Προς το περιεχόμενο

Η Huawei κυκλοφορεί στη χώρα μας τα MateBook D14 και D15 με δώρο το… Nova 5Τ με κάθε προπαραγγελία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα το 14αρι με ryzen 2500u μέχρι πριν λίγο καιρό. 

Πολύ καλό value for money, τιμιοτατη υλοποιηση κ μαζεμένο σε διαστασεις, με τον ryzen οριακά καλύτερο από τον αντίστοιχης γενιάς Intel (άλλοι oems τα κάνανε μαντάρα με τους ryzen u). Έπασχε λίγο μόνο στην κατανάλωση (~5ωρο), διαβάζω ότι το έχουν φτιάξει στους 3500u. 

Η ram στο 14αρι σίγουρα ήταν soldered, κ το 1gb πάει στην gpu. 

Ακόμα κ με τους ryzen 4500u να έρχονται σύντομα, σε αυτη την τιμή αξίζει σίγουρα. 

 

 

2 ώρες πριν, Mpegleris είπε

580ευρωμαρουλα hp καινουργιο σλιμ ντιζαιν, με 8265 που παταει τον 3500 και τατς οθονη και 15ρα ips full hd οθονη και 1.8κg και φωτιζομενο keyboard  και 2 usb 3 + card reader+ ethernet port+ usb type c, εννοειται με pcie ssd. Ψαχτε το γιατι δεν ειναι εποχες για τσαμπα εξοδα. Καλο το huawei αλλα κατ εμε πρεπει να πεσει στα 450-500 ταβανι. (εκτος και αν θες και κινητο) bb

 

https://www.notebookcheck.net/Honor-Magicbook-Intel-8250U-vs-AMD-2500U-Laptop-Review.344731.0.html

Μην είσαι τόσο σίγουρος για τον 8265 (τον οποίο έχω τώρα σε zenbook). Είπαμε, οι περισσότεροι oems τα κάνανε μαντάρα στην αρχή με τους ryzen (single channel ram, thermals κλπ), αλλά όχι η Huawei. 

Επίσης, χωρίς παρεξήγηση φυσικα, αλλά το hp δίπλα στο matebook είναι λίγο τσαντηρι από ποιότητα κατασκευής. Ultrabookιζει λίγο, οπότε χάνει στις θύρες, αλλα κ πάλι σε αυτή την τιμη/προσφορά νομίζω είναι πολύ καλύτερο vfm. 

Επεξ/σία από ocelotgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, keysmith είπε

αυτό που στην ελλάδα με ADSL 24άρες που στα αλήθεια είναι 8-10mbps σε μεγάλη έκταση πληθυσμού (ακόμα και μέσα στις πόλεις) με 0,8mbps upload και απουσία vdsl (ή αποθυμία να πληρώσεις) και κάποιοι σου μιλάνε για "cloud" λες και ήμαστε Σουηδία με ftth οι περισσότεροι με ξεπερνά 😛 

Εννοείται πως οι ubs είναι απαραίτητες. Το ποντίκι μόνο θέλει μία (και μην ακούω για bt ποντίκια ακόμα βασανίζομαι με ένα που προσπαθώ να λειτουργήσω καθώς πήγα και εγώ να γλυτώσω μία θύρα). Ασε που επειδή λείπουν και άλλες θύρες (πχ ethernet) επιβαρύνεις τις usb με αντάπτορες σε κάποια σενάρια.

Την ιδανική συνδεσιμότητα στην κατηγορία 14'' έχουν τα acer swift 3 σασί με 3Χusb-A οι δύο usb3 (δεν πεθαίνει η type= Α μην τα ξαναλέμε) και 1Χusb-C (δλδ 4 σύνολο!) και χόρια θυρα φόρτισης (κυκλική) και full sd reader (ήμαστε και "φωτογράφοι" εδώ μεσα και οι dslr μας δεν έχουν.. σύννεφο). δεν πετάνε οι VDSL σε όλη την Ελλάδα ή όλες τις θέσεις που πάει ένα λαπτοπ.

Μήπως αυτοί που μιλάνε για cloud πήρανε κανα mac pro με 1 μια (ελεύθερη) type-c και προσπαθούν να πείσουν εαυτούς ότι δεν χρειάζεται; 😂 

Τες πα.. από συνδεσιμότητα είναι "οριακό"..  για τις ανάγκες μου ενοχλητικό και αν το έπαιρνα το hub δε θα το γλίτωνα :( 

 

8 ώρες πριν, Bil79 είπε

  Εγώ χρησιμοποιώ καμία δεκαριά αλλά δεν είμαι εγώ το θέμα. Όσο για τον παραλληλισμό με την υποδοχή ακουστικών στα κινητά εντελώς άκυρη (by the way, έχω αλλά δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ). Όταν θα πας να αντιγράψεις καμία 100ρια GB με USB 2 έλα να ξαναμιλήσουμε. Ή θα τα ανεβάσεις στο cloud;😂😂😂

 

Δεν διαφωνω για το cloud. Στην δουλεια μου εμενα ειναι ειναι οδηγια να γινονται ολα backup στο cloud και τα λαπτοπ που δινουν ερχονται ετσι σεταρισμενα με το account που σου φτιαχνουν. Προσωπικα δεν εχω χρειαστει να ανεβασω πουθενα 100gb, περα απο ελαχιστες περιπτωσεις που το εκανα συνειδητα, και δεν μπορω να φανταστω πολλα τετοια σεναρια.

Τωρα οσον αφορα τις usb θες στην χειροτερη 2 type-A και type-c για φορτιση(προσωπικη επιλογη). Mouse και headset υπαρχουν απειρες επιλογες σε bluetooth και φτηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, paranoid_gr είπε

Δεν διαφωνω για το cloud. Στην δουλεια μου εμενα ειναι ειναι οδηγια να γινονται ολα backup στο cloud και τα λαπτοπ που δινουν ερχονται ετσι σεταρισμενα με το account που σου φτιαχνουν. Προσωπικα δεν εχω χρειαστει να ανεβασω πουθενα 100gb, περα απο ελαχιστες περιπτωσεις που το εκανα συνειδητα, και δεν μπορω να φανταστω πολλα τετοια σεναρια.

Τωρα οσον αφορα τις usb θες στην χειροτερη 2 type-A και type-c για φορτιση(προσωπικη επιλογη). Mouse και headset υπαρχουν απειρες επιλογες σε bluetooth και φτηνα. 

Το θέμα μας δεν είναι το cloud που εννοείται ότι είναι το μέλλον. Το θέμα είναι ότι ότι εν έτει 2020, μια εταιρία που πουλάει τεχνολογία αιχμής υποτίθεται σου πουλάει στο καινούργιο μοντέλο της μια τεχνολογία που αποτελεί σοβαρή τροχοπέδη σε πολλές εργασίες. Να ανεβάσεις στο cloud 100gb μπορεί να μη χρειαστεί αλλά να μεταφέρεις 100 ή 200gb από έναν σκληρό σε άλλον θα σου τύχει. Με USB 2 θα το κάνεις; Κι εξάλλου μιλάμε για μια σχεδόν παρωχημένη τεχνολογία. Σαν να βάζει αντί για HDMI D SUB θύρα.

Το USB-C στη φόρτιση τους μάρανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, christakos07 είπε

Καμιά ιδέα από που αγοράζουμε;

 

15 ώρες πριν, bromiaris είπε

Που κάνουμε προ παραγγελία;

 

Στον Γερμανό με 20% επιστροφή στις κάρτες της Εθνικής. 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/732336-laptop-huawei-matebook-d15-256gb-κινητό-huawei-nova-5t-699€-20-go4more/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ocelotgr είπε

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος για τον 8265 (τον οποίο έχω τώρα σε zenbook). Είπαμε, οι περισσότεροι oems τα κάνανε μαντάρα στην αρχή με τους ryzen (single channel ram, thermals κλπ), αλλά όχι η Huawei. 

Επίσης, χωρίς παρεξήγηση φυσικα, αλλά το hp δίπλα στο matebook είναι λίγο τσαντηρι από ποιότητα κατασκευής. Ultrabookιζει λίγο, οπότε χάνει στις θύρες, αλλα κ πάλι σε αυτή την τιμη/προσφορά νομίζω είναι πολύ καλύτερο vfm. 

Μια ζωη με macbook pro το τελευταιο που ειχα ηταν του 17 σε space grey  το 13ρι. Ναι ειναι αλλη ποιοτητα κατασκευης (αλουμινιο) αλλα ακριβως και τα τριπλα λεφτα....Eπισης μετα απο μιση ωρα editing ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΝΤΑΝ η επιφανεια και το πληκτρολογιο.  Οσον αφορα τον 8265u, κοντραρα τι μου δινει sτο Hp στο geekbench 4  και οποιοδήποτε 3500u . Μπες και εσυ αν θες τσεκαρε να δεις σε διαφορες υλοποιήσεις και θα καταλάβεις... Καλοι oi zen της amd αλλα στα u chips θελουν ακομα ψωμι για να φτασουν τους αντίστοιχους i5-i7. Oσο για την gpu OK εχουν λίγο καλύτερη αν και η vega 8 poy ειχα πριν ενα δυο χρόνια σε ενα acer με 2500u ειχε πολλά θεματακια πιθανόν απο drivers...

 

Επεξ/σία από Mpegleris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, paranoid_gr είπε

e-c για φορτιση(προσωπικη επιλογη). Mouse και headset υπαρχουν απειρες επιλογες σε bluetooth και φτηνα. 

2 λαπτοπ, δύο διαφορετικές bt κάρτες (version >4) και στις δύο προβλήματα με συνδέσεις bt. Στο ένα μάλιστα έχω αλλάξει κάρτα (από atheros σε intel, και το άλλο έχει broadcom νομίζω, δλδ σχεδόν όλες όσες κυκλοφορούν) και προβλήματα.

Δεν ξέρω bt ποντίκι χωρίς προβλήματα σε σχέση με τα συμβατικά (όλο αποσυνδέσεις, ξαναpairing, αργό wake up κτλ κτλ). Ενα που έχω όλο θέματα έχω (με το ένα λαπτοπ δεν παλευεται με το άλλο κάτι γίνεται) και το ίδιο διαβάζω και σε σχόλια για ΟΛΑ τα ποντίκια με ΒΤ. Το θέμα αφορά γενικά συσκευές BT (πχ speakers) καθώς υπάρχουν πολλά θέματα υλοποίησης και συμβατότας. Αν ξέρεις κάποιο "καλό" και οικονομικό θα με ενδιέφερε αν και είμαι σίγουρος το ότι και να παίζει καλά σε εσένα δεν υπάρχει καμία εγγύηση να παίζει το ίδιο καλά σε άλλο συνδυασμό κάρτας βτ.  

κοινώς η πράξη αποτυγχάνει με βάση την εμπειρία μου στο θέμα βτ. Δεν είναι απροβλημάτιστο όταν τα ΄συμβατικά wireless ποντίκια είναι απροβλημάτιστα και για αυτό δεκάδες επιλογές με χαμηλό κόστος (και ο κόσμος να μην γκρινιάζει με αυτά ενώ γκρινιάζει τα βτ ποντίκια. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις σε σχόλια χρηστών πχ στο skroutz).

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2020 στις 5:48 ΜΜ, JcD είπε

Οκ με ένα γρήγορο googling εγώ δεν κατάφερα να βρω ιστότοπο για προ παραγγελία, κανείς ποιο ειδικός?

Μπές στον Γερμανό ή στο Media Markt και θα βρεις την προσφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

2 λαπτοπ, δύο διαφορετικές bt κάρτες (version >4) και στις δύο προβλήματα με συνδέσεις bt. Στο ένα μάλιστα έχω αλλάξει κάρτα (από atheros σε intel, και το άλλο έχει broadcom νομίζω, δλδ σχεδόν όλες όσες κυκλοφορούν) και προβλήματα.

Δεν ξέρω bt ποντίκι χωρίς προβλήματα σε σχέση με τα συμβατικά (όλο αποσυνδέσεις, ξαναpairing, αργό wake up κτλ κτλ). Ενα που έχω όλο θέματα έχω (με το ένα λαπτοπ δεν παλευεται με το άλλο κάτι γίνεται) και το ίδιο διαβάζω και σε σχόλια για ΟΛΑ τα ποντίκια με ΒΤ. Το θέμα αφορά γενικά συσκευές BT (πχ speakers) καθώς υπάρχουν πολλά θέματα υλοποίησης και συμβατότας. Αν ξέρεις κάποιο "καλό" και οικονομικό θα με ενδιέφερε αν και είμαι σίγουρος το ότι και να παίζει καλά σε εσένα δεν υπάρχει καμία εγγύηση να παίζει το ίδιο καλά σε άλλο συνδυασμό κάρτας βτ.  

κοινώς η πράξη αποτυγχάνει με βάση την εμπειρία μου στο θέμα βτ. Δεν είναι απροβλημάτιστο όταν τα ΄συμβατικά wireless ποντίκια είναι απροβλημάτιστα και για αυτό δεκάδες επιλογές με χαμηλό κόστος (και ο κόσμος να μην γκρινιάζει με αυτά ενώ γκρινιάζει τα βτ ποντίκια. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις σε σχόλια χρηστών πχ στο skroutz).

Προσωπικα εγω εχω 2. Το ειναι το Xiaomi που επιτρεπει dual connection με bluetooth και receiver και το αλλο ειναι πιο high end, ασχετα αν το πηρα σε προσφορα 40$, το Surface Arc mouse. Δεν ειχα προβλημα εως τωρα με κανενα τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Mpegleris είπε

580ευρωμαρουλα hp καινουργιο σλιμ ντιζαιν, με 8265 που παταει τον 3500 και τατς οθονη και 15ρα ips full hd οθονη και 1.8κg και φωτιζομενο keyboard  και 2 usb 3 + card reader+ ethernet port+ usb type c, εννοειται με pcie ssd. Ψαχτε το γιατι δεν ειναι εποχες για τσαμπα εξοδα. Καλο το huawei αλλα κατ εμε πρεπει να πεσει στα 450-500 ταβανι. (εκτος και αν θες και κινητο) bb

 

Στην Ασία ειδα ότι το Matebook D15 το πουλάνε 600$ ενώ Ευρώπη 699ευρώ αρκετά υπερτιμημένο για αυτο ίσως ειναι δώρο το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paranoid_gr είπε

Προσωπικα εγω εχω 2. Το ειναι το Xiaomi που επιτρεπει dual connection με bluetooth και receiver και το αλλο ειναι πιο high end, ασχετα αν το πηρα σε προσφορα 40$, το Surface Arc mouse. Δεν ειχα προβλημα εως τωρα με κανενα τουλαχιστον.

ναι, το mouse που χρησιμοποιείς με ενδιαφέρει περισσότερο.. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...