Προς το περιεχόμενο

Linux vs win 10 browsing


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Alex-V είπε

Σε ενα σκατοχρεπι netbook με atom μονοπυρινο και gma950 γραφικων.................... (βλέπε παρακάτω)

.......δεν κάνει τίποτα και απλά το πετάει στα σκουπίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/2/2020 στις 10:39 ΠΜ, Alex-V είπε

Σε ενα σκατοχρεπι netbook με atom μονοπυρινο και gma950 γραφικων αν θυμαμαι, αν καποιος θελει YouTube εφυγε για windows?

Επειδή είχα ένα  θυμάμαι και σε windows (εννοείται μόνο ΧΡ ) τα h.264 βίντεο στο youtube τα έβλεπα μέσω vlc ή smplayer, αλλιώς σερνόταν άσχημα. Μόνο με τα puppy linux ήταν κάπως αξιοπρεπή η κατάσταση (πάλι με χρήση εξωτερικού player)....

Βασικά βάλε και κάποια διανομή με xfce ή lxde και στο grub συμπλήρωσε threadirqs (αν και νομίζω οτι πλέον είναι πάντα ενεργοποιημένο) , στο /etc/fstab βάλε επιλογή noatime και λογικά επειδή θα έχεις λίγη RAM ενεργοποίησε και Zswap ,δοκιμαστικά γιατί ίσως ο Atom (450?) παίζει και να ζορίζεται !

SSD αχρείαστος θα πάει ,αν πέρνει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά εδώ και πολλά χρόνια με ένα ταπεινό elitebook 2530p με τον core 2 duo L9400, 4GB DDR2 και chromium (τον προτιμώ απο firefox) με διανομές όπως bunsenlabs, xubuntu, mint,debbian δεν έχω κανένα θέμα με videos κ.τ.λ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tuxpower είπε

Εγώ ρε παιδιά εδώ και πολλά χρόνια με ένα ταπεινό elitebook 2530p με τον core 2 duo L9400, 4GB DDR2 και chromium (τον προτιμώ απο firefox) με διανομές όπως bunsenlabs, xubuntu, mint,debbian δεν έχω κανένα θέμα με videos κ.τ.λ

Αν μιλας για αυτο το φορητο με αυτον τον επεξεργαστη , να ξερεις οτι ο επεξεργαστης απο μονος του λογικα δεν εχει προβλημα να παιξει βιντεος (θεωρω εως 1080p...). Aν εχει και την intel 4500MHD , τοτε μιλαμε για μια ιδιαιτερη περιπτωση (εχω 2 φορητα με αυτην την καρτα) και απο μονη της δεν μπορει να τραβηξει..μιας και δεν υποστηριζει h264/vp9 decoding.
Για να το πω πιο σωστα , οι drivers που κυκλοφορουν , ασχετου λειτουργικου , δεν υποστηριζουν αυτο το feature αν και η καρτα οταν πρωτοκυκλοφορησε ειχε διαφημισει οτι το διαθετει.
Τελικα το διαθετει ? Διαθετει limited hardware decoding και η μονη υλοποιηση υφισταται σε αυτο το πακετο για archlinux.Δουλευει πολυ καλα εφοσον η υλοποιηση της καρτας διαθετει αρκετη vram..αλλιως προτιμοτερο να ριξεις ολο το βιντεο στον επεξεργαστη (εφοσον αυτος τραβαει).Περισσοτερες πληροφοριες για αυτην την καρτα εδω.

Με λιγα λογια , λογικα , τοσα χρονια παιζεις βιντεος στον επεξεργαστη , και επειδη αυτος τραβαει αρκετα για τετοιες διεργασιες , δεν ειχες προβλημα τοσο καιρο.Αν ο επεξεργαστης σου ηταν καποιος αλλος , πιο αδυναμος , τοτε εκει θα φαινοταν η αναγκη μιας καλης καρτας που στην περιπτωση σου , εξαιτιας και των ιδιαιτεροτητων της , δεν υπαρχει :)

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2020 στις 5:32 ΜΜ, tuxpower είπε

Εγώ ρε παιδιά εδώ και πολλά χρόνια με ένα ταπεινό elitebook 2530p με τον core 2 duo L9400, 4GB DDR2 και chromium (τον προτιμώ απο firefox) με διανομές όπως bunsenlabs, xubuntu, mint,debbian δεν έχω κανένα θέμα με videos κ.τ.λ

Λογικό είναι να μην έχεις πρόβλημα μιας και ο επεξεργαστής σηκώνει 1080p βιντεο . Αν βάλεις όμως τον chromium πατσαρισμένο με vaapi ,συν h264ify plugin ίσως δεις χαμηλότερες θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...