Προς το περιεχόμενο

Φακός και τρίποδο


xenos.p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 
Το setup μου αυτή τη στιγμή είναι Nikon d5100, 18-55mm vr kit, 55-200mm vr κι αυτός από κιτ και 35mm f1.8. 
1) Σκέφτομαι να σκοτώσω τον 18-55, ίσως να δώσω και τον 35αρη και να πάω στον sigma 17-50 f2.8 ως πιο all around για καθημερινή χρήση. Τι γνώμη έχετε για τον συγκεκριμένο φακό? 
2) Θέλω επίσης ένα καλό, σταθερό τρίποδο που να είναι όσο το δυνατόν πιο φορητό. Με μια μικρή έρευνα αγοράς βρήκα τα: sentio tr-950 στα 79, manfrotto element big Aluminium στα 105, rollei compact traveler no1 carbon στα 103 και cullman mundo 525m στα 73. Νομιζω όλα αυτά γίνονται και μονοποδα, ένα καλό αλλά όχι απαραίτητο χαρακτηριστικό. Για πείτε καμία γνώμη η και καμία άλλη πρόταση αν υπάρχει και τίποτα οικονομικότερο..

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρίποδο έχω το cullman mundo 525m και είμαι απόλύτα ικανοποιημένος. Έχει πολλά κομφόρ και καλή ποιότητα κατασκευής. Μόνο αρνητικό το βάρος του (1600gr) το οποίο σε ίσως κάποιους κουράσει στο κουβάλημα άμα το θέλουν μαζί σε μεγάλες διαδρομές. Βγαίνει και σε carbon έκδοση (525 mc) αλλά θα περίμενα να είναι ακόμα πιο ελαφρύ από τα 1300gr που είναι τελίκά οπότε δε κερδίζεις και τίποτα το ιδιαίτερο και δε ξέρω αν θα είναι και το ίδιο στιβαρό. Βέβαια, εγώ το έχω το δικό μου, το έχω κάνει να ζυγίζει πιο κάτω από τα 1600, μιας και το παίρνω μαζί μου έχοντας αφαιρέσει την κεντρική κολώνα (μένει σπίτι) και δε χάνω τίποτα στη χρήση που κάνω συνήθως. Και στο ύψος με καλύπτει το πόσο φτάνει χωρίς την κεντρική κολώνα αλλά είναι και πιο μανιτζέβελο στο να το βάλεις κάτω στο πάτωμα ανοιχτό τέρμα τα πόδια για χαμηλές λήψεις, κάτι που ούτως ή άλλως δε γίνεται με την κολώνα και σε τέτοιες λήψεις την αφαιρείς.

Το rollei compact είναι επίσης καλό, το έχει φίλος, είναι carbon, ζυγίζει γύρω στο 1000gr και η διαφορά στο κουβάλημα είναι αισθητή, αλλά δε ξέρω αν έχει το ίδιο καλή σταθερότητα με το mundo 525m που έχω.

Για τα άλλα που αναφέρεις δεν έχω άποψη, το sentio βλέπω φτάνει κοντά τα 2000gr, το manfrotto πρέπει να είναι ίδιο τρίποδο με το mundo 525m, ίδια κιλά, ίδια κοψιά..

 

Πάμε τώρα στα του φακού sigma 17-50. Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις για αυτόν, τον είχα στην d7100 βασικό μου φακό για τα σχεδόν 2 χρόνια που την είχα, αλλά είχα πρόβλημα με το back ή front focus (δε θυμάμαι ακριβώς τί πρόβλημα είχα), κάτι που διόρθωσα με καλιμπράρισμα  (af micro adjustment) που είχε σαν λειτουργία η d7100 και το ρύθμισα στο -7 και όλα οκ, ξυράφι από το f2.8. Το θέμα είναι πως στη μηχανή σου, αν έχεις παρόμοιο πρόβλημα, δε διορθώνεται, δεν υπάρχει η επιλογή για καλιμπράρισμα, οπότε μετά θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

Ενημερωτικά, τον πούλησα σε άνθρωπο με d7200 και σε εκείνον δούλεψε χωρίς να χρειάζεται καλιμπράρισμα (δηλαδή με το af micro adjustment στο 0, μαμα απείραχτο). Δεν είχε πρόβλημα στη μηχανή του με front/back focus. Μπορεί να τον βάλει άλλος σε άλλη μηχανή και για να δουλέψει σωστά να πρέπει να είναι στο +10 λέω γω για παράδειγμα. Το λέω αυτό για να καταλάβεις λίγο τί παίζει.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια τάση οι κιτ φακοί στις κροπ μηχανές να υποτιμούνται , επειδή οι εταιρείες τους δίνουν σχεδόν χάρισμα.

Στις full frame , επειδή χρεώνονται 350 ως 700 ευρώ, τους έχουν σε μεγαλύτερη εκτίμηση !!!

Η ποιότητά τους, δεν είναι αντίστοιχη της τιμής τους, είναι πολύ παραπάνω. 

Αντίστοιχα , ένας ακριβότερος φακός (ζουμ) , δεν προσφέρει τόσο ανώτερη ποιότητα , όσο ακριβότερος είναι . 

Με έναν καλύτερο φακό στις ίδιες εστιακές αποστάσεις, θα πάρεις ένα 10% καλύτερη απόδοση. 

Σχετικά με τους sigma ... όποτε έχω βρεθεί σε μαγαζιά τεχνικών , όση ώρα καθόμουν εκεί έβλεπα να έρχονται 50 sigma, για ρύθμιση εστίασης ... και κανένας nikon. 

Προσωπικά κάτι μου λέει αυτό , άλλοι μπορούν να το αγνοήσουν . 

Και σε κουβέντες σε φόρουμ , βλέπω συχνά παρόμοια θέματα, όπως και στο flickr. 

Ο nikon AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR  , κοστίζει διπλά και βάλε χρήματα από το sigma, αλλά σε αυτή την κατηγορία τα διπλά είναι +300€ .

Λογικά θα πάρεις κάπου 150€ , από τον 35ρη και τον κιτ 18-55 πουλώντας τους. Προσωπικά , θα σκεφτόμουν το nikon.

Με δεδομένο πάντα ότι σε κάθε περίπτωση , δεν θα έχεις αναβάθμιση αντίστοιχη των χρημάτων που δίνεις.

(παρόμοιο παράδειγμα ο 16-35 full frame κοστίζει τα 4πλάσια λεφτά από τον 10-20 dx ... είναι 4 φορές καλύτερος ; κουραφέξαλα είναι , μπορεί να είναι .... 2.5% καλύτερος ). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Υπάρχει μια τάση οι κιτ φακοί στις κροπ μηχανές να υποτιμούνται , επειδή οι εταιρείες τους δίνουν σχεδόν χάρισμα.

Στις full frame , επειδή χρεώνονται 350 ως 700 ευρώ, τους έχουν σε μεγαλύτερη εκτίμηση !!!

Η ποιότητά τους, δεν είναι αντίστοιχη της τιμής τους, είναι πολύ παραπάνω. 

Αντίστοιχα , ένας ακριβότερος φακός (ζουμ) , δεν προσφέρει τόσο ανώτερη ποιότητα , όσο ακριβότερος είναι . 

Με έναν καλύτερο φακό στις ίδιες εστιακές αποστάσεις, θα πάρεις ένα 10% καλύτερη απόδοση. 

Σχετικά με τους sigma ... όποτε έχω βρεθεί σε μαγαζιά τεχνικών , όση ώρα καθόμουν εκεί έβλεπα να έρχονται 50 sigma, για ρύθμιση εστίασης ... και κανένας nikon. 

Προσωπικά κάτι μου λέει αυτό , άλλοι μπορούν να το αγνοήσουν . 

Και σε κουβέντες σε φόρουμ , βλέπω συχνά παρόμοια θέματα, όπως και στο flickr. 

Ο nikon AF-S DX NIKKOR 16-80mm f/2.8-4E ED VR  , κοστίζει διπλά και βάλε χρήματα από το sigma, αλλά σε αυτή την κατηγορία τα διπλά είναι +300€ .

Λογικά θα πάρεις κάπου 150€ , από τον 35ρη και τον κιτ 18-55 πουλώντας τους. Προσωπικά , θα σκεφτόμουν το nikon.

Με δεδομένο πάντα ότι σε κάθε περίπτωση , δεν θα έχεις αναβάθμιση αντίστοιχη των χρημάτων που δίνεις.

(παρόμοιο παράδειγμα ο 16-35 full frame κοστίζει τα 4πλάσια λεφτά από τον 10-20 dx ... είναι 4 φορές καλύτερος ; κουραφέξαλα είναι , μπορεί να είναι .... 2.5% καλύτερος ). 

Συμφωνώ και επαυξάνω σε όλα. 

Οι κιτ φακοί στις κροπ είναι πολύ καλοί για τα λεφτά τους. Εγώ είμαι σε Canon μεριά. Έχω πέντε φακούς.

Αισθητή διαφορά απο τον κιτ είδα σε ζουμ φακό μόνο από τον 15-85 μου, που κοστίζει ...8 φορές πάνω από τον κιτ και είναι επιπέδου L σε οπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ’ αρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 
Η αλήθεια είναι ότι μετά από ένα σημείο η διαφορά σε ποιότητα δεν ανταποκρίνεται ποτέ στην διαφορά τιμής γενικότερα, όχι μόνο στη φωτογραφία. Το θέμα είναι να βρίσκεις value for money λύσεις.
Με ανησύχησε λίγο το θέμα με το focus του sigma επομένως θα μείνω μ αυτούς που έχω προς το παρόν και ίσως κάνω την αναβάθμιση σε D7100 που σκεφτόμουν που λύνει τέτοια προβλήματα, γιατί για να πω την αλήθεια ζήλεψα μερικές φωτογραφίες από το Flickr του στρατηγού με αυτό το σετ κάμερας φακού. 

Επεξ/σία από xenos.p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες sigma , πιο οικονομικό από το nikon , κοίτα για τον 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM .

Αυτός συνεργάζεται με το usb dock , οπότε αν έχεις θέματα εστίασης, τον ρυθμίζεις.

Έρχεται με 320€ από το e-infin , 260€ φθηνότερα από το nikon. Το dock βέβαια, κάνει άλλα 60€ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, xenos.p είπε

Κατ’ αρχας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 
Η αλήθεια είναι ότι μετά από ένα σημείο η διαφορά σε ποιότητα δεν ανταποκρίνεται ποτέ στην διαφορά τιμής γενικότερα, όχι μόνο στη φωτογραφία. Το θέμα είναι να βρίσκεις value for money λύσεις.
Με ανησύχησε λίγο το θέμα με το focus του sigma επομένως θα μείνω μ αυτούς που έχω προς το παρόν και ίσως κάνω την αναβάθμιση σε D7100 που σκεφτόμουν που λύνει τέτοια προβλήματα, γιατί για να πω την αλήθεια ζήλεψα μερικές φωτογραφίες από το Flickr του στρατηγού με αυτό το σετ κάμερας φακού. 

     Οι value for money λύσεις , είναι αυτό που λειτουργεί καλύτερα για εσάς κι' αυτό με την σειρά του έρχεται μετά από την χρήση διαφόρων συστημάτων , τα οποία θα περάσουν από τα χέρια σας . 

    

   

IMG_20200209_133358_222.jpg

IMG_20200209_133358_219.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αν θες sigma , πιο οικονομικό από το nikon , κοίτα για τον 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM .

Αυτός συνεργάζεται με το usb dock , οπότε αν έχεις θέματα εστίασης, τον ρυθμίζεις.

Έρχεται με 320€ από το e-infin , 260€ φθηνότερα από το nikon. Το dock βέβαια, κάνει άλλα 60€ . 

Θα τον έχω υπόψιν μου μήπως βρω και κανέναν μεταχειρισμένο.. φαίνεται ωραίος φακός και σε καλή τιμή τα κάνει λίγο πολύ όλα. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι έχω και χρησιμοποώ τον 17-50 f/2.8 της Sigma για Canon και κυρίως για βίντεο και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Σκέψου πόσο θα τραβάς ζουμ κι αν εκεί θέλεις f/2.8 ή f/3.5 ή πόσο θα φτάνει εκεί ο 17-70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...