Προς το περιεχόμενο

Το νέο Huawei Y7p έχει κάμερα 48MP και Kirin 710F SoC


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κινέζικη εταιρεία Huawei ανακοίνωσε πρόσφατα ένα νέο οικονομικό smartphone, το οποίο έχει την ονομασία Y7p και βασίζεται στο system-on-chip της HiSilicon, Kirin 710F, το οποίο με τη σειρά του «συνοδεύεται» από 4GB RAM.

Ο αποθηκευτικός χώρος είναι επεκτάσιμος –μέσω κάρτας μνήμης microSD- και προσφέρει χωρητικότητα 64GB. Το Kirin 710F SoC διαθέτει οκταπύρηνο επεξεργαστή (τέσσερις πυρήνες 2,2GHz τύπου Cortex-A73 και τέσσερις πυρήνες 1,7GHz τύπου Cortex-A53) και γραφικά Mali-G51 MP4. Η συσκευή διαθέτει επίσης WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 5.0, GPS, FM radio, αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων και υποδοχή 3.5mm για ακουστικά ωστόσο συνδέεται με υπολογιστή και φορτίζει μέσω θύρας microUSB2.0. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 4000mAh (φόρτιση 10W).

Η οθόνη είναι τεχνολογίας LCD IPS με διαγώνιο 6,39 ιντσών και ανάλυση HD+ (1560 x 720 pixels). Η εμπρόσθια κάμερα που βρίσκεται σε μία οπή στην αριστερή πάνω γωνία της οθόνης βασίζεται σε αισθητήρα 8MP (f:/2.0) ενώ στο πίσω μέρος υπάρχει μία κάθετη διάταξη με τρεις κάμερες, την κύρια 48MP (f:/1.8, 27mm με Phase Detection Autofocus), μία υπερευρυγώνια 8MP (f:/2.4) και μία κάμερα 2MP που λειτουργεί ως αισθητήρας βάθους.

Y7p.jpg.c830bf247d43b7cc7a3c9ed5a59781fa.jpg

Η συσκευή κυκλοφόρησε πρόσφατα σε Aurora Blue και Midnight Black στην Ταϊλάνδη έναντι THB499, δηλαδή περίπου €145. Για την ώρα, δεν έχουμε πληροφορίες για την κυκλοφορία του σε άλλες αγορές.

GSMArena

 


View full article

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό για τα λεφτά του, αλλά.... οθόνη 1560 x 720 στις 6.39"... Χάθηκε ο κόσμος να βάλουν κάτι καλύτερο; Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν καλύτερες επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι οι νέες συσκευές αυτής της εταιρίας πλέον απασχολούν αγοραστές πέραν των Κινέζων.  Προφανώς δεν έχουν PlayStore και κανένα Google Service και το να βάλεις με πλάγιο τρόπο είναι ταλαιπωρία καθώς σε νέα updates πιθανόν να χρειάζεται επανεγκατάσταση , αν φυσικά υπάρχει έκδοση για την αναβάθμιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα λεφτά που ζητάει η Huawei μοιάζει πολύ τίμιο, ομοίως θα ήθελα μεγαλύτερης ανάλυσης οθόνη... Και το micro SD, δεν ήταν από τις τεχνολογίες που πλέον απαγορευόταν να χρησιμοποιήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μικρή η ανάλυση αλλά κατά τα άλλα τίμιο. 

Να δούμε βέβαια τι θα γίνει και με τα google services. Αν και προσωπικά, νομίζω πως αν μπει το ebanking στο Appstore της Huawei δεν θα μου λείψει και κάτι από το Play. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, apostolisk86 είπε

Λίγο μικρή η ανάλυση αλλά κατά τα άλλα τίμιο. 

Να δούμε βέβαια τι θα γίνει και με τα google services. Αν και προσωπικά, νομίζω πως αν μπει το ebanking στο Appstore της Huawei δεν θα μου λείψει και κάτι από το Play. 

WhatsApp? Viber? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, infamousjohn είπε

WhatsApp? Viber? 

Το viber το έχει (δεν είναι αμερικάνικο). Και τα υπόλοιπα τα βρίσκεις είναι η αλήθεια, στην ανάγκη εγκαθιστάς κάποιο άλλο store ή χρησιμοποιείς apkmirror. Όχι ότι είναι ιδανικό, αλλά παλεύεται. 

Νομίζω ότι η Huawei πρέπει να παλέψει να έχει τις τοπικές εφαρμογές στο store της. Ebanking της εκάστοτε χώρας, εφαρμογές ΜΜΜ (πχ του οασα) κλπ. Αυτά δηλαδή που δεν τα βρίσκεις εύκολα αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην κάμερα 47MP κινεζικών συσκευών. Σύμφωνα με ορισμένες πληροφορίες που γνωρίζω, οι φωτογραφίες 48MP είναι ένας συνδυασμός τεσσάρων φωτογραφιών 12MP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά πού βλέπετε το καλό κινητό; Δυστυχώς νομίζω ότι συνηθίσαμε τις συνεχώς αυξανόμενες τιμές των ηλεκτρονικών και πλέον μας φαίνονται φυσιολογικές. Με 15€ παραπάνω αγοράζεις το Realme 7 που είναι η μέρα με τη νύχτα.

5 ώρες πριν, janieoliver είπε

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην κάμερα 47MP κινεζικών συσκευών. Σύμφωνα με ορισμένες πληροφορίες που γνωρίζω, οι φωτογραφίες 48MP είναι ένας συνδυασμός τεσσάρων φωτογραφιών 12MP

Το pixel binning δεν έχει να κάνει μόνο με τις κινέζικες συσκευές. Η πλειονότητα τους (τουλάχιστον στα entry - midrange κινητά) χρησιμοποιούν αυτή την τεχνική. Επίσης, οι κάμερες των κινέζικων κινητών δεν είναι διαφορετικές από κινητά άλλων χωρών. Όλες εκτός από την Apple ενσωματώνουν αισθητήρες που προμηθεύονται από την Sony, Samsung, Omnivision κοκ.. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι το λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 3/27/2021 στις 1:56 PM, janieoliver είπε

To be honest, I don't have much faith in the 47MP camera of Chinese devices. According to some information I know, the 48MP photos are a combination of four 12MP photos 

Huawei should, in my opinion, push to have local applications included to its store. The corresponding nation's e-banking, MMM apps (like oasa), etc. That is, those that are difficult to locate elsewhere.  

geometry dash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...