Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για επιλογή ηλεκτρικού "ποδηλάτου"


patsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας σκέφτομαι την αγορά ενός μικρού ηλεκτρικού "ποδηλάτου" για κάποιες βασικές μετακινήσεις και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 

https://youhou.gr/index.php?route=product/product&product_id=774&skr_prm=WyIwMDcwYTY3NS0zZmMwLTRlNzMtOGEzYy05MzFhMGUyNzdkODMiLDE1ODExNDE5NzExMzAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

https://www.germanos.gr/product/urban-glide-electric-bike-140s/20388948/

Έχει κάποιος εμπειρία σε κάποιο απο τα δύο ή αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο ποιο θα επιλέγατε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι και τα δύο είναι ίδια, απλώς έχουν διαφορετικά αυτοκόλλητα. 

Το dyu το είχα αγοράσει από Κίνα πριν 2 χρόνια και το κράτησα 10 μέρες πριν το πουλήσω. Είναι καλό ποδηλατάκι, με κουβαλούσε άνετα παρά τα 120 κιλά μου ακόμη και σε ελαφρά ανηφορικούς δρόμους.  Για τα κιλά μου η πραγματική αυτονομία ήταν 10-11 χιλιόμετρα. Τόσο εγώ όσο και άλλοι που το δοκίμασαν βρήκαμε ένα πολύ σοβαρό μειονέκτημα, δεν έχει ανάρτηση και λόγο και των μικρών ελαστικών νιώθεις ακόμη και της πιο μικρές ανωμαλίες του δρόμου. Το να πέσει η πίσω ρόδα σε μια μικρή λακούβα 3 εκατοστών βάθους είναι θα έλεγα επίπονη εμπειρία, τουλάχιστον για μένα που είμαι βαρής

Αν οι διαδρομές σου είναι σε άψογα στρωμένος δρόμους θα σου έλεγα να το πάρεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την έλλειψη ανάρτησης με προβληματίζει η αλήθεια είναι. Εγώ είμαι στα 75-80 κιλά οπότε κάπως καλύτερα πιστεύω. 
Καποιες διάφορες που βλέπω είναι πως το urbanglide έχει μεγαλύτερα ελαστικά και ρυθμιζόμενη σέλα. Έχει όμως μεγαλύτερη απαιτούμενη διάρκεια φόρτισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όσο ελαφρύτερος, τόσο το καλύτερο από κάθε άποψη. Επίσης κάτι που δεν μου άρεσε στο dyu ήταν η θύρα φόρτισης. Ήταν σε δύσκολο μέρος και έπρεπε να έχει φωτισμό και στην ουσία να γονατήσεις για να βάλεις το φορτιστή. Αν αγοράζα τώρα ποδήλατο θα κάποιο με αποσπώμενη μπαταρία

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο αλλά δε γνωρίζω πολλά πάνω σε αυτά. Θέλω ένα ποδήλατο για μεγάλη γυναίκα, τη μητέρα μου, που το χρησιμοποιεί για να πάει και έρθει στη δουλειά και το σούπερ μάρκετ. Έχει κανονικό ποδήλατο αλλά για διάφορους λόγους η καθημερινή της διαδρομή έγινε πιο απαιτητική, με πιο πολλές, μικρές σε γωνία αλλά μεγάλες σε απόσταση, ανηφόρες και σε συνδυασμό με την ηλικία και τη δουλειά πονάνε τα γόνατα της.

Της πρότεινα ένα κλασσικό σκουτεράκι από αυτά που είναι χωρίς δίπλωμα (δεν έχει) αλλά τα φοβάτε γιατί της μοιάζουν με μηχανάκια. Οπότε σκεφτόμουν για ένα τυπικό ηλεκτρικό ποδήλατο, προφανώς για πόλη και για γυναίκα, που να έχει υποβοήθησή  για τις ανηφόρες, να κρατάει για τουλάχιστον 10 χλμ τη φόρτιση, και γενικά να μην κουράζεται. Επίσης, να έχει αποσπώμενη μπαταρία.  Έχει κανείς καμία οικονομική πρόταση;

Υπάρχουν πιο κλασσικά ηλεκτρικά ποδήλατα που έχουν και λίγο "γκάζι;" να μπορεί δηλαδή έστω για μια μικρή απόσταση να πάει χωρίς πετάλι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...