Προς το περιεχόμενο

Τελος των DSLR?


mmikesk8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , τον προηγούμενο χρόνο ξεκίνησα σαν χομπι να ασχολουμαι με την φωτογραφια , ψαχτηκα και πηρα την d5300 με την οποια ειμαι αρκετα ικανοποιημένος. Επειδη οσο μπορω ασχολουμαι με την τεχνολογια βλεπω οτι ίσως το τελος των dslr φτανει και αρχιζω να μπαινω σε σκεψεις μηπως την πουλησω είτε για καποια mirorless ειτε για επενδυση σε καποιο κινητο με πολυ καλη καμερα που θα με ικανοποιει και θα μπορω να κανω το χομπι μου και χωρις να κουβαλαω μια καμερα μαζι. Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας και αυτος ειναι ο λογος που κανω αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, mmikesk8 είπε

Καλησπερα , τον προηγούμενο χρόνο ξεκίνησα σαν χομπι να ασχολουμαι με την φωτογραφια , ψαχτηκα και πηρα την d5300 με την οποια ειμαι αρκετα ικανοποιημένος. Επειδη οσο μπορω ασχολουμαι με την τεχνολογια βλεπω οτι ίσως το τελος των dslr φτανει και αρχιζω να μπαινω σε σκεψεις μηπως την πουλησω είτε για καποια mirorless ειτε για επενδυση σε καποιο κινητο με πολυ καλη καμερα που θα με ικανοποιει και θα μπορω να κανω το χομπι μου και χωρις να κουβαλαω μια καμερα μαζι. Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας και αυτος ειναι ο λογος που κανω αυτο το θεμα.

Οι κάμερες dslr για επαγγελματικό σκοπό (και για χόμπι) έχουν ακόμα πολύ δρόμο ώστε να θεωρηθούν τελειωμένες.

Η d5300 ειδικά για χόμπι είναι μια χαρά αξιοπρεπής κάμερα. Καλύτερα είναι να δώσεις λεφτά αν θες να πάρεις κανα καλό φακό.

Αν δεν θες να κουβαλάς βάρος ή κάμερα θα μπορούσες όντως να αγοράσεις ένα καλό κινητό ή να αγοράσεις μια καλή compact κάμερα όπως: https://www.skroutz.gr/s/10843297/Fujifilm-X100F-Black.html  ή https://www.skroutz.gr/s/16737121/Panasonic-Lumix-DC-LX100-II.html αν και το να χαλάσεις 1000 ευρώ για  να μην κουβαλάς βάρος και να είναι μόνο για χόμπι προσωπικά θεωρώ ότι είναι υπερβολή αλλά εσύ αποφασίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Οι κάμερες dslr για επαγγελματικό σκοπό (και για χόμπι) έχουν ακόμα πολύ δρόμο ώστε να θεωρηθούν τελειωμένες.

Η d5300 ειδικά για χόμπι είναι μια χαρά αξιοπρεπής κάμερα. Καλύτερα είναι να δώσεις λεφτά αν θες να πάρεις κανα καλό φακό.

Αν δεν θες να κουβαλάς βάρος ή κάμερα θα μπορούσες όντως να αγοράσεις ένα καλό κινητό ή να αγοράσεις μια καλή compact κάμερα όπως: https://www.skroutz.gr/s/10843297/Fujifilm-X100F-Black.html  ή https://www.skroutz.gr/s/16737121/Panasonic-Lumix-DC-LX100-II.html αν και το να χαλάσεις 1000 ευρώ για  να μην κουβαλάς βάρος και να είναι μόνο για χόμπι προσωπικά θεωρώ ότι είναι υπερβολή αλλά εσύ αποφασίζεις.

Συμφωνω , τ 1000 ευρω ειναι υπερβολη, Εγω αναφερομουν σε πιθανη πωληση της d5300 (στα 300 ευρω ή κ λιγοτερα) και αγορα του p30 pro (που ειναι στα 600 ευρω) για παραδειγμα δηλαδη εξοδα περιπου 300 με 400 ευρω. Η αληθεια ειναι οτι και εγω πιο πολυ εξεταζω την αγορα ενος φακου αντι για την αγορα ενος πολυ ακριβου κινητου.

Να προσθεσω οτι καμερες και κινητα εχουνε εντελως διαφορετικη διαρκεια ζωης. Ξεκινησα να φωτογραφιζω με την d60 καμερα 10ετιας και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα , Τα κινητα εκτος του οτι βγαινουν καθε χρονο , η ζωη τους ειναι στο μεγιστο 3 χρονια . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mmikesk8 είπε

Συμφωνω , τ 1000 ευρω ειναι υπερβολη, Εγω αναφερομουν σε πιθανη πωληση της d5300 (στα 300 ευρω ή κ λιγοτερα) και αγορα του p30 pro (που ειναι στα 600 ευρω) για παραδειγμα δηλαδη εξοδα περιπου 300 με 400 ευρω. Η αληθεια ειναι οτι και εγω πιο πολυ εξεταζω την αγορα ενος φακου αντι για την αγορα ενος πολυ ακριβου κινητου.

Να προσθεσω οτι καμερες και κινητα εχουνε εντελως διαφορετικη διαρκεια ζωης. Ξεκινησα να φωτογραφιζω με την d60 καμερα 10ετιας και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα , Τα κινητα εκτος του οτι βγαινουν καθε χρονο , η ζωη τους ειναι στο μεγιστο 3 χρονια . 

Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα κινητό για φωτογραφίες ακόμα και για χόμπι, όχι ότι τα καλά κινητά δεν έχουν καλές κάμερες και δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες (πιστεύω ότι τα κινητά για φωτογραφίες οικογενειακών ταξιδιών, κανα τοπίο κτλ είναι μια χαρά), αλλά οι φωτογραφικές μηχανές έχουν άλλες δυνατότητες, ειδικά αν κάτσεις και ασχοληθείς και αν συνδυάσεις και μια dslr με εξαιρετικούς φακούς μπορείς να πετύχεις πολύ ωραία αποτελέσματα.

Από την στιγμή που δεν βγάζεις κέρδος από αυτό και δεν είναι η δουλειά σου καλύτερα για μένα μείνε στην κάμερα που έχεις, μελέτησες την τέχνη της φωτογραφίας και πάρε και κανά καλό φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα κινητό για φωτογραφίες ακόμα και για χόμπι, όχι ότι τα καλά κινητά δεν έχουν καλές κάμερες και δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες (πιστεύω ότι τα κινητά για φωτογραφίες οικογενειακών ταξιδιών, κανα τοπίο κτλ είναι μια χαρά), αλλά οι φωτογραφικές μηχανές έχουν άλλες δυνατότητες, ειδικά αν κάτσεις και ασχοληθείς και αν συνδυάσεις και μια dslr με εξαιρετικούς φακούς μπορείς να πετύχεις πολύ ωραία αποτελέσματα.

Από την στιγμή που δεν βγάζεις κέρδος από αυτό και δεν είναι η δουλειά σου καλύτερα για μένα μείνε στην κάμερα που έχεις, μελέτησες την τέχνη της φωτογραφίας και πάρε και κανά καλό φακό.

Συμφωνω αυτη ειναι και η αποφαση μου , απλς ηθελα να το συζητησω κι ολας, εχω ψαχτει και με φακους και σκεφτομαι την αγορα απλως δεν εχω αποφασισει τι ειδους ειμαι αναμεσα σε αυτους τους https://www.skroutz.gr/s/12097429/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-10-20mm-f-4-5-5-6G-VR.html?from=account_notifications_price_drop https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html?from=account_notifications_price_drop   https://www.skroutz.gr/s/10264906/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-70-300mm-f-4-5-6-3G-ED-VR.html?from=account_notifications_price_drop To ξερω διαφερουν οι λειτουργιες τους απλως δεν εχω καταληξει ποιος θα μου δωσει το κατι παραπανω , κυριως φωτογραφιζω τοπια αλλα θελω να εξερευνω και αλλα ειδη για παραδειγμα αστροφωτογραφια (με οσο το δυνατον καλα αποτελεσματα με φτηνο εξοπλισμο ,γιατι ειναι ακριβο το χομπι ) . Θα με ενδιεφερε εαν εχεις καποια αλλη προταση γενικα για φακο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 10-20 της Nikon θα σου δώσει ένα μεγαλύτερο οπτικό πεδίο για τοπία αλλά για αστροφωτογραφια δεν είναι ιδανικός γιατί δεν είναι και ο πιο φωτεινός φακός, ίσως οι τοκινα 11-16 η 11-20 να είναι καλύτερες επιλογές..

Ο 35αρης απ την άλλη είναι πολύ καλός και για πορτρέτα και για καθημερινή street φωτογραφία.. αν και εγώ σκέφτομαι να δώσω τον δικό μου για τον 50αρη, αλλά έχει να κάνει περισσότερο με το τι σε βολεύει εσένα..

Ο τηλεφακος απ την άλλη είναι για να φωτογραφίζεις πουλιά, το φεγγάρι, αθλητικά (γήπεδα κτλ) και γενικά είναι ένας φακός που δεν θα τον χρησιμοποιείς καθημερινά.. εγώ πχ τον 55-200 που έχω τον έχω χρησιμοποιήσει 10 φορές σε 6 χρόνια, όποτε δεν θα στον συνιστούσα αν δεν τον θες για κάτι συγκεκριμένο..

Επεξ/σία από xenos.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xenos.p είπε

Ο τηλεφακος απ την άλλη είναι για να φωτογραφίζεις πουλιά, το φεγγάρι, αθλητικά (γήπεδα κτλ) και γενικά είναι ένας φακός που δεν θα τον χρησιμοποιείς καθημερινά.. εγώ πχ τον 55-200 που έχω τον έχω χρησιμοποιήσει 10 φορές σε 6 χρόνια, όποτε δεν θα στον συνιστούσα αν δεν τον θες για κάτι συγκεκριμένο..

Είναι και για αλλά πράγματα, όπως πορτραιτα, τοπία, λήψεις τύπου μακρο, street και άλλα. 
 

Εσυ μπορεί να μην τον χρησιμοποιείς, αλλά άλλοι τον χρησιμοποιούν συνέχεια. Φιλος μου έχει λιώσει τον canon 55-250 σε λήψεις και ιδιαίτερα σε λήψεις τοπίων. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, mmikesk8 είπε

Καλησπερα , τον προηγούμενο χρόνο ξεκίνησα σαν χομπι να ασχολουμαι με την φωτογραφια , ψαχτηκα και πηρα την d5300 με την οποια ειμαι αρκετα ικανοποιημένος. Επειδη οσο μπορω ασχολουμαι με την τεχνολογια βλεπω οτι ίσως το τελος των dslr φτανει και αρχιζω να μπαινω σε σκεψεις μηπως την πουλησω είτε για καποια mirorless ειτε για επενδυση σε καποιο κινητο με πολυ καλη καμερα που θα με ικανοποιει και θα μπορω να κανω το χομπι μου και χωρις να κουβαλαω μια καμερα μαζι. Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας και αυτος ειναι ο λογος που κανω αυτο το θεμα.

      Είναι μια βολική ερμηνεία , κάτι που κατάφεραν τελικά να περάσουν , βολική όμως και για μένα , αφού αυτοί που το πίστεψαν διαθέτουν προς πώληση τον εξοπλισμό τους , πολλές φορές με ελάχιστη χρήση , οπότε εγώ με την σειρά μου τον βρίσκω σε τιμές παραπάνω από καλές και συμπληρώνω ότι τυχόν μου λείπει , αφού γνωρίζω τι χρειάζομαι και επίσης γνωρίζω τι να ψάξω .

   Μια ερμηνεία , η οποία πέρασε ειδικά στους ηλικιακά νεότερους , αφού λόγω της μικρής εμπειρίας τους αφενός γύρω από τα φωτογραφικά εν γένει , λόγω της υπερπληροφορησης της ηλεκτρονικής , του καταιγισμού καλύτερα , βασίζονται αποκλειστικά και μόνον σε τεχνικά χαρακτηριστικά ώστε να καταλήξουν σε συμπεράσματα , άλλωστε μόνον τέτοια τεχνικά θα δουν και θα ψάξουν διότι για τα περισσότερα κανείς δεν μιλάει , έχουν συνδέσει λοιπόν το ζήτημα της φωτογραφίας αποκλειστικά και μόνον με το hardware , έχοντας πλήρως αποδεχθεί ότι αυτό είναι η πεμπτουσία του θέματος , οπότε θα ήταν τουλάχιστον άκαιρο για μένα να προσπαθήσω να τους πείσω για οτιδήποτε άλλο πχ ότι μπορούν να βγάλουν φωτογραφίες με την δική μου Olympus mju ii 115 με φίλμ η με την Olympus μου την e - 420 η με την Nikon μου μια F4s ......... όπως επίσης έχουν αποδεχθεί αβίαστα ότι επιβάλλεται μια αναβάθμιση σε νεότερο σώμα , αφού τράβηξαν ήδη 235.000 κλικ με το παλιό , το εξάντλησαν σε όλες του τις λειτουργίες και δυνατότητες και έφτασε η ώρα να προχωρήσουν .

   Πρόσφατα πήγα σε κατάστημα ηλεκτρονικών με σκοπό να πιάσω στα χέρια μου μια D3500 και λέω να πιάσω , αφού για μένα έχει πρωταρχικό ρόλο να δω από κοντά πως ακριβώς κάθεται στο χέρι μου , βλέπετε αυτά δεν τα γράφουν πουθενά , ανακαλύπτοντας ότι το mode dial βρίσκεται σε απίστευτα άβολο σημείο , για μένα , σε αντίθεση με την D3300 που δούλευα . Όσο για την D3300 , την οποία δούλεψα παλιότερα , παραμένει για μένα αξιολογοτατη σαν all-round λύση , δεν μου κάνει όμως για πολύ συγκεκριμένο λόγο , αφού δεν έχει εσωτερικό μοτέρ .

   Σας ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δώσατε να πω δύο πράγματα , άλλωστε χρησιμοποιώ κι' εγώ κινητό , συμπληρωματικά , όχι όμως σαν κύρια λύση , αφού γνωρίζω τις αδυναμίες του ζητήματος .

     Olympus e - 420 Zuiko Digital 40 - 150 f 3.5 - 4.5 απαιχτος για μένα συνδυασμός , όσο για τα μεγαπιξελ ανάλυσης ........ τι να σας πω , είναι μόνον δέκα από αισθητήρα 4/3 . Θα με βόλευε κι' εμένα να βγαίνει τέτοια εικόνα με κινητό , η τσάντα μου κοντεύει τα 6 κιλά . Όχι , δεν απορρίπτω την λύση του κινητού , αφού είμαι υπέρ των λύσεων που λειτουργούν για τον καθένα , ότι λειτουργεί καλύτερα για σας .

IMG_20200211_133110_196.jpg

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mmikesk8 είπε

Συμφωνω αυτη ειναι και η αποφαση μου , απλς ηθελα να το συζητησω κι ολας, εχω ψαχτει και με φακους και σκεφτομαι την αγορα απλως δεν εχω αποφασισει τι ειδους ειμαι αναμεσα σε αυτους τους https://www.skroutz.gr/s/12097429/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-10-20mm-f-4-5-5-6G-VR.html?from=account_notifications_price_drop https://www.skroutz.gr/s/1796228/Nikon-AF-S-DX-Nikkor-35mm-f-1-8G.html?from=account_notifications_price_drop   https://www.skroutz.gr/s/10264906/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-70-300mm-f-4-5-6-3G-ED-VR.html?from=account_notifications_price_drop To ξερω διαφερουν οι λειτουργιες τους απλως δεν εχω καταληξει ποιος θα μου δωσει το κατι παραπανω , κυριως φωτογραφιζω τοπια αλλα θελω να εξερευνω και αλλα ειδη για παραδειγμα αστροφωτογραφια (με οσο το δυνατον καλα αποτελεσματα με φτηνο εξοπλισμο ,γιατι ειναι ακριβο το χομπι ) . Θα με ενδιεφερε εαν εχεις καποια αλλη προταση γενικα για φακο :) 

     Άλλη η δουλειά του ναύτη , άλλη του καντηλαναφτη και άλλη αυτή του αστροναύτη , δεν υπάρχει περίπτωση να μην δεν χρειάζεστε και τους δύο , αφού εξυπηρετούν διαφορετικές συνθήκες ο καθένας με τον τρόπο του . Τώρα , αν στην πορεία καταλήξετε πως δουλεύετε περισσότερο με συγκεκριμένο εστιακό μήκος / μήκη , αυτό μόνον ο χρόνος θα το δείξει πχ δουλεύω μόνιμα με τον Zuiko 40 - 150 , προσοχή στην ουσία είναι 80 - 300 , ενώ δουλεύω λιγότερο με έναν midrange σε άλλη μηχανή όμως . Μην στριμωχνεστε σε πολύ συγκεκριμένες λύσεις , το λίγο απ' όλα έχει περιορισμούς , φυσικά δεν παραλείπω να αναγνωρίσω ότι υπάρχει θέμα κόστους . Φυσικά και μπορείτε να δουλεύετε μόνιμα και καθημερινά ακόμη και με έναν 70 - 300 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το ζήτημα της *πληροφόρησης* (ο Θεός να κάνει.... το μάρκετινγκ πληροφορίες) είναι εκείνο που οδηγεί το καταναλωτικό κοινό. 

Ίσως, αυτό που θα συμβεί να είναι απλά ότι θα αγοράζουν Φωτογραφικές Μηχανές εκείνοι που το βλέπουν σαν ωραίο χομπυ ή είναι το επάγγελμά τους. 

Τα υπόλοιπα περί συγκρίσεων είναι ούτως ή άλλως κουταμάρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Σίγουρα το ζήτημα της *πληροφόρησης* (ο Θεός να κάνει.... το μάρκετινγκ πληροφορίες) είναι εκείνο που οδηγεί το καταναλωτικό κοινό. 

Ίσως, αυτό που θα συμβεί να είναι απλά ότι θα αγοράζουν Φωτογραφικές Μηχανές εκείνοι που το βλέπουν σαν ωραίο χομπυ ή είναι το επάγγελμά τους. 

Τα υπόλοιπα περί συγκρίσεων είναι ούτως ή άλλως κουταμάρες. 

      Έχει επικρατήσει η αντίληψη των instant λύσεων , δεν μιλάω για τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα , ο πολύς κόσμος δεν θέλει να ασχοληθεί πιο πέρα από το εδώ και τώρα , όπως κάποιος πρόσφατα που έριξε το ερώτημα εδώ μέσα " ποια είναι η καλύτερη " μεταξύ δύο μοντέλων μηχανών . Δεν φαινόταν πουθενά να ενδιαφέρεται παρά μόνον για μια συγκεκριμένη απάντηση του είδους είτε αυτή είτε εκείνη , οι άνθρωποι πήγαν να του γράψουν δύο πράγματα , εκείνος δεν απάντησε βέβαια ακόμη και σήμερα . 

    Δεν λείπουν βέβαια και οι γραφικότητες του είδους γιατί τα κινητά είναι καλύτερα από ένα ολοκληρωμένο φωτογραφικό σύνολο , ας πούμε μια D850 με έναν 24 - 70 f 2.8 έτσι στεγνά , γιατί η γάτα είχε ένα αυτί .

    Καλά , δοκίμασα μια φορά από σποντα τον παραπάνω φακό και με πήραν τα δάκρυα που δεν είχα τα λεφτά να τον τσακωσω ....... ακόμη κλαίω δλδ .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

.... Instant λύσεων ,

Να πατάω το κουμπί... Και να βγαίνει μια χοντρή! 

(και χωρίς να προσβάλω με αυτό την όποια εύσωμη κυρία) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Να πατάω το κουμπί... Και να βγαίνει μια χοντρή! 

(και χωρίς να προσβάλω με αυτό την όποια εύσωμη κυρία) 

     Ναι , φυσικά να μην χαλάσουμε το θέμα που ξεκίνησε ο φίλος , οπότε για την περίπτωση που το οικονομικό είναι δύσκολο , δεν λείπουν οι πιο οικονομικές λύσεις , όπως ο πολύ καλός 18 - 70 f 3.5 - 4.5 που υποκαθιστά και λίγο πιο πέρα τον ήδη καλό κιτ 18 - 55 , τώρα βέβαια εγώ θα κοιτούσα λίγο λοξά έναν manual Tokina 28 - 200 για F mount , αρκεί να μην φοβάται με τις ρυθμίσεις στο χέρι !

   Και οπωσδήποτε τον πολύ καλό 50 f 1.8 σειράς D !

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος λοιπόν

το θέμα της mirrorless υπάρχει αλλά εκτιμώ ότι για όποιον έχει ήδη ένα αξιοπρεπές σώμα δε χρειάζεται να τον απασχολεί. Είναι κάτι που θα παίξει στα επόμενα χρόνια αλλά για την ώρα νομίζω ότι είναι θέμα marketing. 

Προσωπικά στη φωτογραφία κινούμαι με 1. 15-30/2.8 g1,

2. 24-70/2.8 g2,

3. 70-200/2.8 g2 και

4. 150-600

Ολα τώρα της Tamron. 

Ολοι εξαιρετικοί φακοί που μπορούν να τραβήξουν κάτω απ' όλες (κυριολεκτικά) τις συνθήκες. 

Το κινητό είναι για άλλη δουλειά. Έχω το Huawei Mate 20Pro αλλά believe me... οι φωτογραφίες του δεν είναι ισοδύναμες ούτε με κάποια που θα βγάλω με την Canon 400D που είχα πάρει μτχ το 2006.. με τον κιτ 18-55... Σήμερα έναν τέτοιων συνδυασμό μπορείς να τον αγοράσεις με.... max 100€ (και πολλά λέω ίσως). 

Δεν έχει νόημα να επενδύσεις σε κινητό για φωτογραφίες. Το mate είναι εξαιρετικό τηλέφωνο με καλή κάμερα (για κινητό) αλλά ως εκεί.... 

Μην μπερδεύεις τις 6" της οθόνης του κινητού με την φωτογραφία είτε σε μεγάλη οθόνη, είτε εκτυπωμένη. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέμα προτεραιοτήτων τα πάντα.  Δεν υπάρχει σαφέστατη απάντηση σε αυτό που θες. Οι προτεραιότητες του καθενός είναι υποκειμενικές.

Δουλευα χρόνια με DSLRs , τελικά κουράστηκα λόγω μεγέθους.

Δούλευα και άλλα χρόνια με mirorless, κάλυψα την ανάγκη μου για μικρότερο μέγεθος, έχασα όμως σε νυχτερινές φωτογραφίες με flash / φωτομέτρηση και σαφώς στην ευκολία προχωρημένης λειτουργίας των DSLR

Τελικά οι περισσότερες φωτογραφίες που θα βγάλω ολόκληρο το χρονο, τι φωτογραφίες είναι? Απο το κινητό που το έχω πάντα μαζί μου και μπορεί να γίνει share σε 1/10 του δευτερολέπτου.

Οπότε τι είναι καλύτερο? Ανάλογα τι θέλει ο καθένας...

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...