτάσεις πάλι στο τέλος της ζωής σου να συγκρίνεις τα δύο μονοπάτια.

Το πιό πιθανό να κατέληγες ότι κανένα από τα δύο μονοπάτια δεν ήταν ακριβώς αυτό που ήθελες και ένα τρίτο μονοπάτι να ήταν καλύτερο.

Εγώ θα σου δώσω μόνο μία συμβουλή: Αποφάσισε ότι θέλεις. Απλά πάρε την απόφαση και μετά δώσε το 100% του εαυτού σου σε ότι και αν κάνεις.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/3/2020 στις 4:26 ΜΜ, Lumini είπε

Όσοι γράφουν κώδικα είναι οι σύγχρονοι σκλάβοι. Σε λίγο αυτή τη δουλειά θα την πάρουν όλοι οι Ινδοί.

Αυτό το ακούω δεκαετίες τώρα, απλά δεν θα συμβεί ποτέ.

Δεν υπάρχει άνθρωπος στον κόσμο που σέβεται την εταιρία του αλλά και το προϊόν που θέλει να βγάλει στην αγορά, που θα δώσει την δουλειά στους Ινδούς, Κινέζους, Πακιστανούς και άλλους "προγραμματιστές" αμφιβόλου ποιότητας.  Μόνο για καμία εφαρμογή Android της λούτσας φτάνουν οι ικανότητες τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, grmthinking είπε

Θα σου απαντήσω εγώ που το έκανα όχι για καλύτερη θεση αλλά για πιο ασφαλής θέση.

Πριν κάποια χρόνια έφυγα απο μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δουλειά σε μηχανογράφηση όπου είχα μια γεμάτη μέρα (προγραμματισμό, system administration...κτλ) με ότι μπορεί να κάνεις κάποιος πληροφορικάριος αλλά  είχα 

1. Ένα εξαιρετικά κακό αφεντικό που ποτέ δεν εκτίμησε το γεγονός ότι πρόσφερα τα πάντα και κρατούσα όλη την εταιρεία στην "τρίχα"  απλώς γιατί δεν είχα τελειώσει την σχολή του με αποκορύφωμα την υποβάθμιση μου σε υφιστάμενο από άτομο με σαφώς χαμηλότερα προσόντα άλλα λόγω "σχολής" έχαιρε εκτίμησης *

 

* τουλάχιστον έχω μια μικρή ικανοποίηση ότι τόσα χρόνια που έφυγα δεν μπόρεσε να βρει άλλον και σε συνομιλίες με τους παλιούς συναδέλφους μου λένε ότι απλώς δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε που έφυγα, ότι εργαλεία τους είχα φτιάξει με αυτά έχουν μείνει και ιδέες που κάποτε υλοποιοόντουσαν σε επίπεδο ημερών τώρα πάνε μήνες μέχρι κάτι να εμφανιστεί και επειδή ξέρω το επίπεδο των "εναπομείνοντων" είναι για νηπιαγωγείο

 

Με συγχωρείς που θα στο πω, αλλά αν αυτός που σου "έφαγε" την θέση, είχε ίδιο επίπεδο γνώσεων (άντε λίγο παρακάτω...) ΑΛΛΑ είχε τελειώσει πανεπιστήμιο ενώ εσύ όχι, τότε δικαίως προτιμήθηκε. Κορόιδο ήταν που κουράστηκε 4 χρόνια για να τελειώσει την σχολή;;

Αν πάλι (μιας και δεν αναφέρεις λεπτομέρειες) έχεις τελειώσει και εσύ κάποια σχολή αλλά αυτός προτιμήθηκε μόνο και μόνο επειδή τελείωσε την ίδια σχολή με το αφεντικό και επειδή ήταν γνωστός του τότε...λαμακία του αφεντικού. Αλλά αυτά συμβαίνουν εδώ και χρόνια στον ιδιωτικό τομέα (και χειρότερα) οπότε δεν μου κάνει εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Με συγχωρείς που θα στο πω, αλλά αν αυτός που σου "έφαγε" την θέση, είχε ίδιο επίπεδο γνώσεων (άντε λίγο παρακάτω...) ΑΛΛΑ είχε τελειώσει πανεπιστήμιο ενώ εσύ όχι, τότε δικαίως προτιμήθηκε. Κορόιδο ήταν που κουράστηκε 4 χρόνια για να τελειώσει την σχολή;;

Αν πάλι (μιας και δεν αναφέρεις λεπτομέρειες) έχεις τελειώσει και εσύ κάποια σχολή αλλά αυτός προτιμήθηκε μόνο και μόνο επειδή τελείωσε την ίδια σχολή με το αφεντικό και επειδή ήταν γνωστός του τότε...λαμακία του αφεντικού. Αλλά αυτά συμβαίνουν εδώ και χρόνια στον ιδιωτικό τομέα (και χειρότερα) οπότε δεν μου κάνει εντύπωση.

Εσυ το χαβα σου ε; Εχεις καταντησει γραφικος σαν τα Μετεωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Εσυ το χαβα σου ε; Εχεις καταντησει γραφικος σαν τα Μετεωρα

 

Φυσικά...

 

Γραφικός είσαι εσύ και οι όμοιοι σου που νομίζετε ότι είστε ισάξιοι με πτυχιούχους οποιουδήποτε πανεπιστημίου. Κάτσε στο δωματιάκι σου και κάνε projectaκια της πλάκας και νόμιζε ότι είσαι το ίδιο με τον κάθε πτυχιούχο γιατί...έτσι!!

Αλλά βλέπεις σε αυτή την μπ...λο χώρα δεν δημιουργείται κάνα επιμελητήριο να κόψει τον βήχα του κάθε wannabe Πληροφορικού.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Φυσικά...

Γραφικός είσαι εσύ και οι όμοιοι σου που νομίζετε ότι είστε ισάξιοι με πτυχιούχους οποιουδήποτε πανεπιστημίου. Κάτσε στο δωματιάκι σου και κάνε projectaκια της πλάκας και νόμιζε ότι είσαι το ίδιο με τον κάθε πτυχιούχο γιατί...έτσι!!

Αλλά βλέπεις σε αυτή την μπ...λο χώρα δεν δημιουργείται κάνα επιμελητήριο να κόψει τον βήχα του κάθε wannabe Πληροφορικού.

Σταματηστε τη γη να κατεβω.

το αγχος μην με αποκαλεσουν ισαξιο ή καλυτερο απο σενα που εφαγες 4 χρονια στο πανεπιστημιο το εχεις εσυ, οχι εγω. Στ @@ μου αν εχεις τελειωσει, εσυ εχεις το προβλημα, οχι εγω.

Πρεπει να εχεις φαει τρελη πορτα στη ζωη σου απο αναξια αμορφωτα ανθρωπακια που αντι να τρομπαρουν 4 χρονια μαθαινοντας cobol pascal και lego, βουτηξαν τα χερια τους στα σκατα και εχουν 4 χρονια προβαδισμα σε σχεση με σενα που επινες μπυρες και ρακομελα χαλαρος φοιτητακος.

υγ. Δε μειωνω τα πανεπιστημια, απλα αμα οσο σπουδαζεις αμολας αετο και δεν βρωμιζεις τα χερια σου, καταληγεις να εχεις αποψεις σαν του απο πανω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Predatorkill είπε

Σταματηστε τη γη να κατεβω.

το αγχος μην με αποκαλεσουν ισαξιο ή καλυτερο απο σενα που εφαγες 4 χρονια στο πανεπιστημιο το εχεις εσυ, οχι εγω. Στ @@ μου αν εχεις τελειωσει, εσυ εχεις το προβλημα, οχι εγω.

Πρεπει να εχεις φαει τρελη πορτα στη ζωη σου απο αναξια αμορφωτα ανθρωπακια που αντι να τρομπαρουν 4 χρονια μαθαινοντας cobol pascal και lego, βουτηξαν τα χερια τους στα σκατα και εχουν 4 χρονια προβαδισμα σε σχεση με σενα που επινες μπυρες και ρακομελα χαλαρος φοιτητακος.

υγ. Δε μειωνω τα πανεπιστημια, απλα αμα οσο σπουδαζεις αμολας αετο και δεν βρωμιζεις τα χερια σου, καταληγεις να εχεις αποψεις σαν του απο πανω.

 

 

Καταρχήν που ξέρεις αν τρόμπαρα ή όχι ή αν έπινα μπύρες κτλ;; Ή αν δε "βρώμισα" όπως λες τα χέρια μου;

Το ότι έχεις κόμπλεξ με τα πανεπιστήμια φαίνεται από το γεγονός ότι έχεις αυτή την αντίληψη για το μέσο φοιτητή. Όπως και το ότι αρπάχτηκες με την λογική απάντηση που έδωσα στον TS.

Επίσης φαίνεται ότι δεν έχεις περάσει ούτε απ'έξω από ΑΕΙ μιας και αυτές τις γλώσσες τις δίδασκαν χρόνια πριν...Τώρα διδάσκουν κατά κύριο λόγο C, C++, Java κτλ.

Κατά τα άλλα δεν μειώνεις τα πανεπιστήμια... Οι ΑΕΙτζηδες τρομπάρουν 4 χρόνια, ενώ εσύ είσαι ο μάγκας και ο έξυπνος γιατί δεν πήγες σε ΑΕΙ και έχεις τις ίδιες γνώσεις με αυτούς. Sure...

 

Επί τη ευκαιρία, τα ίδια λέω και για τους Δημοσιογράφους. Τελειώνει ο άλλος ΜΜΕ του Καποδιστριακού και έρχεται το ψέμα που έχει τελειώσει την σχολή του...Αντέννα και του τρώει τη δουλειά γιατί έχει γνωριμίες.

Τα ίδια και τους αποφοίτους ΤΕΦΑΑ. Τελειώνει ο άλλος ιδιωτική σχολή της πλάκας και τον βλέπεις και έχει δουλειά ενώ ο άλλος ο κακομοίρης από το ΤΕΦΑΑ...ψάχνεται.

Τρομπάρουν και αυτοί μήπως;;

Αλλά όπως είπα, σε αυτή τη χώρα ότι δηλώσεις είσαι. Εδώ η άλλη έλεγε ότι δουλεύει στην NASA...🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Με συγχωρείς που θα στο πω, αλλά αν αυτός που σου "έφαγε" την θέση, είχε ίδιο επίπεδο γνώσεων (άντε λίγο παρακάτω...) ΑΛΛΑ είχε τελειώσει πανεπιστήμιο ενώ εσύ όχι, τότε δικαίως προτιμήθηκε. Κορόιδο ήταν που κουράστηκε 4 χρόνια για να τελειώσει την σχολή;;

Αν πάλι (μιας και δεν αναφέρεις λεπτομέρειες) έχεις τελειώσει και εσύ κάποια σχολή αλλά αυτός προτιμήθηκε μόνο και μόνο επειδή τελείωσε την ίδια σχολή με το αφεντικό και επειδή ήταν γνωστός του τότε...λαμακία του αφεντικού. Αλλά αυτά συμβαίνουν εδώ και χρόνια στον ιδιωτικό τομέα (και χειρότερα) οπότε δεν μου κάνει εντύπωση.

Επειδή η απάντηση είναι τουλάχιστον "περίπλοκη"...ας αναφέρω ότι το ίδιο άσχημα συμπεριφέρθηκε και σε άτομο πολύ υψηλών ικανοτήτων (ανώτερων απο εμένα)  ΜΕ Χαρτί Πανεπιστημίου (αλλά όχι της Σχολής του)...που δυστυχώς/ευτυχως για αυτόν και αυτός πήρε των ομματιών του και πήγε στο δημόσιο...

Απο εκεί και πέρα ο έξοχος αντικαταστάτης - βλέπε προιστάμενος ...τώρα πια την έχει κοπανήσει απο την μηχανογράφηση και ασχολείται με άλλα αφού πρώτα φίλησε όποια κατουρημένη ποδιά υπήρχε όταν ανακοίνωσα ότι θα έφευγα ψάχνοντας τρόπο να αποφύγει το λούκι.......αλλά είναι τυχερό το %@

Επεξ/σία από grmthinking
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Καταρχήν που ξέρεις αν τρόμπαρα ή όχι ή αν έπινα μπύρες κτλ;; Ή αν δε "βρώμισα" όπως λες τα χέρια μου;

Το ότι έχεις κόμπλεξ με τα πανεπιστήμια φαίνεται από το γεγονός ότι έχεις αυτή την αντίληψη για το μέσο φοιτητή. Όπως και το ότι αρπάχτηκες με την λογική απάντηση που έδωσα στον TS.

Επίσης φαίνεται ότι δεν έχεις περάσει ούτε απ'έξω από ΑΕΙ μιας και αυτές τις γλώσσες τις δίδασκαν χρόνια πριν...Τώρα διδάσκουν κατά κύριο λόγο C, C++, Java κτλ.

Κατά τα άλλα δεν μειώνεις τα πανεπιστήμια... Οι ΑΕΙτζηδες τρομπάρουν 4 χρόνια, ενώ εσύ είσαι ο μάγκας και ο έξυπνος γιατί δεν πήγες σε ΑΕΙ και έχεις τις ίδιες γνώσεις με αυτούς. Sure...

Επί τη ευκαιρία, τα ίδια λέω και για τους Δημοσιογράφους. Τελειώνει ο άλλος ΜΜΕ του Καποδιστριακού και έρχεται το ψέμα που έχει τελειώσει την σχολή του...Αντέννα και του τρώει τη δουλειά γιατί έχει γνωριμίες.

Τα ίδια και τους αποφοίτους ΤΕΦΑΑ. Τελειώνει ο άλλος ιδιωτική σχολή της πλάκας και τον βλέπεις και έχει δουλειά ενώ ο άλλος ο κακομοίρης από το ΤΕΦΑΑ...ψάχνεται.

Τρομπάρουν και αυτοί μήπως;;

Αλλά όπως είπα, σε αυτή τη χώρα ότι δηλώσεις είσαι. Εδώ η άλλη έλεγε ότι δουλεύει στην NASA...🤣

Δε βραζουν ολοι οι φοιτητες στο ιδιο καζανι θα ηταν ανοητο να πιστευα κατι τετοιο, μη μπερδευεσαι.

Μια χαρα ξερω τι γλωσσες διδασκουν, τρολαρα για να τονισω το γεγονος οτι πρεπει να ψαχτεις μονος σου αν θες να βγεις γρηγορα στην αγορα. 
 

Ποτε να μην περασω απεξω, μια χαρα δουλεια βρηκα χωρις χαρτι ουτε για τουαλετα με πολυ καλο μισθο.

ξεκαβαλα το καλαμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, grmthinking είπε

Επειδή η απάντηση είναι τουλάχιστον "περίπλοκη"...ας αναφέρω ότι το ίδιο άσχημα συμπεριφέρθηκε και σε άτομο πολύ υψηλών ικανοτήτων (ανώτερων απο εμένα)  ΜΕ Χαρτί Πανεπιστημίου...που δυστυχώς και αυτός πήρε των ομματιών του και πήγε στο δημόσιο...

Απο εκεί και πέρα ο έξοχος αντικαταστάτης - βλέπε προιστάμενος ...τώρα πια την έχει κοπανήσει απο την μηχανογράφηση και ασχολείται με άλλα αφού πρώτα φίλησε όποια κατουρημένη ποδιά υπήρχε όταν ανακοίνωσα ότι θα έφευγα ψάχνοντας τρόπο να αποφύγει το λούκι.......αλλά είναι τυχερό το μπασταρδάκι....

 

Η συμπεριφορά δεν έχει να κάνει με το αν έχεις χαρτί ή όχι αλλά με το αν είσαι σωστός εργοδότης.

Αν είχες μάθει τη δουλειά και είχες εμπειρία και πήρε τον άλλο επειδή έχει τελειώσει την Χ σχολή (που αυτός θεωρεί σπουδαία) και τον ήξερε κιόλας, ε είναι βλάκας ο άνθρωπος. Αν όμως δεν είχαν κάποια σχέση και είχε περίπου ίδια εμπειρία και γνώσεις, τότε μου ακούγεται λογικό να πάρει αυτόν. Αυτό θέλω να σου πω.

Έχω αντιμετωπίσει και εγώ περίπου τα ίδια. Ήμουν σε παρόμοια ας πούμε δουλειά και απολύθηκα με συνοπτικές διαδικασίες επειδή ο αντικαταστάτης ήξερε το αφεντικό και ας μην είχε ούτε καν κάποια...πιστοποίηση. Βέβαια είχε παραπάνω εμπειρία αλλά εγώ ήμουν εκεί ήδη 2 χρόνια. Αυτά συμβαίνουν στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου ακούγεται παράξενο, μην απογοητευέσαι.

 

2 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Δε βραζουν ολοι οι φοιτητες στο ιδιο καζανι θα ηταν ανοητο να πιστευα κατι τετοιο, μη μπερδευεσαι.

Μια χαρα ξερω τι γλωσσες διδασκουν, τρολαρα για να τονισω το γεγονος οτι πρεπει να ψαχτεις μονος σου αν θες να βγεις γρηγορα στην αγορα. 
 

Ποτε να μην περασω απεξω, μια χαρα δουλεια βρηκα χωρις χαρτι ουτε για τουαλετα με πολυ καλο μισθο.

ξεκαβαλα το καλαμι

 

Δεν έχω καβαλήσει κανένα καλάμι. Ίσα ίσα . Υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εμένα και από καλύτερες σχολές. Απλώς με εκνευρίζει η ισοπέδωση κάποιων πραγμάτων από κάποιους ( πχ "στο IT τα χαρτιά δεν παίζουν ρόλο...") επειδή έτσι τους συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Δεν έχω καβαλήσει κανένα καλάμι. Ίσα ίσα . Υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εμένα και από καλύτερες σχολές. Απλώς με εκνευρίζει η ισοπέδωση κάποιων πραγμάτων από κάποιους ( πχ "στο IT τα χαρτιά δεν παίζουν ρόλο...") επειδή έτσι τους συμφέρει.

Φασκεις και αντιφασκεις, πιο πανω σε εφαγε ο αλλος, αλλα εκνευριζεσαι οτι τα χαρτια δε παιζουν ρολο. Αποφασισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Φασκεις και αντιφασκεις, πιο πανω σε εφαγε ο αλλος, αλλα εκνευριζεσαι οτι τα χαρτια δε παιζουν ρολο. Αποφασισε

 

Φυσικά αφού είχε μέσο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Και παραπανω εμπειρια 😉

 

Μάλλον το πρώτο είναι πιο σημαντικό...🙄 Όπως και να έχει πίστευε ότι θες, ο καθένας μπορεί να έχει ελπίδες και όνειρα.😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...