Προς το περιεχόμενο

Ubuntu πρόβλημα στην εγκατάσταση.


tt333445

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έχω ένα laptop της hp(HP Pavilion g6-1217sv) με gpu amd radeon hd 6380g ,cpu amd e2-3000 apu with radeon hd graphics και 6 gb ram, προσπάθησα να περάσω τα ubuntu αλλά δεν με βάζει ούτε στην δοκιμαστική έκδοση από το stick-ακι,

στην αρχή βγάζει "do_IRQ : 1.55 No irq handler for vector", μερικές φόρες κολλάει εκεί, άλλες πάλι τρέχει κάτι και κολλάει στο "end kernel panic - not syncing:fatal exeption in interrupt"

να σημειωθεί ότι έχω αλλάξει σκληρό δίσκο ( έβαλα ssd ) και έχω βάλει τον hdd Που είχε σαν 2ο στην θήκη του dvd, πριν από αυτό έτρεχε kali linux κανονικά, δεν θυμάμαι έκδοση αλλά ήταν παλιά,

τώρα έχει windows 10 που τρέχουν κανονικά, αλλά θέλω να βάλω και ubuntu πάνω, όποια βοήθεια θα ήταν χρήσιμη

έχω δοκιμάσει να βάλω το "pci=nomsi,noaer" στο boot αλλά τίποτα πάλι...

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικα να πω οτι θελει τεραστιο ταλεντο να γραψεις 5 γραμμες και να ειναι αλλα γραμματα με λευκο φοντο , αλλα με γκριζα γραμματοσειρα και αλλα με την κανονικη ...θελω ειλικρινα να σε συγχαρω για αυτο το αποτελεσμα :)

Στο θεμα μας τωρα , καποιο θεμα με το bios του μηχανηματος μυριζομαι και ισως ο κερνελ του ubuntu να βρισκει θεματα που δεν μπορει να διαχειριστει...
Ειτε βαζεις "acpi=noirq" , εκει που εβαλες τα αλλα που λες , μπας και προχωρησει η δουλεια..ή δοκιμασε αλλη εκδοση του ubuntu , νεοτερη , ή και αλλη διανομη με νεοτερο κερνελ μπας και...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, ούτε που ξέρω πως έγινε, έχω βάλει τις εκδόσεις :

ubuntu: 18.04 , 19.10
kali linux: 2020.1

mint: 19.3

Και δεν δούλεψε καμία 😆 

σήμερα έκανα και bios update πάλι τζίφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτο που σου πα  με το acpi=noirq, και δοκιμασε κανα manjaro που εχει νεοτερο κερνελ και ετσι για την φαση fedora rawhide που εχει ο,τι πιο τελευταιο απο κερνελ...μονο και μονο για να δεις τι θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tt333445 απενεργοποιήσε το secure boot απο το bios και μετακίνησε και το live usb στο boot manager να είναι top.

Επίσης ναι, κάνε ενα manjaro να σωθείς.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...