Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε custom υδροψυξη


GregKoug13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Tenshi είπε

Τα "κούκις" σου man!

Tο σκαρί του 760t=750D, οπότε το μέγιστο:

360x45mm πάνω+240x45mm μπροστά+240x30mm κάτω.Η αντλία πάνω στο μπροστινό ψυγείο.

Kόστος 600-650 ευρώ.

Αυτο που πρότεινα πιο πάνω πως το βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αυτο που πρότεινα πιο πάνω πως το βλέπεις;

Δέ'ν κακό!Προσωπικά θα έβαζα κανα δύο 45º ή 90º fittings,ένα Τ και ένα drain valve.

Νομίζω η EKWB είχε δωρεάν μεταφορικά για αγορές πάνω απο 200 ευρώ, ή κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 250 και πάνω... πάρτε μόνο αντλια block cpu gpu  και 2χ45 αν χρειάζεστε ψυγεία  η από αγγελίες  (ινσομνια) η απο θείο ελλαδα της αλφακοολ fitt apo ally (virus free) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Custom w/c και αρχάριος = No go

Θέλει πολύ δουλειά και συντήρηση η custom υδρόψυξη, δεν είναι τόσο απλό. Κατά την γνώμη μου, πήγαινε καλύτερα σε AIO και στο μέλλον όταν αποκτήσεις εμπειρία, το ξανακοιτάς.

BTW, η ποιότητα της ΕΚ έχει πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια, δε την εμπιστεύομαι πια. Υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις αντί της ΕΚ.

Επεξ/σία από purif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, purif είπε

Custom w/c και αρχάριος = No go

Θέλει πολύ δουλειά και συντήρηση η custom υδρόψυξη, δεν είναι τόσο απλό. Κατά την γνώμη μου, πήγαινε καλύτερα σε AIO και στο μέλλον όταν αποκτήσεις εμπειρία, το ξανακοιτάς.

BTW, η ποιότητα της ΕΚ έχει πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια, δε την εμπιστεύομαι πια. Υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις αντί της ΕΚ.

Δεν θέλει κάτι τραγικό, αλλαγή του υγρού κάθε 2-3 χρόνια μόνο. Αν δεν βάζεις παστέλ σαν κάγκουρας, δεν παθαίνει κάτι. Με καθαρό υγρό (χωρίς χρώμα) και 5 ετία το αφήνεις πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Δεν θέλει κάτι τραγικό, αλλαγή του υγρού κάθε 2-3 χρόνια μόνο. Αν δεν βάζεις παστέλ σαν κάγκουρας, δεν παθαίνει κάτι. Με καθαρό υγρό (χωρίς χρώμα) και 5 ετία το αφήνεις πάνω.

2-3 χρόνια είναι πολλά. Κανονικά ανά χρόνο (άντε 2 το πολύ) θέλει αλλαγή το υγρό για να είσαι safe και ανα 2-3 χρόνια, λύσιμο όλη και καλό καθάρισμα / flushing τα ψηγεία.

+ το αρχικό flushing των ψηγείων για να φύγει όλη η σαβούρα που έχουν από το εργοστάσιο, leak testing κλπ. Άμα μπλέξεις και με παστέλ ή / και soft tubes με plasticizer, εκεί αρχίζει το πάρτυ.

Επιμένω ότι μια AIO για αρχή θα ήταν καλύτερη επιλογή.

Επεξ/σία από purif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, purif είπε

Custom w/c και αρχάριος = No go

Θέλει πολύ δουλειά και συντήρηση η custom υδρόψυξη, δεν είναι τόσο απλό. Κατά την γνώμη μου, πήγαινε καλύτερα σε AIO και στο μέλλον όταν αποκτήσεις εμπειρία, το ξανακοιτάς.

BTW, η ποιότητα της ΕΚ έχει πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια, δε την εμπιστεύομαι πια. Υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις αντί της ΕΚ.

 

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Δεν θέλει κάτι τραγικό, αλλαγή του υγρού κάθε 2-3 χρόνια μόνο. Αν δεν βάζεις παστέλ σαν κάγκουρας, δεν παθαίνει κάτι. Με καθαρό υγρό (χωρίς χρώμα) και 5 ετία το αφήνεις πάνω.

Εγώ είμαι κάπου στη μέση.Η custom δέν είναι κάτι τραγικό,αρκεί να έχεις κάνει έρευνα-προετοιμασία-σχεδιασμό.Tην πρώτη φορά (2014) επιστράτευσα μέχρι και κάβουρα,γιατί δέν μπορούσα να αντιληφθώ οτι τα fittings είναι επαρκώς στεγανά και ως hand tight.ΕΥΤΥΧΩΣ που δέν είχα και τεφλόν εύκαιρο...

Δυό ψυγεία, soft σωλήνες,compression fittings,drain port και ένα pump/res combo.Ακόμα και ο αρχάριος θα μπορέσει να τα βάλει σε μια σειρά,ακολουθώντας τις οδηγίες.

Έχω ξαναγράψει πως η συντήρηση μπορεί να είναι είτε ενασχόληση είτε μπελάς,ανάλογα τα κέφια.Οκ, η 5ετία θα μπορύσε να είναι και μια ευκαιρία να εκκολάψουμε τον Κθούλου μέσα στο loop.Ένα ψευτοflush με WFI μια φορά το έτος, συνοδευόμενο απο αλλαγή ψυκτικού,θα κρατήσει το σύστημα σε πολύ καλή κατάσταση χωρίς καν να το λύσουμε.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Παιδιά μια ερώτηση, flush σε καινούργια parts radiator block κτλπ. κάνουμε με απιονισμένο νερό; 

*Απεσταγμένο (ιδανικά μόνο με*).

Για συντομία μπορείς να βάλεις το ψυγείο σε ζεστό-τρεχούμενο νερό βρύσης και να κάνεις έναν-δύο καλά ξεπλύματα με απεσταγμένο πρίν δέσεις το loop.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Παιδιά μια ερώτηση, flush σε καινούργια parts radiator block κτλπ. κάνουμε με απιονισμένο νερό; 

Για τα radiators το καλύτερο είναι με το blitz kit της mayhems. Αν δε θα να ξοδευτείς, λευκό ξύδι με απεσταγμένο/απιονισμένο νερό (για λίγη ώρα, δε πρέπει να μείνει πολύ αλλιώς υπάρχει κίνδυνος διάβρωσης) και μετά ξέπλυμα μόνο με ζεστό απεσταγμένο/απιονισμένο. Τα blocks δε χρειάζεται αλλά αν θες, βάλε απεσταγμένο/απιονισμένο νερό.

Επεξ/σία από purif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silok είπε

Με παστέλ ανά πόσο καιρό θέλει μπουγάδα η λούπα;Σκεφτόμουν στο επόμενο κουτί το theme μου να έχει πορτοκαλί ή μωβ παστέλ

Λίγους μήνες από ότι έχω δει. Μπουκώνει αρκετά γρήγορα. Ο μπελάς είναι το καθάρισμα των μπλοκ από την μακα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Λίγους μήνες από ότι έχω δει. Μπουκώνει αρκετά γρήγορα. Ο μπελάς είναι το καθάρισμα των μπλοκ από την μακα.

Κατάλαβα,ταλαιπώρια δηλαδή,θα αρκεστώ σε διάφανο χρωματιστό,ευχαριστώ για την πληροφόρηση αδερφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο μπελα εχει η συντηρηση;

Θελω και εγω να βαλω νερακι στο δικο μου κουτι γιατι το κωλοκουτο δεν παιρνει καλη ψυκτρα αλλα εχω διαβασει για διαφορες διαρροες για ζημια σε καρτες γραφικων μητρικες και το φοβαμαι.

Φυσικα αυτα τα εχω διαβασει για τις AIO οχι για Custom αλλα Custom δεν εχω βαλει ποτε και η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Τοσο μπελα εχει η συντηρηση;

Θελω και εγω να βαλω νερακι στο δικο μου κουτι γιατι το κωλοκουτο δεν παιρνει καλη ψυκτρα αλλα εχω διαβασει για διαφορες διαρροες για ζημια σε καρτες γραφικων μητρικες και το φοβαμαι.

Φυσικα αυτα τα εχω διαβασει για τις AIO οχι για Custom αλλα Custom δεν εχω βαλει ποτε και η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

μπελα εχει σίγουρα μονο και μονο για να βρεις τα σωστα παρτς που αρέσουν σ εσενα  φτάνει...η συντήρηση δεν ειναι κατι τρομερο αλλα ουτε και διαδικασία του λεπτου ουτως η αλλως μια φορα τον χρονο ανοιγεις  το πισι  για αλλαγη παστας καθαρισμα ελεγχο κλπ. εε εκει κανεις και ενα καθαρισμα  στην λοοπα αλλαζεις και  κανα σωληνα που εχει θαμπωσει και δατς ιτ.... (ο καθενας εχει διαφορετικό τρόπο) απο εκει και περα το λαθος  και να ερθει θα ειναι απο τα δικα σου χερια οποτε ενας πολυ καλος ελεγχος μετα το τελος  του στησίματος ειναι απαραίτητος για να βιδώσουν τάπες που δεν έχουν βιδώσει να μπουν σωλήνες που δεν εχουν κανει καλη εφαρμογη κλπ... το κοστος πλεον διαφερει αλλα για μια φουλ λοοπα πρεπει να βγει απο 500 εως 700 κατα μεσω ορο.... 

 

* τωρα ειδα το κουτι σου το οποιο ειναι αρκετα ευκολο κιολας για λοοπα...

Επεξ/σία από emperorN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...