Προς το περιεχόμενο

Τελος των DSLR?


mmikesk8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 13/2/2020 στις 9:01 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Τη θυμόμαστε την βαρυσήμαντη πρόβλεψη του χρήστη Ashdalande?

Παραθέτω εδώ:

"ΟΛΕΣ (εκτος την Pentax) και το ξανατονιζω ολες! οι εταιριες εχουν πλεον κανει μεταβαση σε mirrorless. Kαι αν βγαλουν κανα 2 ακομα σωματα (που αμφιβαλλω!) θα τα βγαλουν για να μην τους κραξουν οι τωρινοι χρηστες dslr."

Και τι συνέβη από τότε; Μόνο η Canon έχει παρουσιάσει 3 DSLR (σήμερα ανακοινώθηκε η Canon 850D), η Nikon μόλις χτες ανακοίνωσε την D6, ενώ η Pentax ετοιμάζει νέο μοντέλο του οποίου ήδη έχουν διαρρεύσει φωτογραφίες. Λίγο δε, πριν την τοποθέτηση του Ashdalande είχε ανακοινωθεί η Canon 250D.

Εγώ πιστεύω τον παρεξήγησες, είδα το πόστ που έγραψε ίσως να ήταν λίγο υπερβολικός σε αυτά που έλεγε, αλλά δεν ειναι αλήθεια οτι εκεί θα οδηγηθούν οι φωτογραφικές μηχανές αργά η γρήγορα ? Όταν η sony παίρνει κομμάτι της πίτας που είχαν οι 2 μεγάλοι (canon-nikon) μέχρι τώρα είναι λογικό να θέλουν και αυτοί να πάνε σε mirroless, και αν είχαν την γκάμα φακών που έχουν  στα dslr συστήματα τους ίσως να είχαν ήδη εγκαταλείψει τα dslr δυστήματα τους ,τώρα θα μου πείς γιατί τότε βγάζουν dslr μέχρι και σήμερα αφου θα εγκαταλείψουν το σύστημα αργότερα? Πρώτον γιατί κάποιος πρέπει να πληρώσει το R&D για την μετάβαση σε ένα σύστημα και την ανάπτυξη καινούργιων φακών γι αυτό , δεύτερον γιατί όταν θα είναι έτοιμο το mirroless σύστημα πρέπει να υπάρχει ακόμα κοινό στην κάθε εταιρία που την ακολουθεί ώστε να κάνει την μετάβαση στο καινούργιο , και ακόμα ίσως να κάνουμε λάθος όσοι λέμε ότι κάποια στιγμή δεν θα βγαίνουν dslr και απλά να βγαίνουν λιγότερες λόγω της μεγάλης γκάμας φακών.

Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές ο χρόνος θα δείξει. Σε κάθε περίπτωση όλοι ξέρουμε οτι ακόμα και να σταματήσουν να βγάζουν dslr οποιοσδήποτε έχει θα μπορεί ακόμη να της χρησιμοποιεί και να παίρνει φωτογραφίες που αυτό είναι και το νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Εγώ πιστεύω τον παρεξήγησες, είδα το πόστ που έγραψε ίσως να ήταν λίγο υπερβολικός σε αυτά που έλεγε, αλλά δεν ειναι αλήθεια οτι εκεί θα οδηγηθούν οι φωτογραφικές μηχανές αργά η γρήγορα ? Όταν η sony παίρνει κομμάτι της πίτας που είχαν οι 2 μεγάλοι (canon-nikon) μέχρι τώρα είναι λογικό να θέλουν και αυτοί να πάνε σε mirroless, και αν είχαν την γκάμα φακών που έχουν  στα dslr συστήματα τους ίσως να είχαν ήδη εγκαταλείψει τα dslr δυστήματα τους ,τώρα θα μου πείς γιατί τότε βγάζουν dslr μέχρι και σήμερα αφου θα εγκαταλείψουν το σύστημα αργότερα? Πρώτον γιατί κάποιος πρέπει να πληρώσει το R&D για την μετάβαση σε ένα σύστημα και την ανάπτυξη καινούργιων φακών γι αυτό , δεύτερον γιατί όταν θα είναι έτοιμο το mirroless σύστημα πρέπει να υπάρχει ακόμα κοινό στην κάθε εταιρία που την ακολουθεί ώστε να κάνει την μετάβαση στο καινούργιο , και ακόμα ίσως να κάνουμε λάθος όσοι λέμε ότι κάποια στιγμή δεν θα βγαίνουν dslr και απλά να βγαίνουν λιγότερες λόγω της μεγάλης γκάμας φακών.

Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πολλές ο χρόνος θα δείξει. Σε κάθε περίπτωση όλοι ξέρουμε οτι ακόμα και να σταματήσουν να βγάζουν dslr οποιοσδήποτε έχει θα μπορεί ακόμη να της χρησιμοποιεί και να παίρνει φωτογραφίες που αυτό είναι και το νόημα.

     Φυσικά ο χρόνος θα δείξει και θα συνεχίσει να δείχνει , από την άλλη πιστεύω πως κανείς από μας δεν πολυσκοτιζεται αν η κατασκευή που ακούει στο όνομα DSLR αντικατασταθεί μελλοντικά από κάτι νεότερης μορφής , τεχνολογίας κλπ . Εννοείται πως κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να συνεχίσει να λειτουργεί , να βγάζει φωτογραφίες δλδ , με κατασκευές παλαιότερης μορφής , όπως ακόμη και σήμερα αρκετός κόσμος συνεχίζει να τραβάει και με φίλμ , μέσα κι' εγώ , παρόλες τις αντιξοότητες . Μάλιστα έχει ένα ωραίο τελευταίο άρθρο στο casualphotofile.com με τίτλο " We should all be  shooting dorky AF SLR's and here's why " .

   Η ουσία του ζητήματος παραμένει να βγάζει κανείς φωτογραφίες και όχι να αναλώνεται σε στεγνές αναλύσεις , συγκρίσεις και παράθεση τεχνικών στοιχείων σε μια άσκοπη ως ένα βαθμό , αναζήτησης του καλύτερου , το οποίο θα αντικατασταθεί σύντομα από την παρουσίαση κάποιου νεότερου καλύτερου κλπ κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Εγώ πιστεύω τον παρεξήγησες, είδα το πόστ που έγραψε ίσως να ήταν λίγο υπερβολικός σε αυτά που έλεγε, αλλά δεν ειναι αλήθεια οτι εκεί θα οδηγηθούν οι φωτογραφικές μηχανές αργά η γρήγορα ?

Πιθανόν. Ή μπορεί αμφότερες οι ILC να εξαλειφθούν από την ανάπτυξη των κινητών. Βέβαια υπάρχουν σοβαρά ζητήματα που πρέπει να λυθούν από τις mirrorless:

Start-up time.

Διάρκεια μπαταρίας. Είναι δυνατόν μια entry level Nikon D3500 να έχει CIPA rating 1550 shots και η Fujifilm GFX100 των 11.000 ευρώ με δεύτερο grip-μπαταρία να έχει 800; Και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε ότι η τελευταία τεσταρίστηκε χωρίς φλας. Για να μην αναφέρουμε κάμερες όπως η Nikon D5 που έχει 3780 shots...

Οπτικό σκόπευτρο. Κάποιοι θέλουν να βρίσκονται μέσα στη σκηνή. Άσε που το ηλεκτρονικό είναι πιο αργό.

Εργονομία. Είναι βέβαιο ότι πολλές mirrorless έχουν εξαιρετική εργονομία. Αλλά για να το πετύχουν αυτό, μεταμορφώθηκαν σε ... DSLR. Συχνά με μεγαλύτερο βάρος από τις DSLR.

Ένας άλλος δρόμος που θα μπορούσε να ακολουθηθεί είναι αυτός της υβριδικής τεχνολογίας, όπως είδαμε στην Fujifilm X-Pro3 με το υβριδικό σκόπευτρο.

Σε κάθε περίπτωση, το ζητούμενο για τον τελικό χρήστη είναι να έχει επιλογές. Αν με ρωτάς προσωπικά, μου αρέσουν περισσότερο οι mirrorless. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι μπορεί να γίνουν πολύ μικρές, αδιάφορο για μένα αν θυσιάζεται η εργονομία. Δε τις θέλω για κάθε είδος φωτογραφίας αλλά κυρίως για ταξιδιωτική. Επίσης έχουν και ευκολίες όπως το focus peaking (το έχουν όμως και κάποιες DSLR αυτό: Pentax). Αλλά τελικά τη δουλειά όλο με DSLR την κάνω.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Πιθανόν. Ή μπορεί αμφότερες οι ILC να εξαλειφθούν από την ανάπτυξη των κινητών. Βέβαια υπάρχουν σοβαρά ζητήματα που πρέπει να λυθούν από τις mirrorless:

Start-up time.

Διάρκεια μπαταρίας. Είναι δυνατόν μια entry level Nikon D3500 να έχει CIPA rating 1550 shots και η Fujifilm GFX100 των 11.000 ευρώ με δεύτερο grip-μπαταρία να έχει 800; Και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε ότι η τελευταία τεσταρίστηκε χωρίς φλας. Για να μην αναφέρουμε κάμερες όπως η Nikon D5 που έχει 3780 shots...

Οπτικό σκόπευτρο. Κάποιοι θέλουν να βρίσκονται μέσα στη σκηνή. Άσε που το ηλεκτρονικό είναι πιο αργό.

Εργονομία. Είναι βέβαιο ότι πολλές mirrorless έχουν εξαιρετική εργονομία. Αλλά για να το πετύχουν αυτό, μεταμορφώθηκαν σε ... DSLR. Συχνά με μεγαλύτερο βάρος από τις DSLR.

Ένας άλλος δρόμος που θα μπορούσε να ακολουθηθεί είναι αυτός της υβριδικής τεχνολογίας, όπως είδαμε στην Fujifilm X-Pro3 με το υβριδικό σκόπευτρο.

Σε κάθε περίπτωση, το ζητούμενο για τον τελικό χρήστη είναι να έχει επιλογές. Αν με ρωτάς προσωπικά, μου αρέσουν περισσότερο οι mirrorless. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι μπορεί να γίνουν πολύ μικρές, αδιάφορο για μένα αν θυσιάζεται η εργονομία. Δε τις θέλω για κάθε είδος φωτογραφίας αλλά κυρίως για ταξιδιωτική. Επίσης έχουν και ευκολίες όπως το focus peaking (το έχουν όμως και κάποιες DSLR αυτό: Pentax). Αλλά τελικά τη δουλειά όλο με DSLR την κάνω.

Ποιός ξέρει τα κινητά έτσι κι αλλιώς έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στης φωτογραφικές εταιρίες.

Δεν έχω δοκιμάσει οτι mirroless κυκλοφορεί στην αγορά για να ξέρω για της υπόλοιπες, είχα την olympus Em10MarkII  σαν πρώτη mirroless και πλέον έχω την Em1Mark II

η οποία βγάζει 440shots/charge η αλήθεια είναι οτι στον 1,5 χρόνο που δουλέυω την μηχανή δεν έχει τύχη να φύγω απο το σπίτι να φωτογραφίσω και να μου τελειώσει η μπαταρία, αν και έχω πάρει ακόμα 2 για της φορές που πάω βουνό/θάλασσα με σκηνή και ξέρω οτι θα φωτογραφίσω, μόνο όταν φωτογραφίζω startrails έχω χρησιμοποιήσει το grip της μηχανής για έξτρα ενέργεια και την έχω χρησιμοποιήσει σε events Και εκδηλώσεις που φωτογράφιζα αρκετές ώρες.

Τώρα στην εργονομία στην εργονομία δεν μου έχει λείψει κάτι ίσως μόνο ένα focus joystick που έβαλαν στην νέα έκδοση, πάντως απο φίλους που έχουν την nikon z6 μου είπαν τα καλύτερα για την εργονομία της για άλλα brands δεν έχω άποψη ούτε απο 3ο, για βάρος πάλι δεν μπορώ να πώ μιάς και είναι crop ο sensor και διατηρεί το σώμα δεν ποιό ελαφριά επίπεδα. Τώρα αν συγκρίνεις για παράδειγμα την nikon Z7 με την D850 έχουν διαφορά στο βάρος 300 γραμμάρια υπέρ της z7 

 Για το σκόπευτρο που λές ίσως και να πάει προς το υβριδικό εάν οι καταναλωτές πιέσουν της εταιρίες, στην δική μου πάντως μου δίνει την επιλογή για OVF simulation.

Συμφωνούμε το πάν είναι να υπάρχουν επιλογές για ότι βολεύει τον καθένα, και εμένα μου αρέσουν περισσότερο (προφανώς μιάς και επέλεξα mirroless) γιατί έχουν πράγματα που με βοηθάνε πολύ στο να πάρω καλύτερες φωτογραφίες. 

Το focus peaking όντως είναι πολύ καλό και μακάρι να το έδιναν και στην επόμενες dslr που θα βγάλουν θα βοηθήσει αρκετούς χρήστες , εγω ξέρω πολλά άτομα με mirroless που βάζουν vintage φακούς επάνω και κάνουν δουλειά έτσι.

Είναι και αναλόγως τι δουλειά κάνεις , τι φωτογραφίζεις εάν επιτρέπεται ?

 

Επεξ/σία από drelos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Πιθανόν. Ή μπορεί αμφότερες οι ILC να εξαλειφθούν από την ανάπτυξη των κινητών. Βέβαια υπάρχουν σοβαρά ζητήματα που πρέπει να λυθούν από τις mirrorless:

Start-up time.

Διάρκεια μπαταρίας. Είναι δυνατόν μια entry level Nikon D3500 να έχει CIPA rating 1550 shots και η Fujifilm GFX100 των 11.000 ευρώ με δεύτερο grip-μπαταρία να έχει 800; Και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε ότι η τελευταία τεσταρίστηκε χωρίς φλας. Για να μην αναφέρουμε κάμερες όπως η Nikon D5 που έχει 3780 shots...

Οπτικό σκόπευτρο. Κάποιοι θέλουν να βρίσκονται μέσα στη σκηνή. Άσε που το ηλεκτρονικό είναι πιο αργό.

Εργονομία. Είναι βέβαιο ότι πολλές mirrorless έχουν εξαιρετική εργονομία. Αλλά για να το πετύχουν αυτό, μεταμορφώθηκαν σε ... DSLR. Συχνά με μεγαλύτερο βάρος από τις DSLR.

Ένας άλλος δρόμος που θα μπορούσε να ακολουθηθεί είναι αυτός της υβριδικής τεχνολογίας, όπως είδαμε στην Fujifilm X-Pro3 με το υβριδικό σκόπευτρο.

Σε κάθε περίπτωση, το ζητούμενο για τον τελικό χρήστη είναι να έχει επιλογές. Αν με ρωτάς προσωπικά, μου αρέσουν περισσότερο οι mirrorless. Ο κυριότερος λόγος είναι ότι μπορεί να γίνουν πολύ μικρές, αδιάφορο για μένα αν θυσιάζεται η εργονομία. Δε τις θέλω για κάθε είδος φωτογραφίας αλλά κυρίως για ταξιδιωτική. Επίσης έχουν και ευκολίες όπως το focus peaking (το έχουν όμως και κάποιες DSLR αυτό: Pentax). Αλλά τελικά τη δουλειά όλο με DSLR την κάνω.

   Στο τέλος της ημέρας σε DSLR καταλήγουμε . Πάντως αυτά τα επικά με το τέλος των DSLR , αργότερα ποιος ξέρει αν θα μεταλλαχτεί σε αντίστοιχο τέλος των mirrorless , με ξεπερνάνε . Οπότε τραβάω και με φίλμ κι' αστους να λένε τα δικά τους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Φυσικά ο χρόνος θα δείξει και θα συνεχίσει να δείχνει , από την άλλη πιστεύω πως κανείς από μας δεν πολυσκοτιζεται αν η κατασκευή που ακούει στο όνομα DSLR αντικατασταθεί μελλοντικά από κάτι νεότερης μορφής , τεχνολογίας κλπ . Εννοείται πως κανείς δεν εμποδίζει κανέναν να συνεχίσει να λειτουργεί , να βγάζει φωτογραφίες δλδ , με κατασκευές παλαιότερης μορφής , όπως ακόμη και σήμερα αρκετός κόσμος συνεχίζει να τραβάει και με φίλμ , μέσα κι' εγώ , παρόλες τις αντιξοότητες . Μάλιστα έχει ένα ωραίο τελευταίο άρθρο στο casualphotofile.com με τίτλο " We should all be  shooting dorky AF SLR's and here's why " .

   Η ουσία του ζητήματος παραμένει να βγάζει κανείς φωτογραφίες και όχι να αναλώνεται σε στεγνές αναλύσεις , συγκρίσεις και παράθεση τεχνικών στοιχείων σε μια άσκοπη ως ένα βαθμό , αναζήτησης του καλύτερου , το οποίο θα αντικατασταθεί σύντομα από την παρουσίαση κάποιου νεότερου καλύτερου κλπ κλπ .

Συμφωνώ, και εγώ δεν νοιάζομαι αν το εκάστοτε σύστημα "ζήσει" η "πεθάνει"γιατί πάντα θα βγει κάτι καινούργιο που θα μπορείς να φωτογραφίσεις η ακόμα και κάτι παλιό, άλλωστε και για το σύστημα που βρίσκομαι εδώ και χρόνια ακούγονται απόψεις ότι θα πεθάνει ποσώς με ενδιαφέρει, η μηχανή μου θα συνεχίζει να βγάζει φωτογραφίες. Της αναλύσεις πιστεύω πως της κάνουμε για να περνάμε την ώρα μας και επειδή μας ενδιαφέρει η φωτογραφία και ότι γίνεται τριγύρω από αυτήν, (για εμένα μιλώ τουλάχιστον) οπότε δεν φανατίζομαι σε τέτοιες συζητήσεις, από την άλλη μπορώ να πω πως μπορώ να καταλάβω άτομα που ενδιαφέρονται για τα τεχνικά χαρακτηριστικά που θα τους βοηθήσουν να πάρουν καλύτερες φωτογραφίες, γιατί π.χ για εσένα το φιλμ είναι αρκετό και σου αρέσει όλη  διαδικασία φωτογράφησης και σου δίνει μια χαρά όλο αυτό, από την άλλη κάποιος που φωτογραφίζει π.χ γάμους, σπορ κτλπ δεν θα το σκεφτεί ούτε καν να φωτογραφίσει έτσι (για προφανείς λόγους που γνωρίζεις και ο ίδιος) αλλά θα πάρει την μηχανή που θα του κάνει την δουλειά του ποιο εύκολη , π.χ θα πάρει την μηχανή με τα 770 focus points αντί για τα 100 και αυτήν που έχει μεγαλύτερη αντοχή σε iso για να έχει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων στο exp-comp, γιατί στο τέλος της ημέρας πρέπει να έχει ευχαριστημένο τον πελάτη του μιας και ο φωτογράφος έχει ανταγωνισμό από άλλους φωτογράφους που εξελίσσονται και αυτοί, και σε αυτήν την παγίδα πέφτουν όλοι οι αρχάριοι μαζί και εγώ όταν αγόρασα την πρώτη μου μηχανή.

31 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Στο τέλος της ημέρας σε DSLR καταλήγουμε . Πάντως αυτά τα επικά με το τέλος των DSLR , αργότερα ποιος ξέρει αν θα μεταλλαχτεί σε αντίστοιχο τέλος των mirrorless , με ξεπερνάνε . Οπότε τραβάω και με φίλμ κι' αστους να λένε τα δικά τους . 

Στο τέλος της ημέρας καταλήγουμε σε ότι εξυπηρετεί της ανάγκες μας εγώ αυτό έχω καταλάβει. Η αγορά είναι πολύ ρευστή αυτήν την στιγμή και κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος , αν βγει κάποιο σύστημα που θα προσφέρει περισσότερα γιατί όχι να μην μεταλλαχτεί σε κάτι αντίστοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η sony είναι αυτή που ... ωθεί τις εξελίξεις, της εύχομαι η πορεία της στις φωτογραφικές, να είναι αντιστοιχη με αυτή που είχαν τα vaio ,  για να μας αφήσει ήσυχους.

Έχει κάνει ζημιά σε πολλούς χώρους, ας μην κάνει και στο φωτογραφικό . 

 

Από το 1950 που εγκαταλείφθηκαν οι rangefinder , κυριάρχησαν οι slr . Δεν θα το αλλάξει αυτό η sony ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Αν η sony είναι αυτή που ... ωθεί τις εξελίξεις, της εύχομαι η πορεία της στις φωτογραφικές, να είναι αντιστοιχη με αυτή που είχαν τα vaio ,  για να μας αφήσει ήσυχους.

Έχει κάνει ζημιά σε πολλούς χώρους, ας μην κάνει και στο φωτογραφικό . 

Από το 1950 που εγκαταλείφθηκαν οι rangefinder , κυριάρχησαν οι slr . Δεν θα το αλλάξει αυτό η sony ....

    Για τους κατόχους προϊόντων της εν λόγω εταιρείας , όπως κι' εγώ άλλωστε πριν λίγο καιρό , τους εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστούν τις υπηρεσίες της εδώ αντιπροσωπείας , ακόμη και εντός εγγυήσεως . Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, drelos2 είπε

Είναι και αναλόγως τι δουλειά κάνεις , τι φωτογραφίζεις εάν επιτρέπεται ?

Λίγο από όλα. Δεν έχω εμβαθύνει σε κάτι ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Λίγο από όλα. Δεν έχω εμβαθύνει σε κάτι ιδιαίτερα.

Ααα νόμιζα πως φωτογραγιζες κάποιο συγκεκριμένο είδος επαγγελματικά, και λίγο απ όλα για εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν η sony είναι αυτή που ... ωθεί τις εξελίξεις, της εύχομαι η πορεία της στις φωτογραφικές, να είναι αντιστοιχη με αυτή που είχαν τα vaio ,  για να μας αφήσει ήσυχους.

Έχει κάνει ζημιά σε πολλούς χώρους, ας μην κάνει και στο φωτογραφικό . 

Από το 1950 που εγκαταλείφθηκαν οι rangefinder , κυριάρχησαν οι slr . Δεν θα το αλλάξει αυτό η sony ....

Καλός η κακός η sony της ωθεί, όλοι αυτήν κυνηγάνε να φτάσουν, τώρα αν θα έχει την αντίστοιχη κατάληξη με τα Vaio δεν μπορώ να το γνωρίζω αλλά εύχομαι να μην έχει όχι επειδή είμαι fan της εταιρίας αλλά επειδή εάν δεν είχε τόσο μεγάλη εξέλιξη τα τελευταία χρόνια δεν θα έβλεπες ουσιαστικές αναβαθμίσεις απο nikon-canon ειδικά  canon που κακά τα ψέματα δεν έδινε μεγάλες αναβαθμίσεις σε σώματα τα τελευταία χρόνια, πλέον βλέπεις ξύπνησε ξαφνικά λόγο του ανταγωνισμού και έβγαλε στην αγορά 1DX III , R5 γιατί έχανε έδαφος.

Δέν νομίζω να είπε κανείς οτι η sony θα το αλλάξει αυτό , όλες η εταιρίες κινούνται προς mirroless μεριά εγώ αυτό βλέπω , οπότε όλοι οι κατασκευαστές μαζί θα το αλλάξουν αυτό, επίσης όπως ακριβώς λες εγκαταλείφθηκαν οι rangefinder για να κυριαρχήσουν οι slr, ( δεν το έχω ψάξει το θέμα οπότε για να  έχω άποψη, αλλά μάλλον κάτι παραπάνω θα πρόσφεραν για να κυριαρχήσουν) τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν μπορεί να γίνει το ίδιο και με της Dslr και να κυριαρχήσουν οι mirroless? Τώρα αν  οι dslr έχουν να προσφέρουν περισσότερα σε σχέση με της mirroless ας κυριαρχήσουν αυτές εμένα με ενδιαφέρει το σύστημα που θα επικρατήσει να δίνει κάτι παραπάνω σε σχέση με το παρελθόν και να υπάρχει εξέλιξη, μέχρι στιγμής οι mirrorless αυτό κάνουν και γι αυτό έχουν κερδίσει μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα, καλές χρυσές οι mirrorless (τέτοια έχω τώρα και στο παρελθόν είχα και άλλη κροπ mirrorless) αλλά την αξιοπιστία των dslr στο auto focus δεν την έχουν. Εξού και το παραπάνω που αναφέρει ο φιλος Sabeas περί dslr σε Ολυμπιακούς κλπ (και δεν είναι ότι μόνο στους ολυμπιακούς απουσιάζουν οι dslr..)

Και όσο και αν κάνει εντύπωση σε κάποιους αυτό που θα πω (πέρα από την αξιοπιστία στο af που είπα) μου έχει λείψει η d7100 στο κράτημα σε σχέση με την Α7 που έχω τώρα. Ναι, πιο βαριά, ναι πιο ογκώδη, αλλά σήκωνες την κάμερα και ένιωθες μια ''σιγουριά''. Σήκωνες το ''όπλο'' και μπαμ πυροβολούσες. Την έπιανες καλά!! Με τις Mirrorless που έχω δουλέψει (a7i, nx300, em10 iii, sony a6000) δεν ένιωσα το ίδιο πράμα και προσωπικά για μένα είναι μεγάλο disadvantage... και δεν είναι ότι ξεκίνησα με dslr (d7100) και απλά είχα συνηθήσει..

ΥΓ:

@drelos2 Ωραίο το flickr σου.

39 λεπτά πριν, Sabeas είπε

 

Αναβαθμισεις δεν δινουν στα σωματα γιατι σε αντιθεση με τις sony δεν χρειαζονται 3 iterations για να βγαλουν σωστο μοντελο

🤣🤣🤣🤣🤣

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sabeas είπε

δεν ωθει η sony τις εξελιξεις και το μοναδικο market sector στο οποιο ταρακουνησε τα νερα ηταν το prosumer landscape με τις a7R. Οταν ενιωσαν canon και nikon οτι εδωσαν οτι ειχαν να δωσουν στα dslr mount τους, προχωρησαν σε mirrorless κατα κυριο λογο για τις νεες δυνατότητες που προσφερει το μικρο flange distance. Γι αυτο οι φακοι τους στα νεα συστηματα ειναι ακραιοι σαν οπτικες φορμουλες. 

Αναβαθμισεις δεν δινουν στα σωματα γιατι σε αντιθεση με τις sony δεν χρειαζονται 3 iterations για να βγαλουν σωστο μοντελο, η μαλλον ηδη ξερουν πολυ καλα τι κανουν. Η canon βγαζει την 1dx σειρα για τους ολυμπιακους καθε 4 χρονια, καμια απολυτως σχεση με την sony. Παρατηρησε αμα θες το καλοκαιρι ποσοι ειναι με d6 η 1dx και ποσοι με α9. Βασικα κανεις δεν θα ειναι με α9 αλλα λεμε

Αν δεν ωθεί η sony της εξελίξεις τότε γιατί η canon προσπάθησε να κάνει την 1DX III υβριδική, βγάζει 14καρέ/δευτερόλεπτο βλέποντας απο το OVF Και κάνοντας focus απο εκεί, και για να φτάσει τα 20καρέ/δεύτερο (χωρίς blackout btw λόγω απουσίας καθρέπτη) της A9 II μπορεί μόνο με liveview (που κανένας φωτογράφος spor η wilflife δεν θα χρησιμοποιήσει) ακυρώνοντας έτσι το OVF και το focus απο εκεί, στην ουσία εγώ έτσι όπως το βλέπω είναι σαν να λέει πάρτε 20 καρέ χωρίς OVF (οπού εκεί η μηχανή λειτουργεί όπως μια mirroless επειδή είναι σηκωμένος ο καθρέπτης και επιτρέπει γρηγορότερο focus και καρε/δεύτερο ) μέχρι να έχουμε πλήρη γκάμα φακών στο mirroless σύστημα μας. Δεν ξέρω ποια εταιρία θα επικρατήσει στην μάχη για του Olympics , αλλά μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι για ενα επαγγελματία φωτογράφο spor/wildlife να διώξει Gear αξίας 20.000+ δολαρίων για να αφήσει ένα σύστημα είτε canon είτε nilkon, και να πάει στην sony και ας ξέρει οτι θα έχει αρκετά οφέλη, οπότε αν κάνω μια πρόβλεψη σίγουρα θα είναι περισσότερη canon/nikon σε σχέση με sony , αλλά θα δείς και περισσότερους sony users απο ότι παλαιότερα.

Επίσης η canon και η nikon στης πρώτες προσπάθειες τους στα mirroless συστήματα πάτησαν πάνω στις εξελίξεις και παθογένειες 3 γενιών (που μεταξύ μας ήταν απόλυτα λογικό μιάς και ήταν τελείως καινούργιο σύστημα για την εταιρία, εκτός και αν canon/nikon βγάλανε τέλειες την πρώτη γενιά dslr και δεν το ξέρω) που είχε η sony για να δώσουν ενα καλό αποτέλεσμα στα σώματα της πρώτης γενιάς και να μην είναι υποδεέστερα. 

Εδώ είναι και η άποψη για την Nikon D6 ενός απο τους μεγαλύτερους φαν της Nikon στο Youtube (μιας και λέει και μόνος του οτι είναι χρόνια φαν της εταιρίας)

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Για μένα, καλές χρυσές οι mirrorless (τέτοια έχω τώρα και στο παρελθόν είχα και άλλη κροπ mirrorless) αλλά την αξιοπιστία των dslr στο auto focus δεν την έχουν. Εξού και το παραπάνω που αναφέρει ο φιλος Sabeas περί dslr σε Ολυμπιακούς κλπ (και δεν είναι ότι μόνο στους ολυμπιακούς απουσιάζουν οι dslr..)

Και όσο και αν κάνει εντύπωση σε κάποιους αυτό που θα πω (πέρα από την αξιοπιστία στο af που είπα) μου έχει λείψει η d7100 στο κράτημα σε σχέση με την Α7 που έχω τώρα. Ναι, πιο βαριά, ναι πιο ογκώδη, αλλά σήκωνες την κάμερα και ένιωθες μια ''σιγουριά''. Σήκωνες το ''όπλο'' και μπαμ πυροβολούσες. Την έπιανες καλά!! Με τις Mirrorless που έχω δουλέψει (a7i, nx300, em10 iii, sony a6000) δεν ένιωσα το ίδιο πράμα και προσωπικά για μένα είναι μεγάλο disadvantage... και δεν είναι ότι ξεκίνησα με dslr (d7100) και απλά είχα συνηθήσει..

ΥΓ:

@drelos2 Ωραίο το flickr σου.

🤣🤣🤣🤣🤣

Αν αναφέρεσαι σε aps-c, m43 mirroless συμφωνούμε δεν διαφωνώ έχουν πολύ υποδεέστερο focus για spor/wildlife σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά το combo a9 II G Master 400mm F2.8(που θα χρησιμοποιούν αρκετοί spor/wildlife που θα επιλέξουν sony) δεν ξέρω αν έχεις δει τι focus capabilities έχει σε σχέση με συγκρίσεις που έχω δει με D5-1DX II για σε spor/wildlife, αναμένουμε βέβαια να βγούνε στην αγορά και τα καινούργια μοντέλα (D6- 1DX III) να γίνουν οι συγκρίσεις αλλά απο τα specs και τα πρώτα review (dpreview) λένε ότι σε σχέση με 1DX II δεν έχει μεγάλη βελτίωση στο focus μέσω OVF μόνο όταν χρησιμοποιείς την πίσω οθόνη για να κάνεις focus και να φωτογραφίσεις σου δίνει πολύ καλύτερο focus και περισσότερα focus points οπότε στην ουσία μονάχα όταν λειτουργεί ώς mirroless(στο Live view έχει σηκωμένο τον καθρέπτη και δεν έχει delay) έχει βελτίωση σε σχέση με τον προκάτοχο της, επίσης ακόμα και όταν κάνει shooting με 14καρέ/δεύτερο έχει blackouts λόγω του καθρέπτη ενώ η A9 ii δεν έχει καθόλου με 20/καρέ το δευτερόλεπτο και επίσης η Α9 έχει 693 phase και 425 contrast focus points σε αντίθεση με τα 191 της 1DX III.

Και η sony με το γκριπ γίνεται ποιό ογκώδη, και συνήθως οι spor/wildlife φωτογραφίζουν με grip πάνω (σε περίπτωση που δεν το έχει ενσωματωμένο η μηχανή) , τώρα στην εργονομία συμφωνώ πως μου φαίνεται καλύτερες η canon/nikon επιλογές. 

Εγώ πάντως μια Em1Mark2 δουλεύω με τον 12-40 f2.8 - 40-150 F2.8 που έχουν πολύ ωραίο balance πάνω στο σώμα, τώρα σίγουρα εσύ που έχεις και sony a μηχανή θα ξέρεις καλύτερη για το τι ακριβώς παίζει εκεί!!

Για να μην λέω μόνο αρνητικά όμως για την 1DX III εκεί που κερδίζει πεντακάθαρα είναι στην συνδεσιμότητα που έχει η κάμερα μιάς και θα μπορούν οι περισσότεροι δημοσιογράφοι που θα φωτογραφίζουν να στέλνουν ασύρματα της φωτο στα βαν για μετάδοση κάτι πολύ σημαντικό για τους περισσότερους που θα καλύπτουν τα ρεπορτάζ εκεί, και κάτι ακόμα σημαντικότερο είναι ότι ο buffer της μηχανής φτάνει μέχρι της 1000φωτό με της διπλές dual cf express που είναι πολύ γρήγορες στο γράψιμο.

Στην τελική καταλήγουμε ότι η τέλεια μηχανή δεν υπάρχει, και μεταξύ μας δεν νομίζω και να υπάρξει ποτέ μιάς και πάντα υπάρχει περιθώριο για βελτίωση.

Υ.Γ Χαίρομαι που σου άρεσαν οι φωτογραφίες του Flickr μου!!

Επεξ/σία από drelos2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2020 στις 9:50 ΜΜ, drelos2 είπε

Δεν έχω δοκιμάσει οτι mirroless κυκλοφορεί στην αγορά για να ξέρω για της υπόλοιπες, είχα την olympus Em10MarkII  σαν πρώτη mirroless και πλέον έχω την Em1Mark II

η οποία βγάζει 440shots/charge η αλήθεια είναι οτι στον 1,5 χρόνο που δουλέυω την μηχανή δεν έχει τύχη να φύγω απο το σπίτι να φωτογραφίσω και να μου τελειώσει η μπαταρία,

Μόλις χτες θα ήθελα 5 μπαταρίες, αν είχα την EM1. 😂

Είναι, πιστεύω, το μεγαλύτερο "αγκάθι" των mirrorless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...