Προς το περιεχόμενο

Θα αφήνατε τον προγραμματισμό για μία θέση με μεγαλύτερο status χωρίς κώδικα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερώτηση είναι φιλοσοφική καθαρά. Έστω ότι σας προσφέρεται μία θέση εργασίας ως στέλεχος, η οποία απαιτεί κυρίως soft και business skills αλλά δεν θα έχει καθόλου κώδικα. Η δουλειά σας θα περιλαμβάνει κυρίως συναντήσεις, ταξίδια, τηλεφωνικές επαφές, κλπ και από υπολογιστές θα δουλεύετε κυρίως email, και office (κανά excel, word, powerpoint, κλπ). Θα έχετε μεγαλύτερες ευθύνες και περισσότερα λεφτά, αλλά και ευκαιρίες εξέλιξης δηλαδή θέσεις μεγαλύτερης ευθύνης, κλπ. Για παράδειγμα μία τέτοια θέση θα ήταν προιστάμενος-διευθυντής σε τράπεζα ή άλλη υπηρεσία, ελεγκτής σε μία από τις big 4, ή κάτι παρόμοιο.

Απ την άλλη όμως θα ξεχάσετε τι θα πει κώδικας. Μηδέν sql, μηδέν python-c-java-javascript-html-css κ.ο.κ., μηδέν προγραμματισμό, ψάξιμο, κάψιμο, έρευνα γενικότερα. 

Τι από τα δύο θα επιλέγατε, στέλεχος ή προγραμματιστής και γιατί;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στέλεχος αν είναι δυνατό να μείνει το ωράριο το ίδιο. Αν συνεχίσω να δουλεύω 8ωρο τότε ναι χωρίς δεύτερη σκέψη. Κάποιοι δεν είμαστε προγραμματιστές επειδή το "αγαπάμε" καλά είναι αλλά σιγά σιγά κουράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως ναι, χωρις πολυ πολυ σκεψη, εφοσον ομως σου αρεσει και το μανατζεριλικι ;) και το μπουρου μπουρου. Εμενα δεν μου αρεσει/παει οποτε παραμενω developas!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Θα επέλεγα αυτό που με κάνει χαρούμενο με την δουλειά μου και με γεμίζει ως άνθρωπο και θα με κάνει να δουλεύω με όρεξη. 

Ποιο από τα 2 πιστεύεις έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να το πετύχαινε αυτό που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, archer100 είπε

Ποιο από τα 2 πιστεύεις έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να το πετύχαινε αυτό που λες;

Αυτό εξαρτάται από το άτομο που θα διάλεγε ανάμεσα στα 2 επαγγέλματα. 

Τι άνθρωπος είναι, τι του αρέσει να κάνει, αν βάζει πάνω απ όλα τα λεφτά, αν του αρέσει να έχει μεγάλη "θέση" , αν του αρέσει το μπλα μπλα και τα ταξίδια, και πολλά ακόμα. 

 

Πχ εμένα προσωπικά μου αρέσουν τα ταξίδια και να αλλάζω συχνά χώρο εργασίας,δεν αντέχω με τίποτα δουλειά γραφείου και να είμαι συνέχεια στο ίδιο μέρος, οπότε θα διάλεγα το επάγγελμα που αφορά ταξίδια, μπλα μπλα, ραντεβού κτλπ. Αλλά αυτό βέβαια αφορά εμένα 😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lumini είπε

Όσοι γράφουν κώδικα είναι οι σύγχρονοι σκλάβοι. Σε λίγο αυτή τη δουλειά θα την πάρουν όλοι οι Ινδοί.

Αυτο το ακουω συχνα και μου γενναει 3 ερωτηματα:

1. Γιατι δεν εχει γινει ηδη; Γιατι οι εταιριες παιρνουν κοσμο καθε κατηγοριας και οχι μονο Ινδους;

2. Γιατι τοσος κοσμος στρεφεται προς τον Προγραμματισμο εφοσον ισχυει αυτο που λες και ακουγεται τοσο συχνα; Σημαινει οτι ακομα και ετσι παραμενει μια ελκυστικη ενασχοληση

3. Ποια δουλεια μπορει να θεωρηθει "μη σκλαβος" συγκριτικα με αυτην του Προγραμματισμού;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, archer100 είπε

Η ερώτηση είναι φιλοσοφική καθαρά. Έστω ότι σας προσφέρεται μία θέση εργασίας ως στέλεχος, η οποία απαιτεί κυρίως soft και business skills αλλά δεν θα έχει καθόλου κώδικα. Η δουλειά σας θα περιλαμβάνει κυρίως συναντήσεις, ταξίδια, τηλεφωνικές επαφές, κλπ και από υπολογιστές θα δουλεύετε κυρίως email, και office (κανά excel, word, powerpoint, κλπ). Θα έχετε μεγαλύτερες ευθύνες και περισσότερα λεφτά, αλλά και ευκαιρίες εξέλιξης δηλαδή θέσεις μεγαλύτερης ευθύνης, κλπ. Για παράδειγμα μία τέτοια θέση θα ήταν προιστάμενος-διευθυντής σε τράπεζα ή άλλη υπηρεσία, ελεγκτής σε μία από τις big 4, ή κάτι παρόμοιο.

Απ την άλλη όμως θα ξεχάσετε τι θα πει κώδικας. Μηδέν sql, μηδέν python-c-java-javascript-html-css κ.ο.κ., μηδέν προγραμματισμό, ψάξιμο, κάψιμο, έρευνα γενικότερα. 

Τι από τα δύο θα επιλέγατε, στέλεχος ή προγραμματιστής και γιατί;  

Θα δεχομουν. Άμα όντως αγαπάς τον προγραμματισμό δεν θα σταματήσεις να γράφεις. Θα γράφεις για εσένα. Θα κάθεσαι το σκ να κάνεις κάποιο projectακι για τον εαυτό σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lumini είπε

Όσοι γράφουν κώδικα είναι οι σύγχρονοι σκλάβοι. Σε λίγο αυτή τη δουλειά θα την πάρουν όλοι οι Ινδοί.

Καμμια επαφη με το επαγγελμα ε; Απλα μπηκες να πεταξεις τη μαλακιουλα σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου απαντήσω εγώ που το έκανα όχι για καλύτερη θεση αλλά για πιο ασφαλής θέση.

Πριν κάποια χρόνια έφυγα απο μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα δουλειά σε μηχανογράφηση όπου είχα μια γεμάτη μέρα (προγραμματισμό, system administration...κτλ) με ότι μπορεί να κάνεις κάποιος πληροφορικάριος αλλά  είχα 

1. Ένα εξαιρετικά κακό αφεντικό που ποτέ δεν εκτίμησε το γεγονός ότι πρόσφερα τα πάντα και κρατούσα όλη την εταιρεία στην "τρίχα"  απλώς γιατί δεν είχα τελειώσει την σχολή του με αποκορύφωμα την υποβάθμιση μου σε υφιστάμενο από άτομο με σαφώς χαμηλότερα προσόντα άλλα λόγω "σχολής" έχαιρε εκτίμησης *

2. Τα λεφτά ήταν λίγα απο κάθε άποψη και με πολύ γκρίνια.

Οπότε βρέθηκε μια περίπτωση στην οποία την έκανα για το Δημόσιο με αποτέλεσμα τώρα να τρώω την μέρα μου με χαρτιά ,χαρτάκια και ότι άλλη βλακεία μπορείς να φανταστείς....(ακα Δημόσιο, άκα pencil pusher)

Επειδή έχω σκάσει πέρα απο κάθε όριο ...κάθε μέρα βλαστημάω την "εργασιακή" μου τύχη μου που απλώς δεν θέλει να χαμογελάσει έστω και λίγο...που έχω τους recruiters συνεχώς να μου στέλνουν προσκλήσεις σε σοβαρές εταιρίες του εξωτερικού...αλλά απλώς δεν "παίζει" ...καθώς από άποψη ζωής έχω οικογένεια,σπίτι,αυτοκίνητο,εξοχικό...μια νορμαλ οικονομική άνεση...και κάθομαι και σκέφτομαι ,πόσα να ζητήσω για να κάνω το "άλμα", να τα βροντήξω δηλαδή όλα και να κάνω αυτό που μου αρέσει, αλλά.

Οπότε συμβουλή μου είναι , αν σου αρέσει αυτό που κάνεις και δεν υπάρχουν επαχθείς συνθήκες, απλώς μην το κάνεις, κάποια στιγμή (δεν μπορείς να είσαι τόσο γκαντέμης όσο εγώ, πιστεύω ότι είμαι για το Guinness) θα λάμψει το κάτι καλύτερο και θα συνεχίσεις να κάνεις ότι κάνεις με το "καλύτερο".

Όσο για τον φίλο και τα projectακια του ΣΚ, αυτό είναι "παραμύθι", αν δεν έχεις την καθημερινή πίεση να μάθεις, να δοκιμάσεις, να εφαρμόσεις, να  ρισκάρεις η ορμή απλώς κάποια στιγμή "χάνεται".

Ναι έχω τα Project μου που "κυνηγώ" και κάνω τα όνειρα μου, αλλά μέρα με την μέρα,φθίνω  και το βλέπω στην "ποιότητα" μου, και φαντάσου ότι ασχολούμαι καθημερινά με τα "project" μου και γλώσσες μαθάινω, και σε καινούργια αχαρτογράφητα νερά μπαίνω, αλλά τι να το κάνεις, η φθορά είναι φθορά (παράδειγμα των τελευταίων ημερών : "μπήκα" στο Mobile development που είναι ίσως το πιο Hot trend αυτή την στιγμή, και διαβάζω απο εδώ, διαβάζω απο εκει, κάνω Migration κομμάτια desktop εφαρμογών σε Mobile, αλλά τι να το κάνεις, χωρίς τελικό ενδιαφερόμενο θα είναι μία ακόμα "τρέλλα της στιγμής", θα τα παρατήσω , τι νόημα π.χ έχει να μεταφέρω μια εφαρμογή αποθήκης σε mobile για άμεση καταγραφή - παρακολούθηση αν κανένας δεν θα την χρησιμοποιήσει ή ακόμα πιο "βαριά" μια εφαρμογή τύπου ERP)

Τελικώς με βλέπω είτε τίποτα ζωγραφικές να κάνω στο Photoshop είτε να αρχίσω να παίζω παιχνίδια.

* τουλάχιστον έχω μια μικρή ικανοποίηση ότι τόσα χρόνια που έφυγα δεν μπόρεσε να βρει άλλον και σε συνομιλίες με τους παλιούς συναδέλφους μου λένε ότι απλώς δεν έχει αλλάξει τίποτα απο τότε που έφυγα, ότι εργαλεία τους είχα φτιάξει με αυτά έχουν μείνει και ιδέες που κάποτε υλοποιοόντουσαν σε επίπεδο ημερών τώρα πάνε μήνες μέχρι κάτι να εμφανιστεί και επειδή ξέρω το επίπεδο των "εναπομείνοντων" είναι για νηπιαγωγείο

Επεξ/σία από grmthinking
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, archer100 είπε

Η ερώτηση είναι φιλοσοφική καθαρά. Έστω ότι σας προσφέρεται μία θέση εργασίας ως στέλεχος, η οποία απαιτεί κυρίως soft και business skills αλλά δεν θα έχει καθόλου κώδικα. Η δουλειά σας θα περιλαμβάνει κυρίως συναντήσεις, ταξίδια, τηλεφωνικές επαφές, κλπ και από υπολογιστές θα δουλεύετε κυρίως email, και office (κανά excel, word, powerpoint, κλπ). Θα έχετε μεγαλύτερες ευθύνες και περισσότερα λεφτά, αλλά και ευκαιρίες εξέλιξης δηλαδή θέσεις μεγαλύτερης ευθύνης, κλπ. Για παράδειγμα μία τέτοια θέση θα ήταν προιστάμενος-διευθυντής σε τράπεζα ή άλλη υπηρεσία, ελεγκτής σε μία από τις big 4, ή κάτι παρόμοιο.

Απ την άλλη όμως θα ξεχάσετε τι θα πει κώδικας. Μηδέν sql, μηδέν python-c-java-javascript-html-css κ.ο.κ., μηδέν προγραμματισμό, ψάξιμο, κάψιμο, έρευνα γενικότερα. 

Τι από τα δύο θα επιλέγατε, στέλεχος ή προγραμματιστής και γιατί;  

Υπάρχει διαφορά σε λεφτά; και άσε τα φιλοσοφικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και ναι, αν μου μιλας για big4 ειδικα θα εισαι στο τμημα του consulting, δλδ θα δουλευεις με ενα team κανοντας ticket σε φαση client --> requirements ---> functionals ----> functional analysis ---> developer ---> technical analysis ----> development. Κατι που το θεωρω βαρετο. Αν ειναι να πας σε κατι ποιο ενδιαφερον πχ τομεας ερευνας εκει ναι αξιζει να μεινεις στον κωδικα, καλυτερο να εισαι σε μια καλη θεση πχ απο Assistant Manager και πανω, (rank 8-9+). Και σκεψου οτι κωδικα μπορεις να γραφεις οποτε θες για οσο θες ειτε στο free time σου ειτε οπουδηποτε. Ειναι κατι που σε αφηνει μονο αν το αφησεις.

Eπιπλεον θελω να προσθεσω την δικια μου γνωμη σε κατι. Καλυτερα να εισαι σε ενα εργασιακο περιβαλλον ανετο, σιγουρο, και ηρεμο, και ασ παιρνεις λιγοτερα λευτα. Να κανεις αυτο που σου αρεσει γιατι πρεπει να αγαπας αυτο που κανεις και οχι να κανεις αυτο που αγαπας γιατι δεν θα πετυχεις αλλιως. Εγω αλλαξα δουλεια με -200 ευρω καθαρα στον μισθο (ισοδυναμει με 1-2 χρονια προαγωγης) για μια δουλεια που μου προσφερει χαλαρο περιβαλλον, δεν εχω αφεντικο πανω απο το κεφαλι μου, κανω αυτο που μου αρεσει, ειναι ηρεμα, και εγω remote εργασιας οποτε θελω το μηνα. Απλα ειμαι 200 ευρω καθαρα μειων τον μηνα που ειναι 200 x 15 = 3000 ευρω το χρονο (επι 15 γιατι επαιρνα και εκει και εδω μπονους 1 μισθο το χρονο επιπλεον). Οποτε βαλτα κατω και ζυγισε τα ως προς τη βολευει την παρτυ σου και μονο.

Επεξ/σία από mindphreak
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mindphreak είπε

Φυσικα και ναι, αν μου μιλας για big4 ειδικα θα εισαι στο τμημα του consulting, δλδ θα δουλευεις με ενα team κανοντας ticket σε φαση client --> requirements ---> functionals ----> functional analysis ---> developer ---> technical analysis ----> development. Κατι που το θεωρω βαρετο. Αν ειναι να πας σε κατι ποιο ενδιαφερον πχ τομεας ερευνας εκει ναι αξιζει να μεινεις στον κωδικα, καλυτερο να εισαι σε μια καλη θεση πχ απο Assistant Manager και πανω, (rank 8-9+). Και σκεψου οτι κωδικα μπορεις να γραφεις οποτε θες για οσο θες ειτε στο free time σου ειτε οπουδηποτε. Ειναι κατι που σε αφηνει μονο αν το αφησεις.

Eπιπλεον θελω να προσθεσω την δικια μου γνωμη σε κατι. Καλυτερα να εισαι σε ενα εργασιακο περιβαλλον ανετο, σιγουρο, και ηρεμο, και ασ παιρνεις λιγοτερα λευτα. Να κανεις αυτο που σου αρεσει γιατι πρεπει να αγαπας αυτο που κανεις και οχι να κανεις αυτο που αγαπας γιατι δεν θα πετυχεις αλλιως. Εγω αλλαξα δουλεια με -200 ευρω καθαρα στον μισθο (ισοδυναμει με 1-2 χρονια προαγωγης) για μια δουλεια που μου προσφερει χαλαρο περιβαλλον, δεν εχω αφεντικο πανω απο το κεφαλι μου, κανω αυτο που μου αρεσει, ειναι ηρεμα, και εγω remote εργασιας οποτε θελω το μηνα. Απλα ειμαι 200 ευρω καθαρα μειων τον μηνα που ειναι 200 x 15 = 3000 ευρω το χρονο (επι 15 γιατι επαιρνα και εκει και εδω μπονους 1 μισθο το χρονο επιπλεον). Οποτε βαλτα κατω και ζυγισε τα ως προς τη βολευει την παρτυ σου και μονο.

Αχ αυτό το remote πόσο το ζηλέυω, είμαι σε φάση με πολύ καλό μισθό για την εμπειρία μου, υπέροχο περιβάλλον και συνεργάτες αλλα αυτό το remote μια φορά τη βδομάδα που έχουν αλλού με καίει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...