Προς το περιεχόμενο

Περί του τέλους των DSLR ........


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Κρατάω την κουβέντα , χωρίς κακή πρόθεση , μόνο και μόνο γιατί μου έκανε εντύπωση . Αυτό που λέμε no offense στα Ελληνικά . Η φράση που έπεσε στο τραπέζι ήταν " και θα μπορώ να κάνω το χόμπι μου ( προφανώς το φωτογραφικό ) χωρίς να κουβαλάω και μια μηχανή μαζί μου " . 

  Αν και χρειάζεται , θα αποφύγω το κέντημα , άρα η απορία μου παραμένει , πως δλδ και με ποιον τρόπο θα μπορούσε κανείς να πάει για ψάρεμα ας πούμε , χωρίς καλάμι , μπετονια , αγγιστρια , δόλωμα , αυτοκίνητο και τα ρέστα . Μου θυμίζει το σχετικό ανέκδοτο 😂😂😂 . Οι ασχολούμενοι με το ψάρεμα , να προσθέσουν ευχαρίστως ότι κρίνουν απαραίτητο . Προσωπικά έχω να ασχοληθώ με το αντικείμενο από το 197........ 😂😂😂 ....... όταν με πήγαινε ο σχωρεμενος ο πατέρας μου για τσαπαρι στις 5 τα χαράματα .

   Η κρατούσα άποψη με προβληματίζει , ότι πολύς κόσμος ψάχνει αυτόματους τρόπους ενασχόλησης με διάφορα πράγματα , τρόπους εύκολους , γρήγορους , χωρίς πολλά πολλά . Χωρίς να εντρυφήσει στο αντικείμενο για το οποίο ενδιαφέρεται , επιδερμικά η όχι σε αρχικό στάδιο . 

  Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως αν δεν έχεις μάθει ποδήλατο , είναι πολύ δύσκολο να κουμαντάρεις μηχανή ( κανονικά μοτοσακο το ξέρω , αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο 😂😂😂 ) και το ποδήλατο ανήκει στην κατηγορία των πραγμάτων που αν το μάθεις μια φορά , δεν το ξεχνάς ποτέ . Ομοίως σε φωτογραφικό επίπεδο , αν μάθεις να τραβάς με φίλμ , οτιδήποτε άλλο μεταγενέστερο τεχνολογικά θα μοιάζει με περίπατο ( εντάξει , ποιητική αδεία το είπα ) . 

  Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας , τις εμπειρίες σας , τις αντιρρήσεις σας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι σημείο των καιρών.

Οι περισσότεροι θέλουν τα πράγματα έτοιμα στο πιάτο χωρίς σκέψη, χωρίς προβληματισμό και χωρίς προσπάθεια.

Δεν διαβάζουν (ούτε καν manuals !!) δεν πειραματίζονται δεν προσπαθούν. Θέλουν να πατάνε το (όποιο) κουμπί και το αποτέλεσμα να είναι εκεί.  Και σαφώς δεν ισχύει μόνο στη φωτογραφία αυτό φίλτατε Μπάμπη. Οπότε... 

Βλέπεις ανθρώπους που διαθέτουν πάνω από χίλια ευρώ για ένα «καλό» κινητό να βγάζουν φωτογραφίες αλλά όχι για μεσαία μηχανή με έναν καλό ή έστω δύο μέτριους φακούς. 

Αλλά το ίδιο βλέπεις και στο νήμα του HiFi / home Cinema ακόμη και του αυτοκινήτου. 

Σταματώ εδώ γιατί το νήμα θα πάρει ‘άλλη τροπή. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοησίες (το τέλος, όχι αυτά που λες).

Απλά για περίπου 10-15 χρόνια οι dslr "εκλαϊκεύθηκαν", έγιναν πιο προσιτές από πριν και έτσι τις αγόρασαν και οι τύποι που περιγράφεις, οι οποίοι ΔΕΝ αγαπούν τη φωτογραφία ως χόμπι και ΔΕΝ θέλουν να μάθουν για αυτήν.

Τώρα όλοι αυτοί οι τύποι στρέφονται στα κινητά, στο καλό και να μας γράφουν... 

Η dslr είναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ, όπως είναι τα εργαλεία π.χ. του μηχανικού αυτοκινήτων, και απευθύνεται στην πραγματικότητα μόνο σε όσους ξέρουν και μπορούν, ή θέλουν να μάθουν. Τώρα θα επιστρέψουν σιγά σιγά στους φυσικούς τους κατόχους, αυτούς που αγαπούν τη φωτογραφία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, babisskg είπε

  Κρατάω την κουβέντα , χωρίς κακή πρόθεση , μόνο και μόνο γιατί μου έκανε εντύπωση . Αυτό που λέμε no offense στα Ελληνικά . Η φράση που έπεσε στο τραπέζι ήταν " και θα μπορώ να κάνω το χόμπι μου ( προφανώς το φωτογραφικό ) χωρίς να κουβαλάω και μια μηχανή μαζί μου " . 

  Αν και χρειάζεται , θα αποφύγω το κέντημα , άρα η απορία μου παραμένει , πως δλδ και με ποιον τρόπο θα μπορούσε κανείς να πάει για ψάρεμα ας πούμε , χωρίς καλάμι , μπετονια , αγγιστρια , δόλωμα , αυτοκίνητο και τα ρέστα . Μου θυμίζει το σχετικό ανέκδοτο 😂😂😂 . Οι ασχολούμενοι με το ψάρεμα , να προσθέσουν ευχαρίστως ότι κρίνουν απαραίτητο . Προσωπικά έχω να ασχοληθώ με το αντικείμενο από το 197........ 😂😂😂 ....... όταν με πήγαινε ο σχωρεμενος ο πατέρας μου για τσαπαρι στις 5 τα χαράματα .

   Η κρατούσα άποψη με προβληματίζει , ότι πολύς κόσμος ψάχνει αυτόματους τρόπους ενασχόλησης με διάφορα πράγματα , τρόπους εύκολους , γρήγορους , χωρίς πολλά πολλά . Χωρίς να εντρυφήσει στο αντικείμενο για το οποίο ενδιαφέρεται , επιδερμικά η όχι σε αρχικό στάδιο . 

  Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως αν δεν έχεις μάθει ποδήλατο , είναι πολύ δύσκολο να κουμαντάρεις μηχανή ( κανονικά μοτοσακο το ξέρω , αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο 😂😂😂 ) και το ποδήλατο ανήκει στην κατηγορία των πραγμάτων που αν το μάθεις μια φορά , δεν το ξεχνάς ποτέ . Ομοίως σε φωτογραφικό επίπεδο , αν μάθεις να τραβάς με φίλμ , οτιδήποτε άλλο μεταγενέστερο τεχνολογικά θα μοιάζει με περίπατο ( εντάξει , ποιητική αδεία το είπα ) . 

  Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας , τις εμπειρίες σας , τις αντιρρήσεις σας . 

Συμβαίνει αυτό που λές έχω τουλάχιστον 4-5  φίλους που είχαν dslr πολλά χρόνια πρίν εγώ αγοράσω την πρώτη μου μηχανή και δεν την αξιοποίησαν δυστυχώς , εγώ τον Ιανουάριο του 2018 απέκτησα την πρώτη μου mirroless, (με την βοήθεια και κάποιον μελών του forum σε σχετικό θέμα που είχα ανοίξει) και είχα ξεκινήσει να διαβάζω και να μαθαίνω πράγματα για την φωτογραφία 2-3 μήνες πριν αγοράσω την μηχανή για να κάνω την μετάβαση ποιό εύκολη , (μέχρι τότε φωτογράφιζα με κινητό αλλά προσπαθούσα) και όταν την αγόρασα νόμιζα πως το διάβασμα που είχα ρίξει ήταν αρκετό κάτι που γρήγορα κατάλαβα πως δεν ισχύει, διάβαζα το manual κάθε μέρα μέχρι να φέρω την μηχανή στα μέτρα μου, μετά διάβαζα πολλά άρθα περι φωτογραφίας και παρακολουθούσα άπειρα βίντεο στο youtube όποτε έβρισκα ελευθερο χρόνο εξωρμήσεις για να κάνω την θεωρία πράξη και να εξοικειωθώ περισσότερο , σιγά σιγά όσο βελτιωνόμουν βελτίωνα και τον εξοπλισμό μου, για να μην μακρολογώ 2 χρόνια μετά πιστεύω πως έχω βελτιωθεί αρκετά σε σχέση με την αρχή το διάβασμα πολύ η φωτογραφίες πολλές πολλά και τα χρήματα στον εξοπλισμό (επιλογή μου βέβαια) πλέον οι ίδιοι φίλοι με ρωτάνε πως παίρνω τόσο "καλά" αποτελέσματα απο την μηχανή μου ενώ οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε να την σετάρουν , εγώ αυτό που τους λέω είναι οτι θέλει διάβασμα, θέληση, πρακτική εξάσκηση, φαντασία , υπομονή και πολλά άλλα που θα μπορούσα να γράψω, ξέρω φαίνονται πολλά, και ίσως να είναι, αλλά απο τα δώρα που πιστεύω έχω πάρει απο την μικρή εμπειρία που έχω με την φωτογραφία είναι αυτή η αίσθηση γαλήνης και ψυχοθεραπείας που παίρνω όταν φεύγω μια ολόκληρη μέρα απο την πόλη και πάω σε βουνό η θάλασσα η και κάπου αλλού για να φωτογραφίσω η εικόνες που μου μένουν στο μυαλό (και όχι μόνο στην κάρτα μνήμης) , οτι απο τότε που πείρα την πρώτη φωτογραφική μηχανή βλέπω διαφορετικά τον κόσμο γύρο μου τα μάτια μου ψάχνουν συνέχεια ωραίες εικόνες κάδρα την ομορφιά στην καθημερινότητα (πιστεύω πως σίγουρα καταλαβαίνεται για ποιό πράγμα μιλάω) , οτι με βγάζει απο το σπίτι πολύ ποιό συχνά απο ότι πρίν, και τέλος αυτή η αίσθηση ευχαρίστησης που παίρνω βλέποντας της εκτυπωμένες φωτογραφίες μου στο δωμάτιο του σπιτιού μου κάθε φορά που μπαίνω μέσα γιατί στην τελική για εμάς το κάνουμε αυτό το χόμπι και εμείς πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα! 

Αυτή λοιπόν είναι η δική μου ιστορία θα είχε πολύ ενδιαφέρων να ακούσω και τις δικές σας!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   Η ουσία ενός χόμπι , μιας ενασχόλησης όπως περιγράφηκε ήδη , είναι αυτή η βόλτα σύμφωνα με τον ελεύθερο χρόνο του καθενός , όπου φυσικά δεν είναι μόνον η φωτογραφία , γι αυτό μίλησα και για ψάρεμα η και οτιδήποτε άλλο εκφράζει τον καθένα . 

   Η δική μου βόλτα ξεκινάει στις έξη περίπου , το πρωί της Κυριακής , όπου οι υπόλοιποι στο σπίτι αλλάζουν πλευρό 😂😂😂 ..... και τελειώνει γύρω στις δέκα . Περισσότερο έχει να κάνει με το άδειασμα του μυαλού και φυσικά επειδή δεν γνωρίζω από πριν πως θα εξελιχθούν οι συνθήκες , κουβαλάω μαζί και φιλματες και από εκείνες και από τις άλλες και πιο μεγάλο τηλεφακο και πιο ποκετ καταστάσεις , συν κάτι τρίποδα και μονοποδα μόνιμα στο πορτμπαγκάζ για το ου μη γένοιτο .

  Εκείνη την ώρα , ποσως με απασχολούν οι αναφορές του DXomark η όπως αλλιώς γράφεται και λέγεται , αντίθετα ψάχνω την ώρα , την γωνία , γονατίζω σχεδόν πάντα , αφού οι flip screen δεν με βοηθάνε πολύ . Σπάνια βλέπω τι βγάζω εκείνη την ώρα δλδ δεν ακολουθώ την συνήθεια πολλών να κοιτάζουν την οθόνη στην πλάτη αμέσως μετά αφού τραβήξουν κάτι και ο λόγος είναι πως έχοντας μάθει να τραβάω με φιλμ πριν πολλά χρόνια , δεν απέκτησα τέτοιο συνήθειο , αφού δεν υπήρχε τίποτα για να δεις σε μια πλάτη μηχανής . 

  Πάντα κουβαλάω και μια νεότευκτη μαζί μου , για λόγους εξοικείωσης , συνήθως είναι μια σε obsolete μορφή , αυτές που τα reviews απέρριψαν σαν μη κατάλληλες πλέον , είτε χρονικά είτε τεχνολογικά , αφού βγήκαν νεότερα μοντέλα με πιο πολλά μεγαπιξελ πρωτίστως . Φυσικά δεν παραλείπω να αναφέρω πως αρχικά τις βρίσκω πολύ οικονομικά , αφού χόμπι κάνω , δεν μου περισσεύουν από την άλλη , όμως αυτή η απαξίωση μου κινεί το ενδιαφέρον στην λογική πόσο άχρηστο τελικά μπορεί να είναι ένα τέτοιο σύστημα . Το τελευταίο μου απόκτημα , μια Nikon 1 v1 με τον κιτ φακό 10 - 30 , για τον οποίο έμαθα ψάχνοντας πως έχει τεχνικά προβλήματα και μικρή διάρκεια ζωής , κάτι που μένει να μάθουμε στην πράξη . Μέχρι στιγμής , όλα καλά και η μηχανουλα αφού πέρασε λίγες μέρες σε full auto mode , πέρασε σε full manual με αποτελέσματα εξαιρετικά . Το ίδιο μηχανάκι δούλεψε και με έναν πενηντάρη της Nikon συν ανταπτορα , έτσι για να δούμε πως συμπεριφέρεται ένας FX φακός πάνω σε CX σώμα . Βινιεταρισμα στις άκρες πάντως δεν φάνηκε .

   Οπωσδήποτε υπάρχει πάντα μαζί ένα smartphone , έτσι κι'αλλιώς . Φυσικά οι καλοσύνες και οι αδυναμίες του συστήματος είναι πέρα από προφανείς .

  Στο τελείωμα της βόλτας θα δούμε τι βγήκε , κάποιες εικόνες ίσως πάνε στο 500px , στο Flickr η και πουθενά . 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

κουβαλάω μαζί και φιλματες και από εκείνες και από τις άλλες και πιο μεγάλο τηλεφακο και πιο ποκετ καταστάσεις , συν κάτι τρίποδα και μονοποδα μόνιμα στο πορτμπαγκάζ για το ου μη γένοιτο .

Και είπες τη μαγική λέξη (ΠΟΡΤΜΠΑΓΑΖ) που ακυρώνει όλα τα επιχειρήματα και τη φιλολογία με την οποία μας έχουν πρήξει τελευταία. 

Όταν διαθέτεις πορτμπαγάζ (έχω οικογενειακό αμάξι και όχι λαμποργκίνι ,  οπότε είναι 550+ lt) , κουβαλάς τα πάντα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Πόσοι ανεβαίνουν στο έβερεστ ή κάνουν πεζοπορίες χιλιομέτρων , για να τους χαλάνε 100-200 γραμμάρια επιπλέον ;;;

(αν και έχω περάσει μέρες ολόκληρες περπατώντας και με ΜΜΜ σε ταξίδια στο εξωτερικό , κουβαλώντας φιλμάτες slr ή τη d610 ) 

Στο πορτ  μπαγάζ , θα κουβαλώ λοιπόν εξίσου άνετα και ένα άλλο όνειρο  που θα ήθελα κάποια στιγμή να αποκτήσω ... φιλμάτη 4Χ5 !

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Sabeas είπε

Νομιζω πως το προβλημα ειναι ευρυτερο στο χομπι της φωτογραφιας... αρχικα δεν ειναι ενα χομπι, αλλα πολλα, απο την αποψη οτι ο φωτογραφος δρομου και π φωτογραφος εντομων εχουν αντιδιαμετρικα ενδιαφεροντα. Αλλα περα απο αυτη την κατηγοριοποιηση, η σημαντικοτερη ειναι σε αυτους που το χομπι τους ειναι να βγαζουν φωτογραφιες και σε αυτους που μπορουν να χαρακτηριστουν φωτογραφικομηχανοφιλοι και τους ενδιαφερει το burst speed, ο αριθμος των σημειων εστιασης, και η επιδοση των φακων στις ακρες του καρε οταν εστιαζεις κοντα και εχει αναδρομο ερμη. 

Δεν κρινω, προσωπικα ειμαι και τα δυο μιας που δεν ειμαι γκατζετακιας με αμαξια η κινητα η υπολογιστες επομενως εχω αχρηστο χωρο διαθεσιμο στο κεφαλι μου. Αλλα ειναι αστειο οταν συγκρουονται οι δυο κατηγοριες, με τους πρωτους να λενε "θα μου παρετε την dslr μου over my dead body", και τους δευτερους "η mirrorless μου ειναι σαφως ανωτερη, εχω διαβασει το σχετικο specsheet και ειδα και βιντεο στο youtube που το επιβεβαιωνουν" . 

Καπου εκει τους παραλληλιζεις με δυο μηχανικους αυτοκινητων που μαλωνουν για το ποια γαλλικα κλειδια ειναι πιο ομορφα και πιο γερα καθως και ποσα μπουλονια το λεπτο στριβουν. 

 Close enough .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τους ερασιτέχνες φωτογράφους είναι ότι δεν έχουν πάντα λόγο να φωτογραφήσουν , γι'αυτό και οι περισσότεροι καταλήγουν equipment  junkies 

(Terence Donovan)

 

 

Λίγο-πολύ κι εμείς τέτοιοι έχουμε γίνει.

Ο Cartier Bresson και με το τηλέφωνο ...μνημεία θα δημιουργούσε.

 

Φύγαμε τελείως απ' το θέμα, αλλά εδώ χωράνε πολλά.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι σοβαρός ερασιτέχνης έως και επαγγελματίας, θα πας σε DSLR και Mirrorless. Η πίτα που παλιότερα ήταν αποκλειστικά DSLR, πλέον έχει μοιραστεί. Δεν ξέρω ακριβές ποσοστό βέβαια. 

Παλιότερα όταν ήθελες να βγάλεις καλές φωτογραφίες, σου έλεγαν πάρε DSLR. Απο όσους πήραν τελικά DSLR για να βγάλουν καλές φωτογραφίες ελάχιστοι τις χρησιμοποίησαν (λόγω όγκου, χρόνου για ενασχόληση με το άθλημα κλπ). Πλέον αυτοί υπερκαλύπτονται με τα κινητά. Οπότε η πίτα που πριν μοιράσαμε, έγινε τώρα ακόμα πιο μικρή.

Η μείωση είναι δεδομένη. Μετά απο κάποιο σημείο μείωσης, η πώληση ενός προϊόντος γίνεται ζημιογόνος. Πόσο κοντά είμαστε σε αυτό το σημείο όμως...?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ως αδαής gadgetικός ερασιτέχνης χομπίστας φωτογράφος,  δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται "τέλος" των Dslr οι mirrorless.. 

Πλέον τους ίδιους αισθητήρες έχουν και τους ίδιους φακούς μπορούν να πάρουν. Αν βγούνε και ψηφιακά σκόπευτρα με μηδενικό lag και πιο άνετα στο μάτι θα μιλάμε για ταύτιση.

Τα ίδια θα πω και σε μερικά χρόνια αν βγάλουν tablet με τον ίδιο αισθητήρα (όχι σε mp,  δεν είμαι τόσο άδαής) και APS-C υποδοχή.

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, k_dinos είπε

 

Τα ίδια θα πω και σε μερικά χρόνια αν βγάλουν tablet με τον ίδιο αισθητήρα (όχι σε mp,  δεν είμαι τόσο άδαής) και APS-C υποδοχή.

... Και από εργονομία 😋 (no offense) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Εγώ ως αδαής gadgetικός ερασιτέχνης χομπίστας φωτογράφος,  δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θεωρείται "τέλος" των Dslr οι mirrorless.. 

Το θέμα που συζητάμε είναι θεωρητικό. Άλλο οι DSLR, άλλο οι Mirrorless. Αν οι mirrorless αντικαταστήσουν τις DSLR, τότε οι DSLR θα έχουν τελειώσει. Σε κάθε περίπτωση φωτογραφία ως τέχνη, θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xx1100 είπε

... Και από εργονομία 😋 (no offense) 

κάποια πατέντα θα έχουν βγάλει, δεν μπορεί! ένα ταβλετ έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και από την μεγαλύτερη full Frame. μπορεί να έχει στο πίσω μέρος κουμπιά σαν ακορντεόν!! (παω να πατεντάρω την ιδέα)

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το θέμα που συζητάμε είναι θεωρητικό. Άλλο οι DSLR, άλλο οι Mirrorless. Αν οι mirrorless αντικαταστήσουν τις DSLR, τότε οι DSLR θα έχουν τελειώσει. Σε κάθε περίπτωση φωτογραφία ως τέχνη, θα υπάρχει.

τι  να πω, δεν είμαι από τους φανατικούς όπως είπα..

εγώ μόνο το σώμα βλέπω να αλλάζει, και πιο μεγάλες διαφορές θα έβλεπά ανάμεσα σε full frame και Four Thirds 4/3 παρά στο σκόπευτρο αν είναι ψηφιακό ή οπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι και θέμα διαστάσεων . Εμένα , με  μεγαλούτσικα χέρια μου κάθεται καλύτερα μια full frame dslr. Ούτε οι crop μου κάθονται καλά. Μικρές μου πέφτουν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...