Προς το περιεχόμενο

Δεν τραβάει χαρτί


tinapo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέθαψα έναν HP Deskjet 5550 (ανενεργός από το 2013-τύπωνε τότε) μιας και ξέμεινα από τον laser και ενώ συνδέθηκε κανονικά δεν τραβάει χαρτί.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το μαύρο είναι παλιό, από τότε,  ενώ το έγχρωμο το έβγαλα από τη συσκευασία του τώρα και το έβαλα.

Παρατήρησα ότι δεν σηκώνεται το χαρτί στο πίσω μέρος

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tinapo είπε

Ξέθαψα έναν HP Deskjet 5550 (ανενεργός από το 2013-τύπωνε τότε) μιας και ξέμεινα από τον laser και ενώ συνδέθηκε κανονικά δεν τραβάει χαρτί.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το μαύρο είναι παλιό, από τότε,  ενώ το έγχρωμο το έβγαλα από τη συσκευασία του τώρα και το έβαλα.

Παρατήρησα ότι δεν σηκώνεται το χαρτί στο πίσω μέρος

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Δοκίμασε τα παρακάτω >

9013082_Screenshotfrom2020-02-0422-01-55.png.facd3934cfd5aebd76c631faa4e05394.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει καθαρισμό και τα ροδάκια γυρίζουν εύκολα/χαλαρά /χωρίς δυσκολία.

Αναβοσβήνει συνέχεια το λαμπάκι για το χαρτί και του power

Εκεί που μπαίνει το χαρτί στο πίσω μέρος έχει μια μεταλλική επιφάνεια που ανασηκώνει λογικά το χαρτί για να το πιάσουν τα ροδάκια

Δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο όταν δίνω εκτύπωση δοκιμαστικής σελίδας και δεν γυρίζουν καθόλου τα ροδάκια.

Να πω ότι δεν τον χρησιμοποιούσα εγώ τον εκτυπωτή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς δεν κάνει κάν προσπάθεια να τραβήξει χαρτί ???? ή προσπαθεί και απλώς δεν το "αρπάζει" ??? Μηπως έχει μείνει κανένα κομματάκι χαρτι παλιό μέσα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sstratos είπε

Εννοείς δεν κάνει κάν προσπάθεια να τραβήξει χαρτί ???? ή προσπαθεί και απλώς δεν το "αρπάζει" ??? Μηπως έχει μείνει κανένα κομματάκι χαρτι παλιό μέσα ??

Όπως το λες, δεν γίνεται τίποτα

Αυτό που γράφω για το σήκωμα του χαρτιού ισχύει; Δεν βλέπω να μπορούν να κατεβούν τα ροδάκια

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tinapo είπε

Έχω κάνει καθαρισμό και τα ροδάκια γυρίζουν εύκολα/χαλαρά /χωρίς δυσκολία.

Αναβοσβήνει συνέχεια το λαμπάκι για το χαρτί και του power

Εκεί που μπαίνει το χαρτί στο πίσω μέρος έχει μια μεταλλική επιφάνεια που ανασηκώνει λογικά το χαρτί για να το πιάσουν τα ροδάκια

Δεν βλέπω να γίνεται κάτι τέτοιο όταν δίνω εκτύπωση δοκιμαστικής σελίδας και δεν γυρίζουν καθόλου τα ροδάκια.

Να πω ότι δεν τον χρησιμοποιούσα εγώ τον εκτυπωτή

942903904_Screenshotfrom2020-02-0422-34-10.png.083f1d8127330ee1d4fe226ee3cc1cd4.png

Εδώ είναι το user manual > http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/bpd09856

και εδώ ότι έχει η hp γι` αυτόν τον εκτυπωτή > https://support.hp.com/gb-en/product/hp-deskjet-5500-printer-series/71895/model/71897/manuals

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα το HP Print and Scan Doctor, είδε τον εκτυπωτή και έβγαλε:

Ο φορέας του εκτυπωτή δεν κινείται ελεύθερα. Ελέγξτε αν υπάρχουν εμπόδια στη διαδρομή του φορέα κλπ

Φορέας να υποθέσω ότι είναι αυτό που κινεί τις κεφαλές-εγώ τον βλέπω να κινείται δεξιά-αριστερά πάντως

Στον έλεγχο που κάνει δεν κινείται ο φορέας δεξιά-αριστερά ενώ όταν πατάω το resume

κινείται ο φορέας δεξιά-αριστερά, γυρίζουν τα ροδάκια που είναι από κάτω του αλλά δεν γυρίζουν τα ροδάκια που τραβάνε το χαρτί

 

 

 

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tinapo είπε

Εγκατέστησα το HP Print and Scan Doctor, είδε τον εκτυπωτή και έβγαλε:

Ο φορέας του εκτυπωτή δεν κινείται ελεύθερα. Ελέγξτε αν υπάρχουν εμπόδια στη διαδρομή του φορέα κλπ

Φορέας να υποθέσω ότι είναι αυτό που κινεί τις κεφαλές-εγώ τον βλέπω να κινείται δεξιά-αριστερά πάντως

Στον έλεγχο που κάνει δεν κινείται ο φορέας δεξιά-αριστερά ενώ όταν πατάω το resume

κινείται ο φορέας δεξιά-αριστερά, γυρίζουν τα ροδάκια που είναι από κάτω του αλλά δεν γυρίζουν τα ροδάκια που τραβάνε το χαρτί

Ναι, ο φορέας είναι αυτός που κουμπώνουν τα μελάνια/κεφαλές.

Πιθανά σενάρια :

1. Έχει πολύ βρωμιά πάνω στα ροδάκια που τραβάνε το χαρτί, ή για κάποιο λόγο πχ ξένο σώμα έχει σφηνώσει, τα έχει μπλοκάρει συν ότι μπορεί να εμποδίζει και την πλήρη διαδρομή (τέρμα αριστερά - τέρμα δεξιά) του φορέα στο σημείο που έχει σφηνώσει.

2. Η τροχαλία που παίρνουν κίνηση τα παραπάνω ροδάκια έχει κομμένο ιμάντα, φθαρμένο γρανάζι ή οι οπές στα ροδάκια έχουν ανοίξει τόσο ώστε  γυρίζουν τρελά πάνω στον άξονα και δεν παίρνουν κίνηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, htaccess είπε

Ναι, ο φορέας είναι αυτός που κουμπώνουν τα μελάνια/κεφαλές.

Πιθανά σενάρια :

1. Έχει πολύ βρωμιά πάνω στα ροδάκια που τραβάνε το χαρτί, ή για κάποιο λόγο πχ ξένο σώμα έχει σφηνώσει, τα έχει μπλοκάρει συν ότι μπορεί να εμποδίζει και την πλήρη διαδρομή (τέρμα αριστερά - τέρμα δεξιά) του φορέα στο σημείο που έχει σφηνώσει.

2. Η τροχαλία που παίρνουν κίνηση τα παραπάνω ροδάκια έχει κομμένο ιμάντα, φθαρμένο γρανάζι ή οι οπές στα ροδάκια έχουν ανοίξει τόσο ώστε  γυρίζουν τρελά πάνω στον άξονα και δεν παίρνουν κίνηση.

Υποθέτω το δεύτερο γιατί με το χέρι γυρίζουν κανονικά τα ροδάκια και γενικά είναι καθαρά όλα τα μέρη

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω έναν epson xp 255 και κάνει προσπάθεια να τραβήξει χαρτί δε τραβάει και μετά ανάβει το λαμπάκι

Επεξ/σία από nokiamaniac
Diorthosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, nokiamaniac είπε

Εγώ έχω έναν epson xp 255 και κάνει προσπάθεια να τραβήξει χαρτί δε τραβάει και μετά ανάβει το λαμπάκι

Αν βοηθήσεις ελαφρά με το χέρι να πάρει το χαρτί την ώρα που κάνει την κίνηση να το τραβήξει, το τραβάει ? εκτυπώνει κανονικά ?

Αν ναι, τότε ένας καθαρισμός θα βοηθούσε.

Αν όχι, τότε έχει μεγαλύτερη ζημιά

Επεξ/σία από htaccess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, htaccess είπε

Αν βοηθήσεις ελαφρά με το χέρι να πάρει το χαρτί την ώρα που κάνει την κίνηση να το τραβήξει, το τραβάει ? εκτυπώνει κανονικά ?

Αν ναι, τότε ένας καθαρισμός θα βοηθούσε.

Αν όχι, τότε έχει μεγαλύτερη ζημιά

οχι δε τραβαει με τιποτα και εχο φορτωθει 15 μελανια θα τον παω για ανακυκλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...