Προς το περιεχόμενο

Αγορά Φωτογραφικής Κάμερας Mirrorless [2020]


mountzou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω μία φωτογραφική μηχανή με σκοπό να κάνω κάποιες λήψεις - φωτογραφίας και βίντεο - για ερασιτεχνική χρήση σε ποιότητα καλύτερα από αυτή ενός iPhone.

Τα βασικά χαρακτηριστικά με βάση τα οποία ψάχνω είναι :

  1. Δυνατότητα - τουλάχιστον - καλής - αν όχι αξιοπρεπέστατης - νυκτερινής λήψης.
  2. Δυνατότητα να τραβάει αρκετά frames ανά δευτερόλεπτο ώστε να μπορώ να πάρω ένα αποτέλεσμα καλό σε FULL HD βίντεο.
  3. Μέγιστο κόστος στα 400 ευρώ +/- 50 ευρώ.

Έχετε κάποια πρόταση με βάση τα παραπάνω; Η να αρκεστώ στο iPhone; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική που πλησιάζει σε χαρακτηριστικά στην τιμή που θέλεις είναι αυτή.

HD Video στα 120 fps που είναι αξιοπρεπέστατο, και γενικά καλές επιδόσεις και σε φωτό. Ο φακός δεν είναι ο πλέον φωτεινός στο f5.6 στα 45 mm αλλά αυτό διορθώνεται με έναν φωτεινότερο φακό στο μέλλον.  Πειραματίσου λίγο με αυτή και μετά βλέπεις προς τα που θέλεις να πας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Η μοναδική που πλησιάζει σε χαρακτηριστικά στην τιμή που θέλεις είναι αυτή.

HD Video στα 120 fps που είναι αξιοπρεπέστατο, και γενικά καλές επιδόσεις και σε φωτό. Ο φακός δεν είναι ο πλέον φωτεινός στο f5.6 στα 45 mm αλλά αυτό διορθώνεται με έναν φωτεινότερο φακό στο μέλλον.  Πειραματίσου λίγο με αυτή και μετά βλέπεις προς τα που θέλεις να πας. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Απλώς θέλω να κάνω τη μετάβαση από το iPhone στη φωτογραφία με μηχανή, ψάχνω κάτι για το μεταβατικό αυτό στάδιο.

Ο σκοπός είναι καθαρά ερασιτεχνική χρήση, οπότε τα reuquirements απλά τα έχω θέσει εγώ και προφανώς μπορώ να πέσω και πιο χαμηλά.

Απλώς φοβάμαι ότι στα λεφτά που δίνω, μπορεί πολύ εύκολα να πέσω στη παγίδα και να βρεθώ με μηχανή που παίζει μπάλα στο επίπεδο της κάμερας ενός iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμμία περίπτωση. Η παραμετροποίηση και η δυνατότητες ακόμα και μίας entry level κάμερας είναι σίγουρα περισσότερες από ενός κινητού όποιο κι είναι αυτό.

Βεβαια η προϋπόθεση είναι ότι θα ασχοληθείς και θα μάθεις μερικά πράγματα για την φωτογραφία και την τεχνική της αν θέλεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα. 

Δεν σου προτείνω άλλες εναλλακτικές (πχ DSLR σε παραπλήσια χρήματα)  γιατί μένω στη δική σου επιθυμία για mirrorless....  στο μόνο που «χάνουν» οι μηχανές είναι στην φορητότητα, σε σχέση βέβαια με ένα κινητό. Σε κάθε άλλη περίπτωση υπερέχουν. Και ανοίγουν έναν άλλο κόσμο δυνατοτήτων.  Αν σου αρέσει η φωτογραφία (ή η ιδέα της φωτογραφίας)  μην το σκέπτεσαι. 

Και φυσικά οι δυνατότητες είναι απεριόριστες με προσθήκη φακών κλπ.  

Αν τα frames στο video δεν ειναι απόλυτη προτεραιότητα, σε αυτήν την κατηγορία θα έβαζα άνετα και μια Canon M100.

Δες το λίγο και τα ξαναλέμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mountzou είπε

Ναι αμέ, υπάρχει κάποια ιστοσελίδα στην Ελλάδα για μεταχειρισμένες μηχανές πέρα από τα γνωστα xe.gr κτλ;

Ναι έχει εδώ αρκετές αγγελίες..
https://www.insomnia.gr/classifieds/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κοιτάξει στο insomnia και σε αρκετές άλλες πλατφόρμες που πουλάνε μεταχειρισμένα ηλεκτρονικά.

Απλώς λόγω της φύσης του αντικειμένου, έλεγα μήπως γνωρίζετε κάτι πιο εξειδικευμένο για φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mountzou είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Απλώς θέλω να κάνω τη μετάβαση από το iPhone στη φωτογραφία με μηχανή, ψάχνω κάτι για το μεταβατικό αυτό στάδιο.

Ο σκοπός είναι καθαρά ερασιτεχνική χρήση, οπότε τα reuquirements απλά τα έχω θέσει εγώ και προφανώς μπορώ να πέσω και πιο χαμηλά.

Απλώς φοβάμαι ότι στα λεφτά που δίνω, μπορεί πολύ εύκολα να πέσω στη παγίδα και να βρεθώ με μηχανή που παίζει μπάλα στο επίπεδο της κάμερας ενός iPhone.

εαν οπως λες μπορεις να πεσεις και ποιο χαμηλα εγω θα σου προτεινω την sony a6000 φευγει λιγο απο το budget σου αλλα μπορεις να την βρεις και σε μεταχειρισμενη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mountzou είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Απλώς θέλω να κάνω τη μετάβαση από το iPhone στη φωτογραφία με μηχανή, ψάχνω κάτι για το μεταβατικό αυτό στάδιο.

Ο σκοπός είναι καθαρά ερασιτεχνική χρήση, οπότε τα reuquirements απλά τα έχω θέσει εγώ και προφανώς μπορώ να πέσω και πιο χαμηλά.

Απλώς φοβάμαι ότι στα λεφτά που δίνω, μπορεί πολύ εύκολα να πέσω στη παγίδα και να βρεθώ με μηχανή που παίζει μπάλα στο επίπεδο της κάμερας ενός iPhone.

     Μια τέτοια φωτογραφία θα δυσκολευτειτε να την βγάλετε με φακό κινητού . Ο συσχετισμός με το smartphone ίσως σας δυσκολέψει , οπότε μπορεί να πέσετε στην παγίδα , όπως λέτε . 

sketch-1581854269185.png

sketch-1581851226575.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους. Μόλις πήγα και αγόρασα την Sony A6000 που προτείνατε παραπάνω, την είδα από κοντά και με ικανοποίησε, ας ήταν out of budget.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...