Προς το περιεχόμενο

Χώρος Partition στο δίσκο


Lost_Horizon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω έναν δίσκο SSD 225GB και πρίν λίγες μέρες δοκίμασα να βάλω για πρώτη φορά Linux (Μint) dual boot με Windows. Έφτιαξα από πριν 3 partitions για το Linux, ένα 10GB για το root, ένα 13GB για το home και 2GB για εικονική. Ωστόσο με το που εγκατέστησα 3 εφαρμογές βλέπω οτι το root μηδένισε και δεν είχα καθόλου χώρο για το οτιδήποτε χωρίς να βάλω σχεδόν τίποτα! Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, πόσο χώρο απ'τον δίσκο μου θα ήταν καλό να δώσω στο root, πόσο στο home και πόσο να αφήσω για Windows? Υπόψιν θέλω να δουλεύω και στα δύο λειτουργικά συστήματα (για διαφορετικούς λόγους - με διαφορετικά προγράμματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα σημερινα δεδομενα, γνωμη μου , για dual boot 225gb ειναι μικρος ο δισκος, για μενα χωρισε τον στη μεση και κανε ενιαια εγκατασταση /root  με swap file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κοψεις πολλα partitions για το λινουξ.Το τι θα κοψεις βεβαια εχει να κανει και με το τι εχεις σκοπο να βαλεις...Εγω στην θεση σου θα εκανα τα εξης :

Θα εδινα 50-60γιγα στο λινουξ.Περισσοτερα (πχ 100γιγα) αν ειχα σκοπο να περασω μεγαλες εφαρμογες/παιχνιδια.Μιας και εισαι νεουδι στον χωρο :) αφηνεις αυτα τα 50-60γιγα σε ενα partition.
Δεν χρειαζεται να κοψεις ουτε για swap , ουτε για το /home. Κανεις εγκατασταση και μετα ακολουθας τις οδηγιες εδω , για να φτιαξεις swap file.

Συνοπτικα για να μην μπλεχτεις οι εντολες ειναι (για 4γιγα swap file) : 
 

sudo fallocate -l 4G /swapfile
sudo chmod 600 /swapfile
sudo mkswap /swapfile
sudo swapon /swapfile

μετα ανοιγεις το /etc/fstab ως root , δηλ :
 

sudo nano /etc/fstab

γραφεις τα (στο τελος του αρχειου προφανως) :
 

/swapfile none swap defaults 0 0

ctrl-x , yes , enter 
και εισαι ετοιμος... 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να κανω λες ενα partition 60GB απο πριν? Και στην εγκατασταση τι θα επιλεξω εκει που ζηταει διαφορα σχετικα με τον δισκο και το που θα γινει εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Lost_Horizon είπε

Αρα να κανω λες ενα partition 60GB απο πριν? Και στην εγκατασταση τι θα επιλεξω εκει που ζηταει διαφορα σχετικα με τον δισκο και το που θα γινει εγκατασταση?

Το φτιαχνεις απο πριν , και στην εγκατασταση , πας στο manual partitioning (ή οπως το λεει) και επιλεγεις το partition αυτο για το βασικο partition (root partition) ...απο κει και περα προσοχη με τον bootloader και ο θεος μαζι σου :)
Εγω προσωπικα αποφευγω dual boots και μαλακιες γιατι ολο και κατι θα παει στραβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lost_Horizon είπε

Αρα να κανω λες ενα partition 60GB απο πριν? Και στην εγκατασταση τι θα επιλεξω εκει που ζηταει διαφορα σχετικα με τον δισκο και το που θα γινει εγκατασταση?

Αν επιλέξεις manual partitioning, θα εμφανιστούν όλοι οι διαθέσιμοι δίσκοι και διαμερίσματα. Θα επιλέξεις αυτό που έφτιαξες και στο "χρηση ως"(έτσι νομίζω αναφέρεται), θα επιλέξεις από τη λίστα το "/". Υπάρχει και ένα checkbox για να γίνει format στο διαμέρισμα, αλλά νόμιζω ότι για το root διαμέρισμα γίνεται έτσι κι αλλιώς το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...