Προς το περιεχόμενο

Τελος των DSLR?


mmikesk8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, διαβασα την καθε μια και εμαθα απο κατι καινουργιο. Ειμαι κατα της αποψης του βγαζω το κινητο μου τραβαω μια φωτο με τις αυτοματες ρυθμισεις και τελειωσα, για αυτο τον λογω αποφασισα να επενδυσω σε καμερα. Οσον αφορα την επιλογη φακων , πραγματι ειναι κατι που θα το μαθω στην πραξη , το τι μου λειπει; το τι με ικανοποιει; θα τα μαθω ολα στην πραξη και μεσω της εμπειριας. Αυτο που με εχει πιασει πιστευω κυριως ειναι οτι βλεπω ολα τα διαφορετικα ειδη και μου αρεσουν χωρις να εξετασω την πληρη λειτουργικοτητα του καθενος. Απο ολες τις λειτουργιες πιο πολυ θα μου αρεσε η αστροφωτογραφια , οποτε μπορει να ειναι πιο συμφερουσα λυση αντι να παρω 2 φακους των 200 να δωσω παραπανω χρηματα για να παρω εναν φωτεινο και wide φακο (θα ηθελα να μου προτεινετε καποια λυση) . Επισης , επειδη ο θειος μου εχει μια full frame (60D) μου ειχε προτεινει να μου δωσει εναν δικο του φακο να τον δω πως ειναι απλως πρεπει να βρω mount , ξερει καποιος που πουλανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από αυτά που έχω ψάξει στο παρελθόν για διαφορές που έχουν οι κάμερες με τα κινητά (πάνω σε λήψεις βίντεο κυρίως), για μένα αυτό που έχω κρατήσει κατά νου είναι πως αρχικά, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα megapixel που έχει μια κάμερα με τα megapixel του κινητού, ο αισθητήρας της κάμερας (είτε crop frame είτε full)  έχει πιο μεγάλα megapixel σε σχέση με τα megapixel που έχει ένα κινητό, αυτό σημαίνει αυτόματα ότι ο αισθητήρας μιας κάμερας παίρνει περισσότερο φως, οπότε και περισσότερη πληροφορία. Δεύτερον, οι φωτογραφίες των κινητών πλέων βγαίνουν όντως πολύ καλές και σε αυτό βοηθάει πολύ το HDR, αυτό που έχει παρατηρηθεί όμως είναι πως σε λήψεις βίντεο το HDR το κάνει να φαίνεται λίγο πιο ψηφιακό σε σχέση με μια κάμερα που το αποτέλεσμα είναι πιο φυσικό. Βέβαια στο παρελθόν έχουν δημιουργηθεί και ταινίες με κινητό και ένα μίνι φακό από μπροστά αλλά και πάλι πιστεύω πως ακόμα και το edit που θα χρειαζόταν μετά θα ήταν πιο δύσκολο να γίνει. (Βγήκα εκτός θέματος και εγώ αλλά θεώρησα πως είναι κάτι βασικό για να μπορούμε εύκολα και να ξέρουμε τις διαφορές αλλά και να απαντάμε σε όποιον διαφωνεί ως προς αυτό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mmikesk8 είπε

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, διαβασα την καθε μια και εμαθα απο κατι καινουργιο. Ειμαι κατα της αποψης του βγαζω το κινητο μου τραβαω μια φωτο με τις αυτοματες ρυθμισεις και τελειωσα, για αυτο τον λογω αποφασισα να επενδυσω σε καμερα. Οσον αφορα την επιλογη φακων , πραγματι ειναι κατι που θα το μαθω στην πραξη , το τι μου λειπει; το τι με ικανοποιει; θα τα μαθω ολα στην πραξη και μεσω της εμπειριας. Αυτο που με εχει πιασει πιστευω κυριως ειναι οτι βλεπω ολα τα διαφορετικα ειδη και μου αρεσουν χωρις να εξετασω την πληρη λειτουργικοτητα του καθενος. Απο ολες τις λειτουργιες πιο πολυ θα μου αρεσε η αστροφωτογραφια , οποτε μπορει να ειναι πιο συμφερουσα λυση αντι να παρω 2 φακους των 200 να δωσω παραπανω χρηματα για να παρω εναν φωτεινο και wide φακο (θα ηθελα να μου προτεινετε καποια λυση) . Επισης , επειδη ο θειος μου εχει μια full frame (60D) μου ειχε προτεινει να μου δωσει εναν δικο του φακο να τον δω πως ειναι απλως πρεπει να βρω mount , ξερει καποιος που πουλανε;

Αρχικά η canon 60d δεν είναι full frame, για την ακρίβεια η Nikon d5300 έχει ελαφρώς μεγαλύτερο αισθητήρα.. 
Σχετικά με τον ανταπτορα, δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις canon φακό σε Nikon σώμα, για τεχνικούς λόγους (απόσταση φακού-αισθητήρα), το αντίθετο μόνο είναι πρακτικά εφικτό, αν δεν κάνω λάθος..

 

13 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Από αυτά που έχω ψάξει στο παρελθόν για διαφορές που έχουν οι κάμερες με τα κινητά (πάνω σε λήψεις βίντεο κυρίως), για μένα αυτό που έχω κρατήσει κατά νου είναι πως αρχικά, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα megapixel που έχει μια κάμερα με τα megapixel του κινητού, ο αισθητήρας της κάμερας (είτε crop frame είτε full)  έχει πιο μεγάλα megapixel σε σχέση με τα megapixel που έχει ένα κινητό, αυτό σημαίνει αυτόματα ότι ο αισθητήρας μιας κάμερας παίρνει περισσότερο φως, οπότε και περισσότερη πληροφορία. Δεύτερον, οι φωτογραφίες των κινητών πλέων βγαίνουν όντως πολύ καλές και σε αυτό βοηθάει πολύ το HDR, αυτό που έχει παρατηρηθεί όμως είναι πως σε λήψεις βίντεο το HDR το κάνει να φαίνεται λίγο πιο ψηφιακό σε σχέση με μια κάμερα που το αποτέλεσμα είναι πιο φυσικό. Βέβαια στο παρελθόν έχουν δημιουργηθεί και ταινίες με κινητό και ένα μίνι φακό από μπροστά αλλά και πάλι πιστεύω πως ακόμα και το edit που θα χρειαζόταν μετά θα ήταν πιο δύσκολο να γίνει. (Βγήκα εκτός θέματος και εγώ αλλά θεώρησα πως είναι κάτι βασικό για να μπορούμε εύκολα και να ξέρουμε τις διαφορές αλλά και να απαντάμε σε όποιον διαφωνεί ως προς αυτό).

Οι καμέρες έχουν μεγαλύτερους αισθητήρες και κατ επέκταση μεγαλύτερα pixels.. τα megapixels είναι απλά ένα πολλαπλάσιο (1.000.000 pixels = 1 megapixel)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xenos.p είπε

Οι καμέρες έχουν μεγαλύτερους αισθητήρες και κατ επέκταση μεγαλύτερα pixels.. τα megapixels είναι απλά ένα πολλαπλάσιο (1.000.000 pixels = 1 megapixel)

Ναι pixels ήθελα να πω, αν και εντάξει.... λεπτομέρειες 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xenos.p είπε

Αρχικά η canon 60d δεν είναι full frame, για την ακρίβεια η Nikon d5300 έχει ελαφρώς μεγαλύτερο αισθητήρα.. 
Σχετικά με τον ανταπτορα, δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις canon φακό σε Nikon σώμα, για τεχνικούς λόγους (απόσταση φακού-αισθητήρα), το αντίθετο μόνο είναι πρακτικά εφικτό, αν δεν κάνω λάθος..

Οι καμέρες έχουν μεγαλύτερους αισθητήρες και κατ επέκταση μεγαλύτερα pixels.. τα megapixels είναι απλά ένα πολλαπλάσιο (1.000.000 pixels = 1 megapixel)

    Σωστά , η flange distance στις Nikon δλδ στο F mount είναι η μεγαλύτερη και κάνει απαγορευτική την χρήση φακών άλλων εταιριών όπως πχ Canon , φυσικά αυτή η αδυναμία ας πούμε , εξισορροπείται αρκουντως διότι η Nikon κρατάει αμετάβλητο το F mount εδώ και χρόνια , σε αντίθεση με τις άλλες εταιρείες , κάτι που κάνει δυνατή την χρήση όλων των φακών της εταιρείας , προς τα πίσω χρονολογικά , με κάποιους περιορισμούς βέβαια . Επίσης η γκάμα των φακών της εταιρείας είναι αρκετά μεγάλη , ώστε να είναι σε θέση να καλύψει τις ανάγκες σχεδόν όλων των χρηστών Nikon , συν τους φακούς ανεξάρτητων εταιρειών , βλέπε Sigma , Tamron κλπ .

  Σημ. Παρόλαυτα είναι δυνατή η χρήση φακών m42 σε συνδυασμό με κατάλληλο ανταπτορα , κάτι που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν , μείον την εστίαση στο άπειρο , αν και με λίγη δουλειά στο πίσω μέρος ενός φακού , διορθώνεται .

5 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ναι pixels ήθελα να πω, αν και εντάξει.... λεπτομέρειες 😅

    Για τα μεγαπιξελ , τον αριθμό τους πάνω σε έναν αισθητήρα δλδ πόσο στριμωγμένα είναι κλπ , αλλά και το μέγεθος του αισθητήρα , τον τύπο του δλδ ( aps - c , full frame , ccd ) θεωρώ πως καθένας πρέπει να διαβάσει περισσότερο , ώστε να έχει μια ξεκάθαρη εικόνα για τον τρόπο που συλλέγεται το φως και όχι μόνον . Εκεί θα καταρριφθούν πολλοί μύθοι περί της σπουδαιότητας του αριθμού τους στον αισθητήρα ενός σώματος , αφού πολύς κόσμος έχει σχηματίσει την εικόνα πως όσο περισσότερα , τόσο το καλύτερο . Στην ουσία ισχύει το " Ουκ εν τω πολλώ το ευ " . Όπως επίσης να έχει ξεκάθαρη άποψη , σχετικά με τα προτερήματα , αλλά και τις αδυναμίες ενός τύπου αισθητήρα σε σχέση με την ανάλυση του . Έτσι για την ιστορία , θαπρεπε κάποιος να γνωρίζει πως ο κατά δήλωση αριθμός των μεγαπιξελ της μηχανής του , είναι στην ουσία το ένα τρίτο χοντρικά . Όσοι λοιπόν έχουν 24 στην ουσία έχουν λίγο περισσότερα από 8 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη θυμόμαστε την βαρυσήμαντη πρόβλεψη του χρήστη Ashdalande?

Παραθέτω εδώ:

"ΟΛΕΣ (εκτος την Pentax) και το ξανατονιζω ολες! οι εταιριες εχουν πλεον κανει μεταβαση σε mirrorless. Kαι αν βγαλουν κανα 2 ακομα σωματα (που αμφιβαλλω!) θα τα βγαλουν για να μην τους κραξουν οι τωρινοι χρηστες dslr."

 

 

Και τι συνέβη από τότε; Μόνο η Canon έχει παρουσιάσει 3 DSLR (σήμερα ανακοινώθηκε η Canon 850D), η Nikon μόλις χτες ανακοίνωσε την D6, ενώ η Pentax ετοιμάζει νέο μοντέλο του οποίου ήδη έχουν διαρρεύσει φωτογραφίες. Λίγο δε, πριν την τοποθέτηση του Ashdalande είχε ανακοινωθεί η Canon 250D.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναγράψει, εγώ την 80D δεν την αλλάζω για καμία mirrorless. Εμένα το μέγεθός της με βολεύει απίστευτα, κάθεται τέλεια στο χέρι μου. Δεν καταλαβαίνω τον παροξυσμό με τις ακάθρεφτες, μικρό σώμα με μεγάλους φακούς, αζύγιστο σύνολο και πιάσιμο στα δάκτυλα.

Αυτονομία, ευελιξία φακών κλπ κλπ.

Αν ποτέ την αλλάξω, απλά θα πάρω καλύτερη ακόμα dslr, όχι ακάθρεφτη.

Τι τέλος των dslr και σαχλαμάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Τη θυμόμαστε την βαρυσήμαντη πρόβλεψη του χρήστη Ashdalande?

Παραθέτω εδώ:

"ΟΛΕΣ (εκτος την Pentax) και το ξανατονιζω ολες! οι εταιριες εχουν πλεον κανει μεταβαση σε mirrorless. Kαι αν βγαλουν κανα 2 ακομα σωματα (που αμφιβαλλω!) θα τα βγαλουν για να μην τους κραξουν οι τωρινοι χρηστες dslr."

Και τι συνέβη από τότε; Μόνο η Canon έχει παρουσιάσει 3 DSLR (σήμερα ανακοινώθηκε η Canon 850D), η Nikon μόλις χτες ανακοίνωσε την D6, ενώ η Pentax ετοιμάζει νέο μοντέλο του οποίου ήδη έχουν διαρρεύσει φωτογραφίες. Λίγο δε, πριν την τοποθέτηση του Ashdalande είχε ανακοινωθεί η Canon 250D.

    Εντάξει , αυτοί οδηγούν το παιχνίδι εκεί που θέλουν , αυτό όμως δεν εμποδίζει κανέναν να συνεχίσει να δουλεύει με μια Canon 80D ας πούμε , για την επόμενη δεκαετία !!! Άλλωστε αν προσέξει κανείς , η δουλειά στήνεται γύρω από τα σώματα πρωτίστως και την μορφή τους , κάτι που δεν μειώνει στο ελάχιστο την αξία ενός φακού σειράς L της Canon . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε αν έρθει το τέλος των DSLR, για να μαζέψω πεντέξι , να έχω , πριν εξαφανιστούν απ' τον πλανήτη.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hectorsdad είπε

Κύριοι, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε αν έρθει το τέλος των DSLR, για να μαζέψω πεντέξι , να έχω , πριν εξαφανιστούν απ' τον πλανήτη.:lol:

     Αργείς χαρακτηριστικά , εμείς έχουμε ήδη από πέντε μαζεμένες .......... δεν ξέρεις τι ξημερώνει ....... 😂😂😂 ........ τις έχουμε βουτηγμένες σε οινόπνευμα για να διατηρούνται ........ 😂😂😂 ...... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Αργείς χαρακτηριστικά , εμείς έχουμε ήδη από πέντε μαζεμένες .......... δεν ξέρεις τι ξημερώνει ....... 😂😂😂 ........ τις έχουμε βουτηγμένες σε οινόπνευμα για να διατηρούνται ........ 😂😂😂 ...... 

Αμάν! Κι εγώ ο βλαξ , επηρεασμένος από τον όχλο , σηκώνω τόσον καιρό τα γάλατα απ' τα Super Market.

Εδώ είμαστε. Μια 7D , 80D,D700 , D7200, α! και μια F4 που την αναπολώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, hectorsdad είπε

Αμάν! Κι εγώ ο βλαξ , επηρεασμένος από τον όχλο , σηκώνω τόσον καιρό τα γάλατα απ' τα Super Market.

Εδώ είμαστε. Μια 7D , 80D,D700 , D7200, α! και μια F4 που την αναπολώ

     Έχω μια F4s , μια F50 , μια Canon elan ii ( EOS 50 ) , μια Olympus e - 420 , μια Nikon 1 v1 , κάμποσες Zenit , μια Olympus mju ii 115 ....... σε τρώω ...... 😂😂😂 ........ φέρε τις τάπες σου με τα Γιου γκι Ο όλες ......... 😂😂😂 ..... έχω και κότερο ....... 😂😂😂 ........ α , ξέχασα την Nikon D1 ...... α , να μην το ξεχάσω , ψάχνω για D700 ....... σοβαρά ......... 😎😎😎 ...... έχω και μια Fed 5b και μια Zeiss Ikon Contaflex ...... και Samsung ex2f ........ και Sigma DP1 ......... η γυναίκα μου ανοίγει το ψυγείο και βρίσκει μηχανές μέσα ......... 😂😂😂 ...... ανοίγει τα ντουλάπια στην κουζίνα και μαγειρεύει φακούς ........ 😂😂😂 ...... δεν τολμάει να με χωρίσει , αφού το μόνο που θα πάρει σαν μερίδιο είναι τα μισά από μηχανές και φακούς ........ 😂😂😂 ........ ξαναλέω πως ψάχνω για D700 ........ 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα! Εγώ πέταξα καμπόσες και αποθήκευσα άλλες τόσες. Χρησιμοποιώ μόλις 4 και πάλι κάθε φορά ξεχνάω πώς δουλεύουν.

Πώς τα καταφέρνεις ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hectorsdad είπε

Χα! Εγώ πέταξα καμπόσες και αποθήκευσα άλλες τόσες. Χρησιμοποιώ μόλις 4 και πάλι κάθε φορά ξεχνάω πώς δουλεύουν.

Πώς τα καταφέρνεις ;;;

     Εδώ σε θέλω .......... είμαι μόνιμα με το user manual σε pdf για την κάθε μία , φορτωμένο στο κινητό ........... 😂😂😂 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...