Προς το περιεχόμενο

Ζωή στη Νορβηγία


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλό με τη Νορβηγία είναι ότι όλοι σχεδόν έχουν παρά πολύ καλό επίπεδο αγγλικών όποτε θα μπορείς να τα βγάζεις πέρα τον πρώτο καιρό από άποψη επικοινωνίας. 

Αυτο που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι είναι μια από τις πιο ακριβές χώρες στον κόσμο όποτε αν αποτύχει το πείραμα (πας και δεν κάτσει η φάση για οποιονδήποτε λόγο) θα σου έχουν φύγει ήδη αρκετά χρήματα. Αλλά αν σου κάτσει...

Νορβηγοί και Δανοί είμαι πολύ πιο άνετοι, χαλαροί και πρόθυμοι για επικοινωνία από όσο τους περίμενα (βασιζόμενα στα στερεότυπα περί ψυχρών ανθρώπων). Τους βόρειο Γερμανούς για παράδειγμα τους βρίσκω πολύ πιο ψυχρούς και αταίριαστους με μας. 

 Γενικά έχουν λύσει πολλά από τα προβλήματα τους, έχουν λίγη διαφθορά κλπ (προβλήματα με τα οποία εδώ στην Ελλάδα παλεύουμε ακόμα καθημερινά με αποτέλεσμα μια κάποια μιζέρια). 
Απο την άλλη, άλλο να είσαι ντόπιος Νορβηγός (ξέρεις γλώσσα, έχει συνηθίσει το σώμα σου με λίγο ήλιο) και άλλο να πας σαν ενήλικας που έχει μεγαλώσει κάτω από τον μεσογειακό ήλιο. Κάποιων οι οργανισμοί αντέχουν την αλλαγή, κάποιων όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 11/2/2020 στις 1:53 ΜΜ, epp είπε

Μιλας Νορβηγικα ηδη?  εχεις ξεκινησει να μαθαινεις? Εχεις παει Νορβηγια? και αν ναι τι εποχη?  

Αν σε δυο απο τις 3 ερωτησεις σου η απαντηση ειναι οχι , τοτε η ερωτηση σου ειναι σε καθαρα θεωρητικο επιπεδο.  

Νορβηγικά έχω αρχίσει να μαθαίνω. Νορβηγία δεν έχω πάει ακόμα (θα πήγαινα τώρα το Πάσχα αλλά έτυχε ο covid-19).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...