Προς το περιεχόμενο

OpenSuse Wifi


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάω να κάνω εγκατάσταση τα OpenSuse, έχω ένα wireless adapter USB και όταν φτάνω στο network κομμάτι της εγκατάστασης μου ζητάει μάσκα υποδικτύου, maximum transfer unit, IP κτλ. Μα είναι δυνατόν; :P Υπάρχει τρόπος να βγάλει την λίστα με τα wifi όπως όλα τα λειτουργικά του κόσμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε VM εχω openSUSE , και το εβαλα πριν καιρο οποτε δεν θυμαμαι την εγκατασταση...δεν εχει επιλογη να τα παρει ολα αυτοματα με dhcp ? Δεν νομιζω να μην εχει.
Στις εγκαταστασεις καλο ειναι να παιζουμε κυριως με ethernet για να μην εχουμε γενικοτερα θεματα δικτυου , θεματα δεν αναγνωριζει την wifi και αλλα τετοια.

Αν βαζεις opensuse σε οικιακο υπολογιστη , απεφυγε το , ειναι κυριως business/server-oriented διανομη...τοσες αλλες υπαρχουν...μην κολλας με αυτην :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τα έχω σε VM αλλά θέλω να τα βάλω κανονικά. Σκέφτηκα για άλλη διανομή αλλά τα OpenSuse έχουν κάποια πράγματα που χρειάζομαι. Για Ethernet δεν γίνεται λόγω απόστασης από το router. Πάντως είναι πολύ περίεργο. Σε όλες τις άλλες διανομές σου έχει απλά την λίστα με τα wifi, συνδέεται και τέλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Και εγώ τα έχω σε VM αλλά θέλω να τα βάλω κανονικά. Σκέφτηκα για άλλη διανομή αλλά τα OpenSuse έχουν κάποια πράγματα που χρειάζομαι. Για Ethernet δεν γίνεται λόγω απόστασης από το router. Πάντως είναι πολύ περίεργο. Σε όλες τις άλλες διανομές σου έχει απλά την λίστα με τα wifi, συνδέεται και τέλος..

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που έχει το opensuse και δεν υπάρχει αλλού αλλά:

Μπορείς να βάλεις το πολύ φιλικό gecko Linux που βασίζεται σε open suse.

Επίσης μπορείς να δεις αν υπάρχουν αυτά που θες στο ταιράστιο arch user repository ( που μάλλον υπάρχουν) και να πας σε διανομή βασισμένη στο arch. Ας πούμε το Manjaro που είναι πιο βατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gecko linux  , ειναι απλα μια προσπαθεια καποιων να φτιαξουν μια opensuse-based διανομη ...παιζοντας στην ουσια με το build service που ειχε (εχει ακομα?δεν εχω τσεκαρει) η διανομη.
Ειχα ασχοληθει καποιο φεγγαρι και εγω με αυτο...αλλα θελει πολυ ψαξιμο για να βγαλεις σωστη διανομη...και την καλυτερη δουλεια εχουν κανει αυτοι εκει στο gecko linux.

Aλλα απο ο,τι βλεπω ειναι τραγικα πισω σε ενημερωσεις..οποτε αν θελει ο φιλος να μεινει σε opensuse-based διανομη..ας μεινει στο ιδιο το opensuse.
Ακομα δεν μας εχει πει τι ειναι αυτο που εχει παραπανω το opensuse απο τις αλλες διανομες...οποτε και δεν μπορουμε να κατευθυνουμε αναλογα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...