Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού


Billz07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

εχω αγοράσει την D5600 με 18 55 φακό 

δεν με βολεύει στους εσωτερικούς χώρους θέλω κάπου στο 16 πιστεύω φωτογραφίζω και τοπία μπορείτε να με καθοδήγηση κάποιος σε φίλτρα και φακό είμαι ερασιτέχνης και τώρα μαθαίνω

διαβασα επίσης ότι υπάρχει πρόγραμμα που διαβάζει το F ισχύει   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας έχω δει διαβάζει τα δεδομένα από τον φακό (εξαίρεση αποτελούν οι χειροκίνητοι φακοί αλλά αυτοί είναι μια ξεχωριστή κατηγορία).

Κράτα τον φακό αυτό για λίγο καιρό ακόμα πριν προχωρήσεις στην αγορά νέου. Προσπάθησε να πειραματιστείς με την επεξεργασία και σιγά σιγά όταν θα δεις ποια εστιακά μήκη σου αρέσουν και τις -τυχόν- αδυναμίες του φακού σου προχωράς στην αγορά νέου αν δεν σε καλύπτει ο κιτ.

Γενικά οι (υπερ)ευρυγώνιοι σε βοηθάνε να πας πιο κοντά στο θέμα σου - όχι πιο μακρυά. Ένας ευρυγώνιος στα 16 θα σου δώσει πολύ λίγα παραπάνω από τα 18mm (δεν αναφέρομαι σε οξύτητα κλπ αυτό είναι θέμα φακού) σε τοπίο. Η τεχνική είναι πιο σημαντική μιας και τώρα μαθαίνεις.

Απ' την άλλη μεριά, μπορείς να ξεκινήσεις με φίλτρα. Θα σου πρότεινα ένα κυκλικό πολωτικό (CPL) από μια απ τις γνωστές εταιρείες πχ hoya, b+w, tiffen - δεν χρειάζεται να ξοδέψεις ιδιαίτερα πολλά. Θα δεις αρκετά πραγματάκια με τα φίλτρα - ανοίγουν χώρο για ακόμα περισσότερους πειραματισμούς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος οικονομικός (<300€) wide νομίζω είναι ο Nikon 10-20, αλλά είναι αρκετά αργος φακός και δεν θα σε βολέψει ιδιαίτερα σε εσωτερικούς χώρους, όπου ο φωτισμός είναι συνήθως πιο χαμηλός. 
 Θα καλή πρόταση για all around χρήση είναι ο sigma 17-50 f2.8 αλλά ακούστηκαν προβλήματα στο focus από κάποιους, όποτε δεν ξέρω αν αξίζει να ρισκάρεις 300+€.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μείνεις με τον κιτ φακό για ένα διάστημα ειδικά ο af-p που έχει το δικό σου κιτ είναι πολύ καλός φακός, και μην τρελαίνεσαι και με τα φίλτρα για αρχή, δεν θα σου δώσουν μεγάλη διαφορά σε σχέση με αυτά που μπορείς να κανείς στην επεξεργασία. Αν δεις ότι θες μεγάλο χρόνο έκθεσης σε συνθήκες με πολύ φως, πχ τοπία σε παραλία κτλ πάρε ένα nd8 να κερδίσεις 3 στοπ και είσαι μια χαρά. 
 

Τώρα για το πρόγραμμα δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν θες τοπία, αρχιτεκτονικά πχ μεγάλα κτήρια και κλειστούς χώρους θες κάτω από 16. Εγώ έχω τον tokina 11-16 f2.8 σταθερό, πολύ καλός φακός με σταθερό f, ιδανικός για χαμηλές συνθήκες φωτισμού, αλλά είναι ακριβός κοντά στα 500 ευρώ, όμως είναι ένας φακός που θα τον κρατήσεις ακόμα και αν πας σε ανώτερη μηχανή. Ο sigma 17-50 είναι και αυτός καλός τον έχω σε μια D7100 κοντά στα 350 ευρώ αλλά είναι ένας φακός γενικής χρήσης που θα σε καλύψει στις περισσότερες των περιπτώσεων και νομίζω ότι σου είναι πιο χρήσιμος, αλλά πάλι αν θες μόνο σε κλειστούς χώρους πας tokina που όμως έχει ελάχιστο ζουμ αν θες να τραβήξεις και κάτι άλλο πέρα από τοπίο ή κτήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Billz07 είπε

Καλησπέρα σας

εχω αγοράσει την D5600 με 18 55 φακό 

δεν με βολεύει στους εσωτερικούς χώρους θέλω κάπου στο 16 πιστεύω φωτογραφίζω και τοπία μπορείτε να με καθοδήγηση κάποιος σε φίλτρα και φακό είμαι ερασιτέχνης και τώρα μαθαίνω

διαβασα επίσης ότι υπάρχει πρόγραμμα που διαβάζει το F ισχύει   

    Θα τον έδινα μόνο για να τον αντικαταστήσω με τον 18 - 70 f 3.5 - 4.5 , ο οποίος στην συνέχεια θα έπαιζε τον ρόλο του all round φακού . 

  Από εκεί και πέρα , τα πράγματα αγριευουν , σε πρώτο πλάνο θα έβλεπα έναν 70 - 300 σαν οικονομική εκδοχή , ώστε να έχω και κάτι για μακρύτερα και όχι μόνον η και έναν 55 - 200 γιατί όχι και χωρίς VR .

  Για πιο πέρα τα πράγματα αγριευουν οικονομικά , αν και σαν πρώτο βήμα πιστεύω πως πρέπει κάποιος να δει έναν μεταχειρισμένο 24 - 70 f 2.8 . Νομίζω είναι η πρώτη επιλογή όταν πρόκειται να γίνει κάποιο επόμενο πιο προχωρημένο βήμα .

  Φυσικά , τίποτε δεν με εμποδίζει να δουλέψω και με manual φακούς , με επακόλουθο οι ρυθμίσεις να πάνε αυτούσιες στο χέρι . Αυτονόητο είναι πως μια τέτοια επιλογή , η χρήση δλδ manual φακών , είναι σαφώς πιο οικονομική , εφόσον κάποιος θέλει μεν , αλλά οικονομικά δεν μπορεί να διαθέσει ποσά άνω των χιλίων ευρώ . 

  Σε μια τέτοια μηχανή , προσωπικά δεν θα το βασανιζα πολύ το ζήτημα , έναν 18 - 70 σε αντικατάσταση του κιτ , έναν 55 - 200 η 70 - 300 , άντε και έναν 10 - 20 μεταχειρισμένο .

 Καλή επιτυχία .

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 10-20 σου κάνει με iso 1600 . 

Στα 10mm βγάζεις άνετα με 1/15 ταχύτητα με vr on . Με καλό χέρι και παρακάτω. 

Αν θες να βγάζεις σε σκοτάδια, δεν σε σώζει f/2.8 (είχα και 17-35 f/2.8 σε full frame)

αναγκαστικά θα πας σε τρίποδο και ντενκλασέρ με πιο αργούς χρόνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...