Προς το περιεχόμενο

Τελος των DSLR?


mmikesk8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Μόλις χτες θα ήθελα 5 μπαταρίες, αν είχα την EM1. 😂

Είναι, πιστεύω, το μεγαλύτερο "αγκάθι" των mirrorless.

Σίγουρα δεν αμφισβητώ το για κάποιους θα είναι πρόβλημα , εμένα να σου πώ την αλήθεια δεν ενοχλεί , μιάς και της 2 extra μπαταρίες που έχω πάρει πολύ σπάνια της έχω χρειαστεί, αλλά βέβαια αν φωτογράφιζα γάμους αποκλειστικά με την Em1 φαντάζομαι πως θα με είχε κουράσει το θέμα μπαταρία, είναι αγκάθι που θα βελτιωθεί με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/2/2020 στις 12:23 ΠΜ, drelos2 είπε

Σίγουρα δεν αμφισβητώ το για κάποιους θα είναι πρόβλημα , εμένα να σου πώ την αλήθεια δεν ενοχλεί , μιάς και της 2 extra μπαταρίες που έχω πάρει πολύ σπάνια της έχω χρειαστεί, αλλά βέβαια αν φωτογράφιζα γάμους αποκλειστικά με την Em1 φαντάζομαι πως θα με είχε κουράσει το θέμα μπαταρία, είναι αγκάθι που θα βελτιωθεί με τον καιρό.

Δεν θα βελτιωθεί ποτέ, σε σχέση με τις dslr. Είναι θέμα αρχής λειτουργίας, η dslr απλά δεν χρησιμοποιεί ενέργεια για όση ώρα παρακολουθείς το θέμα σου ή καδράρεις, ενώ η ακάθρεπτη χρησιμοποιεί συνέχεια. Δεν υπάρχει λύση στο θέμα αυτό.

Αν μου απαντήσεις ότι θα βελτιωθούν οι μπαταρίες, αυτό ξέρεις θα ισχύσει και για τις dslr.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Δεν θα βελτιωθεί ποτέ, σε σχέση με τις dslr. Είναι θέμα αρχής λειτουργίας, η dslr απλά δεν χρησιμοποιεί ενέργεια για όση ώρα παρακολουθείς το θέμα σου ή καδράρεις, ενώ η ακάθρεπτη χρησιμοποιεί συνέχεια. Δεν υπάρχει λύση στο θέμα αυτό.

Αν μου απαντήσεις ότι θα βελτιωθούν οι μπαταρίες, αυτό ξέρεις θα ισχύσει και για τις dslr.

Αντίστοιχα δεν θα βελτιωθεί ποτέ στην ταχύτητα τον frames και του focus οι dslr, (τουλάχιστον να φτάσει το επίπεδο των mirrorless) όσο χρειάζεται να ανέβει και να κατέβει ο καθρέπτης σε κάθε frame που περνεις, μπαταρία μπορεί να καταλωνει περισσότερη αλλά όχι χωρίς λόγο έχει ένα frame με focus points από άκρη σε άκρη, και live preview της φώτο στο Evf, εγώ προσωπικά συμβιβάζομαι με την διάρκεια της μπαταρίας όσο κερδίζω σε άλλα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drelos2 είπε

Αντίστοιχα δεν θα βελτιωθεί ποτέ στην ταχύτητα τον frames και του focus οι dslr, (τουλάχιστον να φτάσει το επίπεδο των mirrorless) όσο χρειάζεται να ανέβει και να κατέβει ο καθρέπτης σε κάθε frame που περνεις, μπαταρία μπορεί να καταλωνει περισσότερη αλλά όχι χωρίς λόγο έχει ένα frame με focus points από άκρη σε άκρη, και live preview της φώτο στο Evf, εγώ προσωπικά συμβιβάζομαι με την διάρκεια της μπαταρίας όσο κερδίζω σε άλλα πράγματα. 

Το ενδιαφέρον είναι ότι -θεωρητικά- όσα λες ότι δε μπορούν να γίνουν σε μία DSLR, μπορούν να γίνουν. Τι εμποδίζει μία DSLR να "σηκώσει" σταθερά τον καθρέπτη και να παίξει σαν mirrorless; Η τεχνολογία προχωράει. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα δούμε "υβρίδιο" DSLR-mirrorless που να έχει οπτικό σκόπευτρο με ενσωματωμένο EVF (και να συνδυάζει τα πλεονεκτήματα και των δύο... "ειδών").

Στην παρούσα φάση βέβεια, κάθε "είδος" έχει τα (+) και τα (-) του, οπότε ο καθένας θα πρέπει να διαλέξει με βάση τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Το ενδιαφέρον είναι ότι -θεωρητικά- όσα λες ότι δε μπορούν να γίνουν σε μία DSLR, μπορούν να γίνουν. Τι εμποδίζει μία DSLR να "σηκώσει" σταθερά τον καθρέπτη και να παίξει σαν mirrorless; Η τεχνολογία προχωράει. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα δούμε "υβρίδιο" DSLR-mirrorless που να έχει οπτικό σκόπευτρο με ενσωματωμένο EVF (και να συνδυάζει τα πλεονεκτήματα και των δύο... "ειδών").

Στην παρούσα φάση βέβεια, κάθε "είδος" έχει τα (+) και τα (-) του, οπότε ο καθένας θα πρέπει να διαλέξει με βάση τις ανάγκες του.

Μα δεν διαφωνώ και οι mirroless δεν έχουν μόνο θετικά, αλλά για της dslr που  λες ποιος ο λόγος να έχεις σηκωμένο τον καθρέπτη και να ακυρώνεις το OVF που πόλοι dslr users θεωρούν πλεονέκτημα σε σχέση με της mirroless, εγώ πιστεύω ότι θα δούμε mirroless με evf +OVF απο πολλές εταιρίες αν βέβαια το ζητάει και το κοινό γιατί μέχρι στιγμής οι περισσότεροι που έχουν κάνει την μετάβαση έχουν με βολευτεί με το evf. Η μεγάλες διαφορές είναι κυρίως στην κατηγορία σπορ action υπερ της mirroless που χρειάζεται καλό af/c-af για τα υπόλοιπα ήδη φωτογραφίας μια χαρά είναι και τα 2 συστήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και εγώ δεν είπα ότι οι ακάθρεπτες δεν έχουν κάποιο πλεονέκτημα, έχουν, αλλά έχουν και αρνητικά όπως λες. Άρα οι dslr καλά κρατούν, για ποιο τέλος μιλάτε;

Θα υπάρχουν και τα δυό συστήματα και ό,τι θέλει διαλέγει ο καθένας. Προσωπικά διαλέγω dslr διότι προτιμώ τα πολλά συγκεκριμένα πλεονεκτήματά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Μα και εγώ δεν είπα ότι οι ακάθρεπτες δεν έχουν κάποιο πλεονέκτημα, έχουν, αλλά έχουν και αρνητικά όπως λες. Άρα οι dslr καλά κρατούν, για ποιο τέλος μιλάτε;

Θα υπάρχουν και τα δυό συστήματα και ό,τι θέλει διαλέγει ο καθένας. Προσωπικά διαλέγω dslr διότι προτιμώ τα πολλά συγκεκριμένα πλεονεκτήματά της.

Και τα δύο συστήματα δεν βλέπω πως μπορεί να υπάρξουν σε βάθος χρόνου, στο μεταβατικό στάδιο το καταλαβαίνω απο dslr σε mirroless που κάνουν η nikon canon , αλλά τα κινητά έχουν συρρικνώσει τρομακτικά την αγορά φωτογραφικών μηχανών που είναι πολύ επικίνδυνο για μιά εταιρία να συντηρεί 2 συστήματα, όπως και η fuji πιστεύω στο μέλλον θα αναγκαστεί να διαλέξει ανάμεσα σε aps-c και med.format. Οπότε πώς μπορούν να συνυπάρξουν dslr και mirroless όταν η δεύτερη θα είναι ποιό ελαφριά , θα έχει καλύτερο focus, 0 blackout απο frame σε frame, καλλύτερο tracking, σταθεροποίηση στον αισθητήρα που μόνο η pentax έχει αυτήν την στιγμή στην dslr μεριά. Οπότε μόλις nikon/canon  βγάλουν της mirroless D6 - 1dx 3 αντίστοιχα εσυ πιστεύεις πως οι φωτογράφοι θα αγοράσουν την mirroless D6 - 1DX III η την dslr για να έχουν ενα καθρέπτη που θα πρέπει να είναι σηκωμένος για να φτάσει σε απόδοση την αντίστοιχες mirroless της εταιρίας, και να μπορούν να φωτογραφίζουν μόνο μέσω liveview για μέγιστη απόδοση χάνοντας όλη τηην χρειστικότητα του σκόπευτρου , και όλα αυτά να κάτσει να τα κάνει η canon/nikon γιατί? για την καλύτερη μπαταρία η για το καλύτερο κράτημα ? 

Λές και δεν μπορούν να φτιάξουν καλύτερες μπαταρίες η να φτιάξουν μεγαλύτερα και ποιό στιβαρά σώματα για να ικανοποιήσουν και τους παραπονεμένους της dslr δίνοντας τους όμως πρακτικά πλεονεκτήματα.

Επεξ/σία από drelos2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H νέα 1DX της Canon νομίζω είναι το 1ο πραγματικό υβρίδιο DSLR και Mirrorless. 

Υπήρχε ένα άρθρο στο dpreview για σενάρια όπου οι Mirrorless δεν μπορούσαν να αποδώσουν καλά. Ήταν πραγματικά μια δυο εξειδικευμένες περιπτώσεις και μόνο. 
Αν το βρω θα ποστάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκε η νέα medium format DSLR της Leica S3 στα 64 mpixels. Και με αυτή την κάμερα, αν δε μου διαφεύγει κάτι, έχω μετρήσει συνολικά 7 ανακοινώσεις DSLR τον τελευταίο χρόνο: Canon 250D, 90D, 1DX m3, 850D, Nikon D6, D780, Leica S3.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Νέα, επίσημη ανακοίνωση ανάπτυξης DSLR από την Ricoh για APS-C μοντέλο Pentax.

http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/event/2020/cp_ref/?utm_source=rim_top_4bnrs_e&utm_medium=banner&utm_campaign=cp_ref_e

Κι εδώ:

https://pentaxrumors.com/2020/05/15/the-upcoming-flagship-pentax-aps-c-dslr-camera-will-have-a-special-new-optical-viewfinder-improved-af-and-a-battery-grip/

Νέου τύπου σκόπευτρο, το πρώτο με magnification ratio x1,05 από όσο γνωρίζω.

Ανανεώθηκε επίσης το roadmap φακών:

https://pentaxrumors.com/2020/05/15/updated-pentax-k-mount-lens-roadmap-may-2020/

Μα, κι αυτές οι εταιρίες, δε διαβάζουν τις προβλέψεις των χρηστών του insomnia που έλεγαν πριν από ένα χρόνο ότι θα βγουν το πολύ κανένα δύο σώματα ακόμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2020 στις 7:10 ΠΜ, nickolas είπε

Υπήρχε ένα άρθρο στο dpreview για σενάρια όπου οι Mirrorless δεν μπορούσαν να αποδώσουν καλά. Ήταν πραγματικά μια δυο εξειδικευμένες περιπτώσεις και μόνο. 
Αν το βρω θα ποστάρω. 

Το εν λόγω άρθρο https://www.dpreview.com/articles/0349022850/the-essential-pro-feature-that-no-mirrorless-camera-offers

Nομίζω μικρό "ψέγμα". Αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνει η Α9 σε χαμηλό φως και χαμηλής αντίθεσης θέμα (νυφικό σε χαμηλό φωτισμό και κίνηση).

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς να πρέπει να "υπερασπιστεί" τις DSLR. Είχαν την θέση τους αλλά πλέον με το να μπορούμε να έχουμε τον αισθητήρα συνέχεια ανοιχτό να γράφει νομίζω κλείνουν τον κύκλο ζωής τους. Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2020 στις 11:46 ΠΜ, nickolas είπε

Το εν λόγω άρθρο https://www.dpreview.com/articles/0349022850/the-essential-pro-feature-that-no-mirrorless-camera-offers

Nομίζω μικρό "ψέγμα". Αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνει η Α9 σε χαμηλό φως και χαμηλής αντίθεσης θέμα (νυφικό σε χαμηλό φωτισμό και κίνηση).

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς να πρέπει να "υπερασπιστεί" τις DSLR. Είχαν την θέση τους αλλά πλέον με το να μπορούμε να έχουμε τον αισθητήρα συνέχεια ανοιχτό να γράφει νομίζω κλείνουν τον κύκλο ζωής τους. Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό.

....... προσωπικά δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί πρέπει να υπερασπίζεται κανείς τις DSLR ........ που ξέρεις , γίνονται και θαύματα ........ ίσως καταλάβεις τελικά ......... μπορεί και σε δούμε να φορτώνεις φιλμ σε καμιά Lubitel 166 ........ έλα , χαλάρωσε ....... μην τρομάζεις ........ αστεία το είπα ......... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 11:46 ΠΜ, nickolas είπε

Είχαν την θέση τους αλλά πλέον με το να μπορούμε να έχουμε τον αισθητήρα συνέχεια ανοιχτό να γράφει νομίζω κλείνουν τον κύκλο ζωής τους. Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό

Μα το ζήτημα είναι να μην έχεις τον αισθητήρα ανοιχτό να γράφει συνεχώς παρόλο που η μηχανή είναι ανοιχτή για να έχεις μεγάλη διάρκεια ζωής της μπαταρίας και αποφυγή υπερθέρμανσης.

Έπειτα το start up στις DSLR είναι ακαριαίο. Με το που ανοίγεις τη μηχανή, κλικάρεις. Πολύ σημαντικό όταν το περιβάλλον στο οποίο φωτογραφίζεις μεταβάλλεται συνεχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εδώ, μια σελίδα – ανακοίνωση της Pentax σχετικά με τη γενικότερη φιλοσοφία και στρατηγική της για το μέλλον των DSLR, ένα μέλλον στο οποίο δεσμεύεται σε μια εποχή γενικότερα δύσκολη για τη φωτογραφική αγορά:

http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/brand/pentax/vision/

Η ανακοίνωση όπως τη βρήκα και στα ελληνικά:

https://www.pttl.gr/pentax-believes-in-the-future-of-slr-photography/

Οι ανακοινώσεις από μόνες τους βέβαια δεν τα λένε όλα, όπως μας λέει η πρόσφατη εμπειρία με την Olympus. H οποία παραδόξως μετά την ανακοίνωση επικείμενης συμφωνίας με την JIP, όχι μόνο ανακοινώνει ότι είναι σχεδόν έτοιμος ο φακός 100-400mm αλλά διαρρέει και τα τεχνικά χαρακτηριστικά επερχόμενης κάμερας, της νέας Olympus OM-D M10 mark4. Λένε πάντως αρκετά.

Παρεμπιπτόνως εδώ η σχετική πληροφορία σχετικά με τη νέα Olympus:

https://www.43rumors.com/ft5-this-is-the-full-olympus-e-m10iv-spec-sheet/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...