Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε custom υδροψυξη


GregKoug13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, emperorN είπε

μπελα εχει σίγουρα μονο και μονο για να βρεις τα σωστα παρτς που αρέσουν σ εσενα  φτάνει...η συντήρηση δεν ειναι κατι τρομερο αλλα ουτε και διαδικασία του λεπτου ουτως η αλλως μια φορα τον χρονο ανοιγεις  το πισι  για αλλαγη παστας καθαρισμα ελεγχο κλπ. εε εκει κανεις και ενα καθαρισμα  στην λοοπα αλλαζεις και  κανα σωληνα που εχει θαμπωσει και δατς ιτ.... (ο καθενας εχει διαφορετικό τρόπο) απο εκει και περα το λαθος  και να ερθει θα ειναι απο τα δικα σου χερια οποτε ενας πολυ καλος ελεγχος μετα το τελος  του στησίματος ειναι απαραίτητος για να βιδώσουν τάπες που δεν έχουν βιδώσει να μπουν σωλήνες που δεν εχουν κανει καλη εφαρμογη κλπ... το κοστος πλεον διαφερει αλλα για μια φουλ λοοπα πρεπει να βγει απο 500 εως 700 κατα μεσω ορο.... 

* τωρα ειδα το κουτι σου το οποιο ειναι αρκετα ευκολο κιολας για λοοπα...

Δεν είναι φυσιολογικό να έχουν ψιλοθολώσει οι σωλήνες; Θέλουν αλλαγή;

Πχ αν φαίνεται εδώ, είναι λίγο θολωμενες.

Οταν λειτουργεί με τον φωτισμό δεν φαίνεται, όποτε η εμφάνιση δεν είναι ζήτημα. Θα τις άλλαζες;

 

F5294682-3914-4468-8914-18E6FD8AAA23.jpeg

E4883342-30A9-4900-9A6C-95D99F6C6531.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δεν είναι φυσιολογικό να έχουν ψιλοθολώσει οι σωλήνες; Θέλουν αλλαγή;

Πχ αν φαίνεται εδώ, είναι λίγο θολωμενες.

Οταν λειτουργεί με τον φωτισμό δεν φαίνεται, όποτε η εμφάνιση δεν είναι ζήτημα. Θα τις άλλαζες;

F5294682-3914-4468-8914-18E6FD8AAA23.jpeg

E4883342-30A9-4900-9A6C-95D99F6C6531.jpeg

Οχι θα τίς πέρναγα μια σιλικόνη σπρέι .. αν τίς περάσεις από την αρχή τής εγκατάστασης δεν θα θολώσουν εύκολα....

Επεξ/σία από emperorN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, emperorN είπε

Οχι θα τίς πέρναγα μια σιλικόνη σπρέι .. αν τίς περάσεις από την αρχή τής εγκατάστασης δεν θα θολώσουν εύκολα....

Εσωτερικά; Δεν διαλύεται στο υγρό μετά;

Έχεις λινκ απο το σπρέυ που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Εσωτερικά; Δεν διαλύεται στο υγρό μετά;

Έχεις λινκ απο το σπρέυ που λες;

Εξωτερικά ρε συ οχι εσωτερικά σιλικόνη σε σπρέι υπάρχουν πάρα πολλά το καλύτερο πού εχωυ χρεισιμοποιησει είναι τής wd40 με κίτρινο καπάκι...δεν ψεκάζεις απευθείας αλλα σε δισκια ντεμακιγιαζ και περνάς σωλήνες στον πεττζι κάνει θαύματα..τραστμι στον εύκαμπτο θα στον ξανα κάνει καινούργιο....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, emperorN είπε

Εξωτερικά ρε συ οχι εσωτερικά σιλικόνη σε σπρέι υπάρχουν πάρα πολλά το καλύτερο πού εχωυ χρεισιμοποιησει είναι τής wd40 με κίτρινο καπάκι...δεν ψεκάζεις απευθείας αλλα σε δισκια ντεμακιγιαζ και περνάς σωλήνες στον πεττζι κάνει θαύματα..τραστμι στον εύκαμπτο θα στον ξανα κάνει καινούργιο....

Ευχαριστώ μπρο, είσαι μέγας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 2:57 ΠΜ, purif είπε

Custom w/c και αρχάριος = No go

Θέλει πολύ δουλειά και συντήρηση η custom υδρόψυξη, δεν είναι τόσο απλό. Κατά την γνώμη μου, πήγαινε καλύτερα σε AIO και στο μέλλον όταν αποκτήσεις εμπειρία, το ξανακοιτάς.

BTW, η ποιότητα της ΕΚ έχει πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια, δε την εμπιστεύομαι πια. Υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογες προτάσεις αντί της ΕΚ.

Φοράω την kraken x72 αυτή τη στιγμή στο σύστημα. Δε μου αρέσει το κουτί όταν το βλέπω στο γραφείο και η custom που ρώτησα είναι για ομορφιά. Βέβαια βλέπω ότι η συντήρηση της είναι λιγάκι (?) Απαιτητική και δε το ψήνω πλέον νομίζω χΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, GregKoug13 είπε

Φοράω την kraken x72 αυτή τη στιγμή στο σύστημα. Δε μου αρέσει το κουτί όταν το βλέπω στο γραφείο και η custom που ρώτησα είναι για ομορφιά. Βέβαια βλέπω ότι η συντήρηση της είναι λιγάκι (?) Απαιτητική και δε το ψήνω πλέον νομίζω χΔ

Πως παει απο θορυβο αυτη;

Σε τι επεξεργαστη την εχεις;

Θελω να βαλω μια AIO 360 στον 3700X αλλα δεν εχω σκοπο για O.C γιατι θελω οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο επειδη αρκετες φορες τον εχω ανοιχτο το βραδυ και κοιμαμαι διπλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GregKoug13 είπε

Φοράω την kraken x72 αυτή τη στιγμή στο σύστημα. Δε μου αρέσει το κουτί όταν το βλέπω στο γραφείο και η custom που ρώτησα είναι για ομορφιά. Βέβαια βλέπω ότι η συντήρηση της είναι λιγάκι (?) Απαιτητική και δε το ψήνω πλέον νομίζω χΔ

Αν τη θες για ομορφιά, τότε σίγουρα δεν είναι για εσένα. Μπορούν να πάνε πολλά πράγματα λάθος (ακόμα και έμπειροι την έχουν πατήσει λόγω απροσεξίας) και να κλαις την υδρόψυξη (και ακόμα χειρότερα, καμιά μητρική ή κάρτα γραφικών σε τυχόν διαρροή).

Αν θες κάτι καλύτερο, μπορείς να πας σε semi-open loop. Παλιότερα (νομίζω και τώρα) η Swiftech έβγαζε τέτοιες AIO που μπορούσες να προσθέσεις αργότερα αν ήθελες blocks, σωλήνες, κλπ. (αν και δύσκολο να τις βρεις Ευρώπη).

Επεξ/σία από purif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Πως παει απο θορυβο αυτη;

Σε τι επεξεργαστη την εχεις;

Θελω να βαλω μια AIO 360 στον 3700X αλλα δεν εχω σκοπο για O.C γιατι θελω οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο επειδη αρκετες φορες τον εχω ανοιχτο το βραδυ και κοιμαμαι διπλα του.

2700x αρχικά και εδώ και δύο μέρες σε 3700x. Δεν έχω παράπονο ψιλοακουγεται αλλά όχι τρομερα πράγματα.

11 ώρες πριν, purif είπε

Αν τη θες για ομορφιά, τότε σίγουρα δεν είναι για εσένα. Μπορούν να πάνε πολλά πράγματα λάθος (ακόμα και έμπειροι την έχουν πατήσει λόγω απροσεξίας) και να κλαις την υδρόψυξη (και ακόμα χειρότερα, καμιά μητρική ή κάρτα γραφικών σε τυχόν διαρροή).

Αν θες κάτι καλύτερο, μπορείς να πας σε semi-open loop. Παλιότερα (νομίζω και τώρα) η Swiftech έβγαζε τέτοιες AIO που μπορούσες να προσθέσεις αργότερα αν ήθελες blocks, σωλήνες, κλπ. (αν και δύσκολο να τις βρεις Ευρώπη).

Ααα δε το ήξερα αυτό. Θα το ψάξω ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...