Προς το περιεχόμενο

Πρακτική Άσκηση


BellaU

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Μόλις τελείωσα τη σχολή μου Κοινωνική Λειτουργός στην Αθήνα (όπως έχω ξαναγράψει) και τώρα περιμένω να ορκιστώ. Σκέφτομαι να πιάσω δουλειά στο επάγγελμά μου αλλά υπάρχει ένα θέμα. Λόγω αλλαγής της σχολής μου από ΤΕΙ σε ΑΕΙ όλο το έτος μου (δλδ οι συμφοιτητές μου) κάναμε λιγότερες πρακτικές από οτι κανονικά έπρεπε. Δηλαδή ενώ έπρεπε να κάνουμε κανονικά καθημερινές 8ωρες πρακτικές κάναμε ΜΟΝΟ τις εργαστηριακές ( 3 φορες την εβδομάδα για 4 ώρες). Φυσικά όπως καταλαβαίνετε δεν έμαθα και τόσα πολλά πραγματα από εκεί ούτε πήρα ιδιαίτερες πρωτοβουλίες παρά παρατηρούσα απλά. Τώρα όμως νιώθω ότι δεν έχω καμία απολυτως εμπειρία για να δουλεψώ. Αν με πάρουν σε κάποια δουλειά πως θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στο ρόλο μου? Μέσα από τις καθημερινές πρακτικές κάποιος μαθαίνει....τώρα πως θα ξέρω πως να εργαστώ στο τομέα μου..χωρίς κάποια καθοδήγηση....? ( ένα πτυχίο μονο του δεν φτάνει) . Ξέρετε μήπως υπάρχει καποια δυνατότητα Πρακτικης Άσκησης για πτυχιούχους που μόλις τελείωσαν τη σχολή ώστε να αποκτήσουν κάποια εμπειρία , να έουν κάποια εφόδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BellaU είπε

Καλημέρα

Μόλις τελείωσα τη σχολή μου Κοινωνική Λειτουργός στην Αθήνα (όπως έχω ξαναγράψει) και τώρα περιμένω να ορκιστώ. Σκέφτομαι να πιάσω δουλειά στο επάγγελμά μου αλλά υπάρχει ένα θέμα. Λόγω αλλαγής της σχολής μου από ΤΕΙ σε ΑΕΙ όλο το έτος μου (δλδ οι συμφοιτητές μου) κάναμε λιγότερες πρακτικές από οτι κανονικά έπρεπε. Δηλαδή ενώ έπρεπε να κάνουμε κανονικά καθημερινές 8ωρες πρακτικές κάναμε ΜΟΝΟ τις εργαστηριακές ( 3 φορες την εβδομάδα για 4 ώρες). Φυσικά όπως καταλαβαίνετε δεν έμαθα και τόσα πολλά πραγματα από εκεί ούτε πήρα ιδιαίτερες πρωτοβουλίες παρά παρατηρούσα απλά. Τώρα όμως νιώθω ότι δεν έχω καμία απολυτως εμπειρία για να δουλεψώ. Αν με πάρουν σε κάποια δουλειά πως θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στο ρόλο μου? Μέσα από τις καθημερινές πρακτικές κάποιος μαθαίνει....τώρα πως θα ξέρω πως να εργαστώ στο τομέα μου..χωρίς κάποια καθοδήγηση....? ( ένα πτυχίο μονο του δεν φτάνει) . Ξέρετε μήπως υπάρχει καποια δυνατότητα Πρακτικης Άσκησης για πτυχιούχους που μόλις τελείωσαν τη σχολή ώστε να αποκτήσουν κάποια εμπειρία , να έουν κάποια εφόδια?

Θα βρεις μια δουλεια και θα μαθεις. Μονη σου το ειπες με ενα πτυχιο δε μαθαινεις, γι αυτο αλλωστε ζητανε παντου προϋπηρεσία (αλλα με μισθο ανειδίκευτου :P)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχάς τσέκαρε το Regeneration. Είναι πολύ καλό πρόγραμμα αν πληροίς τα κριτήρια τους.

Σε παρόμοιες συζητήσεις που είχα με φίλους, μία προσωρινή λύση για να μαζέψεις εμπειρία είναι να πας να δουλέψεις κάπου εθελοντικά. Η εταιρεία/"εργοδότης" δεν έχει καμία υποχρέωση προς εσένα (δε σε αμοίβει) και εσύ μπορείς να μαζέψεις την εμπειρία που θες. Από αυτό μπορείς να πάρεις την εμπειρία που δεν πήρες στη σχολή, να κάνεις κάποιες γνωριμίες και πού ξέρεις, ίσως μετά από κάποιους μήνες σε προσλάβει κιόλας.

Απλά αυτή είναι μία λύση υπομονής γιατί θα περάσεις κάποιους μήνες χωρίς να πληρώνεσαι. Αν αυτό δε σε πειράζει για λίγο καιρό, νομίζω είναι ένας καλός δρόμος να αρχίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...