Προς το περιεχόμενο

CANON MF-416 για ΠΕΤΑΜΑ 2 μήνες μετα την λήξη της εγγύησης.


@Touristas@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο εν λόγω εκτυπωτής αγοράστηκε για επαγγελματική χρήση ιούλιο 2018 και απεβίωσε οκτώμβριο 2019. Λόγω της  εποχικότητας της επιχείρησης λειτούργησε 9 μήνες συνολικά.

Η διάγνωση του επίσημου σέρβις ήταν καμμένη πλακέτα. Η πρώτη απάντηση ήταν η εξής: 

''Δυστυχώς η main controller που αναφέρατε δεν είναι διαθέσιμη και το κόστος αγοράς της είναι απαγορευτικό. Θα πρέπει να προχωρήσετε σε απόσυρση-αντικατάσταση της μηχανής"

Σε ερώτηση μου πόσο είναι αυτο το κόστος και γιατι να το πετάξω πανω στο χρόνο??

''Το κόστος επισκευής  FM1_885_000_main pcb ειδική τιμή 481,57€ +φπα=597.15€'' !!!!!!!

Το κόστος αγοράς του εκτυπωτή ήταν και είναι κοντα στα 500 €. Στην αρχή σκέφτηκα, έλα πλάκα σου κάνουν, μετα θεώρησα οτι για 2 μόνο μηνες μετά τη λήξη του 1 χρόνου εγγύηση που έδινε δεν θα με έκαναν να τον ρίξω στον κάδο ανακύκλωσης. Και δεδομένου οτι η επιχείρηση είναι εποχιακή, με 9 μήνες συνολικής λειτουργίας του μηχανήματος, με μέτριο προς μικρό όγκο εκτυπώσεων την έχω σίγουρη την δωρεάν επισκευή μόνο και μόνο γιατι πίστευα οτι η Canon είναι όνομα και σέβεται τον πελάτη της. 

Τελικα το σέρβις ήταν αμείλικτο...ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ

Η παραπάνω εμπειρία μου δημιουργεί τα εξής ερωτήματα. Πόσο αξιόπιστο τελικά ήταν το συγκεκριμένο μηχανημα? Τι λύσεις δίνει το σέρβις της CANON στις βλάβες? 

Δεν γνωρίζω τι κάνουν οι άλλες εταιρείες και αν είναι γενική πολιτική αλλα με την  εν λογω εταιρεία μετα το χρόνο της εγγύησης παίζεις ρώσικη ρουλέτα. Ποτέ ξανα.

Επεξ/σία από @Touristas@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως  να το τσεκαρεις οτι εχει 2 χρονια εγγυηση ; διοτι σε πολλους εχει τυχει αυτο ειδικα σε λαπτοπ εχω διαβασει πολλα περιστατικα  οπου με λιγο κυνήγι  δεχτηκαν την 2ετη  ευρωπαικη  εγγυηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...