Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ιατρική είναι 6 χρόνια και η οδοντιατρική 5. Οπότε, εξ ορισμού, θα χρειαστεί να διαβάσεις περισσότερο και να δώσεις πιο πολλές εξετάσεις στην ιατρική. Αυτό όμως είναι ο πιο άκυρος λόγος για να διαλέξεις τη μία ή την άλλη. Ξανασκέψου το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Η ιατρική είναι 6 χρόνια και η οδοντιατρική 5. Οπότε, εξ ορισμού, θα χρειαστεί να διαβάσεις περισσότερο και να δώσεις πιο πολλές εξετάσεις στην ιατρική. Αυτό όμως είναι ο πιο άκυρος λόγος για να διαλέξεις τη μία ή την άλλη. Ξανασκέψου το!

 

19 ώρες πριν, txcellas είπε

Ψηφίζω το πρώτο 

 

20 ώρες πριν, asmilon είπε

Καταρχας τι σε ωθει να διαλεξεις το ενα ή το αλλο;

Σίγουρα οδοντιατρικη . Απλά το μόνο που με προβληματίζει αρκετά είναι ότι στο λύκειο τελείωσα με ανθρωπιστικό κλάδο (αρχαία,Λατινικά,ιστορία) καιόχι βιολογία,χημεία,φυσική κτλ. Έτσι δεν είχα καθόλου επαφή με αυτά τα μαθήματα παρά μόνο όταν ήμουν στο γυμνασιο. Ακόμη η βαθμολογία που εβγαλα ήταν 15.20 😕 που δυσκολεύει κατα πολύ τα πράγματα. Παιδιά παρακαλώ αν καποιος/α γνωρίζει αν υπάρχει κάποια λύση ώστε να με δεχτεί κάποιαοδοντιατρικη σχολή να μου πει.

Επεξ/σία από Perrie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Perrie είπε

Σίγουρα οδοντιατρικη . Απλά το μόνο που με προβληματίζει αρκετά είναι ότι στο λύκειο τελείωσα με ανθρωπιστικό κλάδο (αρχαία,Λατινικά,ιστορία) καιόχι βιολογία,χημεία,φυσική κτλ. Έτσι δεν είχα καθόλου επαφή με αυτά τα μαθήματα παρά μόνο όταν ήμουν στο γυμνασιο. Ακόμη η βαθμολογία που εβγαλα ήταν 15.20 😕 που δυσκολεύει κατα πολύ τα πράγματα. Παιδιά παρακαλώ αν καποιος/α γνωρίζει αν υπάρχει κάποια λύση ώστε να με δεχτεί κάποιαοδοντιατρικη σχολή να μου πει.

Με 15 βαθμό και κανένα ενδιαφέρον πάνω στα μαθήματα αυτά εγώ σου προτείνω να σταματήσεις να κοιτάς επαγγέλματα όπως η ιατρική. Δεν είναι για όλους. Γιαυτό και η βάση είναι εκεί που είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας.. αν κάποιος τελειώσει τη φυσικοθεραπεια μπορεί να μπει στο τμήμα ιατρικης μετά; Και πόσα χρόνια θα χρειαστεί ώστε να τελειώσει την ιατρική και να πάρει το πτυχίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Perrie είπε

Γεια σας.. αν κάποιος τελειώσει τη φυσικοθεραπεια μπορεί να μπει στο τμήμα ιατρικης μετά; Και πόσα χρόνια θα χρειαστεί ώστε να τελειώσει την ιατρική και να πάρει το πτυχίο;

Άστο. Παράτα το. Ξεχνά το. 

Για σένα το λέω. Γιατί όπως τα πας θα ξεμείνεις για καμία 10αρια Χρόνια στη Ρουμανία και θα αναρωτιέσαι τι πήγε στραβά με τη ζωή σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2020 στις 1:54 ΜΜ, Perrie είπε

Γεια σας.. αν κάποιος τελειώσει τη φυσικοθεραπεια μπορεί να μπει στο τμήμα ιατρικης μετά; Και πόσα χρόνια θα χρειαστεί ώστε να τελειώσει την ιατρική και να πάρει το πτυχίο;

Καλύτερα μην πας σε καμία σχολή.Αν δεν σου αρέσει κάτι όσο και να το πιέζεις δεν πρόκειται να σου βγει.Θα χαλάσεις τσάμπα χρήμα χρόνο και φαιά ουσία και στην τελική θα κάνεις κάτι αναγκαστικό.Και εγώ θύμα αυτού που αναφέρω είναι με την σχολή που θες.Αν δεν έχεις την τρέλα και πηγαίνεις για κάποιο άλλο λόγο οποίος και αν είναι αυτός τότε θα κλαταρεις δεν βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2020 στις 9:52 ΠΜ, simplemaths είπε

Με 15 βαθμό και κανένα ενδιαφέρον πάνω στα μαθήματα αυτά εγώ σου προτείνω να σταματήσεις να κοιτάς επαγγέλματα όπως η ιατρική. Δεν είναι για όλους. Γιαυτό και η βάση είναι εκεί που είναι.

καλησπέρα .. έτυχε να βρω αυτό εδώ τον σύνδεσμο από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας που αναφέρει πως νέοι φοιτητές που ακουλουθουσαν διαφορετικό κλάδο μαθημάτων στο λύκειο δεν έχει καμία σημασία ότι κι αν επιλέξουν στο Πανεπιστήμιο επειδή τα μαθήματα προπτυχιακών σπουδών ξεκινάνε από αρχή χωρίς να χρειάζεται ο φοιτητής να έχει προηγούμενες γνώσεις . Δηλαδή εγώ αν ακουλουθησω την ιατρική δεν θα τα βρω σκούρα; Αληθεύει αυτό ;;

 

http://www.unic-greece.gr/ΣπουδέςκαιΦοιτητικήΖωή/Κριτήριαεισδοχής.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ιδιο site:

 

Απαιτούμενα προσόντα

  • Απολυτήριο Λυκείου με ελάχιστο βαθμό 18/20 (ή Απολυτήριο ιδιωτικού σχολείου με ελάχιστο βαθμό 90%), με παρόμοιους βαθμούς στην Βιολογία και επιπλέον είτε στη Χημεία ή στη Φυσική ή στα Μαθηματικά
    ή GCE A' Levels με βαθμούς ΑΒΒ που να περιλαμβάνουν Βιολογία και επιπλέον είτε Χημεία ή Φυσική ή Μαθηματικά,
    ή International Baccalaureate με ελάχιστο βαθμό 26 που να περιλαμβάνει μαθήματα επιστημών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Απο το ιδιο site:

Απαιτούμενα προσόντα

  • Απολυτήριο Λυκείου με ελάχιστο βαθμό 18/20 (ή Απολυτήριο ιδιωτικού σχολείου με ελάχιστο βαθμό 90%), με παρόμοιους βαθμούς στην Βιολογία και επιπλέον είτε στη Χημεία ή στη Φυσική ή στα Μαθηματικά
    ή GCE A' Levels με βαθμούς ΑΒΒ που να περιλαμβάνουν Βιολογία και επιπλέον είτε Χημεία ή Φυσική ή Μαθηματικά,
    ή International Baccalaureate με ελάχιστο βαθμό 26 που να περιλαμβάνει μαθήματα επιστημών.

Καλησπέρα .. για σπουδες οδοντιατρικής/ ιατρικής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zenwalk23 είπε

Ιατρικη

Από όσο έχω πληροφορηθεί για να εισαχθείς σε ιατρικές/ οδοντιατρικές σχολές δεν είναι απαραίτητη η γνώση αυτών των μαθημάτων . Αφού στο πρώτο έτος σπουδών όλα τα μαθήματα ξεκινούν από την αρχή χωρίς να χρειάζεται προηγούμενη γνώση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...