Προς το περιεχόμενο

Η Huawei κυκλοφορεί στη χώρα μας τα MateBook D14 και D15 με δώρο το… Nova 5Τ με κάθε προπαραγγελία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κινέζικη εταιρεία Huawei έφερε στην χώρα μας τους νέους φορητούς υπολογιστές MateBook D14 και MateBook D15, που έρχονται με λειτουργικό σύστημα Windows 10, δυνατό εξοπλισμό που βασίζεται στην πλατφόρμα AMD Ryzen και πολυτελή, λεπτή κατασκευή.

To MateBook D14 έχει πάχος μόλις 15,9mm και βάρος 1,38kg ενώ το μεγαλύτερο σε διαστάσεις MateBook D15 έχει πάχος μόλις 16,9mm και βάρος 1,53kg.

Τα MateBook D14 και MateBook D15 έχουν οθόνες LCD IPS FullView 14 ιντσών και 15,6 ιντσών ανάλυσης Full HD (1920 x 1080 pixels) αντίστοιχα και βασίζονται στην mobile πλατφόρμα της AMD ενσωματώνοντας τον τετραπύρηνο επεξεργαστή Ryzen 5 3500U συχνότητας λειτουργίας 2,1GHz/ 3,7GHz (Base/ Max Boost Clock) και οκτώ συνολικά threads.

Τα ενσωματωμένα γραφικά είναι τύπου Radeon Vega 8 με οκτώ πυρήνες και χρονισμό 1200MHz. Ο επεξεργαστής ψύχεται από το σύστημα ψύξης Shark Fin 2.0 που βελτιστοποιεί την ροή του αέρα στο εσωτερικό και σύμφωνα με την εταιρεία είναι αθόρυβο. Και οι δύο νέοι φορητοί υπολογιστές της Huawei, MateBook D 14 και D 15 διαθέτουν 8GB RAM σε συνδυασμό με 512GB και 256GB αποθηκευτικού χώρου (PCIe SSD) αντίστοιχα. 

IMG_20200219_142440.jpg.1d395126c5274e89b967e50f192195c5.jpg

Από άποψη εξοπλισμού και συνδεσιμότητας/ δικτύωσης διαθέτουν μία υποδοχή HDMI, μία USB 3.0, δύο USB 2.0, μία USB-C (για την φόρτιση) καθώς και μία υποδοχή 3.5mm για ακουστικά/ μικρόφωνο.

Επίσης διαθέτουν δύο ηχεία 2W, κάμερα (720p) που «κρύβεται» κάτω από ένα πλήκτρο καθώς και αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων που υποστηρίζει Windows Hello (είναι ενσωματωμένος στο power button). Από άποψη ασύρματης συνδεσιμότητας/ δικτύωσης διαθέτουν Bluetooth 5.0 και WiFi 802.11b/g/n/ac.

IMG_20200219_141349.jpg.b8a0aa7267a52dbe6f18bd154d2ad5e1.jpg

Η μπαταρία του MateBook D14 έχει χωρητικότητα 56Wh (επαρκεί για έως και 9,5 ώρες αναπαραγωγής βίντεο 1080p). Υποστηρίζει γρήγορη φόρτιση που με τον φορτιστή των 65W που υπάρχει στην συσκευασία μπορεί να φορτίσει σε ποσοστό 46% μέσα σε μισή ώρα. Στην περίπτωση του MateBook D15, η μπαταρία των 42Wh μπορεί να φορτιστεί σε ποσοστό 53% σε μισή ώρα.

IMG_20200219_142040.jpg.deec01760438286c58135b981bda32b1.jpg

Τα MateBook D14 και MateBook D15 θα κυκλοφορήσουν στην χώρα μας στις 3 Μαρτίου με τιμή €749 και €699 αντίστοιχα. Με κάθε προπαραγγελία η εταιρεία μάλιστα δίνει δώρο το Nova 5T για περιορισμένο αριθμό συσκευών. 

IMG_20200219_150649.jpg.b818a86f7732350516eb8fa316419742.jpg


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, Bil79 είπε

Μια USB 3.0 και δυο USB 2.0. Μαλιστα...τι χρονια εχουμε ειπαμε?

Πόσα USB χρησιμοποιείς; Η φάση είναι cloud, εδώ ο κόσμος παίρνει κινητό χωρίς θύρα ακουστικών, τα usb μας πείραξαν;

  • Like 8
  • Confused 11
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπα έχει ακόμα windows 10? νόμιζα θα αρχίζει να τα φέρνει με linux εξαιτίας του αποκλεισμού.. 🤣😂😁

Τες πα.. αυτό το F6,5 (μεταξύ f6 και f7) που κρύβει την κάμερα.. χμμμ δεν μου πολυαρέσει σαν σχεδίαση. Οσο για τα Usb από ότι βλέπω το 14άρι έχει 1-typeA usb2, 1-typeA usb3, 1-type-c *usb3+ η οποία είναι και η θύρα φόρτισης που θα πει την χάνεις όταν φορτίζεις το λαπτοπ ή το έχεις στο ρεύμα. Κακή σχεδίαση και αυτό. Έχω δει ωστόσο αντάπτορες που τελικά της επιτρέπουν να είναι "ελεύθερη" και κατά την φόρτιση (σαν Τ). 

Στερείται ethernet/vga/sd reader τα οποία εσχάτως πάνε να εκλείψουν (ο full ή micro sd reader την παλεύει ακόμα). Επίσης μάλλον με την μνήμη θα έχεις 6 από τα 8 ελεύθερα όπως σε όλα τα laptop με ryzen και vega κάρτα gpu γιατί τα 2 τα δεσμεύει αυτή χωρίς να σε ρωτάει (δεν έχω βρει τρόπο να το αλλάξω όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα στο bios και δεν υπάρχει από ότι βλέπω σε laptops). Για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια είναι χαμένα 2gb. Σε intel με αντίστοιχο i3/i5 και ενσωματωμένη gpu αφήνουν ελεύθερα πάνω από 7,5gb με αντίστοιχη σύνθεση και δυναμικά δεσμεύουν παραπάνω μνήμη. να το έχετε υπόψιν σας αυτό. αν ισχύει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε ας μας το πει κάποιος (με ενδιαφέρει και μένα).

Με το δωράκι note 5T (αξίας 280€ σήμερα στο σκρουτζ) είναι πολύ τίμα προσφορά. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

42wh μπαταρία για 15αρι λάπτοπ; Έπρεπε να το τσεκαρω γιατί θεώρησα ότι ήταν λάθος του άρθρου. Αλλά όντως ισχύει. Ποιός παίρνει απόφαση το 2020 να θυσιάσει μπαταρία και αυτονομία σε ένα Ultrabook (εδώ ούτε στα gaming δεν το κάνουν πλέον) με σκοπό να αφήσει χώρο για HDD!!!!;;;;!!!! Για παιδικό λαπτοπ κάτι κάνει. Για λάπτοπ δουλειάς... Το 14αρι πιο τίμιο φαίνεται. Ανάλογα την ποιότητα όμως. Και την συνολική απόδοση του. 

Επεξ/σία από kitsouk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Πόσα USB χρησιμοποιείς; Η φάση είναι cloud, εδώ ο κόσμος παίρνει κινητό χωρίς θύρα ακουστικών, τα usb μας πείραξαν;

  Εγώ χρησιμοποιώ καμία δεκαριά αλλά δεν είμαι εγώ το θέμα. Όσο για τον παραλληλισμό με την υποδοχή ακουστικών στα κινητά εντελώς άκυρη (by the way, έχω αλλά δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ). Όταν θα πας να αντιγράψεις καμία 100ρια GB με USB 2 έλα να ξαναμιλήσουμε. Ή θα τα ανεβάσεις στο cloud;😂😂😂

Επεξ/σία από Bil79
  • Like 13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Bil79 είπε

  Εγώ χρησιμοποιώ καμία δεκαριά αλλά δεν είμαι εγώ το θέμα. Όσο για τον παραλληλισμό με την υποδοχή ακουστικών στα κινητά εντελώς άκυρη (by the way, έχω αλλά δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ). Όταν θα πας να αντιγράψεις καμία 100ρια GB με USB 2 έλα να ξαναμιλήσουμε. Ή θα τα ανεβάσεις στο cloud;😂😂😂

αυτό που στην ελλάδα με ADSL 24άρες που στα αλήθεια είναι 8-10mbps σε μεγάλη έκταση πληθυσμού (ακόμα και μέσα στις πόλεις) με 0,8mbps upload και απουσία vdsl (ή αποθυμία να πληρώσεις) και κάποιοι σου μιλάνε για "cloud" λες και ήμαστε Σουηδία με ftth οι περισσότεροι με ξεπερνά 😛 

Εννοείται πως οι ubs είναι απαραίτητες. Το ποντίκι μόνο θέλει μία (και μην ακούω για bt ποντίκια ακόμα βασανίζομαι με ένα που προσπαθώ να λειτουργήσω καθώς πήγα και εγώ να γλυτώσω μία θύρα). Ασε που επειδή λείπουν και άλλες θύρες (πχ ethernet) επιβαρύνεις τις usb με αντάπτορες σε κάποια σενάρια.

Την ιδανική συνδεσιμότητα στην κατηγορία 14'' έχουν τα acer swift 3 σασί με 3Χusb-A οι δύο usb3 (δεν πεθαίνει η type= Α μην τα ξαναλέμε) και 1Χusb-C (δλδ 4 σύνολο!) και χόρια θυρα φόρτισης (κυκλική) και full sd reader (ήμαστε και "φωτογράφοι" εδώ μεσα και οι dslr μας δεν έχουν.. σύννεφο). δεν πετάνε οι VDSL σε όλη την Ελλάδα ή όλες τις θέσεις που πάει ένα λαπτοπ.

Μήπως αυτοί που μιλάνε για cloud πήρανε κανα mac pro με 1 μια (ελεύθερη) type-c και προσπαθούν να πείσουν εαυτούς ότι δεν χρειάζεται; 😂 

Τες πα.. από συνδεσιμότητα είναι "οριακό"..  για τις ανάγκες μου ενοχλητικό και αν το έπαιρνα το hub δε θα το γλίτωνα :( 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Bil79 είπε

  Εγώ χρησιμοποιώ καμία δεκαριά αλλά δεν είμαι εγώ το θέμα. Όσο για τον παραλληλισμό με την υποδοχή ακουστικών στα κινητά εντελώς άκυρη (by the way, έχω αλλά δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ). Όταν θα πας να αντιγράψεις καμία 100ρια GB με USB 2 έλα να ξαναμιλήσουμε. Ή θα τα ανεβάσεις στο cloud;😂😂😂

1) Cloud

2) Τα usb μου τα έχω μόνο για distro hopping και καμία ταινία στο πατρικό

3) Εχει usb 3

1 λεπτό πριν, keysmith είπε

αυτό που στην ελλάδα με ADSL 24άρες που στα αλήθεια είναι 8-10mbps σε μεγάλη έκταση πληθυσμού (ακόμα και μέσα στις πόλεις) με 0,8mbps upload και απουσία vdsl (ή αποθυμία να πληρώσεις) και κάποιοι σου μιλάνε για "cloud" λες και ήμαστε Σουηδία με ftth οι περισσότεροι με ξεπερνά 😛 

Εννοείται πως οι ubs είναι απαραίτητες. Το ποντίκι μόνο θέλει μία (και μην ακούω για bt ποντίκια ακόμα βασανίζομαι με ένα που προσπαθώ να λειτουργήσω καθώς πήγα και εγώ να γλυτώσω μία θύρα). Ασε που επειδή λείπουν και άλλες θύρες (πχ ethernet) επιβαρύνεις τις usb με αντάπτορες σε κάποια σενάρια.

Την ιδανική συνδεσιμότητα στην κατηγορία 14'' έχουν τα acer swift 3 σασί με 3Χusb-A οι δύο usb3 (δεν πεθαίνει η type= Α μην τα ξαναλέμε) και 1Χusb-C (δλδ 4 σύνολο!) και χόρια θυρα φόρτισης (κυκλική) και full sd reader (ήμαστε και "φωτογράφοι" εδώ μεσα και οι dslr μας δεν έχουν.. σύννεφο). δεν πετάνε οι VDSL σε όλη την Ελλάδα ή όλες τις θέσεις που πάει ένα λαπτοπ.

Μήπως αυτοί που μιλάνε για cloud πήρανε κανα mac pro με 1 μια (ελεύθερη) type-c και προσπαθούν να πείσουν εαυτούς ότι δεν χρειάζεται; 😂 

Τες πα.. από συνδεσιμότητα είναι "οριακό"..  για τις ανάγκες μου ενοχλητικό και αν το έπαιρνα το hub δε θα το γλίτωνα :( 

100/10 σπίτι και το laptop μου είναι ένα lenovo 5αετίας με 3 usb τις οποίες δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Θα τα ανεβάσω στο cloud 

Πλέον με vdsl πετάνε οι συνδέσεις 😎

Να είχες FTTH θα έλεγα οκ θα μπορούσε, αλλά όχι και VDSL, με 5Mbps θα κάνεις upload 100gb? Θα έχει πλάκα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...